Kolo času / The Wheel of Time cover
Zdroj: Amazon Prime

Kolo času se otáčí, a jak věky přicházejí a odcházejí, zanechávají po sobě vzpomínky, z nichž se stávají pověsti. Pověsti vyblednou v mýty, a dokonce i mýty jsou již dávno zapomenuty, když věk, jenž je zrodil, znovu nadejde. V jednom studiu zvaném Amazon se zrodil sen o seriálové adaptaci epické fantasy ságy, konkurující Hře o Trůny či Pánovi prstenů. Ten sen nebyl začátek jako takový, ale byl to nějaký začátek. 

Když v roce 1990 vyšla kniha s názvem Oko světa, málokdo asi tušil, že jde o začátek jedné z nejkultovnějších fantasy ság 90. let. První knize bylo vyčítáno leccos, počínaje napodobováním Pána Prstenů a příliš pomalým tempem vyprávění konče.

Kolo času / The Wheel of Time 1
Zdroj: Amazon Prime

Faktem však zůstává, že Robert Jordan stvořil originální a podmanivý svět a Kolo Času je po Pánovi Prstenů jednou z nejprodávanějších fantasy ság vůbec (byť v ČR si zdaleka nenašla tolik příznivců jako v zámoří). Sám Jordan se konce svého příběhu nedožil, poslední tři knihy dopsal, po Jordanově smrti v roce 2007, fenomenální Brandon Sanderson, který zajistil mnohem více než jen důstojné zakončení.

O televizní adaptaci se mluvilo již od roku 2000, kdy stanice NBC koupila práva s úmyslem udělat minisérii dle první knihy. Práva později koupilo studio Universal Pictures s plánem převést první knihu do filmové podoby. Ze všeho nakonec sešlo a pro fanoušky to vypadalo, že se adaptace nedočkají.

Vody byly rozbouřeny v roce 2015, kdy byl v tichosti odvysílán prapodivný prolog (s Billy Zanem v hlavní roli), který měl zajistit, že práva na zfilmování ságy zůstanou malé společnosti Red Eagle. Po pár letech právních zmatků společnost Sony Pictures Televison oznámila chystaný seriál a v roce 2018 se k produkci přidal Amazon. A dlouho očekávaná adaptace začala nabývat konkrétnějších rozměrů.

Amazon se rozhodl neponechat nic náhodě a ze série se stal její černý kůň. V mnoha evropských městech proběhla velká reklamní kampaň, na stránkách Prime najdeme interaktivní mapy, popisy postav, a dokonce i krátká animovaná videa, která poodhalují více z minulosti světa. Hlavní tváří seriálu se stala Rosamund Pike, která ztvárňuje Moiriane, ale krom ní zde najdeme více zajímavých jmen.

Kolo času / The Wheel of Time 2
Zdroj: Amazon Prime

Konečně devatenáctého listopadu spatřily světlo světa první tři epizody a my se můžeme podívat, zdali jde o nový fantasy trhák, povedenou adaptaci, nebo jen trochu popcornové zábavy.

Mezi fanoušky série zuří spory o obsazení, změnách v ději a drobných odchylkách již mnoho měsíců, ale poodstupme od zuřivého fandomu a nesmlouvavých debat, a podívejme se, co nám přináší série samotná.

Od začátku jsme vrženi do světa, o kterém mnoho nevíme, ale kde scénáristé dělají maximum pro to, aby každá minuta byla napěchovaná informacemi o postavách i světě a aby zkrátka fungoval na co nejvíce možných úrovních. Zkraje je třeba podotknout, že to se daří výtečně a nehrozí, že by si divák připadal přehlcen, protože mnoho věcí je přítomno v náznacích, decentně a v celkovém přístupu budování charakterů i světa je patrná pečlivost a trpělivost.

Ale jaký je to vlastně svět? Před mnoha a mnoha lety existovali Aes Sedai, tedy ti, co mohou usměrňovat (ovládat tzv. jedinou sílu) muži i ženy. Po troufalém pokusu zničit samotného Temného (tedy protiváhu stvořitele v tomto dualistickém světě) byl Temného rukou poskvrněn saidín, mužská polovina jediné síly, a všichni mužští Aes Sedai byli odsouzeni k šílenství. To způsobilo tzv. Rozbití světa a v současnosti, mnoho staletí poté, je svět jiný.

Kolo času / The Wheel of Time 3
Zdroj: Amazon Prime

Jedinou silou vládnou pouze ženy a muže, kteří to dokážou, loví a tzv. zkrotí (odříznou je od jediné síly). Bylo však předpovězeno, že nejsilnější z mužských Aes Sedai, Lews Therin Telamon zvaný Drak, se znovuzrodí. A právě hledání Draka Znovuzrozeného je ústředním tématem knihy i seriálu.

První epizoda nasazuje poměrně ostré tempo. Jsme uvedeni do Dvouříčí, domova čtyř protagonistů a poněkud typického fantasy zapadákova. Do něj přijíždí Moiraine se svým strážcem, kteří již několik pátrají po Drakovi Znovuzrozeném, který se, dle věštby, znovu narodil před dvaceti lety. Díky tomu má Moiraine od začátku čtyři kandidáty – Randa, Mata, Perrina a Egwain.

Není však čas na dlouhé povídání a představování, neboť Moiraine není jediná, kdo po Drakovi Znovuzrozeném pátrá. Temný, hlavní antagonista a zlý polovina dualistického systému tohoto světa, vysílá své zrůdné armády, aby Draka nalezli, a tak čtveřice hrdinů (po epické bitvě) Dvouříčí poměrně bez řečí opouští.

