The Mandalorian - díl druhý cover

Internet zaplavily obrázky a memy s prudce roztomilým zeleným tvorečkem s obříma očima a velikýma ušima. Třeskutě slaďoučký mrňousek se objevil již v první epizodě seriálu Mandalorian a po první jemné ochutnávce dostali diváci plnou dávku rovnou do žíly. Druhý díl adorovaného seriálu je i tak dost nuda. Sice vizuálně nádherná podívaná ze světě Hvězdných válek, ale i tak prostě nuda.

The Mandalorian - díl druhý mimo Upřímně nechápu, proč jsou všichni ze seriálu Mandalorian tak poprdění. Adorovat průměrnou filmařinu jen proto, že to je konečně příběh ze světa Star Wars, který nikoho neuráží nebo nebortí „kánon“, mi přijde prostě hloupé.

Předně, druhá epizoda je ještě kratší než předchozí. Za necelou půlhodinku předvedou filmaři tři akční scény, které trvají pár vteřin a ve zbytku neohrožený lovec odměn vandruje osamělou pouští, zatímco si divák „užívá“ dlouhé záběry na prázdnotu za jejich zády. To má být jako všechno?

The Mandalorian - díl druhý jawas 2 Nemohu se zbavit dojmu, že Mandalorian původně vznikl jako celovečerní film, jenže filmaři natočili mnohem víc materiálu, než by se vešlo do jednoho snímku. Zkracovat nechtěli nic, pročež děj akorát rozsekali na zhruba stejné díly, které na sebe přímo navazují, a tak, jak to šmikli ven, to s úvodní znělkou pustili mezi diváky.

Jestli mám pravdu nevím, ale druhému dílu by výrazně prospěl člověk, který se vyzná v umění filmového střihu. Tato epizoda je totiž k uzoufání lineární a zcela postrádá dynamiku. Na scéně se toho děje spousta, ale takovým „nezáživným“ způsobem. Prostě celému dílu opět chybí napětí, šťáva, nějaká jiskra, který by pojila díly dohromady. Takhle jen osamělý lovec odměn a jeho zelený plyšák v levitujících jesličkách jdou po poušti a občas někdo něco řekne.

Říkám si, že kdyby se tato nuda sestříhala do dvacet minut, byla by to parádní jízda, která by chytla za koule a nepustila, jenže takto se jako divák nemám vůbec důvod o svého hrdinu obávat.

Kratší a kratší

The Mandalorian - díl druhý bahno Nabízí se druhé vysvětlení, že tým Jona Favreaua prostě jen bortí relativně zavedené pořádky, na které jsme si jako diváci seriálů zvykli, totiž že každý díl má mát nějakou gradaci a malé finále, aby nás naladil na další epizodu. Jenže to Mandalorian postrádá a místo budování husté atmosféry nabízí jen pohledy na prázdnou poušť.

Kdyby se totiž na scéně neobjevili Jawové, tak počet osob na scéně nepřekročí dva kusy. Levitující vajíčko se zeleným plyšákem nepočítejme. U nízkorozpočtového fan projektu je to omluvitelné, ale ne u Disney top produktu.

The Mandalorian - díl druhý jawové Řekl jsem Jawové? Ano, ti tam jsou a s nimi i další blast from da past. Jejich objevení v Mandalorianovi už nejde nazvat jinak, než jako těžba nostalgie ze srdcí všech, co viděli čtvrtou epizodu. Ale zrovna těchto pár minut s Jawy jsou přesně ty části epizody, díky kterým znovu dáte seriálu šanci.

Jawové jsou přesně takoví, jací byli v Nové naději. Chovají se jako takový malí gremlini v kápích, z nichž jim svítí očička a žvatlají nesrozumitelným, roztomilým jazykem. Jsou neohrabaní, ale také silně loupeživí. A jejich vozítko se konečně předvede v plné parádě. On je to totiž docela slušný povoz, co to dokáže rozpálit pěkně rychle.

