Dračí princ / The Dragon prince cover
Autor: Netflix

Lidé byli vyhnáni na západ z kouzelné země Xadie, kterou obývali elfové a draci, protože mocný černokněžník zneužil moc, kterou si vypůjčil. Dříve spojená království byla rozdělená hranicí, kterou střežil dračí král Hrom. Toho lidé zabili a ukradli mu jeho jediné vejce. Nyní svět stojí na pokraji veliké války…

Dračí princ / The Dragon prince 1
Autor: Netflix

Tak začíná příběh Dračího prince, jenž pokračuje v okamžiku, kdy se rozpoutá velká bouřka a malý hoch Ezran se vyděšeně probudí. Callume, který sedí ve vedlejší místnosti (jakoby ho hlídal) a kreslí obraz, tak ho uklidňuje, ať jde spát, že se nic neděje.

Během jednoho dílu se postupně dozvíme, kdo nás bude vyprávěním provázet. Seznámíme se tak s Raylou, což je měsíční elfka, která musí splnit nesnadný úkol.

Sorenem, jehož si oblíbíte až mnohem později, Mlaskem, vypadajícím jako divné svítící zvíře, které mění barvu podle svých pocitů (nepřipomíná vám to někoho?) a spousty dalších hrdinů, jež buď nenávidíte anebo si je zamilujete.

Vše začíná králem v ohrožení

Ale abych se vrátila na úplný začátek, tak vše začíná tím, že je v ohrožení život krále Harrowa, kolují zvěsti, že byli najati měsíční elfové na jeho zabití. Rozeběhne kolotoč událostí, jenž rozestaví figurky na šachovnici. Naši mladí hrdinové musí vzít věci do vlastních rukou, aby zachránili říši před naprostou zkázou.

A tak se Callume, Ezran a Rayla spojí, aby dostali nalezené vejce k dračímu králi… podaří se jim nemožné a splní svůj úkol?

Anime od Netflixu

Dračí princ / The Dragon prince 2
Autor: Netflix

Dračí princ je anime, které má již tři série. Před každým novým dílem je krátké shrnutí toho, co se událo v předchozím, takže, když máte delší pauzu, chytíte se a bez problémů.

Animace jsou milé, ale nijak efektivní. Působí lehce naivním a pohádkovým dojmem, což kazí některé velkolepé bitvy, jež se tam odehrávají. I způsob užívání magie (hlavně u lidí) je zcela jiný.

Lidé magii ukradli magickým bytostem a mají ji půjčenou a někteří dokáží kouzlit pomocí primárního kamene.

Svým způsobem mi seriál připomínal Aanga: Vládce větru. Podobná animace, podobná tématika, ale přitom se tam řeší vážná témata, která mnohdy nejsou pro děti.

On a ona, ona a ona, on a on

Dračí princ / The Dragon prince 3
Autor: Netflix

Zmíním i určitý styl prosazování homosexuální tématiky. A zde bohužel platí, čeho je moc, toho je příliš. Homosexuality a heterosexualita s námi jsou od začátku věků, ale u Dračího prince jde spíš o formu a styl.

Autoři až příliš na sílu zdůrazňují, a pokládají na stejnou úroveň obé. Což např. v kontextu historie, kdy sexuální přitažlivost k osobě stejného pohlaví byla postavena mimo zákon, je přinejmenším vachrlaté.

Dračí princ / The Dragon prince 4
Autor: Netflix

Ano, je to fantasy, ano, Dračí princ není dle reality, ale přesto, kdyby autoři seriálu netlačili tolik na pilu, vše by do sebe zapadlo daleko více přirozeněji a divák by se ani nepozastavil.

A právě to je na tomhle jinak pěkném anime vyprávění škoda. Proč se tam musí cpát tzv. multikulturalismus, bame a další? Protože je to poučení pro děti?

Ale kdeže, tohle si nechme někam jinam.

Jednotlivé série

Dračí princ / The Dragon prince 5
Autor: Netflix

První série je logické seznámení se všemi hrdiny, kteří nás budou provázet těmi dalšími. Postupně se tak dozvídáme příběh každého z nich a najde se zde i pár návratů do minulosti, které vysvětlují, proč došlo k rozdělení světa.

