Nový filmový rok se teprve rozjíždí, a některé pecky, jako třeba tajemný Glass, skvělá popcornová Alita: Battle Angel nebo první ze tří marvelovských filmů letošního roku, Captain Marvel, která momentálně válcuje kina a jde si pro svou miliardu, jsou již za námi. Čeká nás ale další hromada dalších skvělých kousků!

Pojďme si proto vybrat těch top 22 filmů, které nás v průběhu následujících týdnů a měsíců čekají. 

Rád bych podotkl, že výběr je opět čistě subjektivní dle mého očekávání a nedočkavosti na jednotlivé snímky. Jsem si vědom toho, že se některé filmy do výběru ani nevejdou – v původním seznamu jsem byl někde těsně nad třicítkou. 

I přesto doufám, že se vám některý z mých tipů bude líbit a vyrazíte do kina, a pak případně okomentujete můj výběr. 

US

Česká premiéra 28. března 2019

Druhý režisérský počin Jordana Peeleho nám po skvělém Uteč! naservíruje další originální věc a podle ukázek se máme opravdu na co těšit.

Hororová atmosféra a originalita z trailerů přímo sálá a já věřím tomu, že se mu zase podaří diváky překvapit a budeme se v kině příjemně bát.

Příběh se bude točit okolo rodiny, která přijede na prázdninový pobyt do Californie do míst, kde vyrůstala ženská polovina rodičovské dvojce. 

Kromě hezkých zážitků si také z těchto míst přivodila i řádná traumata a návrat do stejného prostředí je začne zase probouzet a ta pomalu začnou vyplouvat na povrch a měnit se v řádnou paranoiu.

Celá hrůza nakonec přeroste v reálnou hrozbu, kde na rodinu zaútočí úplně stejná kopie rodiny, jen s tím rozdílem, že v rukou mají zbraně a nebojí se je použít.

Zní to zase proklatě zajímavě a tak se rádi necháme překvapit!

SHAZAM!

Česká premiéra: 4. dubna 2019

DC konečně vsadilo na něco jiného, než jen hlubokou temnou stránku a po výborném Aquamanovi nám servíruje konečně také akční komedii na motivy slavného komiksu.

Od SHAZAM! očekávám čirou zábavnou akční jízdu a podle trailerů to vypadá, že ji taky dostanu. 

Velký hrdina z malého kluka je moc zajímavá postava a rozhodně nám může přinést svěží vítr do filmových komiksových vod. Objevování superschopností v traileru vypadalo na velkou zábavu.

Kromě toho by SHAZAM! měl mít dost nabušený soundtrack. 

Že by se konečně blýskalo na lepší/světlejší časy v DC Universe?

Hellboy

Česká premiéra: 11. dubna 2019

V roce 2019 se dočkáme i několika rebootů. Jedním z nich je i rohaté dítě pekelné, které loví příšery z jiných světů a dimenzí.

Komiks stvořený Mikem Mignolou má obrovskou fanouškovskou základnu a na nového Hellboye jsou kladena velká očekávání, protože první Hellboy ztvárněný Ronem Pearlmanem byl velmi zábavný, a i když druhý díl už nebyl tak dobrý, pořád si filmy našly spoustu fanoušků.

Stejně jako ostatní jsem zvědavý jak se s rolí popere David Harbour (Stranger Things). Nebude to mít vůbec jednoduché oproti Perlmanovu odkazu.

Měl by se postavit proti Mile Jovovich, kterou jsme kromě Resident Evil dlouho nikde neviděli, a podle ukázek lze očekávat drsný boj okořeněný humorem pekelníkovi vlastním. 

Nový Hellboy také dostal rating R, takže se dočkáme i mnohem více krve a násilí. 

Co víc si přát? No hlavně, aby to dopadlo dobře…

Avengers: Endgame

Světová premiéra: 26. dubna 2019

Asi není ani potřeba nějak představovat a lákat na toento film do kina.

Všichni, kdo viděli Infinity War a byli svědky toho, jak Thanos proměnil půlku vesmíru v prach, už brečí nedočkavostí a vymýšlí další a další konspirační teorie.

Jisté je, že se máme na co těšit a že to při své téměř tříhodinové filmové stopáži hlavní hrdinové vůbec nebudou mít jednoduché. Pro zajímavost – bude to nejdelší film z dosavadních snímků MCU.

