Mandalorian S02E08 cover
Zdroj: Disney+

Star Wars advent skončil a kanál Disney+ přinesl Vánoce o šest dnů dříve. Finále druhé řady seriálu Mandalorian bylo epické! Duchovní otec a scénárista celé série Jon Favreau vrátil důstojnost do světa Hvězdných válek a opět všem ukázal, že tahle sci-fi pohádka umí být zábavná, akční i napínavá a také dojemná.

Mandalorian S02E08 1
Zdroj: Disney+

Když se na druhou sérii Mandaloriana podívám zpětně, teprve mi dojde, jak moc na mě každý kousek seriálu křičí: „Podívej se na mě! Já jsem Star Wars. Zapomeň na sequelovou trilogii.“

A ono, upřímně řečeno, nebýt tohoto brilantního usmiřovacího manévru Jona Favreaua, fanouškové by na Hvězdné války byli stále pěkně nakrknutí.

Po odvysílání osmého dílu můžeme s klidem říci, že nyní lze na sequelovou sérii úplně v pohodě zapomenout.

A pevně věřím, že to tak chtějí i šéfové Disneyho. Seriál totiž dokázal dotáhnout emoce nasbírané během dvou měsíců do konce a divákům naservírovat skvělou podívanou, ve které příběh hezky došel na konec, a důstojně, s naprostou pompou a parádou skončil.

Konec všech konců

Mandalorian S02E08 2
Zdroj: Disney+

Už dopředu bylo jasné, jak seriál skončí. Autoři divákům vlastně všechno prakticky prozradili, takže domyslet si, co se asi tak bude odehrávat, nebylo příliš těžké.

Svou roli v tom sehrál i fakt, že příběh je tu prakticky minimalistický a jeho popis nezabere ani pár minut vyprávění.

Osmá série od první vteřiny po nezbytných úvodních titulcích okamžitě prozradí, že dnes půjde opravdu o velkolepé drama. Když kosmem prosviští Lambda Shuttle a v zádech má Bobbu Fetta na palubě Slave I, srdce nejednoho fanouška zaplesá naprostým nadšením.

V tomto směru celý Mandalorian exceloval a exceluje stále. Replikuje scény z původní trilogie a nechává diváky zažívat nejen pocity nostalgie, ale především před nimi rozvíjí to, co za Hvězdné války považujeme.

Mandalorian S02E08 3
Zdroj: Disney+

Ať to jsou ikonické letouny, zbraně, zbroje nebo různorodí mimozemšťané.

Každému aspektu předaleké galaxie, věnují tvůrci seriálu alespoň malou pozornost a rozšiřují jejich pobyt na scéně, aby si jich diváci mohli opět trochu užít.

Záměr filmařů je naprosto okatý – diváky překvapují drobnými easter eggy a volávají pocity nostalgie v těch, kteří jen viděli původní trilogii a nyní hledají nezávaznou zábavu, i pocity euforie a nadšení z rozpoznání konkrétního odkazu na bohatý lore světa Star Wars.

Efekt je zaručený v obou případech. Dokonalá win-win strategie.

Kromě toho seriál vždy obsahuje i něco, co se dá nazývat příběh a co celou tuto mašinerii vyvolávající endorfiny v mozku diváků pohání kupředu.

Na to, jak je děj prostinký, je v něm kotel logických chyb i naprostých nesmyslů, ale přesto každý díl i tak dokáže donutit zapomenout na ty nedotažené příběhové kličky a odvést pozornost tu laciným záběrem na TIE fighter, jindy dramatickou scénou s překvapivým příletem strážců zákona.

Závěr korunuje dílo

Mandalorian S02E08 4
Zdroj: Disney+

Latinské přísloví říká, že konec završí celé dílo.

Svatá pravda, protože kolik jsme už viděli kvalitních seriálů, jejichž konec diváky vysloveně znechutil, protože vlastně nic neřekl a vyšuměl do ztracena.

Inu, je to dáno prostou špatností přístupu producentů.

Autoři nemají jistotu, že seriál bude pokračovat, takže si v závěru nechají notně otevřená vrátka, aby kdyžtak měli na co navazovat a čekají, jakou bude mít jejich dílo odezvu.

Pevně věřím tomu, že tvůrci Mandaloriana už měli dávno slíbeno pokračování ve třetí sérii. Disney pak tuto radostnou novinu oznámil, když už nová série běžela na televizních obrazovkách.

Mandalorian S02E08 5
Zdroj: Disney+

Na závěrečném dílu je tato jistota pokračování razantně znát.

Favreau a režisér Peyton Reed totiž vytvořili konec tak, aby děj skutečně skončil, dějové linky se uzavřely a divák se mohl i rozloučit.

