Před více než 20 lety vyšel první díl sedmidílné ságy o mladém čarodějovi, který jako jediný přežil smrtící kletbu. Jeho vývoj a dobrodružství čtenáři napjatě sledovali po celém světě. Autorka J. K. Rowlingová ovlivnila čtenáře napříč generacemi. Pottera četli mladí i staří. Upadá dnes zájem o příběhy Harryho Pottera? A proč by je měli dnešní děti mít ve svých knihovničkách, když existují filmy?
Vymírání čtenářů a stýskání po starých časech
Dříve než se pustíme do hlavního tématu článku, ráda bych se chvíli zabývala tím, jestli už Harry Potter u mladších generací neupadá v zapomnění a jestli čtenáři pomalu nevymírají. Někteří z nás ještě pamatují dlouhé fronty na nejnovější knižní díl ságy, někdo už jen plné kino po vydání posledního filmu. Jakožto ročník 2000 (šok, dvoutisícovky už jsou dospělí jedinci!) si matně vybavuji i fronty na knížky, i když v roce 2007 jsem četla teprve třetí díl. Jsou ale tací, kteří největší boom vůbec nezažili a sérii považují za samozřejmost.
Dnešní doba je rychlá, hodně rychlá. Když o pět let starším lidem řeknu, že první mobil jsem měla až v sedmi letech, budou se chytat za hlavu a říkat, že na to jsem byla ještě malá. Když to řeknu generaci, která je o pět let mladší, budou se divit, proč až tak pozdě. Když se podívám kolem sebe, malé děti jsou neustále nalepené na telefonech – rodičů, prarodičů, svých. Spoustu věcí berou jako samozřejmost a rodiče nemají tendence je ke knížkám přivést – počínaje od úplného miminka. Jak dělá ovečka si najdou na YouTube, jak vypadá může dítě najít přes Google obrázky.
Pohádky před spaním se nečtou, na pohádky se kouká na telefonu, protože rodiče bývají po práci unavení a nejsou ochotni věnovat dítěti dalších 20 minut s knížkou v ruce. Sami rodiče pak raději místo knihy volí do ruky telefon. Pamatuji si, jak jsem jako malá byla vždycky zvědavá, co mamka zrovna čte. Bohužel mi přijde, že v dnešní době už tohle vůbec neexistuje a na dítě s knížkou v ruce místo nejnovějšího iPhonu je mezi jeho vrstevníky pohlíženo trochu jako na ufona.
Jak Harry Potter změnil svět a jeho nástupci na chvíli také
Než vyšel první díl Harryho Pottera, nikdo nevěřil, že by mohl mít takový potenciál. Několik nakladatelství Rowlingovou odmítlo. To jí naštěstí nezastavilo a knihu jí nakonec vydalo nakladatelství Bloomsbury. Dalo by se říct, že už tehdy změnil Potter svět. Když ale přišly filmy, zvědavost lidí rostla. A díky tomu, že knížky měly před filmy náskok, lidé kupovali a četli, jen aby se dozvěděli, co bude s mladým čarodějem dál. Kromě toho, že vzrostl prodej knih, vzrostl také bez diskuze počet nových čtenářů. Světové fantasy získalo nového koně a děti a mladiství díky němu začali znovu číst. A najednou se vyrojilo i více autorů píšící fantasy.
Když se podíváme do knihkupectví a knihoven, převládá young-adult fantasy, kterou píší vesměs mladí autoři (hlavně tedy autorky). Troufám si tvrdit, že za tím stojí právě Potter a ostatně i životní příběh Rowlingové. Nejeden člověk po přečtení Harryho Pottera zabrousil do hlubších vod fantasy – když pak přišly filmy Pána prstenů, po Tolkienovi se v knihkupectví jen zaprášilo, i když to byla už starší záležitost. Z poslední doby zmiňme třeba sérii Píseň ledu a ohně, která se do povědomí většiny lidí dostala přes seriál. Pro mladší čtenáře pak následovala například série Hunger Games, Divergence nebo třeba Percy Jackson (kterému se bohužel filmová verze příliš nepodařila).
