Kriminální seriál z dílny BBC je téměř vždy sázka na jistotu. Za všechny jmenujme výborného Sherlocka, Wallandera, viktoriánský Ripper Street nebo snový Life on Mars. No a teď si k tomu přidejte apokalyptickou omáčku od Neila Crosse, scénáristy legendárního Luthera a dostanete Hard Sun.
Děj seriálu Hard Sun není komplikovaný. Vše se v podstatě točí kolem DCI Charlie Hickse a DI Elaine Renko, jejich minulosti, budoucnosti a vzájemného vztahu. Hickse hraje Jim Sturgess, který tady potvrzuje, že si umí vybírat zajímavé role, a Hicks mu neskutečně sedl, a Renko ztvárnila Agyness Deyn, která pro mě byla pozitivním zjevením a děsně mě bavila pokaždé, když byla na obrazovce. Vedlejší role nejsou, krom hlavního záporáka, nijak zásadní a detailně se s nimi neseznámíme.
Hicks & Renko
Hicks i Renko jsou poměrně dobře napsané postavy a nemají si rozhodně co vyčítat. Pohodový a sympatický Charlie Hicks je svými nadřízenými podezřelý z vraždy svého kolegy. A zatímco se kolem něj splétají nitky tajného vyšetřování této vraždy, Charlie vesele zahýbá manželce s vdovou po mrtvém parťákovi. Když nevyšetřuje vraždy nebo neutěšuje vdovu, žije poměrně spokojeným životem a chce adoptovat svou nevlastní dceru. Rodina je pro něj vším.
V téhle konstelaci se odehrává šest epizod první řady seriálu Hard Sun. Hicks i Renko si díl od dílu více věří nebo naopak si jdou po krku, kryjí si záda nebo si chtějí zlámat kosti, doslova.
Trikem vyprávění jejich příběhů je odhalení informací Hard Sun téměř na začátku seriálu, kdy jednotlivé epizody stávají tvář konkrétních případů. Sledujete chování lidí, kteří reagují na fakt, že za pět let vše skončí a oni nemají žádnou šanci, jak z tohohle vlaku vystoupit. A tak jim hrábne, přehodnotí si priority a jdou zabít exmanželku, vyzvat Boha na souboj, nebo si třeba stvořit sektu a pomáhat lidem se sebevraždami.
Sci-fi, které není tak úplně sci-fi
Problém seriálu je, že má skvěle rozdané karty, ale neumí je sestavit do správné sestavy. Hicks i Renko jsou perstrobarevné charaktery, chvíli fandíte jemu, chvíli jí, chvíli oběma, ale každopádně vás zajímají a jste zvědaví, co bude dál. U chování obou, ať je jakkoliv podivné, přijde vždy vysvětlení, které všemu dává smysl.
Poměrně chytlavé, vzhledem k poměru Charlie Hickse s vdovou doslova, je i vyšetřování vraždy Hicskova parťáka, které má překvapivé vyústění v odhalení vraha i vyšetřovatele.
Promrhaný potenciál
Výprava i atmosféra Hard Sun jsou super. Ona tíha informace, kdy oznámíte celému lidstvu, že za pět let vše skončí a následně částečně nesete morální odpovědnost za činy všech pošuků, kterým z toho hrábne, je zde vykreslena perfektně. Navíc, když vláda vaší informaci částečně znevěrohodní jako fake news, nesete ještě nějakou odpovědnost? A měli lidé právo na pravdu? A co je to vlastně Hard Sun, když jste nezveřejnili vše, ale vlastně ani z těch získaných dat si nejste jisti, co to je?
Trochu zvláštní je i Tajná služba, nahánějící hlavní hrdiny. Její vedoucí agentka je hodně jiná, a stejně jako v ději celého seriálu, střídá momenty, kdy si mumláte něco o děsné nudě, s chvílemi chování, které jsou skvěle promyšlené a vypointované. Hodně často si říkáte, že kdyby agenti opravdu chtěli, tak by Hickse i Renko dávno dostali.
Naděje na lepší zítřek
Hard Sun vás hodně zklame, pokud hledáte akční krimi. Vlastně vás i docela zklame, pokud budete hledat apokalyptické sci-fi. V Hard Sun najdete solidní detektivní seriál se sci-fi podkresem, kde hlavní devizou jsou postavy hlavních hrdinů a jejich minulost.
Avšak otázkou je, zda to bude dost, protože potenciál tu byl daleko větší a zůstal hodně nevyužit. Na druhou stranu, BBC One již schválila druhou sezónu Hard Sun a bylo by super, kdyby první sezóna byla jen předehra a seznamování s prostředím a postavami a dalších šest dílů by sci-fi linku rozjelo už naplno. Koneckonců, závěr posledního dílu by tomu docela dost napovídal. Já pokračování šanci určitě dám.
[review]