Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords cover
Autor: Obsidian Entertainment

Star Wars, neboli Hvězdné války, nás zásobují obsahem již několik desetiletí. Počínaje filmy, přes knihy, komiksy a také hry. A se dnes podíváme v retro recenzi na Knights of the Old Republic 2, možná tu vůbec nejlepší herní záležitost ze světa Star Wars.

Příběh na který se nezapomíná. A nebo ano?

Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords 1
Autor: Obsidian Entertainment

Galaxie se vzpamatovává z několika tvrdých konfliktů – velké Sithské války, mandalorianských válek a Jedijské občanské války. Uprostřed toho všeho se ocitla vaše postava, zvaná “Vypovězená”. Bývalá rytířka Jedi, která byla z řádu vypovězena za účast v Mandalorianských válkách.

Aby toho nebylo málo, tak vaše spojení se Sílou bylo přerušeno a vy tak nemáte daleko od běžných lidí. Že to ještě není tak hrozné? Tak k tomu přidejte to, že se probouzíte na těžební stanici Peragus II, jejíž zaměstnanci hodlali prodat vaše bezvládné tělo, tedy alespoň předtím, než je vyvraždili těžební droidi. A taky si nic nepamatujete.

A proč by měl někdo zájem vaše tělo kupovat? Inu možná proto, že že Sithové loví všechny rytíře Jedi kteří zbyli a vy jste jedním z posledních. Možná ten úplně poslední. Mno, žádné extra vyhlídky to nejsou.

Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords 2
Autor: Obsidian Entertainment

Naštěstí na to nejste sami a na stanici se probouzíte spolu s Kreiou, vaší tajemnou mentorkou, o které víte asi tolik, co o poslední noci a Attonem Randem, na první pohled nedůvěryhodným vykukem.

Ale lepší než nic. Jestli nechcete sedět na zadku a čekat, než si pro vás Sithové přijdou, musíte spolupracovat a dostat se na jedinou planetu v dosahu – Telos IV. Odtud už povede vaše pátrání po minulosti, zbylých rytířích Jedi a také po zkušenostech, které vám dovolí postavit se čelem hlavní hrozbě – Darth Sionovi.

Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords 3
Autor: Obsidian Entertainment

Je možné, že takhle na první dobrou zní příběh trochu komplikovaně, ale Knights of the Old Republic 2 (KoTOR 2) vám ho předloží hezky zvolna a v klidu. Koneckonců je vaše postava těsně po probuzení z bezvědomí a stejně tak se přistupuje k vám.

Ačkoliv příběh navazuje na první díl, všechny dialogové volby jsou připraveny na obě možnosti – ať už jste první díl hráli nebo ne, nebudete ztraceni.

Zato se připravte, že budete pohlceni, protože právě příběh a dialogy dělá KoTOR 2 tou nejlepší hrou ze Star Wars univerza. Téměř každý rozhovor má nějaký smysl a vliv na vývoj hry. Při vašich cestách se můžete přiklánět na tu či onu stranu, souhlasit s Kreiou, oponovat Attonovi a nebo naopak a tím zvýšit svůj vliv na ně. Problémy a úkoly můžete vždy řešit několika způsoby.

Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords 4
Autor: Obsidian Entertainment

Například, když vás nešťastný Twi’lek požádá o pomoc s jeho tanečnicí, kterou prohrál v kartách. Můžete mu pomoci ji koupit zpět, můžete ji sami vyhrát zpět v kartách, ale co poté? Chcete mu ji vůbec vrátit? Co ji takhle propustit na svobodu, ať si jde kam chce?

Nebo ji naopak nechat nadále tančit v baru a ať vám vydělává peníze? Nebo vás možná ten příběh vůbec nezajímá a necháte Twi´leka, ať se stará sám o své problémy. Všechno je možné a ultimátně vás to povede na jednu stranu Síly – světlou nebo temnou.

Ustála grafika a ovládání zkoušku času?

Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords 5
Autor: Obsidian Entertainment

KoTOR 2 je hráno pohledem třetí osoby a je mixem realtime hraní s pseudo tahovými souboji. Vím, zní to divně, ale je to super. V praxi běháte po světě, plníte úkoly, řešíte dialogy a vše probíhá v reálném čase. Pokud ale dojde na souboj, hra se pozastaví a vy si můžete rozmyslet co dál.

