Letopisy rytířů Jedi přinášejí esenciální Star Wars v balení pro děti i dospělé: tragické osudy padlých rytířů, epické války o celé planety a tajemství světlé i temné strany Síly! Zlo nikdy nebylo úskočnější a cesta k moudrosti trnitější!
Sem tam se můžeme setkat s tvrzením, že Star Wars jsou zábavou pro děti. Nemusíme se dohadovat o tom, jestli je to pravda – zkusme to přijmout jako premisu. Ok, Star Wars jsou pro děcka. Najdeme ovšem Star Wars, která jsou opravdu pro děti? Něco, co je uzpůsobeného dětskému recipientovi a má kvality srovnatelné s primárními médii (většinou tedy filmy)?
V prvé řadě na nás zaútočí hrozivá řada merchndisingu – obrazové encyklopedie, filmoví průvodci, jednoduchá převyprávění filmových scénářů a několik velmi málo dětských knih (Jediská akademie). Bohužel, tyto produkty často nemívají jiný účel než z vás vytáhnout peníze a o nějakých uměleckých hodnotách nemůže být řeč. Dětské knihy jsou často psány primitivním stylem a to nejen formálně, ale i obsahově.
Ve filmu uspokojivá díla pro děti najdeme poměrně jednoduše: jedná se o seriály Klonové války (Clone Wars) a Povstalci (Rebels). V literatuře už je to ovšem mnohem složitější. Odpověď nakonec skýtá pozoruhodná etapa vesmíru Star Wars, která je místy možná ještě milovanější než originální Lucasovy výtvory – Stará Republika.
„Příliš dlouho Republika nečelila žádným výzvám. Je to stagnující zvíře, které zápasí o dech – a zápasí již po staletí. A řád Jedi v jejím srdci jen prodlužuje tuto nemoc.“
Stará Republika jako historické období se odehrává tisíce a tisíce let před událostmi filmových trilogií a proslavila se především pomocí počítačových her Knights of the Old Republic I a II a MMORPG hrou Star Wars: The Old Republic. Méně známá je ovšem také sada komiksů, které u nás v roce 2011 ve dvou svazcích edice Omnibus vydalo nakladatelství BB/art pod názvem Letopisy rytířů Jedi.
Letopisy rytířů Jedi
Ačkoliv Letopisy nejsou primárně určeny dětskému čtenáři, jejich naivistický styl vyprávění a scénaristická přímočarost je činí dětskému čtenáři velmi přístupnými. Můžeme tak bezpečně mluvit o neintencionální literatuře pro děti a mládež – tedy literatuře, kterou si dětský čtenář může snadno adoptovat, ačkoliv nebyla původně míněna pro něj.
Výhodou takové neintencionální literatury je to, že se autoři nesnaží prvoplánovitě pro dítě zjednodušovat děj a přinášejí v dostupné formě témata, jež v primárně dětských textech zkrátka nenajdete. Počítám, že minimálním věkem dětského čtenáře pro tuhle sérii bude tak 10 – 12 let.
Letopisy rytířů Jedi obsahují celkem osm propojených příběhů, mezi které je vpletena ještě myriáda drobných motivů propojených s mytologií a geografií vesmíru Star Wars.
„Padnout tak hluboko a nic se nenaučit – to je tvé největší selhání.“
Historie Sithů
Zhruba šest tisíc let před první filmovou trilogií se na planetě Korriban koná pohřební průvod sithského lorda Marky Ragnose. Sithové jsou zde stále ještě vnímání jako národ než jako řád temných Jediů, ačkoliv už ovládají mocnou černou magii pramenící z temné strany Síly.
Ragnosův následoník Naga Sadow usiluje o následnictví s Ludou Kresshem a nakonec je nucen prchnout na planetu (či přesněji měsíc) Yavin IV. Je to právě ten Yavin IV, kde se o zhruba šest tisíc let později usídlí rebelská Aliance, jež nakonec zničí Hvězdu smrti.
Naga Sadow nakonec zemře a o několik staletí později se sithskému čarodějnictví od něj naučí Freedon Nadd, padlý Jedi, který Sadowovy artefakty odveze na Onderon, kde mnohem později Anakin Skywalker vede odboj proti monarchii a odkud pochází extrémistický partizán Saw Guerrera. Z učení Freedona Nadda onderonská šlechta zformuje kult Krath a Krath je jedna ze skupin, která stojí za zformováním „současného“ sithského řádu.
Posledním velkým Sithem, o kterém svazky vyprávějí, je Exar Kun, nadějný žák starého mistra Vody Baase, jehož pohltí jeho vlastní pýcha.
„Padnout je tak tichá věc – ale mnohem strašnější je přiznat si to.“
Příběhy Sithů a sithských lordů ovšem neilustrují dostatečně primární motiv příběhů ze Staré Republiky, jež tvoří ústřední motiv komiksů i dvou původních počítačových her.
Motiv je mnohem ostentativnější právě s příběhy rytířů Jedi. Letopisy jich představí celou řadu a s nimi i jejich mistry, tím hlavním je ovšem nebohý Ulic Qel-Droma.