Harry Potter a Pán prstenů je už několik let stará záležitost. Hra o Trůny sice nedávno skončila a dvě knihy Písně ledu a ohně jsou ještě na cestě, ale pro dětské čtenáře to není. Hunger Games, Divergence a Percy Jackson jsou poměrně mladší, svými tématy celkem atraktivní pro teenagery, ani přesto však nedokázali přivést tolik dětí/mladistvých ke čtení jako dokázal Harry Potter.
Harry Potter v zapomnění
Tuhle otázku si pokládám každý den. Upadá do zapomnění? Možná. I přes snahy Rowlingové svět Harryho Pottera oživit, přijde mi, že na její urputné snahy reagují pouze ti, co s Harrym vyrostli. A reagují různě. Někteří jsou otrávení, už je toho příliš a Rowlingová chce jen podojit vyčerpanou krávu. Někdo je nadšený, že se vrátí do světa čar a kouzel. Mladší generace to bere spíše jako samozřejmost. „Bude nová Harry Potter hra na mobil? Pokémoni už to měli dávno!“ Nemají potřebu si přečíst knížky, protože viděli filmy (a je jim jedno, že jim toho spoustu uniká). Čest výjimkám, možná teď moc generalizuji, pouze říkám svůj subjektivní dojem a zkušenosti.
Řeší ještě jedenáctileté děti, proč jim nedošel dopis z Bradavic? A plánují, jak se z České republiky, v případě, že dopis obdrží, dostanou do Londýna na nádraží King‘s Cross? Asi zním jako hodně velký blázen, fanoušek se nezapře. Nyní se ale opět nastavím do normálního režimu a předvedu vám devět důvodů, proč je Harry Potter pro dítě skvělá volba a jeden bonusový důvod pro rodiče.
1. Čtivost
Jednoduchý styl psaní a příběh, který si rádi zopakujete. Vtipné momenty střídají vážné a dobrodružné, stejně jako ty smutné. Čtenář, a hlavně dítě se u knížky rozhodně nebude nudit. Detailní popisy jsou dobré pro dětskou, ještě ne tak konkrétní a detailní, fantazii. Všechno je, jako kdyby čtenář stál vedle Harryho a vším procházel s ním.
2. Průvodce životem
I když je to hlavně kniha pro děti, každý si tam najde své. Dítě v knížce vidí hlavně dobrodružství. Puberťák se může zaměřit na téma lásky, přátelství nebo dokonce odloučení. Moc hezky a šetrně je tam popsaná například smrt. Dalo by se říct, že Harry Potter je jakási příručka na život a pro život, s Harrym stárne i čtenář. Všechny možné trable, od dětských až po dospělé, tam najdeme, stejně jako různá řešení k zdánlivě bezvýchodným situacím. Některá moudra nám přirostou k srdci a někdy nám přiroste k srdci celá kniha.
3. Hodnoty
Možná to zní celé jako klišé, Harry Potter ale dokáže naučit vážit si věcí a lidí. Za život se setkáte s různými lidmi, stejně jako se Harry setkal s různými postavami. Nemít předsudky je důležitá věc, stejně jako se nevysmívat lidem pro jejich původ nebo jejich finanční stav. Naopak, Harry naučí, že je dobré nesoudit lidi hned na první dobrou.
4. Lidskost aneb chybami se člověk učí
Všichni děláme chyby. Jsme lidi, nejsme perfektní. Stejně je na tom i Harry. Občas je dost nafoukaný, někdy trochu tvrdohlavý, poměrně často nad věcmi nepřemýšlí, většinu času drzoun. Lidské vlastnosti, lidské chyby. Každá chyba ho ale poučí a posune dopředu – ať už drhne podlahu v Pamětní síni nebo se vydá zachránit Siriuse na ministerstvo. Nechybuje však jen Harry. První místo bude mít pravděpodobně Brumbál a pak následují všechny ostatní postavy. Holt nejsou všichni perfektní ani ve světě čar a kouzel.
