Kdo by to byl řekl, že série, která začala zajímavě, ale nijak oslnivě, se bude s každým dílem více a více zlepšovat a přinášet nám svěží vítr na poli akčních filmů. Že před lety opovrhovaný a vyvržený Tom Cruise bude nositelem olympijského ohně moderních akčních filmů. Korunu tomu všemu nasadil Národem Grázlů, který pro mne zůstává nepřekonán. Ale Tom Cruise se opravdu snažil, aby nám dodal stejně kvalitní podívanou.

Tvrdá práce nade vše

Je až neuvěřitelné, co Tom Cruise, kterému je aktuálně 56 let (!!) udělá pro pobavení oka divákova, a co všechno podstoupí, aby vše vypadalo tak realisticky. Tom je známý tím, že si své kaskadérské kousky rád točí sám a nenechte se mýlit, nemluvím o bitkách a padání ze schodů.

Tom Cruise se naučil jezdit na motorce lépe než Rossi, naučil se skákat Halo jump, běhá po městě jako nějaký keňský vytrvalec rychlostí Usaina Bolta, skáče ze střechy na střechu v mnohametrové výšce, leze po skalách a po výškových budovách jako Stallone v Cliffhangerovi, a bože, teď se kvůli Falloutu naučil pilotovatt i vrtulník. VRTULNÍK!! A jak…

Kdyby to nebyl Tom Cruise, museli by mu dát Oscara. Akademie poslední roky rozhoduje podle toho, kdo toho kolik natrénuje, kdo projde větší proměnou a kdo při natáčení filmu vážně trpí. Tom toho musel vytrpět a zvládnout daleko více, než Leo DiCaprio v Revenantovi. A ten za to dostal Oscara. Nic proti Leovi, ale vážně?

Ale přece nemůžou dát nejlepší herecký výkon akčnímu filmu, ještě k tomu s Tomem Cruisem. A doufám, že se chápeme, tímto neříkám, že Tom zahrál roli na Oscara, jen se na to koukám optikou Akademiků.

Mission impossible jak ho známe

Vrací se celá banda IMT v čele s Tomem Cruisem, který si roli Ethana Hunta zahrál už pošesté. Nechybí ani skvělý Simon Pegg a jeho Benji, který dodával trochu humoru mezi akční scény a vážnou atmosféru. Zpátky je i Luther (Ving Rhames) a Alan Hunley (Alec Baldvin).

Příjemné osvěžení byl Henry Cavill, kterého známe důvěrně z DC Universe jako Supermana. Je na něm velmi vidět, že si stejně jako v Krycí jménu U.N.C.L.E., špiónskou roli užívá, a zejména akční soubojové scény. Bitka na záchodech byla skvělá.

Rebbeca Ferguson, která hrála Ilsu, byla opět pomyslným šperkem v hereckém obsazení. Nejenom že je to kus nádherné ženské, ale také si mnohé scény točila sama. Jízda na motorce i souboje byly super. Přidejme si k tomu její sexy přízvuk a voila – zjistíte, že vás vážně baví a nadšeně čekáte na každou další scénu, kde se objeví.

Jako záporná postava světového spasitele se zde znovu vrací Salomon Lane, kterého hraje fantastický Sean Harris. Má vynikající barvu hlasu a propůjčuje Lanovi výborný crazy look naprosto vážně jednajícího jedince, který chce nastolit nový světový řád a naplánuje si to tak, aby při tom naprosto zničil Ethana Hunta a všechno a všechny, na kom mu záleží.

Kamera, akce, jedem! Wow!

Po vzoru předešlých dílů se i ve Falloutu hodně cestuje. Hunt a jeho tým se podívá do Berlína v Německu, Zajezdí si ulicemi Paříže (honička na motorce v Paříži mi bude ještě dlouho vězet v hlavě), zaběhá si po střechách Londýna a procestuje Indii, kde se odehrává monumentální finále.

Všechny lokace byly dobře zvolené a výprava byla prostě ultimátní. Ukázala nám mnoho míst, které by člověk hned chtěl navštívit, Když pominu evropské metropole, tak Indie byla opravdu nádherná.

Vrací se i známý hlavní hudební motiv, který nás provází po celý film. K tomu je opravdu vyladěný hudební podkres u akčních scén. Všudypřítomné bubínky a bubny dodávaly všemu dění na plátně pořádný náboj.

Kaskadérské kousky po celou dobu filmu byly nabité a celé pobíhání a bojování podpořila naprosto skvělá kamera, která dělala z akčních scén obrovskou adrenalinovou podívanou působící až neuvěřitelně realisticky. I po mnoha dekádách akčních filmů se dá v tomto odvětví opravdu objevit něco originálního a ještě to lze tak svižně natočit.

Není to bez chyby, ale fakt to baví

Co mi trošku vadilo, tak v některých momentech se už dost šlapalo na pilu a některé scény mi přišly přinejmenším přehnané. Hlavně úplný konec s vrtulníkem na skále. Z čistě fanouškovské zvědavosti jsem zvědavý na Director’s Cut s bonusy, kde se dozvím na kolikrát se ta scéna s vrtulníky točila, vzhledem k tomu, že za celý film moc zeleného plátna vidět není.

Také občasná přeplácanost a zamotanost filmu trošku ubírala na tempu, ale to asi k moderním špiónským thrillerům patří. Nutno říci, že mi trochu hnulo žlučí opětovné zachránění světa doslova v jedné vteřině. Sice to do děje celkem zapadalo, ale proboha proč zase jedna vteřina. Takové scénáristické klišé.

Někde jsem četl, že je to od začátku do konce jen akce. S tím úplně nesouhlasím. Ano, je to akční film, tak je tam těch scén opravdu dost, ale nepřišlo mi to třeba o nic méně, než v nových Bondech. Nebo o nic více? Přeberte si to dle své vlastní libosti.

To, co jsem čekal, jsem také dostal. Špičkový akční thriller, kde Tom Cruise válí jako za mlada, a který vás na začátku vtáhne a nepustí. Svou reálností a skvělou kamerou se řadí opravdu k nejlepším akčním filmů posledních let.

Fallout je dle mého názoru trochu horší než Národ Grázlů, ale rozhodně si udržel jeho kvalitní úroveň a Christopher McQuarrie nám servíruje už podruhé skvělou podívanou. Mimo jiné je to první režisér, který si režii Mission Impossible zopakoval. Takže studio vsadilo na jistotu a to, co diváky naposled tak bavilo.

V kině opravdu velkolepý akční nářez!

Mission: Impossible – Fallout

Režisér: Christopher McQuarrie

Scénář: Christopher McQuarrie

Hudba: Lorne Balfe

Hrají: Tom Cruise, Henry Cavill, Rebecca Ferguson, Simon Pegg, Ving Rhames, Vanessa Kirby, Alec Baldwin, Sean Harris, Angela Bassett, Michelle Monaghan

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?