Hellboy: Ďáblova nevěsta a další příběhy 1
Zdroj: Nakladatelství Comics Centrum

Hellboyovy eskapády, které ho zavádí do všemožných koutů civilizovaného i toho méně civilizovaného světa, tentokrát opět rozehrají temnou, mystickou i romantickou notu, ale dočkáme se i pořádné porce černého humoru a groteskna. Zkrátka, opět je o co stát.

Svazek označený číslem jedenáct je předposledním v rámci dvanáctidílné série (tzv. pekelného kompletu).

Hellboy: Ďáblova nevěsta a další příběhy cover
Zdroj: Nakladatelství Comics Centrum

V rámci naší chronologické pouti po Hellboyových dobrodružstvích je to předposlední zastávka na dlouhé cestě, která mapovala jeho působení v Ú.P.V.O., než se započaly dramatické události, které naberou spád ve čtvrtém svazku nazvaném Červ dobyvatel.

Ďáblova nevěsta je tedy předposlední šancí (před monumentálním kompendiem Hellboy: Neuvěřitelné příběhy) sledovat peripetie hrdiny s upilovanými rohy v době jeho působení v Úřadu pro paranormální výzkum a obranu před skonem jeho adoptivního otce, profesora Trevora Bruttenholma.

Ďáblova nevěsta a jiné příběhy přináší šest nových příběhů (respektive sedm, neb Dvojprogram zla, jak již název napovídá, přináší hned příběhy dva), ve kterých se Hellboy setká s pestrou paletou antagonistů, padouchů i podivných jevů jako jsou wrestleři, mayský bůh, sněm upírů, starozákonní démoni, oživlý dům, či zelení panáčkové z létajícího talíře.

Opět jde o solidní nálož napětí, akce, hororu a humoru (v tomto díle místy až nečekaného). Pojďme si tedy posvítit na jednotlivé příběhy.

Knihu otevírá příběh nazvaný „Hellboy v Mexiku aneb Opilecký vokno“ a jedním ze tří tohoto svazku, který nakreslil fenomenální Richard Corben (který mimochodem zesnul loni v prosinci), což je samo o sobě zárukou kvality.

Mignolova spolupráce s Richardem Corbenem patří ke zlatému fondu tohoto universa (spolu stvořili např. příběh „Makoma“ či „Paskřivec“) a v tomto příběhu si reputaci rozhodně nepokazí. Hellboy se s Abem dostanou v roce 1982 do Mexika, kde Abe nalezne fotografii několika maskovaných wrestlerů spolu s Hellboyem.

Fotografie je z roku 1956 a Hellboy odhalí alespoň něco z oněch bouřlivých dní, které v Mexiku strávil.

Pokud vás tento koktejl wrestlingu, mexických náboženských pověr a ikon a mayských bohů navnadí, vězte, že celé toto „opilecké okno“ je zmapováno v samostatném sešitě Hellboy v Mexiku, kde se krom tohoto příběhu dočkáme dalších pěti, které pomohou vyplnit mezery v tequilou otupené paměti.

I další příběh je výsledkem spolupráce s Richardem Corbenem – Dvojprogram zla (v originále Double Feature of Evil). Jde o dva horrorové příběhy víceméně klasického střihu, které jsou poctou pulpovým klasikům.

Pojí je společný rámec – oba příběhy jsou promítány v poloprázdném zpustošeném kině s poněkud nezvyklým (a nepochybně notně zapáchajícím) diváctvem.

První příběh s názvem „Sullivanova odměna“ se točí kolem alkoholika, který láhev vystřídal za mnohem temnější závislost. Oživlý dům kdysi obývaný zamračeným okultistou jej vysílá pro další a další oběti a jednou z nich se má zřejmě stát i Hellboy.

Příběh je plný typických horrorových výjevů, včetně spravedlivého trestu.

Druhý příběh promítaný v onom nestandardním kině je „Chrám Sebekův“ a pojednává o nesnázích spjatých s dozorováním egyptské sbírky a také o tom, jak se vyplatí znát vztahy mezi egyptskými bohy.

V úvodu k povídce „Spící mrtví“ se Mike Mignola vyznává ke své lásce k upírů klasického střihu (tedy k oněm romantickým, temně oděným stvůrám, co se s oblibou zakusují do bělostných hrdel mladých panen).

V této povídce spojil síly se Scottem Hamptonem, výtečným kreslířem, který spolupracoval např. na Sandmanovi, Luciferovi, či Batmanovi a přinesli nám tuto gotickou chuťovku ze staré Anglie. Dominantním prvkem příběhu je především kresba, protože styl Scotta Hamptona perfektně ladí ke zvolenému námětu.

