The Mandalorian 3 & 4 cover

Jakmile internet zaplaví nové obrázky roztomilého skřítka s dlouhýma ušima a velkýma očima, je to jasná známka toho, že vyšel nový díl Mandaloriana. Nevím, kde a jak nastal ten předěl, ale počínaje třetím dílem dostal seriál neuvěřitelné grády. Změna je dokonce taková, že autor předchozích textů, kde působil jako nenávistný hejtr, si z nových dílů doslova sedl na zadek. 

The Mandalorian 3 armorDěj třetího dílu se dal více méně očekávat. Mandalorian vyměkne, protože zatím žádná bytost nedokázala odolat zelenému skřítkovi, který sice neřekl jediné slovo, ale tvůrci seriálu jej stvořili z čiré roztomilosti. Nevím jistě, zda tahle postavička vznikla ve fantazii tvůrců, nebo si pomohli nějakou marketingovou studií, jak v lidech všech ras, postavení, pohlaví a věku vyvolat tytéž kladné reakce, ale dílo se jim rozhodně povedlo. Malý tvoreček je prostě k poňufání a právem aspiruje na titul nejroztomilejšího tvorečka na internetu. Docela se těším, až bude k dostání plyšák.

The Mandalorian 3 Baby YodaBaby Yoda v seriálu plní nezastupitelnou funkci, neboť to je on, kvůli kterému se vše okolo děje. I když scénář zatím vůbec neprozradil, kdo nebo co je zač, odkud přišel nebo proč jej chce Impérium (bývalé) pro sebe, náznaky jsou více méně jasné. Právě ta neurčitost dráždí Star Wars nerdy a nutí je ke sledování a pro zbytek světa je to prostě miloučký paňáca, kterého je třeba chránit za každou cenu.

Proto všichni svodně odpustí našemu Mandalorianovi, který sice stále chodí jak prkno, ale který začíná projevovat i city. Jakkoli je to s jeho helmou nemožné, filmařům se povedlo divákům sdělit nádherné rozhodnutí lovce odměn nebýt tím necitelným zabijákem a začít se řídit svými city.

A tehdy to začíná být krutě zajímavé.

Konečně skvělý děj

The Mandalorian 3 fightVe třetí epizodě mizí nudná strnulost děje a zdlouhavé vandrování po prázdné poušti se sluncem v zádech. Kratičké mecheche s jawy v předchozím dílu bylo jen ochutnávkou akce, které jsou filmaři schopní a také se do ní pustí.

Mandalorian najednou tasí blaster, začne využívat chytrých vychytávek na své zbroji a rázem dostává seriál naprosto jiný nádech. Je pravda, že v jistých momentech akce trochu (víc) pokulhává a choreografie závěrečné přestřelky dost skřípe, jenže ve výsledku je to jedno.

Oddělení počítačových triků odvedlo naprosto skvělou práci, takže diváci mohou sledovat přestřelky s laserovými blastery, jakou ještě na obrazovce neviděli. Důležité je poznamenat, že i když je Mandalorian vybavený všelijakými vražednými vychytávkami, proti němu stojí pořádná přesila, která jej dokáže zahnat do úzkých tak, že se po celou dobu o svého oblíbeného hrdinu divák bojí a fandí mu div ne nahlas. Závěrečné překvapení, které situací vyřeší doslova Tolkienovským stylem „Orli přilétají“ nechá diváka v naprosté strnulosti, jak překvapivá a hlavně epická ta scéna je.

Mando s blasterem proklatě nízko

The Mandalorian 3 fight 2Je až neuvěřitelné, jak se po obsahové stránce liší druhý a třetí díl. Trojka je plná postav, akce, dialogů i přestřelek a takhle přesně má vypadat seriál o lovci odměn. Pomiňme nyní fakt, že příběh je zatím jedna velká vykrádačka westernů, ale konečně to na obrazovce celé funguje jak má. Mimochodem, taky jste si všimli, že když Mandalorian jde, cinkají mu ostruhy? Já to zaznamenal až nyní, ale lepší přiznání k inspiraci westerny už Jon Favreau vymyslet nemohl.

