Gwent - The Witcher Card Game cover
Zdroj: CD Projekt RED

Online verze karetní minihry z třetího Zaklínače, která už však se svým předchůdcem nemá mnoho společného. Na každý pád se ale jedná o hru nabitou zaklínačskou atmosférou i zajímavým příběhem, který najdete ve verzi pro jednoho hráče s názvem Thronebreaker: The Witcher Tales. 

Když vývojáři z CD Projekt RED zkoušeli vytvořit karetní hru, kterou Andrzej Sapkowski ve své sáze nazývá “gwint”, určitě nečekali, že nakonec vymyslí skvost, který si hráči zamilují.
Gwent vznikl díky fanouškům třetího Zaklínače, kteří ve hře místo zachraňování Ciri či laškování v nevěstinci, trávili čas v krčmě a mastili karty.

Tito lidé totiž zavalili vývojářské studio četnými prosbami, až je de facto donutili vytvořit samostatnou verzi této úspěšné karetní hry.

Gwent

Gwent - The Witcher Card Game 1
Zdroj: CD Projekt RED

Gwent se nějakou chvíli plácal v beta verzi a hledal vlastní identitu, až nakonec vyšel v říjnu 2018 na PC a poté postupně i na iOS a Android jako mobilní verze.

Gwent si za svůj čas v herním světě prošel menšími i většími změnami a má za sebou již 6 rozšíření, to poslední nese název “Cesta zaklínače”.

Každé rozšíření přináší až stovku nových karet a pořádně zahýbá se zajetým standardem nejsilnějších balíčků.

Gwent se na rozdíl od známých karetních titulů vydal cestou bezplatného hraní s možností nákupu balíčků karet a kosmetických úprav, které však k úspěchu ve hře nejsou vůbec nutné. CDPR také v nedávné době přišel s tzv. “Journey”, tedy progresivním systémem odemykání odměn hraním Gwentu.

Ten má základní bezplatnou verzi a prémiovou zpoplatněnou. Nabízené odměny jsou však vůči standardním cenám velmi štědré, a to hlavně pro nováčky.

Všechna tato rozšíření hry s sebou rovněž přinášejí další příběhy ze světa Zaklínače. Fanoušci tak mají možnost poznat nové postavy, užít si nové zápletky a seznámit se s historií známých postav nejen z her, ale také z knih.

Gwent - The Witcher Card Game 2
Zdroj: CD Projekt RED

Nové karty také mají krásné grafické provedení, což potěší hráče (a hlavně cosplayery), jelikož skýtají možnost nahlédnout na nejen známé, ale hlavně i dosud neviděné postavy ze světa Zaklínače.

Tomu rovněž napomáhá již zmíněná samostatná verze hry pro jednoho hráče s názvem Thronebreaker: The Witcher Tales, kde na hráče čeká příběh napojený na důležitou sekci polských knih.

CDPR dokonce dalo jasně najevo, že to s Gwentem myslí opravdu vážně. První sezóna oficiálních turnajů, označovaných pod jednotným názvem jako Gwent Masters, vznikla už v roce 2017 a nabízela ceny v hodnotách desítek tisíc dolarů. Na to, že tehdy byl Gwent prakticky ještě v plenkách, to byl obrovský úspěch.

Sezónu tvoří několik menších turnajů, z nichž se nejlepší hráči kvalifikují do turnaje finálového. Hrát hru na nejvyšší úrovni chce ale oddanost, zkušenosti a nemálo hodin praxe.

Gwent digitálně

Gwent - The Witcher Card Game 3
Zdroj: CD Projekt RED

Hra o velké peníze je pro většinu hráčů nedostižným snem, ale tím se rozhodně nemusí nechat odradit, a to platí i pro nováčky.

Gwent může zpočátku působit komplikovaně, neboť nabízí hned několik frakcí, z nichž každá má spoustu karet, mechanismů a taktik.

Po překonání počáteční úzkosti však zůstává hra plná originálních prvků, grafických skvostů a zajímavých detailů. Pro prvotní zkušenost je však nejlepší hru zapnout a vyzkoušet ji s otevřenou myslí.

Hra vám postupně vysvětlí jednotlivé mechanismy a pak už je jen na hráči, jestli chce zabíjet příšery nebo kosit Nilfgaarďany.

Princip hry je jednoduchý a vesměs se podobá karetní verzi hry ze Zaklínače 3. V každém kole hráči střídavě vynášejí karty na stůl a tvoří tak svou armádu, která musí být silnější než jednotky nepřítele.