Jeho výrazná a realistická kresba má, nesporně i díky skvělé práci s barvami, lehce zastřený nádech a postavy jako by svítily vnitřním světlem. Díky tomu si můžeme užít poctivou upírskou povídku se vším všudy.

K námětu upírského sněmu, který se rozhodne utajit existenci svého druhu před lidmi, se ostatně ještě setkáme (vzpomeňme na jednoho z antagonistů s nímž již Hellboy přišel do křížku – na Vladimira Giurescu).

Povídka, která propůjčila jméno celé knize, „Ďáblova nevěsta“ je kreslena opět rukou Richarda Corbena a je parafrází na zavedený motiv „kráska v nesnázích“. Věrní Hellboyovi čtenáři již možná tuší nějaký ironický obrat, protože Hellboyovi se leckdy nevyplácí chovat se ve všem všudy jako archetypální hrdina.

Jestli tomu tak bude i zde, se nechte překvapit. Slíbit mohu jen bezhlavé templáře, krvavý rituál a starozákonního démona, který byl přítomen stavbě Šalamounova chrámu. Atmosféra, příběh i technické provedení opět na jedničku.

Výtvarný um Mike Mignoly zde zastupuje pouze krátká povídka „Whittierův odkaz“, kterou napsal jako svého druhu trailer na Hellboye a jeho universum. Setkáme se zde tedy s mnoha známými motivy a situacemi a vzato kolem a kolem toto dílko příliš nepřekvapí.

To se však nedá říct o povídce poslední nazvané „Busterovi Oakleyovi se splní přání“.

Dle svých slov se Mignola snažil na tento šílený námět naverbovat kreslíře Kevina Nowlana, což se mu nakonec podařilo. Námět příběhu vznikl prý na místě a ruku na srdce, je to trochu vidět (ve zlém i v dobrém).

Příběh kansaských dětí zahrávajících si s okultismem, rozpůlených krav a zelených mužíčků z létajících talířů je poměrně mimo rámec běžných Hellboyových příběhů a v lecčem evokuje styl Erica Powella (kterého se dočkáme příště).

Groteskní příběh, kde se Hellboyovi od mimozemšťanů málem dostane i vyšetření konečníku je jednak černohumornou miniaturou, a jednak jakýmsi testem, kam si může Mignola dovolit zajít. Svým způsobem to ale stále funguje.

Celá kniha fanoušky rozhodně nezklame, ale přeci jen, pokud postupujete od začátku dle doporučeného chronologického pořadí, můžete pociťovat lehkou nedočkavost, jak se bude rozvíjet hlavní příběhová linka.

Přeci jen Rasputina, Babu Jagu, kolegy z Ú.P.V.O. i nacistický okultní program jsme opustili již před delší dobou.

Na stranu druhou může být tato nedočkavost způsobena tím, že hlavní dějovou linku (která je završena dvanáctým svazkem) mám v nemalé oblibě a těším se, až vám budu moct něco sdělit i o ní.

Dávám tomuto sešitu o krapet nižší hodnocení, ale jen proto, že mezi jednotlivými díly přeci jen drobné kvalitativní rozdíly jsou.

Přesto však je neoddiskutovatelné, že jde o nezbytnou položku do sbírky a zároveň o stále neskutečně kvalitní komiksové čtivo.

Hellboy: Ďáblova nevěsta a další příběhy

Scénář: Mike Mignola

Kresba: Richard Corben, Scott Hampton, Mike Mignola, Kevin Nowlan

Vydal: nakladatelství Comics Centrum. 2016

Překlad: Jan Kantůrek

Počet stran: 208 stran

Cena: 419 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
85 %
Zpracování a cena
85 %
Styl / překlad
85 %
Cíl knihy a splnění
85 %
Václav Valtr
Sinolog, divadelník a dj. Milovník velkolepých fikčních vesmírů, spekulativní fikce, SW i ST, HP i LoTR, young adult i pohádek. A v neposední řadě otec dvou dětí, u kterých doufá, že podědí jeho lásku k fantastice.
hellboy-co-udela-s-rohatym-demonem-tequila-jak-se-vyporada-s-mimozemstany-a-proc-nikdo-nema-bezhlave-zachranovat-krasku-v-nesnazich+ Hororové i groteskně vtipné kousky + Další spolupráce s Richardem Corbenem - Kansaská epizoda balancuje na hraně - Očekávání hlavní dějové linky je již dlouhé