Na obrazovky dorazil nejpovedenější film z Monsterversa. Tvůrci se poučili z chyb minulých a dodali divákovi nejlepší film z tohoto vesmíru. Epické bitvy monumentálních gigantů nikdy nevypadaly líp. Bohužel se snímek opět nevyvaroval hloupého scénáře a nelogicky se chovajícího lidstva.
Jsou filmová universa, která fungují skvěle, jako je například komiksový svět MCU. Pak jsou filmová universa, které vlastně jako celek naprosto nefungují. Příkladem budiž DCEU, které dokáže přinést výborný film, ale také naprosto strašlivý film a dohromady to prostě nefunguje.
No, a pak existují univerza jako Monsterversum, které vlastně je přesně někde mezi. Některé filmy jsou katastrofální. Nejzářnějším příkladem totálního braku je druhý díl Godzilly s podtitulem Král Monster. Ale i když to byl totální propadák, tak v rámci univerza celkem obstál. A některé zase nadprůměrně dobré, jako třeba Kong: Ostrov lebek. Ten byl z Monsterversa doposud nejlepší.
Po dvou dílech Godzilly a jednom Kongovi se tvůrci rozhodli divákovi přinést souboj těchto dvou ikonických monster. A po opravdu špatném druhém díle Godzilly byly namístě obavy, zda to nedopadne stejně strašidelně.
Naštěstí nedopadlo a výsledný film Godzilla vs. Kong i přes některé slabší momenty dokázal vcelku mile překvapit. Dokázal vytěžit maximum ze soubojů těchto dvou gigantů a propojil dosavadní univerzum mnohými odkazy, které oko divákovo dokázaly potěšit.
Vše je o Kongovi
Hned na začátek si na rovinu musíme přiznat, že to nejlepší z celého filmu je bezesporu Kong a scény s ním. Však také tvůrci s jeho časem na plátně vůbec nešetřili. Vždyť Godzilla se na obrazovkách za prvních 75 minut objeví snad jen dvakrát a to na velmi krátkou dobu.
Úvodní scéna s Kongem doplněná fantastickou hudbou dá jasně najevo, že se tvůrci poučili a od začátku je Godzilla vs. Kong o několik tříd lepší, než jeho předchůdce Godzilla: Král Monster.
Kong žije schovaný na Ostrově Lebek, který teď kontrolují lidé a jak léta plynou, tak nám opičák jeden pěkně vyrostl. Problém Kongových rozměrů byl dost diskutován ještě před samotnou premiérou, protože spousta hnidopichů se divila, jak je možné, že Kong dosahuje velikosti Godzilly. Ve filmu je tohle velmi zručně vysvětleno chvíli po začátku a naštěstí to vše dává smysl.
Kong sice roste, ale bohužel zařízení s kopulí, ve kterém je uschován a držen proti své vůli, neroste s ním a blíží se doba, kdy lidé chtě nechtě budou muset Konga vypustit ven.
Celý proces se urychlí tím, že Godzilla, která vždy lidstvo chránila, teď bez zřejmého důvodů napadá velkoměsta a ničí co může a zabíjí lidi jako na běžícím páse.
Vědecký tým vedený doktorkou Andrewsovou (Rebeca Hall) spojí síly s doktorem Lindem (Alexander Skarsgard) a vydají se s Kongem hledat cestu do středu Země, odkud podle všech dostupných informací Kong pochází a kde by měl najít zdroje a sílu k poražení běsnící Godzilly.
Lidstvo je opět (monster)problém
Jak se dalo čekat, lidstvo je opět největší kámen úrazu celého filmu. A to jak po stránce dějové, tak scénáristické. Vlastně i po všech ostatních stránkách. Herecké výkony jsou až na jednu výjimku nevýrazné, spíše až tragické.
Film funguje naprosto skvěle, dokud se na obrazovce neobjeví nějaký člověk.
Jedinou, již zmiňovanou, světlou výjimkou za celý snímek je malá holčička Jia (Kaylee Hottle). Ta si v podstatě spolu s Kongem ukradla film pro sebe. Je to sirotek z Ostrova Lebek, kterého se ujala doktorka Andrewsová. Jia je hluchá a navázala s Kongem speciální pouto a společné scény Jii a Konga patří k tomu nejlepšímu ve filmu.
Velmi originálně jsou pojaty scény, kde je ve filmu naprosté ticho, aby se divák dokázal vcítit do malé neslyšící holčičky, která komunikuje s tak obrovským monstrem, jakým Kong bezesporu je. Ten protiklad je ve filmu nádherně zpracovaný a divák se nemůže dočkat, až přijde zase nějaká podobná scéna.
Tímto bohužel končí veškerá pozitiva spojená s lidmi.
Vezmeme si to pěkně popořádku
Jakýsi miliardář vlastnící obrovskou korporaci vyrábějící roboty se rozhodne, že aby se mohlo lidstvo bránit, postaví svoje vlastní monstrum a vrazí do něj mozek z obřího Kinga Gidory. Co by se asi tak mohlo pokazit…
Tím to bohužel jenom začíná.
Charaktery postav jsou napsány naprosto stupidně, což se bohužel projevilo téměř pokaždé, když se nějaký člověk na obrazovce objeví. Chování postav je naprosto nelogické a žalostné, a co mě mrzí nejvíc, je naprosto promrhaná dějová linka s Millie Bobby Brown.
Ač mám tuhle herečku díky Stranger Things velmi rád, tak tady to bohužel byla jedna z nejzbytečnějších postav celého filmu.
Na její obranu, nemohla za to ani tak ona, jako spíše diletantský scénář. Příběh Madison Russel a jejích kumpánu je fakt tragický a slouží v podstatě jen k tomu, aby ve filmu představil Mechagodzillu. Ale k ní až později.