5. Líbí? Je toho víc!
Sedm hlavních knížek. Tři scénáře (zatím), tři rozšiřující knížky (zatím). Pokud se dítěti hlavní příběh bude líbit a začne číst víc, má ještě plnou zásobu Harry Potter arzenálu. Že všechny zdroje Potter energie došly? Na internetu jsou mraky fanfiction. Stačí stáhnout do čtečky a další příběhy vymyšlené samotnými čtenáři jsou před vámi. Nehledě na to, že časem vás to může inspirovat k napsání vlastních.
6. Rozvíjení fantazie
Fantasy rozvíjí fantazii (kdo by to byl čekal). Všechna kouzla, stvoření, postavy a jejich detailní popisy si člověk nádherně představí… a pak může vymýšlet a domýšlet. I přes detailní popisy je tam stále dostatek místa na vlastní představivost a dítěti jí to tak pomůže pěkně rozvinout.
7. Věrný kamarád
Harry Potter, Ron Weasley a Hermiona Grangerová jsou nejlepší kamarádi. Pro dítě, co nemá moc kamarádů nebo má potíže si nějaké najít, je příběh o jejich přátelství inspirací a nadějí. Kniha samotná a postavy v ní jsou dítěti nejlepší kamarádi. Kniha člověka nezklame a může se k ní vždy vrátit.
8. Inspirace
Nebudu jediná, koho Rowlingová inspirovala k psaní vlastních výtvorů. Když mi bylo sedm, napsala jsem svůj první horor – Jak si pro bezdomovce Ondřeje přišla Smrt. Smrt v mých představách vypadala jako Voldemort, a dokonce nebohého Ondřeje zabila zeleným zábleskem. Tenhle bod tedy hodně souvisí i s již zmíněnou fantazií. Mimochodem, knížky i díky úžasnému překladu dítěti obohatí slovní zásobu. Bylo by také záhodno zmínit inspiraci díky fanfiction. Ti, co fanfiction píší jsou inspirací řadě dalším. Ať už si lidé píšou do šuplíku nebo to publikují někde na blogu, Harry Potter jednoznačně inspiroval řadu lidí k psaní.
9. Zábava
Čtení je zábava. Harry Potter má strhující příběh, vtipné vsuvky. Tam ale zábava nekončí. Existují filmy, parky, figurky, interaktivní knížky. Dítě se v příběhu může najít, identifikovat se s některou z postav, v podstatě si vybrat, případně mu díky stránkám jako Pottermore, bude vybrána kolej, do které by nejlépe zapadal. Pořádají se tábory s tématikou Harryho Pottera, akce, srazy. Když se dítěti budou knížky líbit, může si najít nové kamarády, rozšíří si obzory a zájmy, bude mít možnost poznat nové lidi se stejnými koníčky a zálibami. A zrovna u Harryho Pottera by mu filmová znalost opravdu nestačila.
+1 důvod pro rodiče
Pokud se vašemu dítěti Harry Potter zalíbí natolik, že jím bude doslova posedlý, máte na veškeré narozeniny, svátky, Vánoce a jiné příležitosti vystaráno. Existuje miliarda věcí s Harry Potterem. Kromě knížek, filmů, parků, figurek a kostýmů můžete dítěti dát jako dárek hůlku. Oblíbené jsou Popíky (pro neznalé – figurky Funko Pop, mají velkou hlavu), přívěsky, trička, mikiny, jakýkoliv jiný merch, povlečení. Na zimu šály a čepice v kolejních barvách. Můžete darovat i Harry Potter zážitek – zájezd do Londýna, do filmových studií, v Polsku otevřeli školu čar a kouzel nebo třeba „jen“ únikovou hru s tématikou Harryho Pottera.
Harry Potter je naštěstí stále aktuální, nabízí se však otázka na jak dlouho. Přijde mi, že 90 % hype okolo novinek ze světa Rowlingové pochází od fanoušků, kteří si ještě pamatují, jaké to bylo čekat na další díl knižní série nebo na další film. Jak dlouho tedy bude Rowlingová Pottera resuscitovat a jak dlouho vydrží? A máte nějaký svůj jiný osobní důvod proč svým dětem Harryho Pottera (ne)dat přečíst?