Na začátku zápasu si hráči vyberou 10 náhodných karet, které si ještě mohou vyměnit, a poté se střídají, dokud jeden z nich kolo neukončí nebo mu nedojdou karty; ten druhý pak může pokračovat a vynášet dál karty dle libosti, načež kolo také ukončí. Následně se porovnají velikosti armád a ta silnější vyhrává.

Oba hráči mají dva životy a s každým prohraným kolem jeden z nich ztratí. Komu životy dojdou jako prvnímu, prohrává celý zápas.

Gwent - The Witcher Card Game 4
Zdroj: CD Projekt RED

Zde ale podobnost s karetní verzí končí.

Herní plátno pro karty má jen dvě řady místo tří, po každém kole si hráči lížou 3 nové karty (avšak nikdy nemohou mít více než 10 karet v ruce) a karty a mechanismy se od svého předchůdce velmi liší.

Za tyto změny můžeme být jedině vděční, protože Gwint z herního Zaklínače není příliš stavěný na hraní dvou lidí proti sobě.

Rozdílů je pochopitelně ještě více, ale jejich vysvětlení by vydalo na sérii návodů. Ty už ovšem existují a za jejich stvořením stojí místní komunita fanoušků pod záštitou Gwint Klubu. O něm jsme se již zmiňovali při představení Blaviconu, největšího zaklínačského festivalu široko daleko.

Český gwint a komunita

Tento spolek fanoušků Zaklínače vznikl právě díky gwintu. Tito hráči totiž nechtěli hrát gwint jen ve videohře, ale chtěli si zahrát i proti kamarádům v hospodě. A jelikož nechtěli hrát sami, založili si klubovny hned v několika městech, kde se začala setkávat velká komunita fanoušků. Dokonce si zorganizovali i vlastní mistrovství, díky kterému vznikl právě zmiňovaný Blavicon

Gwent - The Witcher Card Game 5
Zdroj: CD Projekt RED

Snahu uspořádat turnaj i v online verzi hry projevil klub už v rámci zmíněných mistrovství, která původně probíhala pouze ve fyzické verzi, ale zájem hráčů nebyl příliš velký.

To se však změnilo na konci roku 2019, kdy vznikl plán shromáždit co nejvíc českých a slovenských hráčů a vytvořit jednotnou komunitu, která bude dávat smysl.

Karbaníky bylo potřeba někde sjednotit, a tak vznikl klubový server na Discordu s cílem zaměřit se právě na komunitu online gwintu. Hráče však bylo potřeba na něco nalákat, a jelikož hra samotná nenabízí českou lokalizaci, bylo zapotřebí hru zájemcům vysvětlit v mateřském jazyce.

Tak začaly vznikat podrobné a vtipně psané návody v češtině, aby zaujaly jak nové, tak staré hráče. Došlo také na první turnaj s názvem Yarpenovo Karban, který měl být prvním z mnoha.

Sehnat nadšence do administrátorského týmu nebylo těžké a komunita se pomalu rozrůstala. V dubnu 2020 se klubu podařilo převzít komunitní facebookovou stránku, která byla již delší dobu neaktivní, a opět jí vdechnout život. Podařilo se také získat potřebné partnery pro budoucí růst a tím se klubu odemkla další cesta: vlastní liga s název Karbanec.

Gwent - The Witcher Card Game 6
Zdroj: CD Projekt RED

Pořádat pravidelné sezónní turnaje každý druhý měsíc byl jistě ambiciózní plán, ale účast čtyřiceti hráčů v první sezóně naznačovala, že se klub vydal správným směrem.

Nemálo tomu určitě napomohly ceny pro vítěze v celkové hodnotě několika tisíců korun.

Dokonce se podařilo turnaje zaštítit sponzorstvím tvůrců hry samotné čili vývojářského studia CD Projekt RED, čímž prestiž ligy výrazně stoupla.

Dnes probíhá už čtvrtá sezóna Karbance a množina cen je čím dál bohatší. Na svém serveru klub kromě turnajů pořádá také pravidelné streamy a tvoří komentované záznamy turnajových her. Celá komunita má přátelský nádech a podporuje se ve vzájemné snaze zlepšovat se ve hře a sbírat nové zkušenosti.

Pokud jste tedy hráčem Gwentu anebo v této karanténní době máte čas a chuť si hru vyzkoušet – a ideálně sdílíte naši lásku ke světu Zaklínače, neváhejte se připojit ke komunitě nadšenců a vyzkoušet své štěstí a dovednosti v turnaji o hodnotné ceny! A nebo si prostě přijďte užít skvělou hru s dalšími fanoušky této karetní mánie.