Zaklínač 3: Divoký hon cover

Vše dobře dopadlo. Fanoušci RPG žánru mohou opět pozvednout své korbely a oslavovat. Dobrodružství čeká doslova na každém rohu, v každém vlaku, nebo autobuse. Než vyrazíte, zkontrolujte řádně vaše vybavení. Dva meče na zádech, jeden Switch v kapse.

Zaklínač 3: Divoký hon ZaklinacZaklínač je v posledních dnech velice častým tématem. Nejen, že je to jeden z nejlepších RPG počinů, na který vychází i seriálová adaptace na Netflixu, ale hráči si konečně budou moci toto mistrovské dílo zahrát i na cestách. Tentokrát se nejedná o deskovou hru, nýbrž o nové zpracování pro Nintendo Switch, a to v kompletní edici (všechna rozšíření pohromadě) s českou lokalizací.

Po prvních hodinách hry se dostavil pocit úžasu. Zkrátka Switch je čím dál tím magičtější konzole, a port pro Zaklínače pouze potvrzuje tuto skutečnost. CD Project RED opět dostál svého mistrovství. U jiných herních titulů se můžeme přesvědčit, že udělat kvalitní port na jinou konzoli není tak úplně jednoduché. S každým takovým oznámením v nás hlodá nepříjemný pocit, jestli to nebude nějaká katastrofa.

Ovšem zde můžeme být naprosto klidní. Na malé paměťové kartě vás čekají hodiny a hodiny kvalitní temné fantasy s otevřeným světem, které vyhrálo celosvětově několik ocenení.

Legenda ve zkratce

Zaklínač 3: Divoký hon Zaklinac v lesePokud patříte ke skupině lidí, která o hře Zaklínač 3: Divoký hon ještě neslyšela, tak se podržte. I když je tato recenze primárně o mistrovském předělání gigantické hry na malinkou konzoli, nemůžeme si odpustit alespoň zkrácený úvod.

Zaklínač je synonymem pro temný fantasy svět, kde snad nikdo nežije šťastně až do smrti. Radost střídá zoufalství, mírumilovný venkov hladomor, a v noci ven radši ani nechoďte. Každý se snaží (pře)žít, jak to okolnosti zrovna dovolí. A pokud doufáte ve spásného rytíře na bílém koni s armádou v zádech, tak můžeme klidně čekat dál v tratolišti vlastní krve.

Hlavní postavou je Geralt z Rivie, profesionální zabiják monster, cestující krajem sužovaným válkou s Nilfgaardem v čele s císařem Emhyrem Var Emreis. To ale díky Geraltově smyslu pro neutralitu není vaše starost. Nicméně císařští zvědové nedávno spatřili dlouho pohřešovanou dívku – Ciri, ke které má Geralt i císař Emhyr velice specifický vztah. Celou dějové podloží bychom tu popisovali opravdu dlouho, proto vřele doporučujeme knižní sérii, která si získala miliony srdcí fanoušků fantasy po celém světě. Zároveň můžeme ale říci, že příběh je napsaný tak, že z něj budete mít skvělý prožitek, byť bez jediné znalosti ze světa Zaklínače.

Zaklínač 3: Divoký hon bojČeká vás dlouhá cesta s pořádně ostrými trny. Na své výpravě totiž narazíte na horší věci, než jsou pouhá monstra terorizující zdejší sedláky. Vysoká politika, menší božstva, xenofobie a strádání lidu dají za vznik mnohdy větším zvěrstvům. Jak s tím ale naložit? Nemůžete přeci jen tak nečinně přihlížet.

Budete se proto muset někdy rozhodnout mezi složitými rozhodnutími odporující vaší morálce či hodnotám. Zkrátka vybrat to menší zlo. Zde bychom rádi upozornili, abyste si dobře rozmysleli každá svá rozhodnutí. Nikdy totiž nevíte, jaké to bude mít následky, ať už krátkodobé či dlouhodobé.

Zaklínač 3: Divoký hon boj 2Mistrovsky napsanou hlavní questovou linii doplňuje velké množství vedlejších úkolů, kterým byla věnována stejná péče a láska jako detailnímu zpracování celého světa. Čekají vás desítky a možná i stovky herního času, protože celé dílo dotváří dvě kvalitní a rozsáhlá DLC – „Srdce z kamene“ a „O víně a krvi“. Nenechte se zmást, tahle výjimečná rozšíření nejsou žádná hromada nových hadrů, bezvýznamných vylepšení nebo otravných miniher.

