Elitní škola pro potomky mafiánů, šéfů mexických kartelů, vůdců jakuzy, ale i agentů CIA, FBI nebo inženýrů NASA. Škola, kde se jako první naučíte přežít, protože zdejší šikana je na úrovni vyčerpání účtu zdravotního pojištění. Vítejte na škole King`s Dominion!

A zase ten komiks

Tento rok je to na seriálovém poli samé překvapení a díky streamovací stanici SyFy nám jedno takové překvapení přistálo na televizní obrazovce i teď. Připravte se na novou svižnou, akční a komiksovou podívanou, která má svoje nesporné kouzlo, a která vás bude bavit od začátku do konce.

Vzhledem k aktuální komiksové mánii není proto překvapením, že i Deadly Class našlo svůj původ v komiksu.

Ten poprvé spatřil světlo světa v roce 2014 a vytvořil ho Rick Remender (Uncanny X-Force). Okamžitě se stal hitem a i přesto, že se jedná o komiks poměrně mladý, tak si záhy vysloužil tu čest být zfilmován. Respektive přenesený na televizní obrazovky. 

I když jde v podstatě o young adult žánr, tak přináší spoustu nevšedních situací, nebojí se krve ani ožehavých témat.

Přítomny jsou drsnější scény, ale třebas i  psychedelické výjevy jako důsledky užívání drog, které tedy opravdu stojí za to. A vlastně v celém seriálu se docela dost kouří, pije a užívají se drogy.

A to se nám divákům moc líbí. 

Škola pro mladé zabijáky

Už samotná premisa seriálu nám slibuje mnohé. Škola pro odpadlíky, osamělé existence nebo jen děti největších kriminálních živlů, je sama o sobě skvělý nápad.

Kdyby jste byli mafiáni, zkorumpovaní politici, nebo černé ovce CIA a FBI, kam byste dali vaše dítě do školy? Díky škole King`s Dominion byste nad tím nemuseli přemýšlet moc dlouho. Byla by to jasná volba!

Pod vedením tajemného pana Lina (Benedict Wong – Marco Polo, Dr. Strange, Avengers) se tu vaše ratolesti naučí všechny možné i nemožné způsoby, jak odpravit člověka. A když školu absolvují, a při jejím studiu nezemřou, budou z nich ti nejžádanější nájemní zabijáci na světě.

A nenechte se mýlit, smrt je zde na denním pořádku a mnoho zkoušek funguje na principu „Překonej nebo zemřeš“ a to dělá ze studia opravdu napínavou věc.

Jedna z nejlepších věcí na Deadly Class je to, že nikdo z hrdinů nemá žádné superschopnosti. Jen tvrdý trénink, který je má připravit na dráhu nejlepších zabijáků na světě.  O to více je celý seriál autentičtější, a i když je to kolikrát dost přitažené za vlasy, tak se o hrdiny svým způsobem bojíte, protože nemají nadlidskou sílu nebo kolem sebe nemetají blesky a hromy.

Škola zlomených srdcí a kostí

Děj se točí kolem ztracené existence Marcuse (Benjamin Wadsworth) , který má hispánské kořeny, a který zůstal na světě zcela sám. Žije na ulici, jí odpadky a zbytky a často se nechává šikanovat tyranským vůdcem skládky.

Je však podezřelý z požáru dětského domova, kde žil, a z vraždy několika dětí a pečovatelů. To samozřejmě neunikne pozornosti pana Lina a jeho svěřenců a Marcusovi nabídnou možnost, jak dát svému životu smysl.

Marcus se na nabídku nejprve moc netváří, ale vzhledem k tomu, že ho hledá policie po celém městě a nemá kam jít, jeho zarputilost dlouho netrvá.

Marcus nastoupí do školy a hned zkraje začne dostávat pekelně zabrat. Celá škola je po vzoru klasických amerických škol rozdělena na party a gangy, ovšem na King`s Dominion tenhle aspekt nabírá zcela jiných rozměrů.

