Pokémon: Detektiv Pikachu

Pokémoni jsou zpět ve svém vlastním hraném filmu. V hlavní roli drzý mluvící Pikachu a spousta dalších roztodivných zvířátek. Rodinná komedie pro mladší publikum, která neurazí, ale ani nenadchne.

Pokémoní fenomén

Pokémon: Detektiv PikachuV roce 1996 japonský herní vývojář Satoshi vytvořil hru s názvem Pokémon Red a Green pro kapesní konzoli GameBoy. Inspiroval se ve své dětské zálibě sbírání brouků a vymyslel hru, kde si lidé mezi sebou mohou vyměňovat příšerky a pořádat mezi nimi souboje. Tento nápad zrealizoval více než dobře a ze hry se rychle stal fenomén, kterému Japonsko bylo brzo malé a začal se bleskovou rychlostí šířit světem.

Mimo Japonsko ve světě bodoval hlavně seriál, který jsme snad všichni v mládí sledovali na obrazovkách televize. Příběhy Ashe, jeho roztomilého Pikachu a jejich přátel byly vskutku zábavné a získaly si srdce mnoha dětí. Původních Pokémonů bylo 151 a bývalý fanoušek se přiznám, že už si teď opravdu všechny nepamatuji. Vzpomněl bych si stěží tak na dvacet.

Pokémon: Detektiv PikachuPostupem času začaly vznikat další a další konzolové hry a z GameBoye se přešlo plynule i na další konzole Nintendo. Pokémon se záhy stal jednou z vlajkových lodí této světoznámé herní společnosti. Ruku v ruce s těmito hrami šel i již zmiňovaný seriál a později také filmy a o Pokémony byl stále větší zájem po celém světě.

 

Kromě až nereálně obsáhlého a různorodého merchandisingu stojí ještě za zmínku karetní hra Pokémon,  která se dlouhé roky hrála ve všech herních doupatech a centrech. Já sám jsem je hrál a doma ještě nějaké mám. Pak na nějaký čas se po Pokémonech jakoby slehla zem, než dorazila mobilní hra Pokémon Go. A svět zase žil touhle mánií a tak si tvůrci v Holywoodu řekli, že je potřeba se na tom úspěchu svézt a vydělat nějaké šustící dolárky.

A tak vznikl historicky první hraný film o Pokémonech.

Pikachu! (Ne)Volím si tebe!!

Pokémon: Detektiv PikachuDetektiv Pikachu v podstatě staví na hlavu a boří univerzum, které se tolik let pracně budovalo. Což nutně nemusí být špatně. Poprvé a naposledy uvidíme Pokébal v ruce člověka hned na začátku filmu, kdy se hlavní hrdina Tim (Justice Smith) pokusí chytit roztomilého Cubona, protože jako jeden z mála nemá za parťáka Pokémona a jeho kamarád se mu nějakého snaží opatřit. Ale neúspěšně.

Po zbytek filmu už se Pokémoni neloví a ani spolu nebojují. Až na jednu čestnou výjimku nelegálních zápasů v Ryme City. To film v podstatě radikálně odlišuje od dosavadního pokémoního světa. Tam totiž kromě vztahů s Pokémony jde hlavně o chytání, trénování a souboje Pokémonů.

V Detektiv Pikachu se podíváme do města, kde jsou tyhle všechny věci zakázány a Pokémoni a lidé zde žijí v pohodové symbióze jako sobě rovni. Nápad sám o sobě je to velmi zajímavý a celkově zpracování města a záběry z něj jsou opravdu povedené. Pokémoni nejen v Ryme City, ale po celý film, jsou opravdu do detailu propracovaní a v rámci CGI jsou naprosto špičkově animovaní. A vůbec, zpracování Pokémonů je na filmu v podstatě to nejlepší a pokaždé se při pohledu na ně budete bavit.

Musím se přiznat, že jak jsem dlouho ze hry venku, tak jsem spoustu Pokémonů už ani neznal. Ale podobný handicap vám kvalitu prožitku při sledování filmu neovlivní.

Detektivem proti své vůli

Pokémon: Detektiv PikachuKdyž se Tim dozví, že jeho otec žijící v Ryme City zemřel při tajemné autohavárii, vyrazí za ním převzít věci z pozůstalosti a rozloučit se. I když spolu velmi dlouho nemluvili a Tim s otcem neměl nijak dobrý vztah, cítil tohle musí udělat. Brzy ale zjišťuje, že není všechno tak jak vypadá a v bytě Timova otce potká tátova bývalého parťáka, kterým není nikdo jiný než roztomilý žlutý Pikachu (Ryan Reynolds). K Timově naprostému šoku se ukáže, že malému chlupáči rozumí, i když si nejdříve myslí, že se zbláznil. Poté, když si uvědomí, že není cvok a není to ani sen, se Tim od Pikachu dozví, že si Pokémon nic nepamatuje, a že  Timův otec nemusí nutně být mrtvý. A tak vznikne detektivní duo, které bude pátrat po stopách toho, co stojí za záhadnou nehodou a společně se také budou snažit najít zmizelého otce a parťáka.

