Krotitelé Draků - druhá série
Autor: Petr Vyoral

Zbídačení hrdinové mlčky seděli, ponořeni do vlastních myšlenek. Nikdo nechtěl promluvit a každý raději uhýbal pohledem. Události posledních hodin budou ještě dlouhou dobu vstřebávat a některé šrámy si ponesou až do konce života. I taková však může být daň za dobrodružství a již není cesty zpět.

Krotitelé Draků - druhá série
Autor: Petr Vyoral

Na začátku byla jedna odvážná myšlenka, po níž se Ladislav Karpianus pustil do realizace projektu, který na tuzemské scéně neměl obdoby. Sehnal lidi, sehnal zázemí a techniku, vymyslel fiktivní svět a příběh. V kampani na startovači, kde společně vybrali přes 400 tisíc korun, nakonec neuspěli, ale i tak se banda nadšenců do D&D nevzdala a dnes máme k dispozici 11 dílů, přičemž každý má stopáž slušného celovečerního filmu a dohromady tvoří ucelený příběh. A jede se dál!

Jedním aktérem Krotitelů draků je i známý český herec, Matyáš Valenta. O tom, jak se mu natáčelo a co vše nás ještě čeká, zvlášť v období aktuálního nouzového stavu, se s námi podělil v následujícím rozhovoru.

Ahoj, Matyáši! Začněme od začátku, jak se herec z Rafťáků, Maharalu či Ulice dostal ke Krotitelům draků?

Vlastně právě díky natáčení. S Láďou, naším vypravěčem, který stojí za nápadem udělat Krotitele draků, jsme se potkali nejdřív pracovně v rámci pořadu o videohrách pro ČT D:. Pracujeme tam společně s Naomi a před těmi několika lety tam Láďa psal scénáře. No a celkem rychle jsme si uvědomili že sdílíme zálibu ve videohrách a deskovkách, a tak nás Láďa pozval vyzkoušet si DnD. A už nás to nepustilo.

V Krotitelích představuješ kenkua Bobse. Nakolik sis jej vytvořil sám a kolik z Bobse bylo již předem dáno?

Předem dáno nebylo vůbec nic. Rasa Kenku mě oslovila tím, jaké kreativní možnosti nabízí. Umí napodobovat zvuky a jsou perfektními falšovači téměř čehokoliv, což se mi hodilo k tulákovi (rogue), kterého jsem chtěl hrát. Většina z toho co je Bobs dneska ale vznikla až za pochodu. Když jsme začínali na prvním levelu v naší domácí hře, byl Bobs někdo úplně jiný než je teď.

Krotitelé Draků - druhá série 2
Autor: Cyril Gaja

Znamená to, že jsi za Bobse hrál už před natáčením Krotitelů, nebo je celý jeho vývoj zaznamenán na videu?

V prvním díle, který jsme nahráli na youtube, jsme už na třetím levelu, ale kampaň jsme začínali od prvního, takže něco málo nahráno už jsme měli mimo kamery.

Spousta hráčů D&D vnímá své postavy jako vlastní alterego, jak je to u Tebe?

Stejně! Naše postavy jsou vždycky z půlky námi a z půlky tím, čím si chceme vyzkoušet být. Proto se taky postavy mezi prvním a třeba třetím levelem hodně mění. Máme o nich nějakou představu, ale protože je musíme hrát tak aby nám to bylo pohodlné, časem je přizpůsobíme sami sobě.

Máte za sebou první sérii. Jak se ti natáčelo?

Skvěle. Před začátkem natáčení jsme zažili malé peklo s přípravou, sháněním peněz, nějakou dobu jsme kvůli tomu ani neměli čas hrát. Nakonec jsme ale našli cestu, jak mít zázemí a starat se primárně o hru. Dost si to užívám.

Lze vůbec srovnávat natáčení podobného pořadu s natáčením filmů či seriálů? Pomohly nějak Tvé zkušenosti s přípravou natáčení Krotitelů?

Srovnat s natáčením se to úplně nedá, to asi daleko spíš s divadlem. Člověk se vžije do hry a přestane vnímat kamery. To se při natáčení málokdy stává. Zkušenosti z profese nám všem nicméně pomáhají. Zuzka Mazáčová je scénografka a ta se nám stará o prostředí, ve kterém hrajeme a herecké, režijní a scénáristické zkušenosti nás ostatních nám pomáhají vnímat tempo hry a stavět náš příběh co nejzajímavější. Přišli jsme ale na to, že klíčem je hrát pro sebe, nesnažit se dělat show.