Marcus se chvíli po příchodu zaplete s jedním z nejnebezpečnějších chlápků na celé škole, když se snaží bránit čest dívky, která s grázlem chodí. Obratem ale zjišťuje, do jakých problémů se dostal, protože tohle není obyčejná škola a Chico pro Marcuse nemá v plánu nic jiného než smrt.

Celkově rozdělení do gangů a partiček je tady opravdu dobře vychytané. 

Jen namátkou tady máme Final World Order, ve kterém můžeme najít synáčky a dcerky zkorumpovaných agentů a politiků z celého světa. Vůdce téhle bandy se jmenuje Willie (Luke Tennie) a celou svou kariéru postavil na pozérství a reputaci. Willie se stane postupem času Marcusův kamarád a společně začnou překonávat problémy, které se od Marcusova příchodu do školy začnou tak nějak samy hromadit.

Pak tady můžeme najít Soto Vato, které je zase poskládáno z dětiček mexických kartelů a drogových bossů. Soto Vato vede Chico (Michel Duval), který stojí u zrodu všech Marcusových problémů, a jak se později ukáže, i u problémů daleko přesahujících studenty ve škole.

V Soto Vato také nalezneme šílenou Marii (María Gabriela de Faría), která se po čase stane Marcusovou přítelkyní.  

U Marie bych vypíchl její bojový styl a vzhled. Když vyráží do akce, je oblečena jako španělská tanečnice s lebkou namalovanou na obličej a nikdo by se nechtěl setkat s jejími vražednými vějíři.

V neposlední řadě jsou tu potomci japonské Yakuzy – gang Kuroki Syndicate. V jeho čele stojí jedna z nejsmrtonosnějších vražednic a válečníků na škole. Saya Kuroki (Lana Condor) je opravdu smrtonosná a ještě k tomu je to opravdu kočka. A ačkoliv Marcus chodí s Marií, Saya je jeho femme fatale a to se začne postupně projevovat a přinese to mnoho problémů.

Nakonec tu máme takzvané Krysy. K těm se zařadil Marcus hned po příchodu. Jsou to děti ulice. Ztracené existence. Mezi Krysami si Marcus najde svoje první nejbližší přátele, kteří ho s radostí přijmou mezi sebe.  Mezi nimi můžeme potkat totálně gothic specialistku na jedy Petru (Taylor Hickson) nebo pankáče Billyho (Liam James), který se stane jedním z nejlepších Marcusových přátel.

I když je každý gang dost rozdílný, postupem událostí se začnou cesty některých členů proplétat a díky školním úkolům se jejich přátelství opravdu stmelí.

A je až vtipné, jak mezi tím vším vražděním, akcí a studiem je kladen velký důraz na vztahy mezi postavami a na to, že jsou stále ještě teenageři. Každý balí každého, navzájem si lámou srdce a dělají problémy. Prostě typická středoškolská mládež.

Boj o život

Studenti bojují o holý život nejen v rámci školy, ale problém se na ně lepí v podstatě neustále. 

Od Marcusova příchodu do školy jakoby se všechno sypalo jako domeček z karet a panu Linovi se začne jeho životní výtvor rozpadat pod rukama. 

Na scéně se objeví jeho sestra Madam Gao (shoda jmen s postavou z Daredevila pouze náhodná) a začne zjišťovat, že škola nefunguje tak, jak by měla, a ujme se tento problém napravovat a všichni díky tomu dostanou pořádně nabrat.

Do toho všeho do školy dorazí obávaný vůdce kartelů El Diablo, kterého smrt jeho milovaného syna velmi zasáhne a on je rozhodnutý za každou cenu, i když sebevíc krvavou, zjistit kdo má jeho potomka na svědomí. S sebou si samozřejmě přiveze elitní zabijáky.

Z Japonska zase dorazí nejobávanější zabijáci Yakuzy – Kuroki, aby odvezli Sayu domů a nedělá jim problém povraždit přitom půlku školy, aby splnili svůj úkol.

