Blavicon 2020 cover

Můžete si hrát, můžete poslouchat, můžete tančit či se jen kochat, a přitom degustovat medovinu, obklopeni sličnými děvami a švarnými hochy v kostýmech vašich oblíbených hrdinů ze světa Zaklínače. Zkrátka a dobře máte možnost užít si perfektní víkend! 

V dubnu 2020 vypukne con, o jehož lístky bylo třeba svést urputný boj a o vaší účasti mnohdy rozhodovaly pouhé sekundy a velká dávka štěstí. A fakt, že je to teprve čtvrtý ročník této akce dozajista potvrzuje, o jak kvalitní a populární událost se jedná! Pojďme se tedy na chvíli společně podívat do Housova mlýna, který se již za pár měsíců změní na český Kaer Morhen. Blavicon nás čeká!

Vše začalo nad partičkou gwintu

Blavicon 2020 spendlikPro ty z vás, kdo o téhle čím dál tím slavnější akci ještě neslyšeli, zabrousíme trochu do minulosti a ve stručnosti shrneme, co a jak. A když říkáme, trochu do minulosti, tak to myslíme vážně.

Vůbec první ročník Blaviconu totiž proběhl v roce 2017, přičemž byl vyústěním dlouhodobějších aktivit Gwint Klub, z. s., neziskové organizace, která se mimo organizované hraní karetní hry gwint snaží o sjednocení a podporu zaklínačské komunity nejen v Česku, ale i ve světě.

Udělejme však ještě o jeden krůček po časové ose zpět. Před tím, než vznikl Gwint Klub, byla zde pouze parta nadšenců do „nové“ karetní hry, jež byla součástí mnohem většího počinu, konkrétně třetího Zaklínače od CD projekt Red (a komu to nic neříká tak google anebo alt+F4). Celá komunita se postupně rozrůstala, začaly se pořádat turnaje a nyní se po republice nachází hned několik kluboven! A jelikož to chtěl Jaroslav Hor potáhnout ještě o stupínek dál, přišel na řadu Blavicon.

Blavicon 2020 logoPro první ročník, ale i ty následující, si pořadatelé vybrali jako destinaci město Tábor, konkrétně areál husitského Housova mlýna. Po dobu čtyř dní máte možnost zažít jedinečnou atmosféru, o kterou se postará velká spousta návštěvníků v dobových kostýmech, skvělé kapely (ano, vše je za doprovodu stylové muziky) a v neposlední řadě taky unikátní program v podobě celoconové hry.

Ta se v průběhu jednotlivých dní navíc vyvíjí na základě hlasování samotných účastníků akce, tudíž i vy samotní máte možnost ovlivnit, co se bude dít. Ne nadarmo se o tomhle nevšedním festivalu říká, že je to con s příběhem.

Kromě výše zmíněného máte také možnost navštívit středověkou krčmu, největší filmovou zbrojnici v Evropě či středověký tábor, v němž si můžete prohlédnout dobová řemesla, ukázky zacházení s mečem nebo historickou tržnici. Pro gurmány jsou zde pak ochutnávky whiskey, medoviny a piva. A aby to byl con se vším všady, nechybí ani deskovky, počítačové hry či virtuální realita.

Bardi a poutníci ze všech koutů světa

Blavicon 2020 KetrinNa to, že se příští rok bude konat teprve čtvrtý ročník, sahá věhlas Blaviconu opravdu daleko, což potvrzuje i fakt, že jste zde letos mohli narazit na lidi z patnácti zemí světa. Mezi návštěvníky nechyběly ani známé osobnosti z řad cosplayerské elity jako například Ketrin, Ali (Ali Cosplay &Props) či Shial.

Dle tajných informátorů, jež ven vychází pouze v noci, víme, že i v roce 2020 se máte na co těšit. Avšak konkrétní jména budou zveřejněna až v průběhu času. Striktně dodržujeme zaklínačský kodex a tak nic neprozradíme.

Co ovšem říct můžeme, jsou již ony zmíněné kapely. Po dobu tří dnů vám každý večer zpříjemní hned několik skupin, s nimiž si můžete společně zanotovat či zatančit. Těšit se můžete například na Deloraine, Corvus Corax, Strigoň, Żywiołak či Perkelt. Poslední zmíněná banda trubadúrů vystoupí dokonce každý den (a až po dvaadvacáté hodině, takže čekejte určitě vzrůšo).

I cosplayeři občas zajdou ke zpovědi

Blavicon 2020 Ketrin 2Jelikož se letošního ročníku Blaviconu účastnila i naše stará, pardon, mladá známá cosplayerka Ketrin (kdo neví, mrkne na náš rozhovor zde), zeptali jsme se jí co a jak. A kdo jiný by měl srovnávat s dalšími akcemi než člověk, který jich každoročně navštíví desítky po celém světě?