Vloni první díl pokořil téměř všechny možné rekordy a dokonce se zařadil na druhé místo v žebříčku nejvýdělečnějších filmů všech dob. Hned za Avatara od Jamese Camerona, který vydělal neuvěřitelných 2,7 miliardy dolarů.

A pojďme si říct upřímně, jestli za poslední roky je nějaký film, který by mohl Avatara pokořit, tak to bude právě závěrečný díl Avengers. Potenciál na to rozhodně má.

Není pochyb, že to bude pro spoustu herců, kteří figurovali v MCU, naprosto fenomenální rozlučka se svými postavami.

Detective Pikachu

Česká premiéra: 9. května 2019

Skvělá zpráva! Pokémoni jsou zpět, ale tentokrát v jiném hávu a hlavně v jiném stylu. 

Po prvním shlédnutí traileru jsem zůstal sedět s otevřenou pusou. 

Nápad existence prvního člověka, který rozumí Pokémonům a neslyší jenom jejich zvuky a jeho tým s Pikachu je brilantně originální.

Je důležité říct, že Pikachu je drzý sarkastický a a prostě boží a hlas mu nepropůjčil nikdo jiný než Ryan Reynolds alias Deadpool. A podle všeho si přenesl kus Deadpoola i k Pokémonům. 

Přidejme si navrch opravdu vychytaný vizuál a hodně, ale opravdu hodně, druhů Pokémonů a čeká nás parádní jízda.

John Wick 3: Parabellum

Česká premiéra: 16. května 2019

Kdo by neznal Johna Wicka? Obávanou Babu Yagu. Nejvýkonnějšího a nejstylovějšího nájemného vraha na světě.

John Wick nám přinesl neskutečně promakanou jízdu, kde se počty zabitých hromadí do desítek a kde tvůrci, a hlavně neskutečný Keanu Reeves (Matrix), vymysleli neuvěřitelně promakaný styl a svět nájemných zabijáků. A ano, samozřejmě, vymysleli hlavně Johna Wicka. Všichni přece víme, že se povídá, jak John jednou zabil tři chlápky hobyčejnou tužkou.

Ve třetím díle je na nebohého Johna vypsaná mnohamilionová odměna a všichni zabijáci světa mu najednou jdou po krku. 

Jestli to zvládne, a hlavně jakým stylem, to zvládne se brzo dozvíme. Jisté je ale, že při tom umře spousta padouchů a ta úmrtí budou ve velkém stylu.

Godzilla: King of the Monsters

Česká premiéra: 31. května 2019

Godzilla bude doslova monstrózní. Autoři se rozhodli přitlačit na pilu snad ve všem a přináší nám moderní souboj titánů, kde se utkají ty největší a nejmocnější pradávné bytosti na Zemi.

Nejenom, že se Godzilla bude muset utkat s nestvůrami Mothrou a Rodanem, ale tvůrcům to nestačilo a na Godzillu vylétne i její úhlavní nemesis a arciprotivník King Ghidorah. Ten je se svými třemi hlavami drakem, jehož existenci by mohla závidět i sama Matka draků Khaleesi. 

Mě osobně se první moderní Godzilla celkem líbila, rozhodně víc než ten bláznivý film od Rolanda Emmericha se Jeanem Renem.

Jestli se dvojka povede aspoň stejně dobře a tvůrcům vyjde sázka na gigantická monstra se ukáže už v květnu.

Ve filmu se objeví Millie Bobby Brown, známá hlavně ze Stranger Things, a taky Vera Farmiga (V zajetí Démonů). Rozhodně se máme na co těšit.

Dark Phoenix

Česká premiéra: 7. června 2019

Další z kapitoly nových X-men nám slibuje daleko temnější podívanou, než jsme byli doposud zvyklí. 

Bohužel, podle prvních reakcí nás čeká pěkný průšvih. Film musel a musí procházet mnoha rozsáhlými přetáčkami, že už i já se začínám bát, že to nedopadne dobře.

Přitom má Dark Phoenix takový potenciál. Neskutečně našlapané obsazení by mohly závidět kdejaké větší filmy. 

Sophie Turner (Hra o trůny), James McAvoy (Split, Glass), Jessica Chastain (Interstellar), Jennifer Lawrence (Hunger Games, Pasažéři), Michael Fassbender (Assasins Creed, Steve Jobs, Alien:Covenant) a mnoho dalších… Prostě napěchované k prasknutí.