Je to pěkný konec, trochu smutný, a předchází mu masivní bitka s překvapivým twistem. Ideální kombinace.

Akdyž už pak se zdá, že vše utichá a divákům zůstane zádumčivý pocit stesku, naposledy se seriál ukáže ve své plné kráse a všem jednou větou řekne, jak se bude pokračovat ve třetí sérii.

Proto nevypínejte hned po zatmívačce, potitulková scéna je klíčová pro dobrý pocit z celého osmého dílu.

Na začátku to ale trochu skřípe

Mandalorian S02E08 6
Zdroj: Disney+

Din Djarin, Boba Fett, Cara Dune a Fennec Shand potkávají Bo-Katan, aby spolu vyrazili proti Moffu Gideonovi.

Rychlý úvod doprovází pár poměrně křečovitých dialogů, ale režisér Peyton Reed rychle zaplaší ne zrovna se slibně rozvíjející spojenectví.

Nechá všechny postavy tasit blastery a v divokých akčních scénách vypustí své postavy do boje s jasným cílem – dvacet minut bavte diváky, já si tu zatím něco nachystám.

Osmá série totiž nekončí jen tak, jak bylo očividné, ale filmaři měli neskutečnou odvahu do ní přidat něco navíc.

Mandalorian S02E08 7
Zdroj: Disney+

Něco, co svázalo seriál s původní trilogií tím nejpevnějším poutem a učinilo z ní oficiálního pokračovatele Epizody VI: Návrat Jediho.

Žádné časové skoky, pochybné nápady s nikdy nevysvětlenými vznikem Nového řádu a návrat Palpatina, ale pěkná, jednoduchá a hlavně emočně velmi vypjatá kontinuita, která krásně zapadá do přirozeného řádu věcí.

Ani nevíte, jak bych rád vykřičel tu radost, co filmaři v seriálu předvedli. Ale nesmím. Zkazil bych vám skvělý pocit překvapení a úžasu, který se dá připodobnit jen k závěrečné scéně ve filmu Rogue One, kde Darth Vader aktivuje svůj rudý meč v temné chodbě.

Star Wars, jaké mám rád

Mandalorian S02E08 8
Zdroj: Disney+

Osmý díl není ukázkou dokonalé kinematografie, to ani náhodou. Celý díl trpí stejnými chybami, jako předchozí, ale čert to vem.

Z tohohle dílu kape víc emocí, než z kompletní turecké produkce telenovel za poslední dvě dekády.

Jasně, blastery jsou cool a Moff Gideon naprosto perfektní grázl, ale Din Djarin se konečně potká se svým milovaným plyšákem a pak…

Závěr se prostě povedl. Krátce po odvysílání jsem na internetu zahlédl krásné jednovětné hodnocení: „Konečně se za Star Wars nemusím stydět. A je to pravda.

Mandalorian S02E08 9
Zdroj: Disney+

Seriál se vrátil ke kořenům žánru Hvězdných válek, jako k barevné pohádce s jasně rozdělenými stranami, kdo je hodný a kdo zlý.

Tvůrci nabídli řadu skvělých momentů, vkusně přepracovali a oživili většinu rekvizit z původní trilogie a to celé slepili hektolitry emocí, které na diváka prostě dolehnou a ten si bude show užívat.

Sice z toho seriálu cítíte tu urputnou snahu se zalíbit, i propracované a chirurgicky přesné postupy, jak se vnutit do pozornosti, ale v tu chvíli je vám to úplně jedno.

Prostě a jednoduše: tohle je cesta, kterou se mají ubírat Hvězdné války. Doufejme, že to Disney už nepohnojí.

Mandalorian, 2. řada – 8. díl

Režie: Peyton Reed

Scénář: Jon Favreau

Hudba: Ludwig Göransson

Hrají: Pedro Pascal, Gina Carano, Temuera Morrison, Giancarlo Esposito, Katee Sackhoff Ming-Na Wen a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
90 %
Lukáš Vaníček
Mám rád fantastiku všeho druhu, ale opravdu s gustem si vychutnám dobrý horor, kyberpunk nebo oddechové akční sci-fi. Jelikož mám rád i publicistiku, stále mě baví psát recenze, reportáže i rozhovory. Doufám, že to někoho baví i číst… Nicméně jednou jsem už byl dokonce citovaný v diplomové práci jako zdroj!
mandalorian-finale-serialu-se-vraci-ke-korenum-hvezdnych-valek-prinasi-zpet-legendarni-postavy-a-vraci-fanouskum-hrdost-na-jejich-sagu+ spojení s původní trilogií + překvapivá zvrat + věrné ztvárnění světa Star Wars + hudba + skvěle ukončený seriál + povedená akce – další díly budou až za rok