Druhá epizoda líčí strasti jejich putování, temné sny a nejistoty ohledně záměrů Aes Sedai a především pronásledování trolloky (zrůdami z dílny Temného), před kterými se ukryjí v prokletém městě jménem Šadar Logot. Od první epizody ji odlišuje především umírněnější tempo, rozvážnější rozpracování charakterů a také historky o minulých událostech.

Kolo času / The Wheel of Time 4
Zdroj: Amazon Prime

Třetí epizoda naštěstí pokračuje v tempu nastaveném v epizodě předchozí – hrdinové se po dramatických událostech v Šadar Logotu rozdělili. Mat a Rand putují dál na východ a v malé vísce potkávají kejklíře Thoma Merrilina. Egwain a Perrin putují pustinou neustále pronásledováni vlky a mrazem, a šťastná náhoda je pošle do náruče kočovnému lidu (v českém překladu jako „cikáni“, přesněji však „dráteníci“ – tinkers).

No a Lan s Moiraine se střetnou s vědmou Nynyevou z Dvouříčí, která pátrá po čtyřech zmizelých z její vesnice. Všichni hlavní aktéři jsou tedy na scéně a nám nezbývá než čekat, jak se bude jejich putování vyvíjet dál.

První tři díly plní nevděčnou roli – musí divákovi nepolíbenému knihou sdělit co nejvíce informací, nepřehltit ho a udat správné tempo putování, potažmo celého příběhu. První epizoda se snaží zaujmout především kontrastem mezi venkovskou idylou a peklem, který v ní rozpoutají přisluhovači Temného.

O akci zde není nouze a divák má jen trochu času na to, aby se rozkoukal, další díly však slibují, že jisté reminiscence nebudou výjimkou. Dále se v tempu o poznání poleví, a to je velice dobře. Postavy mají spolu s divákem čas vzpamatovat se z bouřlivých událostí a poznáme více jak je, tak i okolní svět.

Hlavní linií zde vlastně není hledání Draka Znovuzrozeného, ale opatrné vykročení do světa čtveřice protagonistů, světa, který je neznámý a lákavý. A v tom tkví hlavní síla seriálu a tvůrci s tím velice dobře vědomě pracují. Od prvního dílu je zde totiž velice podmanivý vizuál a je vidět, že výběr scenérií zdaleka nebyl odfláknutý.

Kolo času / The Wheel of Time 5
Zdroj: Amazon Prime

Našince tím spíš potěší, když uvidí nejeden známý kousek krajiny, protože většina seriálu se točila v českých luzích a hájích. Dalším pozitivem je obsazení – excelentní Rosamund Pike v zásadě asi nikoho nepřekvapí, ale i „hlavní čtyřka“ je velice dobře obsazená (ačkoliv zde se zřejmě mnozí fanoušci neshodnou) a navíc se nám již teď dostalo několik postav, které bude z herecké perspektivy radost sledovat (jmenovitě Johann Myers jako Padan Fain a Alexandre Willaume jako Thom Merrilin, který ovšem možná nepotěší pravověrné fanoušky).

Po prvních krůčcích je ještě brzy soudit, ale je evidentní, že začátek bude ve znamení objevování nových krajin, nových tvorů a vůbec zákonitostí tohoto podmanivého světa, což je ze strany tvůrců velice chvályhodný záměr.

Přesto se však již teď internet plní nenávistnou salvou na změny oproti knihám, které jsou, pokud mohu soudit, téměř všechny velice dobře opodstatněné ze scénáristického hlediska.

Jde tedy o vykročení na velkou cestu a je zřejmé, že z této cesty se vyklube zážitek věrný tomu nejlepšímu z tradice epické fantasy. Přesto však první díly potěší, ale neuchvátí.

Ze světa vidíme zatím jen kousky a seriálu chybí ty správně dechberoucí momenty, kdy nás fantastika dokáže přenést do zcela jiného světa, který zjevně funguje podle úplně odlišných pravidel. Věřím však, že přesně k tomuto typu zážitku Kolo času směřuje.

Kolo času / The Wheel of Time 6
Zdroj: Amazon Prime

Kolo času / The Wheel of Time

Tvůrce: Rafe Judkins

Režie: Uta Briesewitz, Wayne Yip

Scénář: Rafe Judkins, Amanda Shuman, The Clarkson Twins

Hrají: Rosamund Pike, Daniel Henney, Zoë Robins, Madeleine Madden, Josha Stradowski, Marcus Rutherford, Barney Harris a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
80 %
Václav Valtr
Sinolog, divadelník a dj. Milovník velkolepých fikčních vesmírů, spekulativní fikce, SW i ST, HP i LoTR, young adult i pohádek. A v neposední řadě otec dvou dětí, u kterých doufá, že podědí jeho lásku k fantastice.
kolo-casu-epicka-fantasy-od-amazonu-ktera-muze-byt-novou-hrou-o-truny-nebo-serialovym-panem-prstenu+ Výtečná výstavba scénáře + Chvályhodné zvolnění tempa od druhé epizody + Práce s krajinou + Herecké výkony - Chybí intenzivní ponoření se do světa - První epizoda vzala věci příliš „hopem“ - Některé drobné, leč významné odchylky od knihy (ale možná se ještě dočkáme v nápravy v dalších dílech)