Krotitelé Draků - druhá série 3
Autor: Michal Kára

Zajímavé. Kolik lidí se tedy kolem natáčení Krotitelů hýbe v zákulisí?

Kromě nás, které je vidět na kamerách, vlastně jen další dva lidi, Michal Kunstovský a Martin Matějka. Dohromady vlastně jen ve dvou zvládají ovládat a starat se o technickou stránku, tedy kamery, světla, stream na youtube, střih a zvuk. Na dva lidi je to pořádně práce. Snažíme se pomáhat co nejvíc, ale víc nás na to bohužel zatím není.

Která epizoda první série je Tvá nejoblíbenější a proč?

Určitě ta poslední. Kromě toho, že se každý díl učíme být o něco lepší, je taky pro nás každý díl uvolněnější. Nebudu spoilovat, ale v posledním dílu jsme prošli ohromnou katarzí a zpětně jsem měl hroznou radost z toho, jak jsme se v tom všichni ztratili. Každá postava dokončila kus svého příběhu a my jako hráči cítili to samé, co naše postavy. Ať už zklamání, smutek, radost, úlevu… všechny ty emoce byly naprosto opravdové a myslím si, že takové situace jsou to nejlepší, co může DnD nabídnout.

Od druhého dílu již ve vaší skupině nebyla postava Vegany, kterou hrála Naomi Adachi. V příběhu sice ještě hrála podstatnou roli, ale jako hráče jsme ji již neviděli. Co se stalo?

Naomi má specifickou práci. Podobnou těm našim, ale odlišnou v tom, jak musí zacházet se svým časem. Hodně jezdí moderovat na různé akce nebo natáčí na poslední chvíli. Kvůli tomu bohužel neměla dostatek času s námi v kampani pokračovat. Je to škoda. Naše postavy přišly do kampaně společně a byli jediní, kdo se znali od úplného začátku.

Krotitelé Draků - druhá série 4
Autor: Michal Kára

Od sedmého dílu se k vám připojil i Aleš Hemer z Drakovin, který s vámi strávil zbytek sezóny. Je v plánu s ním pokračovat i v druhé sezóně nebo to byl pouze host?

Aleš je náš host, stejně jako třeba Bob Mikluš nebo Jarda Konáš. V druhé sezóně se nejspíš ještě objeví, což ale není vyloučeno o žádném z našich hostů, a máme už domluvené hosty další. Rádi hrajeme s novými lidmi, protože přinesou vždycky svoji, specifickou fantazii. Já osobně rád učím hrát nové lidi i ve svojí domácí kampani, DnD dokáže z člověka dostat velkou porci kreativity.

Můžeme se těšit na nějakou další posilu týmu?

Můžeme, ale nesmím a ani nemůžu zatím říct kdo to bude. Sám to totiž vlastně nevím… Vím o lidech, se kterýma jsme se bavili o hostování, ale s kým se Láďa doopravdy domluví a na kdy neví nikdo z nás. Je to vždycky takové překvapení.

Krotitelé Draků - druhá série 5
Autor: Michal Kára

Chystá se tedy druhá série. Víš o ní už něco, co by se dalo prozradit čtenářům/divákům?

To zatím vůbec nevím. Láďa nám slíbil, že druhá kampaň už nebude takový psycho. Odkloníme se od hororu a thrillerové adventury, jako byl Opok a Thilerion, a podíváme se víc po kontinentu. Já osobně doufám, že se podíváme do Končiny, místa v horách odkud pocházejí Mikhailo a Valeryia, a mám na severu, odkud Bobs s Veganou přišli, nějaké nevyřízené účty. Co se ale doopravdy bude dít, záleží na tom, jak se naše postavy dohodnou, jakmile si spolu zase sedneme ke hře. Vyloženě připravené od nás hráčů není nic. A jestli na nás Láďu už teď něco připravuje, tak nám o tom nic neřekl. Což by na něj sedělo.

Na co se mohou diváci těšit v období mezi jednotlivými sériemi? Máte čím vyplnit prostor, nebo si dáte pořádné prázdniny?

