Tak nám koupili 21st Century Fox! Který 21st Century Fox? No ten konglomerátek, který vlastní filmové studio 20th Century Fox. A kdo ho koupil? Disney ho koupil, a udělal si tak radost pod stromeček.

Disney pokračuje v útoku na vaše obrazovky a kupuje co můžeDisneymu se daří. Po úspěšné akvizici Pixaru, Marvelu a Lucasfilmu (Star Wars) vydělává jen na filmech miliardy dolarů ročně, a navrch se vrhnul na další velkou rybu – 21st Century Fox. A spořádal ji najednou.

Tímhle stylem tak zpátky koupil Marvelu práva na některé jeho postavy, které komiksové vydavatelství před dekádami studiím prodávalo: X-meny, Deadpoola či Fantastickou čtyřku. Úspěšná komiksová rodina se zase jednou rozrůstá – což bylo ostatně i velkým tématem tiskové zprávy, která transakci provázela. Chybí už tak jenom absolutní vlastnictví Spider-Mana (práva má Sony) a Hulka (Universal), oba se však do vesmíru už stihli díky dohodám studií zapojit.

Důvodů, proč Disney po murdochovském impériu bažilo, je však rozhodně víc, jen blázen by za takovou dardu kupoval superhrdiny. Za částku lehce přes 66 miliard dolarů (52,4 šlo na nákup akcií, dalších necelých 14 představuje převzetí dluhu Foxů – a pro představu: se současným kurzem jsou předpokládané výdaje české státní kasy pro letošní rozpočet zhruba 57,5 miliardy dolarů) si Disney koupil slavné a tradiční filmové studio, ale také televizní kanály Foxu a National Geographic, evropskou kabelovku Sky nebo další procenta v online filmotéce Hulu, čímž tuhle konkurenci Netflixu či HBO GO prakticky ovládne. Nebo třeba Novou naději, Star Wars epizodu, kterou plně vlastnili právě Foxové.

A že tenhle nákup filmového studia přináší velký potenciál! Vždyť Foxové vlastní práva na tuze slavné značky:

  • Již zmiňované marvelovky X-Men, Deadpool a Fantastická čtyřka
  • Avatara
  • Planetu opic
  • Vetřelce i Predátory
  • Smrtonosnou past
  • Dobu ledovou
  • Sám doma
  • Noc v muzeu
  • Seriály jako M*A*S*H*, Simpsonovy a Futuramu či Akta X
  • A mnoho dalších

Disney pokračuje v útoku na vaše obrazovky a kupuje co můžeCož znamená nejen další možnosti na sklizeň v sálech kin celého světa nebo za prodeje Blu-rayů, DVD a televizních práv, ale i dalších laskomin, které Disney umí prodávat skvěle: merchandising a licence. Však víte, všechny ty hračky, trička, plakáty, sběratelské/dražší sošky, soundtracky nebo licence na speciální edice hodinek, holicích strojků a bůhvíčeho. Nebo třeba účast postav z těchto sérií v rámci Disneyworldů. Mimochodem – v roce 2016 byly tržby jen za Star Wars merchandise 262 miliard dolarů.

Takže není třeba se obávat, že by se tenhle nákup nevyplatil. S přihlédnutím k těmto faktům se vlastně dá ptát jen na jediné – kdo bude další? DC Comics? Těm se pod Warnery dvakrát dobře nedaří.

Co to ale znamená pro nás, fanoušky?

Disney pokračuje v útoku na vaše obrazovky a kupuje co může

Předně – více všeho. Jakmile se franšíza rozjede, Disney jí umí nasadit proklatě dobré tempo. Však se podívejte na marvelovky nebo Star Wars – plány jsou jimi doslova těhotné na několik následujících let. Pokud vám ještě množství blockbusterů neleze krkem, čekejte opravdové hody.

Návrat domů. Fantastická čtyřka, X-meni a pravděpodobně i Deadpool se nejspíše brzy připojí ke svým komiksovým kolegům. Také by to mohlo znamenat, že Čtyřka, která se zdála v posledních letech být trochu upozaďovaná i v komiksu, by s novou filmovou sérií mohla chytit další dech i v bublinách a panelech. A nakonec – Deadpool může zabít Marvel vesmír i ve filmu.

Crossovery. Strážci Galaxie nebo Darth Vader proti Vetřelcům či Predátorům? Iron Man a Buzz Rakeťák v jednom filmu? Mulder a Scullyová v pokračování Lilo a Stitch? Dobře, pravděpodobnost malá, ale vyšší než před tímhle obchodem.

Vzestup internetové streamovací televize Hulu. A to, že masivní. Dá se čekat, že její databáze nabobtná jako rybka fugu v ohrožení, aby mohla konkurovat Netflixu  – spojené filmové fondy Disneyho a Foxů skrývají bambilion lahůdek. „Převzetí moci“ by mělo trvat 12-18 měsíců, takže se dá také čekat, že Netflix začne do své vlastní tvorby „bušit ostošest“. A stále-ještě-v-plenkách Amazon video dvojnásob, k čemuž by mohla dopomoci i nedávno zakoupená práva na univerzum Tolkienovy Středozemě. Vyhrává fanoušek.

A teď ta možná rizika.

Disney pokračuje v útoku na vaše obrazovky a kupuje co může

Méně riskantních projektů. Proč dělat samostatný film Mystique nebo Multiple Mana nebo hororovou verzi X-menů, když 6. díl Iron Mana s velkou pravděpodobností vytříská více?

Uniformizace. Upřímně, disneyovské filmy jsou trochu jako podle šablonek. Dynamické, plné humoru, akce, tu a tam nějakého infantilního vtípku, aby se i mladší generace potěšily, s postavami s potenciálem na prodej merche. Zkrátka ta nejvíc mainstreamová zábava pro celé rodiny. (Výjimky samozřejmě potvrzují pravidlo.) Co ale Deadpool, který potřebuje rating R, brutální humor i násilí? A uvidíme jěště někdy podobně dospělou komiksárnu, jakou byl letošní Logan? A co takové ty menší filmy s oscarovým potenciálem ryze pro dospěláky, kterým Foxové také dávali šanci? Vše závisí na tom, jak moc dostanou lidi z Foxu od svého nového šéfa „volnou ruku“.

Neveselý osud Dark Horse Comics. Oblíbené komiksové nakladatelství se pravděpodobně nezaradovalo. Naposledy, když Disney takhle nakupovalo, totiž v Dark Horse přišli o Star Wars, kteréžto komiksy douhá léta vydávali – Disney si je vzal pod ochranná křídla svého Marvelu. Dark Horse však má také úspěšné série z univerza Vetřelce či Predátora nebo Akt X. Ti teď patří Disneymu také a další „zmarvelení“ se tak dá čekat.

Disney pokračuje v útoku na vaše obrazovky a kupuje co můžeDalší nákupy. Velké mediální ryby se požírají a je otázka, která bude na řadě příště. Co se stane, až zbyde jediná? A vsadím se, že pokud jsou vypsané kurzy, jedna z rybek ho má nyní proklatě nízký.

Mno, uvidíme za pár let.

Tohle kolo každopádně Mickey Mouse vyhrál.