Krotitelé draků plakát

Skupinka podivínů usedá do křesel a na pohovky kolem stolu, na kterém, mimo kostek, papírů a tužek, leží i rozličné rekvizity. Světla svítí, kamery běží. Všichni se pohodlně uvelebí a čekají, až usměvavý vousáč naposledy pokyne a začne…

Ve světě internetových videí a seriálů existuje nepřeberná spousta pořadů. Některé se točí kolem hudby, filmu, kosmetiky, a spousta z nich je zaměřena na hry. Ne všechny se však musí nutně odehrávat na monitoru počítače, jsou i takové, jež se hrají u kulatého stolu, při nichž vás nepoutají žádné hranice virtuálního prostředí.

Někteří o ní již slyšeli, jiní ji dokonce i hráli, mnozí však vůbec netuší, že existuje. Řeč je o fantasy hře na hrdiny – Dungeons & Dragons. Že neznáte? Nevadí, představíme a názorně si to také můžeme ukázat v pořadu, který u nás právě vzniká. Ladislav Karpianus (rozhovor s ním zde) stojí za projektem, jenž v Česku nemá obdoby a divákům v unikátním světě představuje, jak se D&D hraje a co vše při něm lze zažít! Pojďme se tedy společně podívat do zákulisí Krotitelů draků.

Kudy tudy do Končiny?

Krotitelé draků hrajemeNenápadný kenku pomalu dorazil až ke dveřím do napůl zchátralého srubu. Měl by být opuštěný, ale opatrnost není nikdy na škodu. Chvíli poslouchal, zdali neuslyší nějaké podezřelé zvuky. Nic divného, pouze vrzání starého dřeva, jak se do budovy opíral vítr. Rozhodl se vzít za kliku.

Vše, co je v seriálu možno vidět, se odehrává na kontinentě Arbora, části fiktivního světa, který Ladislav se svými kamarády vytvořil a do nějž také zasadil modul pro D&D – Končina. Nejprve je třeba si ale trochu blíže představit samotnou hru, aby neznalí pochopili všechny souvislosti.

Dungeons & Dragons se zrodilo v 70. letech v USA, odkud se rozšířilo do celého světa, přičemž postupem času vznikly desítky různých variací, upravených verzí (modulů) či her, jež z něj vycházejí, avšak jsou zcela jiné, v Česku například Dračí Doupě.

Krotitelé draků kostkaJedná o takzvanou „pen and paper“ (pero a papír) hru na hrdiny, kdy si hráči pod vedením Game Mastera (hlavního vypravěče) vytvoří vlastní postavy, za které posléze vystupují, jednají a s nimiž zažívají dobrodružství. To vše je postaveno na ústním vyprávění a komunikaci v kombinaci s hody kostkami pro rozhodování jednotlivých situací a zároveň volitelně doplněno o všelijaké rekvizity – zkrátka a dobře o cokoliv, co si hráči sami vymyslí, případně co jim GM nachystá.

Končina je tedy modifikovanou verzí D&D, kterou si Ladislav Karpianus, Michal Jakl a Zdeněk Třešňák přizpůsobili ku obrazu svému, jež nabízí hráčům jedinečný zážitek ve světě zmítaném konflikty mezi národy magicky nadaných arbořanů a technologicky vyspělých tenebřanů. Jakou si zvolíte frakci, rasu, povolání, jakým způsobem se budete ke svému okolí chovat, to už je čistě jen na vás!

Pole neorané, plné magie, strojů a otazníků

Krotitelé draků VeganaMikhailo syknul, Bobs dorazil k cíli. Stále pozoroval svého ptačího společníka skrz optiku píšťaly. Dlaně se mu nepříjemně potily, na to nebyl zvyklý.

„Ach ne,“ vzdychla Valeriya, když na krátký okamžik spatřila budoucnost. Ihned na to se ozval výbuch. Střed pláně zahalil hustý kouř, zatímco v trávě to zašustělo, jak jí proletěla tlaková vlna.

Leila hrůzou vyjekla, Vegana jen hlasitě zavřeštěla a sprintem vyrazila k místu, kde ještě před chvílí stál srub, u nějž byl Bobs.

Krotitelé draků představují sestříhaný seriál z hraní Dungeons & Dragons, který by měl divákům ukázat jednak samotnou hru a zároveň také svět, v němž se odehrává. To vše pomocí příběhů, které společně zažijí hráči pod vedením zkušeného Ladislava, jenž se roli Game Mastera věnuje již spoustu let. V jednotlivých epizodách navíc nechybí ani animace, hosté, spousta rekvizit či soundtracky.

Projekt jako takový našel inspiraci v zahraničí, kde obdobné formáty již fungují a jsou velmi úspěšné (např. Relics and Rarities, Critical Role či TitansGrave). Vůbec prvotním impulzem však byl YouTube pořad Force Grey, který není kvalitativně nejlepší, u něhož si Ladislav řekl, že by to možná zvládl i lépe a rozhodl se to zkusit.

