Nanits Chronicles CES 2177

79 metrů komiksu a ještě to nekončí. Nanits patří mezi komiksy, jejichž délka se měří na metry a nikoli na stránky. 79 metrů musíte odscrolovat na tabletu, abyste prošli událostmi světa Nanits od současnosti až po děj okolo výstavy CES 2177. Měřit komiks na metry je revoluce a není poslední, se kterou se v souvislosti s Nanits setkáme. 

Nanits do každého krevního řečiště

Nanits Chronicles CES 2177Nanits, podle kterého je sága pojmenovaná, je nanotechnologický všelék v naší blízké budoucnosti. Premisa děje je totiž následující. Když se antibiotika stanou nefunčními, přijde nová choroba Flua, jejíž epidemie vyhladí značnou část lidstva.

Upřímně. Z lidstva toho moc nezbyde, tedy z toho na Zemi. V letech, kdy Flua udeří, počítejme plus minus kolem roku 2050, již na Marsu existuje kolonie New Home. New Home se uzavírá před přijímáním dalších kolonizátorů ze Země a vzniká jakási diasporní elita rodu homo. Pozemská čínská věda (zapamatujte si jméno společnosti NFO) ale nezahálí a nejenom s Flua zatočí právě Nanits.

Takže “Hurá! Nanits do každé rodiny, do každého krevního řečiště! A nikdy jinak!” Již s tímhle radostný zvoláním může mít jedinec senzitivní na totalitářské sklony potíž, ať už je ideologie či pohnutka jakkoli ušlechtilá. Nanits skutečně Flua vyřeší, a spoustu dalších včetně rakoviny. Lidstvo začne opět prosperovat a obousměrný provoz na lince Mars-Země je roku 2100 oživen. Jenže kam nemůže ďábel, nastrčí nějakou nadnárodní korporaci. NFO zachránila lidstvo a v tuto chvíli je dodavatelem většiny služeb, kterými udržuje svět v chodu a za které si nechá různými způsoby platit.

Na Zemi přilétá delegace z Marsu, která se má účastnit významného hlasování o rozšíření aplikace Nanits. Členkou delegace je i mlaďoučká, trošku naivní “marťanka” Nia Skyberry. Je u vytržení z lesku NFO, které korporace pro tuto velkolepou výstavu a oslavu svých velikých úspěchů připravila. Mimo chráněné prostory výstavy se ale v ulicích setkává s protesty proti NFO. Náznaky, že všechno není a nebude tak jednoduché a růžové, začnou nabírat na síle. Zvrat, ve kterém se ukáže, že Nia nebude v tomto rozkrývání nečisté hry hrát jenom roli naivní asistentky delegace z Marsu, potom na sebe nenechá čekat.

Paralaxová komiksová platforma budoucnosti

Nanits Chronicles CES 2177Sága Nanits je dítě, kvůli kterému vzniká celá nová komiksová platforma. Tatínkem tohohle dítěte, resp. autorem námětu a scénáře je Robert Kaločai, který při hledání cest, jak uvést tento scénář v život, rezignoval na to v tuzemských podmínkách natočit sci-fi ságu jako film a shledal “vylepšený” komiks jako smysluplnou formu. Jako člověk, který se otíral o filmový průmysl, dokázal zkušeně odhadnout, že film ne, komiks ano a k tomu potřeboval někoho, kdo se otíral o průmysl komiksový.

Tváří kreativní složky Nanits je Michael Petrus, ilustrátor a komiksový kreslíř, autor mj. komiksů pro ABC a jinak ilustrátor, který se toho nebojí a je ho plno hlavně na těch internetech. Výsledkem úvah, jak komiks udělat jiný než prosté převedení stránek do pdf nebo eknihy je, že Nanits můžeme číst jedině ve stejnojmené aplikaci pro mobilní zařízení, jedině tam můžete užít Nanits v celé hloubce a kráse. A stojí to za to.

