„A co když jsme v nějakém fantastickém románu právě teď?“ ptá se nacistický poručík Jansen mladé římské augusty. „Právě teď?“ zamyslí se vládkyně mocné římské říše. „Tak bych jeho autora ukřižovala.“
A to navíc není všechno.
Zatímco v nedalekém Toskánsku se rakouský generál Laudon dostává do křížku s fanatickým kardinálem Maranem a jeho početnými, zfanatizovanými stoupenci, robotický Viktor, dokonalý stroj na zabíjení z 25. století, nyní na cestě pravěkou krajinou hledá rovnocenného soupeře, s kterým by změřil síly.
Z jihu postupují vojska mocného sicilského chalífátu a za bytelnými dveřmi císařského paláce v Římě se schovává dvoumetrový Asiat, jehož vědomosti zahrnují vše, co kdy lidstvo dokázalo – a ještě dokáže.
Nový svět na troskách toho starého
Císařovna, druhý díl celé trilogie, tak navazuje přesně tam, kde jednička skončila – v okamžiku, kdy se na troskách starých světů, rozvrácených dosud nevídanou poruchou časoprostoru, začíná rodit svět nový. Ale zatímco v Propasti času Burešovy postavy teprve hledají způsob, jak v novém světě najít své místo, Císařovna je zastihuje ještě o kus dál.
Všechny bitvy jsou totiž zdánlivě dobojovány. A tak zbývá maličkost: vybudovat svět, ve kterém bude možné žít. Opona, potlesk a publikum může domů, děkujeme autorovi, rodičům, Akademii i recenzentce…
… no tak takhle samozřejmě ne. Protože vybudovat novou říši, to není sranda ani za normálních podmínek. Natož ve chvíli, kdy si autoritu před římským senátem musíte vynucovat prostřednictvím příruční pistole a pětimetrového stříbrného robota a kdy vaši nepřátelé disponují armádou bojových dronů a (pozor, teď to bude asi trochu bude bolet) minimálně jednou atomovou bombou.
Hranolky s kečupem
Nudit se ale nebudou ani pravověrní fandové klasické sci-fi (obzvlášť bitky obou robotů nabývají fakt epických rozměrů) a milovníci časových hrátek, humoru a všeobecných podivností. Nebo vy už jste snad kdekoliv jinde narazili na římské senátory, kteří by večeřeli hranolky s kečupem, poslouchali u toho Morriconeho a uznávaného generála ve službách Marie Terezie považovali za prostituta?
Šílený Max v sukních
Zatímco Propast času Toňu vykreslila jako stereotypizovanou hrdinku z románu Stanislava Rudolfa (pamětníci vědí), v Císařovně se z mladé dívky stává skutečná vládkyně, která zvládne utáhnout nejen rodící se římskou říši, ale i celou románovou trilogii – byť za cenu mnoha obětí a ztráty iluzí. Ale kdy jsou věci jednoduché, že?
A vývojem (k lepšímu) prošla i Serena, druhá z obou hlavních ženských postav. Pryč je generická sci-fi hrdinka z prvního dílu. Ze Sereny se totiž v Císařovně stává skutečný „šílený Max v sukních“ a naprostý badass.
Nové postavy na scéně
Vezměte si třeba takového Septima Severa. V jiné realitě by z něj byl jeden z největších římských císařů, takhle se musí spokojit s rolí odhodlaného sekundanta (i protihráče) mladičké Toni. A ze své role příliš nadšený není.
To Jusum Akim Bahadur (jinak řečený Lev ze Sicílie) i katolický kardinál Marano hrají se svými vlastními kartami – a zdatně se tak zhosťují rolí hlavních padouchů pro tuto část příběhu. (Mimochodem, pokud by vám náhodou přišlo, že Bureš nemá představitele nejrůznějších církví příliš v lásce, tak nejste sami. Ale ne že bychom se tomu příliš divili.)
Takže počítejte s námi: to máme jednoho rafinovaného stratéga, jednoho fanatického dobyvatele, jednoho bezcitného kardinála… no a pak je tu Viktor. Kdysi člověk, dnes dokonalý stroj na zabíjení. A víc už ani slovo, protože my nesmíme ani naznačovat.
Ideální vstup do světa fantastiky
Pokračování Propasti času se zkrátka povedlo. A vůbec nevadí, že je Císařovna oproti prvnímu dílu „vyklidněnější“ a méně ujetá. Burešův originální mix historie a sci-fi totiž může dokázat to, na co jiné fantasy a sci-fi tituly z české produkce posledních let jen marně pomýšlejí – totiž oslovit i mainstreamové čtenáře, tedy ty, kteří fantastické literatuře normálně příliš nefandí.
Připočteme-li autorův styl, který je v porovnání s jedničkou vypsanější a jistější, náš verdikt je jasný. Trilogie Propast času má potenciál bavit nejen klasického fandu sci-fi, ale i jeho maminku, odkojenou romány Michala Viewegha, Danielly Steelové nebo třeba Robina Cooka. A to je dobře. Protože fantastická literatura (a obzvlášť ta česká) si pozornost rozhodně zaslouží.
Roman Bureš: Propast času II. – Císařovna
Vydal: Knižní klub, 2016
Počet stran: 448
Cena: 314 Kč
[review]