No, a aby toho nebylo málo, do města dorazí Marcusova noční můra. Jeho bývalý spolubydlící z dětského domova, který ho šikanoval a dost tvrdě mu ubližoval. Marcus ho totiž nechal na pospas plamenům a Chester díky tomu na kráse moc nepobral a jeho honba za pomstou je vpravdě šílená.

K tomu všemu jeho největší citový výlev je láska ke psům a jiným zvířatům. Doslova. Chester je typický nefalšovaný americký redneck. A s ním přichvátá i jeho šílená incestní rodinka, aby udělali Marcusovi ze života peklo na zemi.

Navíc, Chester není jen nějaký obyčejná grázl. Jeho vykreslení v seriálu ve vás bude vzbuzovat opravdu nelibé pocity, protože jeho zlo nespočívá v nepopsatelné temné duši nebo vyšším poslání zničit svět, ale v charakteru, který klidně může mít váš soused. Navíc Chester v seriálu provádí některé věci, kvůli kterým by Deadly Class určitě v US nepustili v ratingu pod PG-18. Chester je prostě zosobněné zlo lidského nitra.

Sám sobě vypravěčem

Deadly Class má výborně zvládnutou dějovou linku a Marcus si celou dobu příběhu píše deník, který zároveň slouží jako zdroj vyprávění příběhu. Mně osobně se takto podané Marcusovi pocity a činy zdály pak daleko reálnější a uvěřitelnější.

V každém díle nás také čekal krátký kreslený flashback, který byl skvěle animovaný, a který nám odkryl kousek z minulosti jednotlivých postav. Díky nim zjistíte, že každý jednotlivý student má ne zrovna malé kostlivce ve skříni a že každého z nich pronásledují krutí démoni.

Herecké výkony jsou výborné a zejména Maria a Saya byly skvělé. Sázka na neznámé tváře se vyplatila a jsem přesvědčen o tom, že jsme některé tváře neviděli naposled.

Deadly Class má také skvělé vizuální zpracování a práci s kamerou.  Zejména pak pátý díl je v tomto směru opravdu originální až geniální.

Choreografie soubojů i jejich zpracování je také na velmi vysoké úrovni. Seriál se nebojí krve ani scén, které jsou už lehce za hranou.

Celé to podkresluje výborný soundtrack a celkový mix všech těchto ingrediencí je skvostný.

Musím říct, že jsem se bavil snad ještě víc, než tomu bylo u Umbrella Academy. Když sledujete Deadly Class, připadáte si jako byste sledovali drsnější verzi Beverly Hills 90210, nicméně díky nadsázce, zpracování a hektolitrů krve je to úplně jiný level.

Poslední epizoda hodně šlape na pilu a přinese několik velmi absurdních situací, kdy budete jen s přihlouplým úsměvem sledovat dění na obrazovce. Scéna s motorovou pilou a hysterickým křikem Marcuse a jeho kamaráda je ultimátní.

Závěrečný cliffhanger mě lehce naštval, protože vše skončilo dost nečekaně a otevřeně a naposled jsem se takto nemohl dočkat toh,o co bude dál, když se Negan postavil s pálkou nad nebohé hrdiny Walking Dead a začal rozpočítávat…

Jen tak pro zajímavost, na tvorbě seriálu podíleli produkčně a scénáristicky i bratři Russové, kteří mají na triku například komerčně veleúspěšné Avengers…

Deadly Class je originální, svěží, akční, romantický, krvavý a zatraceně zábavný. Škoda jen, že má jen 10 dílů.

Bavil jsem se královsky a věřím, že vy budete taky. A ač to zní celé jako podívaná pro děti a teenagery, tak právě naopak. Vězte, že nejvíc se budou bavit dospělí.

Deadly Class

Režie: Lee Toland Krieger, Adam Kane a další…

Scénář: Rick Remender, Miles Orion Feldsott, Hilliard Guess

Hudba: Nathan Mathew David

Hrají: Benjamin Wadsworth, Lana Condor, Benedict Wong, Liam James, Taylor Hickson a další…

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?