Podle trailerů to vypadá, že Jean Grey nebude šetřit vůbec nikoho a nám nezbývá než doufat, že to nebude takový propadák, jakým se stali X-men: Apocalypse.

Men in Black: International

Česká premiéra: 13. června 2019

A máme tady další restart. Tentokrát šviháckou organizaci, která hlídá Zemi před odpadem z vesmíru a dohlíží na pobyt nejenom zelených mužíčků na naši matičce Zemi.

Tvůrci si všimli chemie, jaká panovala mezi hlavními hrdiny ve filmu Thor: Ragnarok a neváhali ani vteřinu obsadit do role nových agentů Chrise Hemswortha (Thor) a Tessu Thompson (Thor: Ragnarok, Creed). 

A podle všeho to bude fungovat i při lovení vesmírné havěti. K týmu se také přidali Liam Neeson (Star Wars, 96 hodin) a Rebbeca Ferguson, která září v sérii Mission Impossible. 

Těžko říct, jestli bude restart stejně zábavný jako původní filmy s Willem Smithem A Tommy Lee Jonesem, ale potenciál na to rozhodně má.

Spider-man: Far From Home

Česká premiéra: 4. července 2019

A máme tu poslední Marvelovku tohoto roku. 

Tom Holland jako Spider-man si získal svým vystupování v MCU mnoho fanoušků a hlavně fanynek. Ty určitě oplakaly Peterovu proměnu na prach v Infinity Wars. Ale už byla mezitím ohlášena dvojka pavoučí sólovky, tak to s tou smrtí zase tak hrozné nebude.

Ve druhém díle se podíváme do Evropy a navštívíme dokonce i Prahu, kde se nový Spider-man také natáčel. 

Do cesty se mu tam připlete kdo jiný, než Nick Fury a Spidey zase musí zachraňovat svět. 

Skvělou zprávou je také, že se ve filmu objeví Mysterio, kterého si zahraje Jake Gyllehaal, který je poslední dobou na roztrhání. 

Spekuluje se o tom, že nebude ve filmu jako záporák, ale spojí síly se Spider-manem. Ale kdo zná komiks, tak ví že to vše může být jen lest.

No, vše se dozvíme v kině už v červenci.

Once Upon a Time in Hollywood

Světová premiéra: 26. července 2019

U tohoto filmu jsem musel udělat výjimku. Je to totiž jediný snímek, který není sci-fi ani nemá prvky fantastiky. 

Ale nový film filmového génia Quentina Tarantina jsem prostě vynechat nemohl. Každý jeho film je jedinečný a každý jeho film stojí za to.

Děj se bude odehrávat v době řádění masového vraha Charlese Mansona.

A tahle věc určitě nebude zaostávat, za svými předchůdci. Ba naopak si myslím, že to bude možná nejlepší Tarantinův film. 

Podařilo se mu totiž to, co nikomu. Dokázal dát dohromady nebývalé ústřední duo herců. Leonardo DiCaprio (Titanic, Počátek, Tajemný ostrov) se zde objeví po boku Brada Pitta (Světová válka Z, Sedm, 12 opic) a režisér o nich mluví jen v superlativech. Je to prý nejlepší a nejdynamičtější duo od dob Paula Newmana a Roberta Redforda. A to je co říct.

Ne, že by byly tihle dva jedinou ozdobou filmu. Tou pravou je australská kráska Margot Robbie (Já, Tonya, Vlk z Wall Street, Suicide Squad). 

No a objeví se i legendární mafián Al Pacino (Kmotr, Zjizvená tvář) a mnoho dalších…

Tenhle film si v žádném případě nesmíte nechat ujít.

New Mutants

Světová premiéra: 2. srpna 2019

Další potenciální průšvih, který má tolik starostí sám se sebou, že vůbec není jisté, jak to nakonec dopadne. Ale nesmíme věšet hlavu.

Trailery nám slibují opravdu temnou a hodně hororovou atmosféru, ve které se autoři nebudou bát tlačit na pilu. Jaký ale bude výsledek se můžeme jen dohadovat.

Jednu z hlavních rolí ztvární Maisie Williams (Hra o trůny) a ve filmu se také objeví Antonio Banderas (Desperado, Expendables).

