Hellbound / Peklo cover
Zdroj: Netflix

Bůh se rozhodl začít čistit Zemi od hříšníků a za pomocí pekelných monster je posílá do pekla v novém jihokorejském seriálu Netflixu, který měl obrovský potenciál, ale bohužel ho nedokázal naplnit.

Jižní Korea nás poslední dobou zásobuje celkem slušným počtem seriálů. Kvalita oněch seriálů je víceméně vzestupná a kulminovala letos s příchodem fenomenální Hry na Oliheň, která zcela ovládla seriálový svět.

Každý další seriál z korejské produkce teď proto bude pod daleko větším drobnohledem a budou na něj kladeny daleko větší nároky a také očekávání diváků.

Hellbound / Peklo 1
Zdroj: Netflix

Hellbound měl všechny predispozice uspět také. Tvůrci přišli s výborným nápadem, který už v trailerech dokázal diváka zaujmout a nalákat ho na další povedenou podívanou.

A seriál skutečně prvními díly dokázal překvapit a zásobovat diváky docela peprnými morálními dilematy a dlouho to vypadalo, že divák opět dostane pořádně zabrat a budou z něj ždímány emoce jako z mokrého hadru.

To se bohužel dařilo jen půlku seriálu, pak najednou jakoby tvůrci ztratili drive a tah na bránu a celé se jim to začalo rozpadat pod rukama jako hrad z písku při přílivu. A to bohužel i přesto, že má seriál pouze šest dílů.

Zároveň je příběh velmi zvláštně roztříštěný a často nedává smysl. Scénáristé si mohli dát o dost větší práci při psaní.

Patříš peklu

Po celém světě se začne zjevovat zvláštní fenomén. Určitým jedincům, kteří v životě udělali něco špatného, se zjeví anděl a předpoví jim přesný den a čas jejich smrti. Načež se v daný čas objeví pekelní démoni a daného člověka se vší parádou rozmlátí až téměř k smrti a pak ho spálí na popel.

Hellbound / Peklo 2
Zdroj: Netflix

Všechny tyto události předpověděl vůdce sekty zvané Nová Pravda. Dlouhé roky mu nikdo nevěřil a měli ho za blázna, když se ale jeho předpovědi začaly naplňovat, tak se z něho a z jeho sekty stala nejmocnější organizace v Jižní Koreji a začala persekuovat a stíhat hříšníky, aby pomohli výkonu Boží vůle ve jménu budování nového, lepšího světa bez hříchu.

Společně s Novou Pravdou úzce spolupracuje ještě anarchistická skupina Arrowhead vedená tajemným šílencem, která navádí lidi, aby hříšníky lovili a linčovali ještě před příchodem pekelníků. Vše pak online vysílají do světa ve znamení pomoci Božímu plánu.

V seriálu je velmi dobře zpracováno chování stáda davu ovlivňovaného šílenou sektou, kdy ve strachu ze hříchu a hlavně hříšníků udávají a sami sebe navzájem a divák má tak možnost v přímén přenosu sledovat, jak se ze slušných lidí stávají odporné hyeny, které parazitují na lidském neštěstí.

V Hellbound je opravdu reálně vyobrazené zvrácené chování lidí, kteří si užívají neštěstí jiných a neváhají se chovat jako ti nejsadističtější moderní inkvizitoři.

Nic moc charaktery

V příběhu Hellboundu sledujeme několik hlavních postav, které ale bohužel průběžně povětšinou umírají a to někdy i bez zjevných důvodů. Díky tomu je totiž velmi složité si k jednotlivým postavám vybudovat nějaký větší citový vztah, což je velká škoda.

Hellbound / Peklo 3
Zdroj: Netflix

V seriálu se postupně vždy vynoří nová postava a po nějaké době zase jen tak zmizí. Pozadí charakterů je potom většinou nezajímavé a neznámé.

Dalším velkým kamenem úrazu je mnohdy dost nepochopitelné a nelogické chování jednotlivých účastníků příběhu.

I přesto ale divák zažije opravdu silné emoční momenty, ne nepodobné těm ve Hře na Oliheň. Bohužel jich ale není zase tolik a jsou hlavně v první půli seriálu. V tě druhé už je takový moment v podstatě jen jeden.