Natočili jsme několik videí, kde se snažíme vysvětlit, jak vypadá svět, ve kterém hrajeme. Došlo nám, že i když pro nás Dráteníkova oáza, Mezín nebo Iskra znamená hodně a často se o těch místech ve hře bavíme, diváci znají jen místa, kde jsme v příběhu opravdu byli a o zbytku kontinentu nemají ponětí. Chtěli jsme to napravit a ukázat jak dobře vymyšlený a komplexní je svět, který Láďa vymyslel.

V současné situaci se snad nelze nezeptat, ale, ovlivnil aktuální nouzový stav v republice i Krotitele? Jak?

Samozřejmě že ovlivnil. Chtěli jsme před tím, než budeme pokračovat ve hře, natočit ještě jeden one-shot, jednorázovou hru mimo příběh, ale bohužel v současné době nemůžeme natočit nic, ani začít s pokračováním, s druhou kampaní/adventurou. Nakonec jsme se ale rozhodli jinak. Protože se nemůžeme vidět osobně a druhou kampaň musíme odložit, rozhodli jsme se hrát online a streamovat naši hru živě. Bude se jednat o krátký příběh nejspíš jen na několik sezení kde si vytvoříme nové postavy a prozkoumáme s nimi jinou část Končiny, než jakou jsme dosud viděli. Na našem facebooku a instagramu budou brzy bližší informace, takže se určitě vyplatí nás tam sledovat. Hrozně se na to těším.

Krotitelé Draků - druhá série 6
Autor: Pavel Trávníček

To je skvělá informace! Jak často budete streamovat? Je nějaká šance, že byste natáčeli častěji než u klasické série? Přece jen vzhledem k nouzovému stavu mnozí přišli o řadu dalších aktivit a mají více volného času.

Zatím počítáme se streamem jednou týdně, což by bylo oproti našemu normálnímu tempu jednou tolik, než jsme zvyklí. Současné podmínky a jednoduchost hraní přes internet oproti osobnímu setkávání nám to umožní.

Celkový koncept Krotitelů se změnil. Od původního sestříhaného seriálu do několikahodinové nestříhané verze. Jak jsi vnímal tuto změnu, byl tam pro Tebe nějaký zásadní rozdíl?

Pro nás jako hráče to zase tak zásadní změna nebyla, ale divácky je to úplně jiný formát. Od začátku jsme sami přemýšleli kudy na to, jestli nechávat hru v celku nebo vybírat jen ty důležité/dobré momenty a skládat z nich příběh, a i když jsme samy preferovali delší formát, báli jsme se, jestli bude taková věc někoho bavit a zajímat. Diváci nám ale dali jasně najevo, že zájem mají a že je to baví. Mělo nám to dojít – spousta lidí to třeba jen poslouchá při práci, a pak nevadí, že má jeden díl tři hodiny. Naopak – zůstanou v něm tak všechny momenty interakce postav, všechno, co z nás dělá opravdovou hru, a nejen pořad nebo show.

Krotitelé Draků - druhá série 7
Autor: Cyril Gaja

O Vánocích jsme měli možnost vidět tzv. oneshot „Ježíškovo komando“. Plánují se další jednorázové díly?

Plánovali jsme, ale bohužel teď nemáme představu, jestli se další one-shot bude nebo nebude hrát. Uvidíme, jak se vyvine situace. Možná že jak to bude možné, vrhneme se rovnou do druhé příběhové kampaně. Zatím nemáme ponětí.

To mě přivádí k otázce. První kampaň na startovači vám nevyšla, teď se chystáte druhou. Jaké jsou hlavní změny a na co se můžeme nově těšit?

Nový startovač je jiný než ten první. Nesnažíme se vybrat velkou částku najednou. Patron na startovači funguje jako jeho slavnější zahraniční brácha Patreon. Ti, kdo chtějí přispět, posílají malé částky každý měsíc, jako takové „předplatné“. Z těch peněz pak budeme moct průběžně platit lepší techniku, stabilnější záznam a dá nám to možnosti jako hru pravidelně streamovat. Ti, kdo nám budou přispívat, pak například dostanou právě přístup na živý stream, který svými penězi umožnili a dokonce možnost vyhrát co nám přispívají zpátky v cenách, které dostáváme od Fantasyobchodu a Fantomprintu. Pro ty, kteří nepřispějí, se ale nic moc nezmění, dál se budou moct dívat na záznamy na youtube jako doteď.

Super! Díky moc za rohovor!

PS: Celá další série Krotitelů draků jede dál hlavně díky partnerům jako je Fantasyobchod.cz a Fantomprint. No a my jsme hlavní mediální partneři!