Lovec čarodějnic 1: Ve službách andělů cover
Zdroj / Autor: Joshua Ratham

Píše se rok 1879 a sira Edwarda Greye čeká nelehké vyšetřování, kterého zavede do mnoha koutů viktoriánského Londýna – do temných uliček East Endu, spiritistických salónů, hrozivého blázince Bedlamu a dalších temných zákoutí. V záři blesků se totiž nad temným Londýnem nese řev nelidského monstra, které souvisí s expedicí do srdce Afriky.

Všude se válí cáry mlhy, z nespočtu komínů stoupá hutný kouř a ulicí plnou zvědavců si to ve světle plynových lamp rázuje sir Edward Grey, jehož reputace mu vynesla nevyžádanou přezdívku Lovec čarodějnic. V Londýně se totiž vraždí a podivné okolnosti mordů si žádají přítomnost diskrétního okultního vyšetřovatele ve službách Jejího Veličenstva.

Edward Grey se již dříve osvědčil, jako zdatný detektiv a nyní nabízí sílu svého intelektu, své víry a přesnou mušku, aby vyšetřil již několikátou podivnou vraždu. Záhy se ukazuje, že výprava měla najít jedno z bájných měst bájné Hyperborey na africkém kontinentu – Urasan či Hypos.

Lovec čarodějnic 1: Ve službách andělů obálka
Zdroj: Nakladatelství Comics Centrum

Ctihodní gentlemani však v prastarých zříceninách objevili více než jen pozůstatky staré civilizace, našli ostatky stvoření, jehož fyziognomie zdaleka neodpovídá té lidské. S podivuhodným objevem se vydali zpět k anglickým břehům, nicméně ostatky jako by byly stiženy zlovolnou kletbou, která si postupně žádá životy všech zúčastněných. Edward Grey se tak pouští do pátrání po podivném monstru, které krade lidskou životní sílu, a nakonec i po ostatcích samotných.

Překvapivým spojencem se mu stane tajemná osoba, známá jako „Kapitán“. Pozoruhodný muž, který se zajímá o různé kuriozity a podivnosti žije ve svém sídle v East Endu obklopen závratným množstvím informací o dění v Britském impériu (a zřejmě je nasbíral za svůj údajně několik staletí trvající život).

S Kapitánovou pomocí vyhledá Edward Grey pomoc média Mary Wolfové, jejíž spirituální průvodkyně Zora má odpovědi na otázky vyšetřovatelů. Monstrum na sebe nenechá dlouho čekat a brzy začne řádit v londýnských ulicích, z čehož tisk udělá patřičný virvál. A tak zatímco monstrum obchází ulice, hledá Edward Grey jeho ostatky, aby jej znovu připoutal k jeho tělesné stránce a smrtelnosti. Do hry se navíc vkládá okultní Bratrstvo slunečního boha Ra, které má na celé věci také svůj zájem.

Původ tajemného tvora se nakonec objasňuje a zůstává otázka, jak se jej zbavit. Pomoc se nakonec Edward Grey spolu s kapitánem vydají hledat do nechvalně proslulého viktoriánského ústavu pro duševně choré – Bedlamu. Zde je již leta zavřený učedník jednoho okultisty, který bude čtenáři série Ú.P.V.O, jistě značně povědomý.

Ve službách andělů je příběh plný skvělé atmosféry – je to příběh viktoriánský a k tomu navíc detektivní. Okultní společnosti, teosofické teorie, spiritismus, ošklivost East Endu a krvavé vraždy v jeho ulicích, tíživá atmosféra Bedlamu a neskutečná péče věnovaná detailům, jako jsou např. viktoriánské plakáty na ulicích svědčí o mimořádné kvalitě celého díla. Mike Mignola se zde opět ukazuje ve skvělé formě.

Ostatně sám v doslovu přiznává, že po svém zasvěcení do fantastické literatury Bramem Stokerem a jeho Drákulou se vrhnul po hlavě do viktoriánských autorů duchařských románů a jeho vášeň pro dané období jej nikdy neopustila. Proto také chtěl vždy vytvořit postavu viktoriánského okultního vyšetřovatele. Když v roce 1992 dokončil svou komiksovou adaptaci Coppolova Drákuly, přišlo mu, že by se měl věnovat něčemu jinému, než kreslení kočárů a dalších reálií z viktoriánského období.

