Mandalorian S02E07 cover
Zdroj: Disney+

Po páté epizodě, kde zazářila bojovnice Ahsoka Tano se světelnými meči a autoři prozradili mnohé o Baby Yodovi, panovaly vážné obavy, kam se bude seriál ubírat dál. Odpověděl na to Robert Rodriguez, který se chopil režie šestého dílu a nasměroval Mandaloriana ve spolupráci se scénáristou Jonem Favreauem do nové příběhové linky. 

Mandalorian S02E07 1
Zdroj: Disney+

Mando a jeho skřítek letí na zapomenutou planetu, kde leží chrám Jedi, aby tam mladičký Grogu rozvinul své mentální schopnosti.

Sotva Mando posadí svého „adoptivního synka“ na holý kámen, začnou létat blasterové výboje vzduchem. A taky přijde překvapení.

V čekárně na mocný comeback do světa Star Wars už totiž pět týdnů přešlapoval poslední herec z původní trilogie, jehož kratičkým objevením v prvním díle filmaři navnadili.

Mandalorian S02E07 4
Zdroj: Disney+

Krátce a jednoduše, i bez spoilerů, protože to bylo jasné už ze zpráv o seriálu před jeho zveřejněním, Boba Fett se vrátil.

Doprovází ho ještě odstřelovačka Fennec Shand, která se objevila v asi nejzabitější páté epizodě první série a nyní zažívá skutečnou renesanci.

Neptejte se proč ani jak, ale prostě najednou zařičí motory pověstné lodi Slave I a na scéně se zjeví ikonický lovec lidí, který dostal i Hana Sola s pomocnicí po boku.

A aby toho nebylo málo, pak do toho doslova vlítnou imperiální stormtroopeři a začne obrovská přestřelka.

Netrefí se a netrefí

Mandalorian S02E07 2
Zdroj: Disney+

Každému divákovi, který se kdy podíval alespoň na jeden díl první trilogie, je jasné, že imperiální jednotky v ikonických bílých zbrojích nemají moc dobrou mušku. Dobře, neumí střílet tak žalostně, že se jim směje celý internet.

Robert Rodriguez z poloviny celého šestého dílu druhé řady udělal tomuhle záměrnému „netrefování“ jeden velký pomník.

Dosud si nejsem jistý, zda to udělal záměrně, aby tak tuto pověstnou vlastnost nepřátel oslavil a protivníky ještě zesměšnil, nebo chtěl udělat epickou přestřelku, ale nemohl zabít jedinou z hlavních postav.

Výsledkem je na začátku slibná akční scéna, která končí trapným pobíháním mezi kameny a děláním peeew peeew. Takhle bojová scéna připomíná hraní počítačové střílečky na nejlehčí obtížnost ještě s cheaty na nesmrtelnost.

Samotný Mando v této epizodě vlastně jen pobíhá nahoru a dolů po kopci.

A i kdyby neběhal, stejně ho strčí do kapsy Boba Fett. Nedivím se, proč měl původně být seriál o něm.

Mandalorian S02E07 3
Zdroj: Disney+

Tahle postava skrývá soustu triků, nepěkných překvapení a zákeřností, že je radost vidět ho naživo všechny své zbraně a hračky předvést v úplném měřítku.

Jen a pouze díky jeho intervenci se z šestého dílu nestala tragédie, jak má ostatně v názvu, ale zábavná podívaná. Nehledě na to, že závěr skvěle vyřešil, kam se seriál bude ubírat dál.

A taky nám filmaři ukázali, že Moff Gideon je ostudně nevyužívaná postava, protože ho Giancarlo Esposito hraje naprosto božsky.

Sedmá epizoda je jízda – doslova

Mandalorian S02E07 5
Zdroj: Disney+

Aktuálně poslední epizoda s číslem 15 a podtitulem Beliver jasně směřuje k epickému finále.

Miniaturní příběh se rozhoupává, naši hrdinové dostávají novou naději a divák nádavkem i pořádnou porci tentokrát luxusně zrežírované akce korunované jedním dokonale překvapivým odhalením.

Tento díl již plně pracuje s trojicí ve složení Bobba Fett, Fennec Shand a Din Djarin (tedy Mando) jako s ústřední trojicí hrdinů. Opět se k nim připojuje novorepublikánská šerifka Cara Dune.

Samotný Mando logicky ztrácí na významu a ostatní mu ubírají prostor ve vysílacím čase. Ruku na srdce – jeho vystupování od začátku nové série doslova vadlo, všechny své triky předvedl a diváky jimi dostatečně pobavil.

Mandalorian S02E07 6
Zdroj: Disney+

Jon Favreau si proto zaslouží pochvalu, protože celý seriál, byť velice krátký, nepostavil jen na Mandalorianovi, kterého by ždímal až na dřeň, až aby se divákům znechutil.

