Všichni známe příběh trosečníka Robinsona. Ale co takhle příběh celé rodiny, která se při kolonizaci ztratí ve vesmíru a ztroskotá na neznámé planetě. Lost in space je desetidílný seriál, který exceluje nádherným vizuálem, dobrou akcí a přístupností pro celou rodinu. 

Když jsem se dozvěděl, že Netflix bude předělávat tuhle klasiku, měl jsem z toho radost. Původní seriál z šedesátého pátého jsem neviděl, ale film z roku 1998 byl vcelku příjemné béčko se zajímavým námětem, ze kterého si pamatuji hlavně Matta LeBlanca v roli kapitána lodi Jupiter, který měl skvělé vojenské vybavení a nenáviděl pavouky, a pak pavoučího Garyho Oldmana.

Novinku z roku 2018 pozvedl Netflix z béčkových mělčin do áčkových výšin. Zapracoval na exteriérech, rozšířil plejádu přeživších a ponechal zajímavý námět, a hlavně i moc chytlavou znělku, která provází celých deset dílů při zajímavých scénách.

Robinson trochu jinak

Už když jsem viděl původní film, tak mě velmi zaujalo pojmenování ústřední rodiny – Robinsonovi, kdy vlastně tvůrci parafrázují slavného trosečníka Robinsona na rodinu ze Země, která ztroskotá na neznámé planetě.

Před několika lety dopadl na Zemi asteroid a jeho úlomky zaplavily zemskou atmosféru a planeta se tak stala velmi těžko obyvatelnou a pro příští generace nepředstavitelnou pro život. Vznikl proto projekt Jupiter, který má za úkol kolonizovat planetu poblíž Alfa Centauri vhodnou pro lidský život.

Kritéria pro účast na kolonizační misi jsou velmi přísná a každý jeden člověk musí projít zátěžovými testy, které nejsou vůbec jednoduché.

Kosmická loď Resolute, která nese na palubě množství lodí Jupiter je již 24. kolonizační lodí, která míří ke svému předalekému cíli.  V průběhu letu však potká loď nehoda a část lodi se zřítí na neznámou planetu.

Rodina až na prvním místě

Celý seriál sledujeme osudy přeživších po nehodě v čele s rodinou Robinsonových. Ta před odletem k Alfa Centauri byla na pokraji rozpadu, protože John Robinson (Toby Stephens – známý především jako kapitán Flint z Black Flags), který byl povoláním voják trávil většinu svého času na bojových misích a rodině nevěnoval téměř žádný čas.

Věci se dají do pohybu až když  se jeho žena Maureen (Molly Parker), která je spoluautorkou projektu Jupiter, rozhodne přihlásit na kolonizační misi. Chtěla zajistit svým dětem lepší budoucnost, což se ji ne úplně vydaří, nicméně události, které nastanou stmelí rodinu Robinsonových více než kdy dříve.

Společně s nimi vyráží do vesmíru i jejich tři děti. Judy (Taylor Rusell), která je zdravotnicí výpravy, Penny (Mina Sundwall) a hlavně malý Will (Maxwell Jenkins), který krátce po havárii zachrání mimozemského robota se kterým se spřátelí a který sehraje v celém seriálu výraznou roli.

Robot sám o sobě je skvěle zpracovaný a jeho hláška „Danger, Will Robinson!“ vás bude bavit v každém díle pořád stejně. Je zajímavé sledovat psychologický vývoj malého vila společně s robotem a také následky jejich činů.

Objeví se tu i starý známý doktor Smith, kterého v původním filmu hraje Gary Oldman. Ale pro tento seriál sáhli autoři ke změně a udělaly z doktora Smithe ženu. Její roli si střihla Parkey Posey a tady musím říct, že její napůl šílený charakter byl zahrán opravdu zajímavě. Působila jako správná schizofrenička.

Velkou část seriálu mi opravdu pila krev a když se nad tím zamyslím, tak naposled mi byl takhle nepříjemný charakter Ramsey Bolton ze Hry o trůny. Dr. Smith tady byla opravdu prvotřídní mrcha. Pro zajímavost v jedné epizodě si roli její sestry střihne Salma Blair, kterou můžete znát třeba z Hellboye.

Za zmínku ještě stojí postava majora Dona Wasta (Ignacio Serricchio, který sloužil na Resolute jako mechanik. Je to takový ukecaný chlápek co mi trochu připomínal mladého Hana Sola. Navenek frajer, kterému se pusa nezastaví a pořád mluví a dělá machra, ale uvnitř dobrá duše, která pomůže všechny přeživší zachránit. I když působí jako tlučhuba, tak je ale velmi schopný a opraví a vyřeší téměř vše.

Zábavná podívaná pro malé i velké

Byla příjemná změna vidět po delší době rodinný sci-fi seriál, kde se sice umírá, ale nijak zásadně a ošklivě, nemluví se moc sprostě a zaměřuje se na vývoj děje i bez těchto často nosných trámů moderního sci-fi seriálu.

Vizuální stránka seriálu je excelentní ať už mluvíme o vesmíru a vesmírných lodích, nebo o exteriérech, které byly skutečně impozantní. Už od prvního dílu, kde rodina havarovala na zasněžených ledovcích to byla pastva pro oči. Nádherné byly i lesy s rozličnou faunou a florou a kamenné monumenty rozseté po planetě jakbysmet.

Hudebně se Lost in space vcelku vydařilo taky. Kromě zachování původní znělky, která paradoxně nebyla použita na úvodní titulky, byla hudba komponovaná velmi citlivě a vždy do jednotlivých scén zapadala a podtrhovala dění na obrazovce. Například jízda ve vozítkách Chariot po útesu při tónech Panama  od Van Halen byla naprosto boží a bylo vidět i na hercích, že si to náležitě užívali.

Rozložení do deseti epizod bylo akorát a seriál proto odsýpá poměrně rychle a smysluplně. Nikde jsem ani nezaznamenal nějaké tlačení na pilu. Občas jsem měl trochu problém s lehce nelogickým chováním postav, ale s trochou vůle se to dalo přehlédnout a ve finále jsem si to celkem užil.

Mě osobně potěšili flashbacky do minulosti, které nejenom že odkrývali střípky z minulosti rodiny Robinsonových a života na planetě Zemi, ale i ukázalo důvod proč bylo nutné lidstvo vyslat ke kolonizaci jiných planet.

Za mě opravdu pohodový rodinný seriál, který mě opravdu potěšil svou lehkostí a tempem. Herecké obsazení celé rodiny mělo skvělou chemii a nutno říct, že si scénáristé opravdu dali záležet na vztazích mezi jejími členy. Neustále vzájemné špičkování je prokládáno situacemi, kde se ukazuje, jak se sourozenci mají ve skutečnosti rádi a že pro sebe udělají cokoliv.

Doporučuji každému fandovi sci-fi a nemusíte se bát shlédnout Lost in space i se svou přítelkyní, manželkou, nebo dětmi. Nečeká vás žádné hlubokomyslné sci-fi, ale svěží seriál o trosečnících na neznámé planetě.

Lost in Space

USA, 2018, 9 h 22 min (Minutáž: 48–66 min)

Režie: Tim Southam, Deborah Chow, Alice Troughton, Neil Marshall

Scénář: Matt Sazama, Burk Sharpless

Hudba: Christopher Lennertz

Hrají: Mina Sundwall, Molly Parker, Toby Stephens, Parker Posey, Maxwell Jenkins,

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?