Přál bych si, moc bych si přál, aby někdo udělal remake a namluvit Mandaloriana hlasem Clinta Eastwooda a asi v tom nejsem sám. Kdo někdy viděl třeba Pro hrst dolarů či Hodný, zlý a ošklivý, bude Clintův hlas slyšet vycházet zpod mandalorianské helmy.

Sedm statečných… vlastně jen dva, ale stačí to

The Mandalorian 4 bothO tom, že Mandalorian bude v podstatě westernový příběh, kde pistolníci nemají za pasem kolty ale blastery, už hodně vypověděl první díl. Čtvrtá epizoda pak je naprostou adaptací Sedmi statečných. A vzhledem k tomu, že Sedm statečných je zase adaptací Sedmi samurajů, týmu okolo Jona Favreaua je toto převedení do světa Hvězdných válek možné zcela odpustit.

Jestli trojka ještě mohla v některých pasážích trochu drhnout a kazit radost oním zkostnatělým vyprávěním z prvních dvou dílů, tak čtvrtá epizoda už jede hladce jako hodinky. Originální ten díl sice není ani za mák, ale je skvěle natočený a hlavně EPICKÝ.

Mandalorian se skřítkem přistávají na poklidné planetě, kde jednu tamní vesničku ohrožují bandité, kteří jim kradou jídlo. Scénář osekává dialogy i putování na naprosté minimum, i tak se daří zachovat hlavní nosnou linku – na první pohled drsňák a štvanec se slituje nad skupinkou nebohých, ale emoce budících vesničanů a jde jim pomoci. Cestou nabere i povinný strong female charakter, aby internet tolik neřval a pustí se do boje.

The Mandalorian 4 Cara DunneKdyž už je řeč o těch ženách, tak bývalá zápasnice MMA Gina Carano hraje drsňačku Caru Dune s naprostou elegancí. Po zamračeném emzákovi „I have spoken“ je to druhý charakter, který stojí za zapamatování. Scénář ji staví takřka na úroveň Mandaloriana, spolu bojují, spolu hláškují a krásně se na to dívá.

Protože to funguje.

Epizoda nádherně graduje – kratičký úvod, nastínění problémů, přílet Mandaloriana, pár dialogů, dvě tři věty poodhalující roušku tajemství okolo původu hlavního hrdiny, jedna bitka, druhá bitka, přestřelka, příprava na boj a závěrečný boj. Člověka až skoro zamrzí, že díl není delší a trvá jen standardních 32 minut (asi pět minut jsou vždy titulky). Na tomhle základu by se klidně uživil i celovečerní film.

The Mandalorian 4 Baby YodaKdo vydržel úvodní epizody, čekají na něj dvě naprosto jiné a velice kvalitní epizody. Sice to není vrchol filmové scénáristiky, sem tam logika zaskřípe, ale díly jsou napínavé a především dynamické! Půlhodinka je fuč ani nestihnete dopít kafe.

Kulisy a rekvizity „klasických“ osmdesátkových Star Wars zvládli tvůrrci seriálu na výbornou už v prvním dílu. Dokonce občas použití i stejný střih scén jako v původní trilogii. Nyní se v těchto netradičních a vizuálně velmi lákavých prostorách odehrává kvalitně odvyprávěný příběh, který diváka akcí a napětím vmáčkne do křesla. Víc takových dílů!

The Mandalorian

USA, 2019

Režie: Deborah Chow (3. díl), Bryce Dallas Howard (4. díl)

Scénář: Jon Favreau

Hudba: Ludwig Göransson

Hrají: Pedro Pascal, Gina Carano, Giancarlo Esposito, Carl Weathers, Werner Herzog, Nick Nolte, Emily Swallow, Omid Abtahi a další