Dvě A4, maximálně

The Mandalorian - díl druhý povoz Příběh, pokud bychom vůbec mohli to, co se děje na obrazovce, označit jako příběh, je napsaný tak možná na dvě stránky papíru. Víc mu nedávám. Tak prostý, lineární a nevýrazný děj jsem už dlouho neviděl. Spíš to působí jako krátká povídka z nějakého Star Wars fan fiction sborníku, protože je fakt prostinký. Mandalorian zjistí, že mu Jawové rozebrali loď. Přijde z nimi, oni mu řeknou, že mu díly vrátí, když jim přinese vejce. Tak jim přinese vejce, u toho si trochu zaheká, protože vejce hlídá obří nosorožec, pak si opraví loď a odletí pryč.

Když pomineme naprostou nelogičnost, jak se uprostřed pouště vzalo bahnité údolí a další kraviny, u kterých logika dostává trochu zabrat, stále tu máme jen několikaminutovou ochutnávku a jinak nic. Během celé epizody jsem očekával, že nyní to skončí, naběhnou titulku se slovy: „Tak to je drobná ochutnávka Mandaloriana, za půl roku vydáme plný díl.“

The Mandalorian - díl druhý jawas Když se podíváme na zábavnou honičku mezi Mandalorianem a pouštními lupiči trochu s odstupem, ukáže se nám jistá nerozhodnost filmařů, zda má být seriál primárně pro dospělé nebo pro děti. Zatímco v prvních vteřinách setkání lovce odměn s Jawy jich Mandalorian několik okamžitě dezintegruje, vzápětí se jakoby vážná přestřelka přemění do vtipné, dynamické klauniády.

Mandalorian tu pronásleduje pojízdný tank Jawů, snaží se jej dobít a zastavit, zatímco roztomilí zakuklenci po něm hází různé předměty a neohrabaně se jej snaží odehnat. Už tomu chybí zvuky jako „BOING“ a „BÁC“ a šlehačkový dort, aby byla klauniáda kompletní. Upřímně, kdyby to tam přidali, aspoň by to byla zábava pořádná. Souboj Mandaloriana s Jawy je vtipný, je zábavný, je akční, přesto mu něco málo chybí.

Hezky natočená nuda

The Mandalorian - díl druhý baby Yoda Zelený skřítek s černýma očima, ve kterých by utonul nejeden Mandalorian, začíná trochu reagovat. Už se dokonce pohne, předvede jednu vtipnou scénu a pak se stane něco, co má naivní diváky vmáčknout do křesla a zbytek to už dávno tušil. Ano, budou v tom hrát roli midichloriany.

Když si to shrneme, tak druhý dál nabízí přesně to samé, co první část. Autoři sázejí všechno na jednu kartu – na to, že to jsou Star Wars a že na mediálním trhu je právě akutní nedostatek tohoto produktu. Přeci jenom – je to první hraný seriál. Animované seriály se už počítají na stovky jednotlivých dílů, které pokrývají Klonové války i odboj Rebelů. (A když si to tak vezeme, tak některé epizody mají větší dynamiku, než celý Mandalorian dohromady).

The Mandalorian - díl druhý ship Hraný Mandalorian se snaží nabídnout dospělé drama pro ty, kteří na animáky prostě koukat nechtějí. Nabízí prostě ale jen PRŮMĚRNÉ epizodky ze světa Hvězdných válek bez absolutní invence, originality či nedejbože novátorství.

Čili pokud jste nekritický fanoušek Star Wars, pro vás bude mít tento díl takových 80%. Je tam všechno – honička s Jawy, souboj s generickou divnopříšerou, která se objeví snad v každém SW filmu, a maličký „Yoda“, který si začne hrát se Silou.

Pro ostatní je i druhý díl lehce, ale opravdu jen lehce nadprůměrný seriál, který se těžkopádně potácí pouští a hledá sám sebe.

The Mandalorian

USA, 2019

Režie: Rick Famuyiwa

Scénář: Jon Favreau

Hudba: Ludwig Göransson

Hrají: Pedro Pascal, Gina Carano, Giancarlo Esposito, Carl Weathers, Werner Herzog, Nick Nolte, Emily Swallow, Omid Abtahi a další

Mám rád fantastiku všeho druhu, ale opravdu s gustem si vychutnám dobrý horor, kyberpunk nebo oddechové akční sci-fi. Jelikož mám rád i publicistiku, stále mě baví psát recenze, reportáže i rozhovory. Doufám, že to někoho baví i číst… Nicméně jednou jsem už byl dokonce citovaný v diplomové práci jako zdroj!