Z hereckého obsazení stojí za zmínku snad jen Kim Hjon-Džu, která ztvárnila právničku Min zastupující lidi, jež obdrželi rozsudek od Anděla. Její výkon byl velmi přesvědčivý a asi jako jediný stojí za povšimnutí.

Bohužel ani u jejího charakteru se tvůrci nevyhnuli dílčím problémům. Renomovaná právnička, která působí velmi solidně a empaticky se ve druhé části série promění v bojovnici za práva lidí, která najednou zázračně ovládá kung fu a zvládá parkour a skákání po střechách lépe než kdejaký atlet. A to prosím bez jakéhokoliv vysvětlení.

Nic se nedozvíme

První tři díly seriálu velmi dobře budují napětí, vyvstává z nich spoustu otázek a divák se do děje postupně vžívá a čeká na odpovědi. U Hellboundu je ale problém ten, že žádné odpovědi nepříjdou. A když říkám žádné, myslím tím naprosto žádné.

Hellbound / Peklo 4
Zdroj: Netflix

V půlce seriálu se bez jediného důvodu nebo slov vysvětlení děj posune o několik let kupředu a divák se jen zmateně snaží vyznat v událostech a nových charakterech. A každým dalším dílem je tento fakt otravnější a otravnější.

Najednou je seriál u konce a vy nevíte vůbec nic. Těžko říct, zda to byl záměr, ale jestli ano, tak se bohužel zcela minul účinkem.

Žádná výhra

Díky velkým očekáváním bude bohužel velká většina diváků zklamaná, ale je dost možné, že by diváci byli zklamaní i bez toho očekávání.

Vizuálně Hellbound není vyloženě špatný, ale není to ani žádná trefa do černého.

Pekelníci jsou zpracování jako tři obří panáčci Michelin, kterým se povrch jejich těla neustále hýbe a stoupá z nich pára. Jejich vražedné běsnění není ve finále vůbec špatné a uvidíme i nějakou tu krev. Bohužel je ale jejich výskyt v seriálu dost zanedbaný a říkáte si, že by si na obrazovce určitě zasloužili více prostoru.

Celkový vizuál a CGI look je potom dost průměrný. Velmi dobře se pak Hellbound pracuje s atmosférou. Bohužel ale jsou často některé scény dost tmavé a nepřehledné.

Hudba a úvodní titulky jsou celkem na vysoké úrovni. Titulky jsou však trošku zavádějící, protože dle nich čekáte, že se bude v seriálu odehrávat něco takového, ale bohužel se nic takového v Hellbound nestane.

Hellbound / Peklo 5
Zdroj: Netflix

Finále poslední epizody pak v posledních 15 minutách ukáže, čím mohl seriál být, kdyby si na tom tvůrci dali více záležet. Je to škoda, protože potenciál měl seriál opravdu velký.

Co se Hellbound povedlo velmi dobře, tak je práce s emocemi diváka v rámci souznění s obětmi, kde jde kolikrát opravdu do tuhého a svírá se vám žaludek.

Hlavně díky Hře na Oliheň se Hellbound těší velkému diváckému zájmu a dokázal za 24 hodin sesadit z první příčky sledovanosti právě geniální Squid Game, kdy si Hellbound přivlastnil prvenství ve sledovanosti více než v osmdesáti zemích.

Závěrem se sluší říct, že Hellbound není vyloženě špatný, ale díky nezajímavým postavám a hlavně díky nulovému vysvětlení čehokoliv je srážen na kolena a brzo zapadne v zapomnění.

Hellbound / Peklo

Jižní Korea, 2021, 5 h 12 min (Minutáž: 42–60 min)

Režie: Sang-ho Yeon

Scénář: Sang-ho Yeon

Kamera: Bong-sun ByunHudba: Dong-wook Kim

Hrají: Ah-in Yoo, Hyeon-joo Kim, Jeong-min Park, Jin-ah Won, Chase Yi, Kyung-soo Ryu, Ik-joon Yang a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
55 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
hellbound-buh-se-rozhodl-za-pomoci-pekelnych-monster-zacit-cistit-zemi-od-hrisniku-v-hororovem-serialu-netflixu+ zajímavá premisa + emoce + hudba - nezajímavé postavy a jejich nelogické chování - nic se nevysvětlí - nekompaktní příběh