Nové postavy v jeho týmu, byť samy o sobě nejsou nijak originální, nabízejí příjemné rozptýlení z pomalu již nudného stereotypu.

Do tohoto týmu v sedmém dílu druhé řady přibude ještě jeden „starý známý“ recyklovaný z první série. Na scénu se vrací Migs Mayfeld, který vystupoval v šestém dílu na vězeňské lodi. Jakožto bývalý imperiální voják, a svého času i úspěšný bandita, si celý díl doslova ukradne pro sebe.

Herec Bill Burr v roli Mayfelda exceluje, díky jeho krátkému, leč velmi intenzivnímu monologu, a krátce na to dialogu, pronikneme jako diváci hlouběji do psychologie imperiálních vojáků a vůbec světa Hvězdných válek.

Nečekejte ale žádné hlubokomyslné drama, jen je krásné vidět, že tato epizoda obsahuje na poměry celého Mandaloriana velmi hluboké a emotivní poselství, které není založeno na roztomilosti zeleného skřítka.

Takhle se nestabilní materiál nevozí!

Mandalorian S02E07 7
Zdroj: Disney+

Kromě skvělých dialogů v novém díle nechybí ani výborně zrežírovaná akce.

Aby totiž ústředí trojice hrdinů vystopovala Moff Gideona, musí proniknout do imperiální základny.

A aby toho dosáhli, přepadnou kolový transportér s extrémně nestabilní výbušnou látkou a na jeho palubě doslova dojedou dovnitř.

Nyní nechme spát logiku, proč proboha Impérium vozí třaskavinu na kolech, když všechno ostatní ve Star Wars už létá, či se alespoň vznáší. Kolové auto… vláček… tahač… cokoliv to je ale na scéně vypadá skvěle a hrdinové tak mají o zábavu postaráno.

Tahač totiž přepadnou piráti (paradoxně na vznášedlech) a jelikož se v blízkosti nestabilní látky nevyplatí střílet z blasterů (beztak ho Mando brzy vybije), musí nastoupit Mando-fu a klasická ruční práce.

Mandalorian S02E07 8
Zdroj: Disney+

Režisér Rick Famuyiwa odvedl v choreografii akčních scén zatím asi nejlepší práci a před diváky sehrál brilantně dramatický akční koncert plný napětí a úlevy.

Ona je to jen prostá bitka na střeše jedoucího vozidla, kterou vídáme ve filmech i počítačových hrách na denním pořádku, ale je to řemeslně skvělá práce, která hravě strčí do kapsy zbylé akční scény v celém seriálu.

Když už to vypadá, že díl skončí jen nezáživným povídáním, sedmý díl chytne druhý dech, představí skvělý rozhovor, vyhrotí ho do překvapivého závěru a dokonalý zážitek kazí už jen opět naprosto neschopní stormtroopeři, kteří tentokrát nedokáží z blasteru pomalu ani vystřelit, natož něco trefit.

Mandalorian S02E07 9
Zdroj: Disney+

Jo a taky tam dojde na jedno překvapivé odhalení.

Pravda, čekal jsem ho dramatičtější, možná víc honosnější, ale na druhou stranu krásně ilustruje zoufalou snahu Din Djarina najít svého adoptivního skřítka, že je pro něj ochoten udělat cokoliv.

Vzato kolem a kolem je sedmý díl Mandaloriana výborný.

Jistě, jsou v něm chyby, nelogičnosti i úsměvná protiřečení, ale v porovnání se zábavou, napětím a akcí, kterou divákům autorský tým zprostředkoval, je to zanedbatelné.

A hlavně, filmaři elegantně nakročili do posledního dílu, pro nějž vše připravili, takže věřím, že finále druhé řady bude stát za to.

Mandalorian, 2. řada – 6. a 7. díl

Režie: Robert Rodriguez a Rick Famuyiwa

Scénář: Jon Favreau

Hudba: Ludwig Göransson

Hrají: Pedro Pascal, Gina Carano, Bill Burr, Temuera Morrison, Giancarlo Esposito a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
75 %
Lukáš Vaníček
Mám rád fantastiku všeho druhu, ale opravdu s gustem si vychutnám dobrý horor, kyberpunk nebo oddechové akční sci-fi. Jelikož mám rád i publicistiku, stále mě baví psát recenze, reportáže i rozhovory. Doufám, že to někoho baví i číst… Nicméně jednou jsem už byl dokonce citovaný v diplomové práci jako zdroj!
mandalorian-blizi-se-finale-sezony-na-scenu-nastupuji-moff-gideon-a-boba-fett-a-v-sazce-neni-nic-mensiho-nez-baby-yoda+ jednoduchý děj + nové postavy + věrné ztvárnění světa Star Wars + hudba - nevýrazný a snadno odhadnutelný děj - neschopní stormtroopeři