Ale to, že se z Americké tajné základny dostanou maglevem (maglev byl výborně udělaný!!) do Číny a pak se tam plíží po super tajné základně a nikdo je celou dobu nechytí, to je fakt nebetyčná kravina.
Celkově nelogické chování lidstva ve filmu je opravdu na pováženou.
V předešlých filmech bylo jasně ukázáno, co se stane, když se na Godzillu střílí. Přesně nic. No a proto lidstvo útočí ve vlnách a nechává si ničit všechno, co na obří monstrum pošle. Takových momentů je ve filmu bohužel vícero.
Naštěstí je lidstvo v Godzilla vs. Kong lidstvo jen doplněk a nezabírá z finální stopáže tolik času. Díkybohu.
Godzilla vs. Kong
Film je hlavně o obřích monstrech a jejich monumentálních bitvách a těch naštěstí divák dostane ve filmu víc než dost.
Každé z monster na obrazovce má svůj osobitý bojový styl a tentokrát si tvůrci dali opravdu záležet na každém detailu.
Kong je skvěle zpracovaný a je hlavním tahounem filmu. Co je naprosto skvělé, je Kongova práce s emocemi. To tvůrci zvládli naprosto bezchybně a divák cítí s opičákemm a fandí mu od začátku do konce. Za to opravdu oba palce nahoru.
Godzilla sice ve filmu nedostává tolik prostoru, ale jak už je zvykem, tak je vyobrazená fantasticky a její monumentalita je neoddiskutovatelná. Skutečný Apex predátor matičky Země.
Souboje těchto dvou titánů stojí za každý studiem investovaný dolar a jsou pastvou pro oči i uši.
Ať už jde o první bitku na letadlové lodi, nebo o pozdější bitky ve městech, vždy je na co se dívat a vždy film dokáže diváka něčím překvapit.
Bitvy jsou velmi originálně doplněny i o záběry pohledu z první osoby Konga, což jim dává úplně nový rozměr. Hlavně ve finálním souboji.
Ve filmu se místo hlavních monster představí i několik dalších, a jak už je u Monsterversa zvykem, všechny jsou zpracovány na prvotřídní úrovni.
No a když se v druhé polovině konečně provalí, že na scénu přichází Mechagodzilla, tak se divák jen začne tetelit blahem a s očekáváním vyhlíží závěrečnou bitvu.
Mechagodzilla od korporace Apex Cybernetics (výborně trefný název) je ve filmu zpracovaná naprosto dokonale. Její bojový styl je vskutku unikátní a Kong i Godzilla i přes spojené síly budou mít co dělat, aby měli v souboji vůbec nějakou šanci obstát.
Je až škoda, že Mechagodzilla nedostala vlastní film, i kdyby jako záporák. Protože je tak skvělá, že jen jeden souboj s ní je opravdu málo. A je velká škoda, že je takový potenciál prohospodařen na závěrečných 15 minut filmu. Velká škoda.
Audiovizuální hody
Co se filmu Godzilla vs. Kong rozhodně nedá upřít, tak je fantastický vizuální háv. Když pominu zpracování monster, které je už tak nějak standardem, tak tentokrát se hodně zapracovalo i na světě samotném.
Celý film je napěchovaný zajímavými technologiemi. Za mnohé z nich by se nemusel stydět žádný samostatný sci-fi film. Ať už jde o již zmiňovaný maglev, nebo o různá vznášedla, zbraně a mnoho dalšího. V tomto směru učinila Godzilla vs. Kong velký progres a filmu to nesmírně pomohlo.
Výprava do středu Země a prokázání, že je Země ve skutečnosti dutá je dechberoucí. Za zpracování krajiny v jádru Země by se nemusel stydět ani James Cameron s Avatarem.
Práce se dvěma gravitacemi ve světě v duté Zemi je prostě a jednoduše geniální a přidává filmu naprosto nečekaný a excelentní rozměr. Ať už jde o obracení gravitace, nebo naprosto EPICKÉ záběry, kterými nás tentokrát tvůrci zásobují dosyta.
V celém filmu je tak pět, možná šest, naprosto neuvěřitelných záběrů, kde budete jen sedět s otevřenou pusou a nebudete stačit zírat na to, co si pro vás tvůrčí tým připravil.
CGI je na fantastické úrovni, ať už jde o prostředí, technologii, nebo samotná monstra a jejich bitky. Tohle se posunulo oproti předešlým snímkům asi nejvíce a nepochybně to filmu pomohlo.
Celý filmové dění je velmi trefně podloženo pekelně dobře poskládaným soundtrackem a velmi kvalitním zvukem. Ve filmu uslyšíme jak výborné atmosferické skladby, tak super známé hitovky.
Vizuál a audio jsou tak dobré, že filmu odpustíte i ono stupidní lidstvo a diletantský scénář, který v podstatě jen vyplňuje čas mezi epickými bitvami.
Děj fillmu je velmi dobře uzavřený. Uvidíme, co přinesou následující roky. I když se studio nechalo slyšet, že v nejbližší době neplánuje další film z Monsterversa, tak už se začíná šuškat, že by se jen přeci jen měl další snímek v budoucnu objevit.
Godzilla vs. Kong je nejlepší snímek z tohoto univerza a byla by škoda, kdyby už jsme další přírůstek do téhle monstrózní rodiny nedostali. Přeci jen je to takové guilty pleasure mnoha diváků.
Godzilla vs. Kong
USA, 2021, 113 min
Režie: Adam Wingard
Scénář: Terry Rossio, Eric Pearson, Max Borenstein
Kamera: Ben Seresin
Hudba: Junkie XL
Hrají: Alexander Skarsgård, Millie Bobby Brown, Rebecca Hall, Brian Tyree Henry, Šun Oguri a další