Krotitelé draků příchodSamotná příprava na natáčení pak zabrala přes rok a půl času, než se vše transformovalo z pouhé myšlenky do finální podoby seriálu. Bylo třeba vybrat tu správnou skupinu hráčů (pro takovýto typ hry je složení skupiny naprosto klíčové), sehrát se mezi sebou, vytvořit rekvizity (jichž je show plná!), zařídit produkci, postprodukci atd.

A zde přichází drobný kámen úrazu. Aby vše vypadalo tak, jak to vypadá, je třeba zaplatit výše zmíněné a ti z vás, kdož se trochu vyznají ve filmovém či seriálovém zákulisí ví, že to rozhodně není levná záležitost. Proto vznikla na startovači kampaň na podporu celého projektu. Krotitelé draků jsou v Česku unikátním počinem, o nějž se u nás v takovéto podobě ještě nikdo nepokusil, avšak stále jsou na svém začátku a o jejich budoucím osudu ještě není rozhodnuto.

Z dráteníkovy oázy napříč celou Arborou

Krotitelé draků modráPohledem lítal ze strany na stranu a snažil se spatřit jakýkoliv náznak pohybu. Byl připraven vystřelit na kohokoliv, koho uvidí, kdo nebude z jejich party.

„Vlevo!“ křikla vidoucí enerka, jež opět zahlédla střípky budoucnosti.

Mikhailo zamířil tím směrem a opravdu uviděl postavu, jak vystupuje z hustého kouře. Stiskl spoušť a píšťala hvízdla. Vteřinu poté se hlava neznámého rozprskla na všechny strany. Na otázky bude čas později. 

K postavám, které se v seriálu objevují a k osobám, jež je ztvárňují, není třeba nic extra říkat, jelikož vše nezbytné bylo sděleno v rozhovoru, který jsme u nás již publikovali. Případně mrkněte na prolog, tam si asi uděláte nejlepší představu (nejen o postavách). Jednotlivým charakterům se navíc budeme věnovat ještě v samostatném článku.

Krotitelé draků radostPojďme se alespoň trochu podívat na prostředí, v němž se budou všechny příběhy odehrávat. Na kontinentě Arbora žily v míru a pokoji prakticky všechny tradiční fantasy rasy – elfové, hobiti, trpaslíci atd., které byly díky svým aspektům (božstvu) nadány magií, jež prostupovala napříč celým světem. To vše se však změnilo vpádem tenebřanů – eneři, gnómové a koboldi – skrze portál mezi dvěma planetami. Vetřelci hledali nové útočiště, které by mohlo nahradit jejich umírající planetu a výsledek byl více než uspokojivý. Díky svým vyspělým technologiím v podobě vzducholodí, vlaků či palných zbraní se pustili do dobývání.

Leč narazili na nečekaný odpor v podobě silné magie. Rozpoutala se takzvaná Marná válka, při níž padly nejen tisíce na obou stranách, ale hlavně také všechny aspekty. Tenebřané byli sice zahnáni do pusté Končiny, avšak vyvstal nový problém. Se smrtí božstev začal kontinent pomalu umírat. A o jeho osudu mají rozhodnout právě hráči. Jakou cestu si zvolí hrdinové v seriálu, to ukáže až čas.

Sečteno a podtrženo

Krotitelé draků kostkaČeský fantasy rybníček je vcelku malý a tak není třeba asi říkat, že jej Krotitelé draků rozšiřují zase o kousek dál. Jakákoliv aktivita, jež přiblíží fantastiku i obyčejným lidem, je vítána a zábavný pořad na internetu, navíc v kombinaci s dobrým vizuálem, má rozhodně ten potenciál. A jak se již Ladislav Karpianus nechal slyšet, přesně tohle je jedním z jeho cílů.

I přesto se však objevují první kritici, kterým se nelíbí sestříhaná podoba seriálu, v níž budou primárně ty lepší záběry, jež můžou lidi neznalé D&D naopak mystifikovat o tom, jak takové hraní reálně probíhá. Otázka však je, zdali by si obyčejní lidé našli k takovémuto pořadu cestu, pokud by měl jeden díl třeba tři hodiny?

Tak či tak, vše je zatím ve hvězdách, neboť ke zdárnému dokončení celé show zbývá urazit ještě pořádný kus cesty a nezbývá než jen popřát hodně zdaru, bude ho potřeba. Ostatně, pomoct můžete i vy!

Krotitelé draků

Počet dílů: 12 (20 minut dělky pro jeden díl)

Tvůrce: Ladislav Karpianus (vypravěč a tvůrce)

Herci: Naomi Adachi, Tereza Karpianus, Zuzana Mazáčová, Matyáš Valenta, Matěj Anděl

Založeno na: DnD, Dračí doupě, Jeskyně a draci

Poznámka: Web Fantasymag.cz, jako nejčtenější žánrové médium zaměřené na sci-fi a fantasy v ČR, je hlavním mediálním partnerem projektu Krotitelé draků