Po neskutečném úspěchu Marvelovských superhrdinů, se pokouší své univerzum rozjet i DC Comics. Nerad bych se pouštěl do hodnocení, jak úspěšní v tom jsou, ale rozhodně se dnes podíváme na jeden z novějších kousků do skládačky, čímž je seriál Krypton. Jeho hlavním hrdinou ale není Superman, nýbrž jeho dědeček, Seg-El, který se snaží zachránit svoji planetu před záhubou. Lze utáhnout příběh o Supermanovi bez Supermana?

Bylo nebylo, Superman byl ještě jiskrou v oku svého dědečka…

Jestli jste žili v domnění, že rodina Elů, do které patří i Superman, vlastním jménem Kal-El, měla na Kryptonu vždy výsadní postavení, tak seriál Krypton vás vyvede z omylu. Příběh totiž začíná vyhoštěním rodiny Elů pryč, hluboko mezi „spodinu“ města Kandor, ve kterém žijí, a kam se musí uchýlit i malý Seg. Důvodem vyhoštění byla práce Segova dědečka, který ve svém vědeckém bádání došel k závěru, že Kryptoňané nejsou ve vesmíru sami. Vlastně nejen, že nejsou sami, ale někdo se k nim blíží a rozhodně neplánuje přátelské posezení u kávy. A takové plašení si vládci Kandoru rozhodně nenechají líbit.

Poskočme o pár let dál a ze Sega se stal mladý, krásný, udatný…no prostě pořádnej klaďas a hezoun. Dokonce se mu díky sňatku z rozumu povedlo dostat se zpátky mezi rodiny, které mají právo nosit erb rodu. A není to vztah ledajaký, Seg si vzal dceru samotného vrchního soudce, tedy druhého nejmocnějšího muže Kandoru. V tu dobu však Sega navštíví někdo, kdo už na první pohled na Krypton nepatří. Představí se mu jako Adam Strange.

A kdyby náhodou Strange nepůsobil na Sega dostatečně podivně, tak to s čím přišel, už Sega z míry rozhodně vyvede. Strange po Segovi totiž chce, aby za každou cenu zabránil zničení Kandoru a především, aby zajistil že se narodí jeho vnuk, kterého tu na Zemi známe jako Supermana.

Kvůli tomuhle úkolu cestoval Strange zpátky v čase a prostoru, a vsadil všechno na jednu kartu. Otázkou však je, zda to byla karta správná, a zda vůbec dokáže Sega přesvědčit, že není jen nějaký blázen a netropí si z něj žerty. Jenže Brainiac se nezastavitelně blíží a cestování časem není sranda. Co když to takhle vlastně mělo být a Strange nadělá víc škody než užitku?…

Není to áčko, nemá to velký rozpočet, ale…

Já vám to tedy řeknu rovnou – Krypton není áčkový seriál s mega velikým rozpočtem, ze kterého zaplatí obří vesmírné lodě, slavné herce, super duper efekty a vůbec. O to je mi ale sympatičtější cesta, kterou se tvůrci vydali, tedy cesta s pomocí mladých neznámých herců, doplněných o pár zkušených mazáků.

Seg-El i jeho láska Lyta Zod (všímáte si těch příjmení, jo?), jsou oba ztvárnění jako mladá naivní telátka, před které najednou někdo postavil život. Seg je vyhnanec vrácený do vyšších kast Kandoru a Lyta dcerou nesmlouvavé velitelky městských gard, přičemž se sama snaží prorazit vzhůru do výšin velitelských pozic.

Občas jim to věřím, občas ne. Seg se neustále tváří ublíženě a Lyta naopak křečovitě drsně. Zřejmě i z důvodu menšího rozpočtu pak tvůrci zvolili komorní kulisy, díky kterým jsem ale nikdy neměl pocit, že bych byl o něco ochuzen a seriál jsem si v zásadě užíval. A vlastně čím dál seriál pokračoval, tím víc jsem se bavil! Po trošku ukecanějším rozjezdu, dostává děj větší spád a zároveň jsem s potěšením zjišťoval, že i myšlenku.

Není to jen naivní a přímočarý příběh, ale naopak se dostávají k řeči i časové paradoxy, morální dilemata a taky teda komplikované rodinné vztahy. Ale zase nic přehnaného, prostě mi to celé připomínalo takové ty lehce nadprůměrné seriály, u kterých jsem se válel po příchodu ze školy, jako byla Hvězdná brána, Andromeda a tak. Nechci se nikoho dotknout, ty seriály jsou super, ale známe to, občas trochu kýčovitý dialog, sem tam prochu patosu, a nakonec se celkově se bavíme.

Negativní akce

Co bych naopak seriálu trochu vytknul, to je již zmíněný pomalejší rozjezd a také lehká křečovitost, se kterou přistupuje zejména k akčním scénám. Já vím, že jsme v 21. století, máme tu rovnost pohlaví a tak, ale aby šedesátikilová žena trénovala s dvojnásobným chlapem jako hora a vymetala s ním podlahu, to prostě bije do očí. Navíc je to podlě mě zbytečné, jednak má každý svoje přednosti a velitelské schopnosti se dají demonstrovat i jinak a jednak nebylo nutné to cpát tak okatě, stačilo prostě souboje sehrát trochu chytřeji.

Souboje prostě působí uměle a neuvěřitelně. Určitá topornost je viditelná i u přestřelek, kterých tu ale není mnoho a prim naštěstí hraje napětí tvořené dialogy a situacemi, do kterých se postavy dostávají. Opět je to nejspíše vázáno na prostředky, se kterými tvůrci pracovali, a díky kterým se, velmi rozumně, nechtěli pouštět do větších akcí.

Záporák hraje prim

Krypton se mi nehodnotí uplně lehce, má totiž hodně pozitiv i negativ, a především v nabídce dnešních seriálů se mu bude prosazovat těžko. Na druhou stranu, hraje pro něj provázanost s příběhem Supermana, a jestli něco ukázal, tak že jde udělat seriál o superhrdinovi bez superhrdiny. Vlastně vám stačí jen superzáporák.

Brainiac patří ke světlým momentům tohoto seriálu a to přesto, že tam vlastně moc není. Jen jeho netušená přítomnost a blížící se hrozba, dělají své. Stupňující se napětí a tempo děje způsobily, že jsem na poslední díly podíval v kuse a s napětím očekávám další řadu, která, pokud by pokračovala v nastoleném trendu závěru série, by mohla pokukovat po vyšším hodnocení. Zatím se ale držím při zemi.

Krypton

Tvůrci: David S. Goyer, Damian Kindler

Režie: Ciaran Donnelly, Colm McCarthy, Julius Ramsay, Keith… (více)

Předloha: Joe Shuster (komiks), Jerry Siegel (komiks)

Scénář: Ian Goldberg, Lina Patel, Cameron Welsh, Nadria Tuc… (více)

Hudba: Pinar Toprak

Hrají: Cameron Cuffe, Georgina Campbell, Ian McElhinney, Elliot Cowan, Rasmus Hardiker, Gordon Alexander