Nanits Chronicles CES 2177Když si Nanits otevřete, vyberete jazykovou verzi – k dispozici je anglická a česká. Poté dostanete dvě instrukce. Nasaďte si sluchátka a hlavně “Jen scrolujte”. S tím si opravdu vystačíte a skutečně víc nepotřebujete. Když se pokusím přiblížit efekt, jak komiks působí, zkuste si představit několik vrstev obrázků nad sebou, kde každá se pohybuje jinou rychlostí.

Tento paralaxový efekt dodává prohlížení hloubku a třetí rozměr. S palcem si opravdu vystačíte a čím větší displej, tím lépe. Tenhle lineární způsob čtení, kde máte obrazy chronologicky naskládané v dlouhém pásu (od toho to počítání na metry nikoli na stránky,) komiksu skutečně svědčí.

Komiks navíc můžete skutečně i poslouchat, nejlépe se sluchátky. Na pozadí hraje ambientní hudba, která bez výrazných a rušivých předělů čtenáře provází a když je to příhodné, jsou vložené i nějaké SFX efekty a ruchy pozadí. Není to žádný tyjátr s namluvenými dialogy, pokud se projeví účastné postavy, jde maximálně o nějaké citoslovce.

Dokonce i když narychlo listujete komiksem tam a zpět, nedochází k nějakému sekání nebo trhaným přechodům. Jak moc intenzivní zvukový doprovod bude je jen na nastavení hlasitosti a i nulová hlasitost je volba, která komiks nedegraduje a pokud se čtenář necítí na to se do něj tolik ponořit, může jenom koukat a číst. O tuhle zvukovou stránku se postaralo studio Noise Activity.

Nanits Chronicles CES 2177Vizuální stránka je tvořena plně barevnou výraznou digitální malbou s výraznými konturami. Koncept artisti a designéři jsou Mergen Erdenebayar, Jan Doležálek, Jozef Boža a další, když říkám designéři, myslím skutečný design, kdy prostředí, kostýmy, technologie a dopravní prostředky prošly několikerými návrhy a vývojem, poté byly zasazeny do světa, který může fungovat a vypadá úžasně.

Potom nastoupili inkeři a coloristi a celé to do té plynule scrolovací nudle poskládali právě Robert Kaločai a Michael Petrus. Na výsledku je potom vidět, že jde o vysněný projekt těchto pánů, protože kompozice a scéna je skutečně dělaná citlivě a nápaditě.

Z vesmírných prostor vizuál mistrně přechází do nanosvěta či k detailu akční scény, akce jsou zajímavě dynamické a těží paralaxový efekt skutečně na dřeň. Nebo přistání Chárona po cestě z Marsu v brzdných kruzích je skutečně něco, o čem se dá hovořit jako o zážitku a není to zážitek ojedinělý.

Například celý Prolog, který jako vnadící kapitola zdarma, je mistrně poskládaný a nabízí intro nejen do děje Nanits Chronicles, ale i do možností využití tohoto provedení komiksu.

Kde jsou NFOi?

Nanits Chronicles CES 2177Formě nelze nic vytknout, co je však možno připomínkovat, jsou některé faktické věci. Uvedu dva takové seky, které zabolely do očí.

Nanits svět v roce 2177 je jistá verze Black Mirror dotažená do puntíku. Lidé žijící v tomto systému jsou hlídatelní a sledovatelní na každém kroku, proto překvapí, když letištní ochranka/policie, což je core security složka systému, které by neměla uniknout ani myška či menší tvor, dostane poměrně solidní nakládačku, kde figuruje několik pracovních úrazů, z nichž některé jsou závažnější, zazní nějaké výstřely ze služebních zbraní a některé pracovní pomůcky jsou fatálně požkozeny.

A do toho šéf téhle skupinky apeluje na své kolegy, že se to nikdo nesmí dozvědět. Aha! To jako až budou předávat službu, všichni upadli na schodech nebo uklouzli ve sprše? Divný. Tedy, pokud nás ještě později nečeká rozuzlení, kde si to tahle šarže a její tým vyžere do dna.

Druhé bodnutí do oka můžete zažít, když čtete o Nie Skyberry a najednou o ní někdo referuje jako o Cloudberry. Buďto je to špatně vysvětlený/nevysvětlený vtípek nebo narážka anebo produkční fail. Od nebíčka (Sky) je k obláčku (Cloud) skutečně jenom krůček, je to v obou jazykových verzích a je to divné a nepochopitelné.