Kolikrát ses již účastnila Blaviconu a který ročník byl pro Tebe nejlepší?

Zatím pouze jednou, takže nemám možnost porovnat s předchozími ročníky.

Co bys na Blaviconu jako akci vyzdvihla? V čem je jiný v porovnání s ostatními akcemi, kterých se účastníš?

Blavicon žije skvělou atmosférou. Člověk si připadá, že se dostal do jiného světa. Nikoli na akci, ale přímo do děje. Je to také podpořeno tematickým oblečením, příběhem a vystoupením, které se koná několikrát za akci. Člověk má rovněž možnost se účastnit conové hry, plnit úkoly a získávat žetony vlivu.

Blavicon 2020 Ketrin 3Blavicon se stal jedním z mých oblíbených conů právě díky tomu, jak je rozdílný. Nezažila jsem nikde tak propracovanou hru a možnost se aktivně zapojit. Je zde rovněž velmi přátelská atmosféra, čemuž napomáhá i menší komunita. Celkově je to skvělý zážitek, jen je problém sehnat lístky. Vždyť první vlna se letos vyprodala do jedné vteřiny!

Komu bys tuto akci doporučila?

Akce je mířená podle mě spíše na dospělé publikum, ale věřím, že si každý najde to svoje.

Na co by si měli dát návštěvníci pozor, nějaké rady či tipy?

Rozhodně na zimu. Je třeba brát v potaz, že se jedná o venkovní akci a počasí v dubnu nemusí být zrovna ideální. Takže teplé oblečení s sebou.

Mračna se stahují a Černý úsvit se blíží

Blavicon 2020Již několikrát to zde zaznělo a dle mnohých je to právě to, co dělá Blavicon Blaviconem. Řeč není o ničem jiném, než o celoconové hře s divadelním vystoupením. Ta se prolíná celou akcí od začátku až do konce a její osud je ve vašich rukou. Všem vám samozřejmě musí být jasné, že se točí kolem světa Zaklínače (ne, Žižku zde opravdu nehledejte) a aby to dávalo smysl, je na jejím pozadí konkrétní příběh.

Na čtvrtém ročníku dojde k zakončení trilogie, která odstartovala již v roce 2018. Kdo z vás se vyzná v  Sapkowského univerzu možná již tuší, co je hlavním motivem. Tím je válka mezi Severem a Nilfgaardským císařstvím. Po velice krušném Sněmu králů se podařilo Foltestovi sjednotit severské panovníky a společně se rozhodli čelit jižanským usurpátorům.

Jak celý konflikt dopadne, záleží pouze na vás. Vy sami rozhodnete o osudu celého kontinentu pomocí žetonů vlivu, které se dají získat aktivní účastí na programu. Mimo to se můžete přidat k jednotlivým divizím a sami se tak zapojit do děje. Bližší informace jsou však stále tajné, proto doporučujeme pravidelně sledovat oficiální stránky Blaviconu!

Grandfinále mistrovství ČR v gwintu

Blavicon 2020 gwintPořadatel celé akce by jen těžko dostál svému jménu, kdyby se zde neodehrál nějaký turnaj v zaklínačské karetce gwint. A když už turnaj, tak rovnou ten největší! Konkrétně se můžete těšit na velké finále celorepublikového mistrovství.

To se letos poprvé nebude vázat na Blavicon samotný, ale proběhne již na přelomu ledna a února (31.1.-2.2.2020) rovněž v Housově mlýně v Táboře, odkud se čtyři a čtyři nejlepší karbaníci (v papírové + online verzi) poperou o titul mistra ČR. Těchto osm finalistů si kromě lístků na Blavicon zahraje ještě o ceny v celkové hodnotě zhruba 150 000 korun! Lednový turnaj je navíc otevřen široké veřejnosti, takže šanci na postup má každý!

Mimo to si samozřejmě budou moci všichni návštěvníci conu gwint volně zahrát, případně se jej naučit a o rok později se sami ucházet o pozici nejlepšího z nejlepších!

Pár slov závěrem

Blavicon 2020 pozvankaAť už jste fanoušci celého festivalu či jen náhodní kolemjdoucí, kteří o něm nikdy dříve neslyšeli, všem vám je určitě jasné, že to v dubnu bude zase jízda, na kterou se bude ještě dlouho vzpomínat a o níž bardi složí spoustu oslavných písní.

Celovíkendové lístky na příští ročník jsou však již beznadějně vyprodány a nám, co jsme nebyli mezi těmi šťastlivci, zbývají pouze jednodenní lupeny. Je třeba to zkusit zase za rok (anebo se naučit hrát gwint na profi úrovni a účast si vybojovat). I tak ale budeme určitě bedlivě sledovat, jak celá akce dopadne! A jelikož víme, že určitě skvěle, zbývá už jen popřát pěkné počasí.