Budete mít to příležitost zakusit krásu Toussantských vinic nebo se účastnit vesnických slavností velice netradičním způsobem. Po celou dobu vás také doprovází velice kvalitně zkomponovaný soundtrack od Marcina Przybyłowicze, Mikolaie Stroinskiho a kapely Percival.

(S)witcher přichází

Zaklínač 3: Divoký hon ohenPo obsahové stránce se téměř nic nemění. Je to Zaklínač, jak ho známe z jiných herních strojů (PC, Xbox, PS4), stejně propracovaný a stejně obsáhlý. Ale asi není velkým překvapením, že se tu setkáme s řadou kompromisů. Konec konců, hrajeme v podstatě na malém tabletu, což je samo o sobě něco neuvěřitelného!

Verze pro Nintendo switch dokázalo hru slisovat do verze, která se vejde na malou kartridž (tedy do 32GB). Ten, kdo je zvyklý z počítače na klávesnici a myš si bude muset zvyknout na všechna tlačítka na gamepadu a jejich koordinaci.

Zaklínač 3: Divoký hon CiriZkušení konzolisté naopak ocení velice podobné ovládání až na jednu zrádnost – tlačítka „A“ a „B“ jsou prohozena. Stejně jako u hráčů na PC, je to o zvyku. Obraz se drží zhruba na 30 FPS, ale není tomu tak vždy. Záleží, v jakých situacích a lokacích se nacházíte, pokud bojujete s více monstry uprostřed nádherného údolí, plynulost obrazu vám to nedá zadarmo. Tak jako sekáte pařáty nenasytným nekrofágům, systém si z FPS také něco usekne. Stejný případ je i při prohánění se na Klepně po Velenu.

Podobně jako u jiných her pro Switch, i zde se můžeme setkat s dynamickým rozlišením. V doku si Novigrad prohlédnete v kvalitě 720p, zatímco v ručním módu si budeme užívat kvalitu v 540p. Nenechme se ale klamat čísly, protože mimo dok působí Zaklínač méně zredukovaně, už jenom proto, že ty rozdíly díky menší obrazovce tolik nevnímáme.

Zaklínač 3: Divoký hon konzoleDá se tedy říci, že v ruce vypadá hra o něco lépe. Textury okolí a postav jsou samozřejmě v nižších kvalitách, nicméně pořád si budeme moci vychutnat nádherné západy slunce a dynamickou krajinu.

Kupříkladu hned na začátku si budete moci prohlédnout hory kolem Kaer Morhenu a jistý „wow efekt“ se zkrátka dostaví. Ruku na srdce, opravdu potřebujeme vidět každý lístek a vytékající vnitřnosti ve vysokém rozlišení? Také nám přišlo, že u in-game scén jsou postavy vyobrazeny o něco lépe, ale bohužel někdy na úkor oněch glorifikovaných FPS. I přes četné kompromisy je Zaklínač 3 pořád nádhernou podívanou, a to je v podstatě tou nejhůře vypadající verzí.

Verdikt

Zaklínač 3: Divoký hon finishProč je Zaklínač tak úspěšný? Je to snad kvůli synergii dobré hratelnosti, grafiky, skvělého příběhu a epického ozvučením? Tady by nám ponaučení z „Jak si pejsek s kočičkou dělali dort“ moc platné nebylo. Jeden vývojář řekl, že dort musí být sladký – tak tam nasypal scénáře pro romance s čarodějkami. Druhý zase řekl, že musí být i trochu slaný – tak tam nasypal cynický, a i někdy trochu neotesaný černý humor.

CD Projekt RED evidentně vzal všechny dobré přísady, co my hráči tuze rádi, a hodil je do mixéru. A vida! Místo břichabolu a žlučníkového záchvatu tu máme jedno z nejlepších RPG her současnosti.

Zaklínač 3 kompletní edice pro Switch je volbou pro hráče, kteří si chtějí zahrát i mimo domov, nebo doma nevlastní žádné jiné herní dělo, do kterého by tento těžší RPG projektil zasadili. Pak se ale najdou ti, kteří by se rádi vrátili a celé dobrodružství si zopakovali – možná i s jiným koncem. Volbu necháme ale zcela na vás.

A naše finální slovo? Prokažte službu sami sobě, a najděte si pár (desítek) večerů pro Zaklínače. Nebudete litovat. Slibujeme.

Zaklínač 3: Divoký hon

Vývojář: CD Projekt RED

Vydavatel: CD Projekt RED

Režim: Pro jednoho hráče

Věk: 18 +

Cena: 1549 Kč

Platforma: Nintendo Switch, Playstation 4, Xbox One, PC