Nezbývá nám než se jen modlit, aby New Mutants nedopadli jako jeho X-menovští bratříčci a ukáží třeba nový směr, kam by se mohli X-meni vydat. Když samozřejmě pominu sloučení s MCU.

Hobbs & Shaw

Světová premiéra: 2. srpna 2019

No prosím, tak tohle si dám líbit. Vzhledem k tomu, že Vin Diesel už prostě značku Rychle a zběsile netáhne tolik, rozhodli se dát příležitost dvěma vedlejším postavám a udělit jím svůj vlastní film.

A nutno říct, že trailer ukázal neskutečně adrenalinovou jízdu nabitou hláškami od začátku do konce. 

Hlavní role si střihnou Dwayne Johnson (Jumanji, Mrakodrap) a Jason Statham (Kurýr, Expendables). A tohle je přesně to duo, které chcete vidět na plátně. Chemie, jak to mezi nimi jiskří a jak se špičkují, je opravdu boží.

Proti nim se postaví Idris Elba, který si konečně zahraje pořádnou roli arcipadoucha. Jako vylepšený supervoják ústřední dvojici pořádně zatopí.

Přidejme si skvělou hudbu a do detailu propracované efekty a budeme mít na světě šílenou akční adrenalinovou jízdu, která hravě strčí sérii Rychle a zběsile do kapsy. 

Tudy vede cesta. Na tohle nechám mozek doma, koupím velké menu a užiji si to na maximum.

Artemis Fowl

Světová premiéra: 9. srpna 2019

Artemis Fowl je pro mě po Harry Potterovi druhá nejoblíbenější knížka z mládí.

Příběh o nadaném chlapci ze zločinecké rodiny, který objeví existenci vílího světa, a protože je trochu zloduch, hned plánuje jak víly a skřítky okrade, mě uhranul.

Honba za zlatem a za nalezením svého otce se zamotá více, než by se na první pohled zdálo.

Jestli se vše podaří, můžeme čekat velkou podívanou v nádherných kulisách a lokalitách a o hádanky a tajemství zde nebude nouze.

Trailer ukázal, že se můžeme těšit i na velmi slušnou akci a efekty. Zpracování vypadá na jedničku, tak se necháme překvapit, jaké bude finále. 

Bude to sice asi film pro širší publikum jako Harry Potter, ale já se na Artemise Fowla moc těším.

V jedné z hlavních rolí se mimo jiné objeví madam Judi Dench. (James Bond)

IT: Chapter 2

Světová premiéra: 6. září 2019

Loňský restart hororu podle Stephena Kinga slavil fenomenální úspěch a bylo jasné, že dvojka prostě přijde.

Jednička překvapila svým zpracováním a hlavně scénami, ve kterých se tvůrci nebáli jít za hranu. 

Klaun Pennywise se vrátí po 20 letech terorizovat město. Z dětí, kterými byli hlavní hrdinové v prvním díle, jsou všichni již dospělí a jsou nuceni znovu spojit síly, aby přežili.

Lze očekávat stejně svižnou a krvavou podívanou s výbornou atmosférou, jako tomu bylo u prvního dílu.

Film si také získal skvělé obsazení – James McAvoy a Jessica Chastain si zahrají v letošním roce ve druhém společném filmu. 

Tady si ale troufám tvrdit, že druhá kapitola IT dopadne rozhodně lépe, než komiksovka Dark Phoenix.

Joker

Světová premiéra: 4. října 2019

Slavný batmanovský arcipadouch Joker je zpět. A po ne příliš povedeném Jokerovi od Jareda Leta nás čeká noirová detektivka s důrazem na atmosféru.

Děj je zasazený nedaleko do minulosti a o filmu se toho vlastně moc neví.

Bude ale rozhodně velmi zajímavé sledovat Joaquina Phoenixe (Znamení, Gladiátor), jak ztvární roli Jokera. Herec sám o sobě má opravdu zvláštní charisma, které nemusí sedět každému, ale podle mě mu role vyšinutého šílence rozhodně sedne. Na jeho herecký koncert se vážně těším.

Ve filmu se také jako v první své komiksovce vůbec objeví Robert de Niro. Tak snad se rozhodl pro tu správnou komiksovou cestu.