Poté, co si vyberete soupeře na kterého zaútočíte, máte možnost si zvolit několik příštích akcí. Od základních útoků, přes útoky speciální až po využití Síly, nebo různých lékárniček a štítů. Následně si vyberete další akce, spustíte hru a souboj probíhá aniž byste museli manuálně zasahovat.

Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords 6
Autor: Obsidian Entertainment

Další akce můžete zařazovat za běhu, nebo si hru opět pozastavit a rozmyslet se. Výsledek nakonec tvoří efektní souboje plné světelných mečů, střel z blasterů, výbuchů, které ale nejsou chaotické a můžete se v nich vždy zorientovat.

Graficky se již dnes samozřejmě KoTOR 2 nechytá, ale zároveň to zdaleka není tak hrozné, aby se nedal hrát. Především díky tomu, že nosné elementy jsou něco úplně jiného než dokonalá grafika, se velice snadno stane, že se do světa ponoříte a zapomenete na vše okolo. Příběhová videa, která prokládají děj, působí trochu zastarale, ale opět, není to nic tragického.

RPG ze staré školy

Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords 7
Autor: Obsidian Entertainment

Druhou hlavní devizou KoTORu je jeho RPG systém. Tam kde vám dialogy dávají možnost volby na světlou či temnou stranu, vám rpg prvky umožní zvolit styl hraní. Začíná to hned u tvorby postavy, kde si zvolíte pohlaví, vzhled a základní zaměření postavy – soubojový typ, využití síly a nebo něco mezi.

Dále si pak volíte atributy jako síla nebo charisma a spolu s tím spojené schopnosti. Preferujete světelný meč? Pak půjdete po nových typech útoků, možnosti meč házet, nebo budete trénovat boj s mečem v každé ruce.

Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords 8
Autor: Obsidian Entertainment

Pokud se naopak zaměříte na Sílu, budete moci nepřátele paralyzovat, ničit elektrickými výboji nebo odhazovat do dáli. Každému podle jeho vkusu, někdo třeba bude preferovat zaměření na střelbu z blasteru.

Ale proč byste to sakra dělali, když můžete okolo sebe sekat světelným mečem?!

Obstojí KoTOR 2 i dnes?

Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords 9
Autor: Obsidian Entertainment

KoTOR 2 má už nějaká léta za sebou, ale upřímně, ta hra funguje výborně i dnes. Vděčí za to výbornému příběhu, do kterého vás vtáhnou dialogy a perfektní vývoj postavy.

Hru jsem nainstaloval jen pro připomenutí a málem u ní strávil celý víkend, stejně jako za starých časů.

Existuje i něco jiného než pochvala? Rozhodně, na rozdíl od prvního dílu, který měl na starosti Bioware, dělal na druhém Obsidian s podporou Bioware. A ačkoliv odvedli dobrou práci, byli pod velkým časovým tlakem a některé části museli vyškrtat.

Existuje proto docela dost fanouškovských modifikací, které hru dotahují k dokonalosti. Pokud jste ji z nějakého důvodu minuli a máte rádi kvalitní RPG a svět Star Wars, pak neváhejte, protože KoTOR 2 je nadčasová klasika, která stárne s grácií.

A pokud nejste fajnovky na grafiku, tak si dejte i díl první, protože ten splňuje všechny pozitiva dílu druhého a přináší ještě lepší příběh na úkor starší grafiky.

Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords

Datum vydání: 6. prosince 2004

Engine: BioWare

Žánr: RPG

Vývojáři: Obsidian Entertainment, Aspyr (Mac, Linux, & Windows Update)

Platformy: Xbox, Microsoft Windows, Mac OS, Linux

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
85 %
Ondřej Šilhavý
Pražský kavárenský geek. Milovník knih, psů, mma, tetování a hraní čehokoliv na čemkoliv. Ukecaný introvert a nově taky blogger. Snažím se dělat včechno a nestíhám nic. Nejradši mám klasické fantasy hnihy a strategické či RPG hry. Až vyrostu, tak budu Batman (sorry rodičové!)
knights-of-the-old-republic-ii-retro-ale-stale-to-nejlepsi-co-si-muzete-ze-sveta-hvezdnych-valek-zahrat+ Bohatý příběh a dialogy + Široké možnosti vývoje postavy + Atmosféra Star Wars jako ve filmech - Zašlá grafika - Některé větve příběhu vedou do prázdna