A dojde tu i na politiku, jež je tu složitá a komplexní. I na intriky hodné těm, jež se děly ve Hře o trůny.

Vše je doplněné humorem, který zajišťují dětští hrdinové a svým způsobem i Soren, strážce a cynik a určitým situacím dodává svými nemístnými poznámkami jiný rozměr. Vše zakončí narození dračího mláděte…

Dračí princ / The Dragon prince 6
Autor: Netflix

Druhá série naše hrdiny postupně dovádí do kouzelné země Xadie, aby dračí mládě mohlo být s rodiči. Ale hlavně, aby zabránili hrozící válce. Protože spor trvající dlouhá staletí začíná hrozit vypuknutím krveprolití.

Mezitím vidíme i druhou stranu pohledu a to, co se děje. Lidská království postupně ovládá Viren, který získává čím dál větší moc.

Ale ne na dlouho, postupně se zjišťuje, že není takovým svatouškem, jak se snaží tvářit. Zároveň nastoupí problémy právě v podobě Sorena a jeho sestry Claudie, kteří musí mladého prince Ezrana přivést zpátky…

Dračí princ / The Dragon prince 7
Autor: Netflix

Druhá série je více akčnější, neustálé souboje s různými tvory, bezhlavé útěky a nečekaná setkání.

A tak se postupně dostáváme ke třetí a zatím poslední sérii. Ta navazuje tam, kde skončila druhá a plynule se pokračuje dál.

Třetí a poslední série začíná skokem do minulosti a vysvětlením, jak dračí král přišel o oči, my pak vidíme naše hrdiny před vstupem do Xadie, jak řeší následný postup.

Přeci jenom nejsou dost silní, aby se mohli utkat s dospělým drakem, a tak vymýšlí různé lsti.

Dračí princ / The Dragon prince 8
Autor: Netflix

A prvně se zde setkáváme se slunečními elfy, jejichž podoba byla famózní. Nebýt jejich arogance, tak si je člověk dokonce i oblíbí. Ale právě ta, alespoň to zjistíte po určité době, jim dodávala větší hloubku.

Zároveň s tím se řeší jednotlivé spory, které byly na začátku rozkresleny a vyjasňují se i pocity hlavních hrdinů.

Někteří si procházejí krizí, která jim ukáže další cestu, jiní řeší nové schopnosti a někteří si musí připustit, že třeba stáli na špatné straně. Nad tím vší stojí lord Viren se svojí armádou, která se blíží k Xadii. Dojde i on usmíření?

Závěrem

Dračí princ / The Dragon prince 9
Autor: Netflix

Dračí princ divákovi přinese přesně to, co od něj čeká. Fantasy plnou magie, draků, rytířů v plné zbroji, soubojových scén, dokonce i na tu romantiku dojde, ale především vás donutí podlehnout kouzlu světa.

Svět Dračího prince je vytvořený tak dokonale, že shlédnete všechny tři série na jeden zátah a ještě vám to přijde málo.

Již dlouho mě žádný z animovaných seriálů takhle nechytil, když tedy nepočítám Castlevanii, ale ta je zase trochu jiný žánr. Nicméně pokud chcete zabavit nejenom děti, ale taky sebe, tak právě Dračí princ je tou pravou volbou.

Dračí princ / The Dragon prince – 1. až 3. série

Délka: každý díl 25 minut

Režie: Villads Spangsberg, Giancarlo Volpe

Hudba: Frederic Wiedmann

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
70 %
Michaela Lebdušková
Šermíř, cosplayer a nerd v sukni, jenž přečte vše, co mu přijde pod ruku. Odkojena Johnem Morressym, v pubertě jsem objevila klasiky jako Herbert, Feist, Eddings a v tomhle duchu pokračuji i nyní. Bohužel anebo bohudík se k tomu přidaly počítačové hry a deskovky nad nimiž taky trávím většinu času. Občas i pracuji a spím...
draci-princ-klasicka-fantasy-s-rytiri-magii-draky-a-elfy-v-anime-kabatku-od-netflixu+ Akce + Propracovaný a fungující svět + Děj odsýpá jedna radost - Zatím jen 3 série - Jednodušší animace