Jako fanoušek NFOi, což je takový roztomilý robůtek v teplákovce, který je jakýmsi maskotem Nanits Universa, postrádám jich více a vůbec vysvětlení, co jsou zač, v ději samotném se s nimi takřka nesetkáme, tak snad v příštích dílech.

Nakonec je vadou na kráse distribuční interval

Nanits Chronicles CES 2177Nanits Chronicles CES 2177 má v tuto chvíli 3 díly, plus Prolog do celých Chronicles, protože po CES 2177 přichází Nanits Chronicles Underground pomalu dostupný na téže platformě, v knihovně aplikace už je místo pro Nanits Chronicles Dark World se slibnou anotací: “This story begins long time ago before Harry woke up with a hole in his skull.” Sice zatím nevíme, kdo je Harry, ale už se moc těšíme.

První zmínka o tom, že se rodí Nanits Univers přistála na sociálních sítích někdy na podzim 2015. Na začátku roku 2017 vyšla appka jako taková s oním Prologem. První díl vyšel ve verzi aplikaci někdy v polovině 2017, druhý díl na přelomu let 2017 a 2018 a třetí, zatím poslední, před pár týdny, tedy 2019. Pokračování je přislíbeno na konci posledního dílu, nicméně nemá žádné konkrétnější obrysy.

Já vím, já vím, bylo to náročné, je to inovativní, vydupané z ničeho a je to skvěle provedené, takže si to ten čas pochopitelně vezme. Za to všechno si tvůrci a celý tým zaslouží obdiv. Faktem však stále je, že celých těch takřka 80 metrů se dá pročíst za pár desítek minut.

Nanits Chronicles CES 2177V nákupech v rámci aplikace vyjdou na 149,- Kč za jeden díl (samozřejmě třetinu si vezme Apple, resp. Google), což může vést k soudu, že je to luxusní jednohubka, na kterou se dlouho čekalo. Jednak chci říct, že pokud ano, tak ten luxus za to stojí a potom aplikace nabízí jakousi možnost komiks za reklamu, ale do jakého ochodního modelu se laskavý čtenář namočí, ať si rozhodne sám.

PG rating je nastavený přísně na 13, protože násilí a asi trošku i proto, že do toho měl co mluvit Apple jako distributor obsahu (na platformě Google je dokonce věkové doporučení pro celou aplikaci 16+).

I vyznění a náhled do blízké budoucnosti, když si vybavíme, kam technologie, Čína a tak vůbec směřují, je spíše pro dospělé a dodává Nanits další kvalitu, a když vezmeme v potaz, jak kvalitní a novátorské je provedení, nezbývá než pobídnout fanoušky komiksu a sci-fi, aby Nanits Chronicles CES 2177, jako první vlaštovku nové paralaxové technologie komiksu, vyzkoušeli a nechali se vtáhnout do příběhu nejen Nii Skyberry.

Nanits Chronicles CES 2177

Komiks dostupný v aplikaci Nanits (pro iOS a Android) 2017–2019

Námět a scénář: Robert Kaločai

Kreativní vedení: Michael Petrus

Počet stran: 79 metrů

Cena: 149 Kč za díl

Milan Kovář
Srdcař amatér, co přečetl Neználka už ve školce a potom pod peřinou vše, co bolševik umožnil. Vzpouru mozků, Kruanovu cestu, Galaxiu, Arnala... Dětská sobotní odpoledne jsem trávil s utěrkou u nádobí při poslechu rozhlasových her, kde královnou mých pozdějších vlhkých snů byla doktorka Draga Milčevová (O. Neff, Ano, jsem robot). Po převratu mi do života vstoupili třebas Tolkien, Vasmírná odyssea 2001, A.C. Clarke a Dračí Doupě, kterým jsem propadl a které tlačím i do svých dětí. A stále hledám a objevuji filmy, knihy, komixy, které o další krůček rozšiřují nekonečné hranice lidské fantazie.