Zombieland 2

Světová premiéra: 11. října 2019

Anooooo. Ano! Ano! Kultovní zombie road movie se po letech dočká svého pokračování. 

A nejenom, že se vrátí pravidla pro přežití, vrátí se i kompletní ústřední čtveřice. Jesse  Eisenberg (Batman vs. Superman, Podfukáři), Woody Harrelson (Hunger Games, Válka o planetu opic), Emma Stone (LaLa Land) i Abigail Breslin, nám zase naservírují tunu zábavy proloženou pořádnou řežbou se zombíky.

Jednička byla opravdu povedený oddychový film, který si mě okamžitě získal a doteď je to jeden z nejzábavnějších zombie filmů, které jsem měl možnost vidět.

Díky tomuto filmu znám všechna pravidla, která potřebuji, abych přežil, až přijde zombie apokalypsa. A k tomu ještě budu hledat Twinkies…

Tohle je můj černý kůň roku 2019 a těším se na Zombieland 2 jako malý kluk.

Frozen 2 – Ledové království 2

Světová premiéra 22.11.2019

No a listopad bude jednoznačně ve znamení zimy a ledu. 

Vrací se totiž jedna z nejúspěšnějších Disney pohádek a značek vůbec. Ledové království bude zpět a bude laděno o něco temněji a akčněji.

Vrátí se nám ledová královna Elsa, která vládne království Arendell, Zpět bude i její dobrosrdečná sestra Anna společně s Christofem a jeho věrným sobem Svenem.

A nebude chybět ani sám Olaf, co se tak rád objímá.

Je jasné, že v listopadu zaplaví všechny obchody mánie s touto značkou a všechny malé holčičky znovu vytáhnou své hůlky a modré šaty a budou si zpívat nějakou další hitovku místo Let it go. 

Bude nás určitě čekat spousta ledu, sněhu, písniček ale hlavně zábavy.

Jumanji 2

Světová premiéra: 13 prosince 2019

Když do kin vstoupil nový remake Jumanji, rozjížděl se pomalu. Ale když se nabral rychlost, tak válcoval konkurenci ve velkém a stal se z něho doslova hit.

Zmodernizování hry filmu rozhodně prospělo a hlavně pro mnoho gamerů musel být film opravdu zábavný.

K tomu má film vychytaný a hlavně různorodý casting, ve kterém zářil například Dwayne Rock Johnson, Jack Black (Škola rocku, King Kong), oblíbený americký komik Kevin Hart nebo i krásná Karen Gillian a sidekick Nick Jonas.

Film měl opravdu spád a uběhl jak voda. A hlavně celou dobu bavil. Bylo jen otázkou času, než se objeví pokračování.

A to nás čeká na konci roku a hlavní skvadra se vrátí kompletní. 

Tak vzhůru do Jumanji!

Star Wars: Episode IX

Světová premiéra: 20. prosince 2019

A moje srdcovka úplně nakonec. Jsem skalní fanda Star Wars a každý díl očekávám opravdu s nedočkavostí babky na důchod. 

Epizoda sedm ve mně probudila zase toho malého kluka, který tak miloval Star Wars a zpíval jsem ódy na J. J. Abramse. Spoustu lidí mělo svoje výtky, např. že to byla vykrádačka. I kdyby, tak si říkám no a co. Bylo to prostě boží.

Díl osmý pro mne osobně byl zklamáním. Filmu nelze upřít několik epických scén. Scénu s rozseknutím Destroyeru vstupem do hyperprostoru si pamatuji doteď. 

Nicméně Rian Johnson s ladností slonav porcelánu zbořil vše, co J. J. vybudoval a my můžeme jen doufat, že navrátivší se marnotratný syn J. J. Abrams dá dohromady a napraví, co jen půjde.

Ale já v něho mám víru a věřím, že Epizoda 9 bude důstojné a megalomanské zakončení ságy a fanoušci dojdou usmíření.

A stejně jako všichni ostatní, doufám a věřím v pořádné souboje světelnými meči. Takový souboj jako byl Maul vs. Obi-Wan a Quai-Gon bych si opravdu dal líbit.

Nechť Abramse provází síla. A nás ostatně také…

Tak to je všechno. Snad jste si každý našel něco, na co se těšíte aspoň tak jako já. Přeji vám zábavný filmový rok 2019 a užívejte filmů naplno.

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?