Fakt, že Pikachu rozumí jen Tim, dostane naše hrdiny často do opravdu vtipných situací a Pikachu si to náležitě užívá. A díky animaci mimiky podle Ryana Reynoldse můžete vidět, že představitel žluté bleskové veverky také.

Pokémon: Detektiv PikachuDruhá nejlepší věc na tomto filmu je Ryan Reynolds jako Pikachu. Sice to není taková hitparáda jako v Deadpoolovi, ale pořád to celkem stojí za to. Jeho hlášky byly opět výborné a Pikachu daleko přesahoval výkon svého živého kolegy. Justice Smith jako Tim nebyl vyloženě špatný, ale zapadl do šedého průměru a na jeho herecký výkon si krátce po opuštení kina ani nevzpomenete.

Za zmínku mezi herci ještě stojí dvě jména. Prvním z nich je Kathryn Newton, která si zahrála praštěnou mladičkou novinářku Lucy, co shodou okolností pracuje na reportáži týkající se Timova otce. Lucy je spíše takové zpestření pro potěchu oka, ale nijak zářivě také neoslní.

Druhé jméno je o dost zajímavější. Roli policejního komisaře si zahrál Ken Watanabe (Godzilla, Počátek, Poslední samuraj). Ten byl milým překvapením, bohužel však dostal ve filmu minimum prostoru a moc si ho neužijeme.

(NE)Funservis

Pokémon: Detektiv PikachuNa čem bohužel Pokémon: Detektiv Pikachu opravdu hoří je scénář. Opravdu netuším, co měli páni tvůrci na mysli a proč některé věci byly tak jak byly.

Za všechny boty vyberu jednu opravdu gigantickou. Ve filmu se totiž dočkáme scény, která je deset minut totálně epická a my sledujeme útěk ústřední trojice z tajné laboratoře a kolem nich se hýbou hory, tvoří kilometrové průrvy, padají obrovské balvany.

Hrdinové to po heroickém výkonu přežijí a zjistí, že příčinou jsou genetičtí zmutovaní Pokémoni, kteří abnormálně vyrostli a tudíž všechno okolo včetně hor a lesů a ostatních přírodní útvarů vyrostlo s nimi. Celá tato scéna je završena tím, že se všichni odtrhnou od země a po desetiminutové epické scéně nás obdaří zívnutím a opětovným zalehnutím ke spánku na dalších milion let. A já se ptám – Proč to tam bylo? K čemu to tam, sakra, bylo? Proč proboha to nemělo nějaké smysluplně zařazení do děje, kromě toho, aby tento film obsahoval ultra epickou scénu a akci? A při stopáži 104 minut je těchto 10 minut opravdu znát.

Pokémon: Detektiv PikachuDruhá věc, která mne celkem zklamala byl fakt, že Detektiv Pikachu je z mnoha stran i od tvůrců vnímán jako velký funservis. Já si nemůžu pomoct, ale mně to přijde přesně naopak. Ano, bylo tam spousta Pokémonů a byli opravdu krásní a vymazlení. Soužití Pokémonů a lidí bylo taky velmi povedené. Ale já jsem upřímně čekal nějakou poctu a funservis nám starším fanouškům Pokémonů. Čekal jsem, že když se tvůrci rozkývali k několika radikálním krokům, jako třeba mluvící Pikachu, nebo vynechání soubojů a trenérů, tak to pojmou tak, aby to pobavilo hlavně nás původní fanoušky.

Nemluvě o tom, že jsem čekal, že to bude všeobecně více pro dospělé. Ryan Reynolds dokonce uvedl, že mají dost materiálu pro vydání režisérské verze v ratingu R, čili přístupném od 18 let. Po shlédnutí filmu si upřímně takovou variantu nedokážu překvapit. To by prostě musel asi být trochu jiný film. Ne tak zaměřený pro rodiny a hlavně děti.

Celkový ortel

Pokémon: Detektiv PikachuDetektiv Pikachu je spíše taková rodinná detektivka, která neurazí ale ani nenadchne. CGI triky jsou opět na vysoké úrovni, což v téhle době už je spíše samozřejmost. Pokémoni byli opravdu cool. Stejně tak celý pokémoní svět. Hudba se také celkem vydařila a Rita Ora, která nazpívala ústřední písničku, si ve filmu i zahrála menší roli.

Akce jsme se bohužel moc nedočkali. Souboj Pikachu s jiným pokémonem byl světlou výjimkou. Pak se ještě přišel boj ve velkém finále. Ale na můj vkus to bylo trochu málo. Herecké výkony až na Ryana Reynoldse byly bohužel také průměrné a pár dní po filmu už si nic moc pamatovat nebudete.

Jednou s posledních předností je humor, respektive humor vycházející od Pikachu a jeho situací s Timem. Scéna, ve které jde smutný Pikachu po silnici a zpívá ústřední píseň ze seriálů je k nezaplacení. Jinak u mne převládá spíše zklamání.

Pokémon: Detektiv Pikachu

Režie: Rob Letterman

Scénář: Dan Hernandez, Banji Samit, Rob Letterman, Derek Connolly

Kamera: John Mathieson

Hudba: Henry Jackman

Hrají: Ryan Reynolds, Justice Smith, Kathryn Newton, Bill Nighy, Ken Watanabe a další

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?