Ulic chtěl původně infiltrovat společenství Krath, aby se pomstil za smrt svého mistra Arcy Jetha, ale jeho touha po pomstě a potřeba udržovat svou lest jej nutila vykonávat čím dál krutější činy. Nakonec byl Ulic odhalen a krathští černokněžníci jej otrávili kouzelnými jedy, jež měly zajistit jeho pád a oddanost Temné straně Síly.
„Spolupráce založená na nenávisti je přinejlepším jen velmi křehké pouto.“
Ulic a jeho nešťastná, otrávená duše se nakonec po zničení Krathů připojuje k učenci Exaru Kunovi, jenž zkoumá prastarý národ Sithů, a společně vedou vleklou válku vůči Republice. Ulic se dokonce střetává se svým bratrem, jenž se jej snaží přivést zpět na světlou stranu, ale jejich souboj končí jen další tragédií.
„Pokud chceš skutečně porozumět, potřebuješ kontrast, nikoliv poslušnost jediné myšlence.“
Ulic po všech svých zločinech vůči Republice a Jediskému řádu posléze přijde o své spojení se Sílou a stává se zahořklým poustevníkem. Velká naděje řádu Jedi a jeden z nejstrašnějších sithských pánů, Ulic Qel-Droma esenciálně popisuje základní motiv Staré Republiky: totiž střet dvou protichůdných filosofií a jejich vzájemných nedostatků.
Moudrost Síly nelze pochopit pouze skrze jediský nebo sithský kodex. Věci nejsou černé a bílé. Ulic Qel-Droma umírá a, třebaže oddělen od Síly, se Sílou nakonec splyne jako jeden z jejích největších mudrců.
„Mandaloriánské války byly sérií masakrů, které maskovaly jinou válku – válku o konvertování…“
A to je jen několik málo motivů z velké multigenerační kroniky Letopisů rytířů Jedi, které dále rozebírají třeba také slavné mandaloriánské války. Jak jsme uvedli na začátku, způsob vyprávění je jednoduchý a naivistický. Snaha o zpracování filosofických témat klouže spíše po povrchu, ale stále odvádí mnohem lepší práci než nová filmová trilogie.
Zatímco v Epizodě VIII nám Luke Skywalker mlhavě říká, že řád Jedi musí zaniknout, už obstarožní Letopisy nám poukazují na limity jediského učení a jeho neschopnost přivést akolyty ke skutečné moudrosti a názorně vysvětluje podstatu konfliktu dvou učení – k čemuž se filmy nikdy pořádně nedostanou.
Grafické zpracování
Tragičtí hrdinové jsou tragičtí v antickém stylu, kladní nekončí nijak zvlášť dobře a záporáci se vracejí napříč staletími, aby splétali své sítě podlých manipulací a čistého zla. Méně duální konflikty jsou podané srozumitelně, ale efektivně a zábavně.
Ačkoliv v originále Letopisy vycházely v první polovině devadesátých let, jejich styl popravdě působí archaičtěji a snáze bychom je mohli zařadit spíš do let osmdesátých. To skýtá určitá omezení ohledně kvality obsahu a formy a vyprávění – na druhou stranu to vytváří otevřenost a dostupnost vůči dětskému čtenáři navzdory místy temným tématům.
Obrazová stránka rozsáhlé komiksové série také odpovídá standardům devadesátých let. Nečekejte působivé malby a novodobá umělecká díla. Letopisy rytířů Jedi neexperimentují, víc než co jiného připomínají úroveň Stříbrného věku komiksů včetně tečkovaných barevných ploch.
Je to teda obrovská vlna nostalgie – se vším svým „špatným“ psaním a obrazovým zpracováním, které by dneska už neprošlo. Ale pořád to jsou Star Wars a ke všemu Stará Republika – tohle je éra sithských pánů, mandalorianských válek a Dartha Revana!
Provedou vás všemi velkými konflikty, které rezonují napříč (dnes zrušeným) rozšířeným universem, objasní spousty bílých míst z historie i filosofie a pro své malé entuziasty, kteří žijí kdysi dávno v předalekých galaxiích, nenajdete hodnotnější a lepší zdroj informací o jejich milovaném vesmíru.
Závěrem pro fanoušky i nefanoušky Star Wars
Pokud jste fanoušci Staré Republiky, komiksy pro vás budou hotové Eldorado a můžeme je hodnotit klidně 90 %. Pokud jste ovšem fanoušek komiksu, kterému víc než o Star Wars jde o čtenářský zážitek, můžeme jednoduše sklouznout až na nějakých 50 %. Ano, až tak špatné to může být. Tohle ovšem opravdu není věc, která by se dala hodnotit jinak než ryze subjektivně!
V současné době jsou Letopisy rytířů Jedi mimo trh a těžko říct, jestli BB/art vůbec má práva na další vydání, protože v zahraničí jsou tyto komiksy vyprodané stejně jako u nás. Na druhou stranu – knihovny jsou často dobře zásobené a už zase otevřely!
Kevin J. Anderson, John Veitch: Letopisy rytířů Jedi I a II
Vydal: Nakladatelství BB/art, 2011
Překlad: Jitka a Tomáš Jeníkovi
Autor obálky: Steve Ellis
Počet stran: 400 + 464
Původní cena: 2 x 990 Kč