A tak se místo Lovce čarodějnic v obleku na scéně objevil Hellboy a sir Edward Grey musel nějakou chvilku počkat, protože tenhle „malý projekt“ se Mignolovi poněkud vymkl z rukou.

Znalci možná ví, že se Edward Grey objevil již příběhu Probuzení ďábla. Dokud však o siru Edwardu Greyovi nevíte víc, tak se do marného hledání reference ani nepouštějte – nevíte ještě dost na to, abyste věděli, kde jej máte hledat. Podruhé se objevil v příběhu Abe Sapien: Utonutí a dle Mignolových slov už „odmítal odejít“.

Sir Edward Grey je vyšetřovatel poněkud jiného ražení než Hellboy, přestože jejich snahy a cíle bývají podobné. Grey je vážný a silně věřící muž, který je až archetypálním bojovníkem proti zlu a do svého díla, zbavit svět zplozenců pekla, dává celou svou duši. Je pak velice zajímavé sledovat, jaký vývoj jej čeká – silně věřící jedinec neustále konfrontován s okultismem může sám občas zakolísat.

Sám Grey vidí paralely mezi sebou a dalším držitelem přezdívky Lovec čarodějnic – Henry Hoodem, zuřivým potíračem ďábla v 17. století. Mignola jej založil na skutečném anglickém lovci čarodějnic Matthewu Hopkinsovi a mohli jsme se s ním setkat již v Hellboyovském svazku Temnota vábí.

Krom hlavního příběhu nás v knize čekají ještě dva bonusy v podobě krátkého případu Henryho Hooda pod názvem „Pohřeb Kateřiny Bakerové“. Další povídka je vlastně prvním plnohodnotným příběhem sira Edwarda Greye. Nese název „Vražedný pokus“ a líčí okolnosti Greyova boje s čarodějnicemi, které chtěli uškodit královně Viktorii. Za tyto služby byl Edward Grey povýšen do šlechtického stavu a záhy si vysloužil i svou nepříliš oblíbenou přezdívku.

Celý příběh také sloužil jako navázání spolupráce mezi Mikem Mignolou a Benem Stenbeckem, který je zodpovědný za výtvarnou stránku díla. V přiloženém skicáři si můžeme prohlédnout genezi vizuální podoby Edwarda Greye až k předložené verzi. Stenbeck je solidním a suverénním tvůrcem, který má skvělý cit pro dramatický střih. Navíc jeho umělecký výraz nemá k tomu Mignolovu moc daleko a míra detailů, kterým zaplnil viktoriánský Londýn je rozhodně potěchou pro oči.

Ve službách andělů je rozhodně velice slibný začátek příběhu o siru Edwardu Greyovi a čtenář se nemusí obávat, že by zde bylo řečeno poslední slovo, protože Greyův příběh se dočká ještě mnohého rozšíření. Svazek tak představuje úhledný příběh překypující atmosférou i akcí a nezadá si s mnoha dalšími mimořádnými díly z Hellboyova univerza. Je pravdou, že některá témata (jako je Hyperboea) mohou být při souvislém čtení poněkud repetitivní, ale i tak je jejich dramatický i estetický účinek nesnížen.

Sira Edwarda Greye, který slouží silám Dobra a Nebes, a jeho dramatické peripetie nelze než doporučit, a to obzvláště těm, kteří si v libují v dané historické éře, nicméně ani pro ty ostatní to rozhodně nebude ztracený čas.

Lovec čarodějnic 1: Ve službách andělů

Scénář: Mike Mignola

Kresba: Ben Stenbeck

Vydal: Nakladatelství Comics Centrum, 2017

Překlad: Jan Kantůrek

Počet stran: 160

Cena: 419 Kč (Comicscentrum.cz)

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
85 %
Zpracování a cena
85 %
Styl a překlad
85 %
Cíl knihy a splnění
85 %
Václav Valtr
Sinolog, divadelník a dj. Milovník velkolepých fikčních vesmírů, spekulativní fikce, SW i ST, HP i LoTR, young adult i pohádek. A v neposední řadě otec dvou dětí, u kterých doufá, že podědí jeho lásku k fantastice.
lovec-carodejnic-detektivni-pribeh-z-viktorianske-anglie-plne-okultismu-monster-duchu-i-prastarych-bohu+ Viktoriánský Londýn se vším všudy + Spiritismus a tajná bratrstva + Gentlemanská akce - V rámci celkového příběhu se některé tematické linie často opakují