Sejdou se takhle římský legionář, dvoumetrový Asiat s modrými vlasy a Němec v nacistické uniformě… To, z čeho by za jiných okolností mohl být dobrý vtip, je ve skutečnosti promyšleným a komplexním důkazem, že i Češi dokážou mít světové nápady. Aspoň pokud jde o literaturu.

Měl to být den jako každý jiný. Jenže když se toho rána vysokoškolačka Toňa podívala z okna rodinné chalupy v jižních Čechách, zjistila, že svět, jak ho znala, skončil.

Jihočeskou vesnici, která přes noc i se svými obyvateli zmizela neznámo kam, nahradily lány neobdělané půdy. Naopak nedaleká zřícenina ožila až moc – možná proto, že tam, kam ještě nedávno chodili místní na procházky, přes noc vyrostla nefalšovaná středověká pevnost. A jak vyděšená Toňa na útěku před rozezlenými středověkými rytíři zjišťuje, to vše je teprve začátek.

Zatímco se totiž její vesnice propadla hluboko do středověku, v nedalekých Českých Budějovicích vládne 16. století. Krajem pochodují ztracené římské legie, po loukách se prohánějí mamuti a od jihu se ozývá blížící se řev motorů německých tanků… a Toně nezbývá než jediné. Naučit se v novém světě přežít.

Od antiky… k antice

Čtyřicátník Roman Bureš rozhodně nepatří mezi autory, kteří by knihy chrlili jako na běžícím pásu. Své první povídky publikoval v roce 2013, aby záhy vydal dva čistokrevné historické romány s názvy Legionář a Zuřící býk.

Trilogie Propast času, jejíž stejnojmenný první díl vyšel v roce 2015, je nesporným vrcholem jeho dosavadní tvorby. A přestože jde o sci-fi, na svou zálibu v historii (a ve starověkém Římě obzvlášť) v Propasti času Roman Bureš nezapomíná.

Rozstříhat a zase slepit

Představte si všechny etapy vývoje, kterými kdy lidstvo prošlo (a ještě v budoucnu projde) jako různobarevné listy papíru. Co kdyby k nim jednoho dne přišel šílený kutil, rozstříhal je na malé kousky, důkladně promíchal a bez ladu a skladu různobarevné kousky zase poslepoval dohromady?

Přesně tuhle otázku si položil Roman Bureš v Propasti času. Dal tak vzniknout zbrusu novému světu – světu rozvrácenému poruchou v časoprostoru, v němž vše známé zmizelo, aby bylo nahrazené starým i budoucím zároveň. A taky světu, ze kterého si všichni fandové alternativní historie i teorie červích děr musí sednout na zadek.

Kniha, ve které je všechno

Řekněme si to otevřeně. I kdyby Propast času napsal míň talentovaný spisovatel, než je právě Roman Bureš, už samotné téma by ji vystřelilo dost vysoko na pomyslném literárním žebříčku současné české tvorby. Protože ano, v téhle knize je všechno.

Zatímco římští legionáří hledají své Věčné město a čeští kališníci jsou přesvědčeni, že konec světa konečně nastal, německý Obersturmbannführer Hermann Kurz si uvědomuje, že jeho Velkoněmecká říše možná právě dostala druhou šanci. Modrovlasý Asiat s implantovanými nanoboty se stává bohem pravěkého kmene lovců mamutů a drsná Serena, kráčející světem v nitru pětimetrového robota, začíná věřit, že po ekologickém holocaustu 21. století možná lidstvo dostalo další šanci.

Přijde vám to ujetý? Tak to vám přijde správně. Právě objevování Burešova světa je ale jednou z nejzábavnějších věcí, které česká literární fantastika v poslední době nabídla. A dost tomu pomáhá i samotný způsob vyprávění. Právě z něj by se totiž někdejší apologeti postmoderny počurali radostí.

Postmodernisti, tohle je pro vás

Stejně jako se v novém světě Propasti času střídají historické i budoucí epochy, stejně tak se střídají i postavy, jejichž prostřednictvím autor příběh vypráví. A ano, je to přesně tak zábavná a do detailu promyšlená záležitost, jak jen doufáte.

Zatímco čeští kališníci považují rudovlasou Toňu za vtělení Arciďábla, římští legionáři mají jasno také – a středověké křesťany si rychle zařadí jako podivnou sektu milovníků odsouzeného zločince. Pravěký kmen uctívá holografickou projekci pornoherečky z 27. století jako oživlou bohyni, a když římské legie narazí na doručovací vůz Tesca, mají také jasno hned. O nic jiného než pohřební vůz jít nemůže.

Ženy se moc nepovedly

Zní to dobře, že? Tak ještě jedna dobrá zpráva: radostí z objevování promyšleného Burešova světa nemusíte šetřit. Bez problémů vám totiž vydrží minimálně do půlky knihy. V tu chvíli se příběh ustálí, a, jak asi tušíte, pomalu začíná směřovat k velkému vyvrcholení – tedy k nevyhnutelnému finálnímu střetnutí (a ano, milovníci zbraní a vojenské historie si v něm rozhodně přijdou na své).

Tady je namístě říct si jednu důležitou věc. I když by se mohlo zdát, že je Propast času dokonalá kniha, tak bohužel není. A právě v druhé polovině knihy (kdy už čtenář objevil vše, co mělo být objeveno, a sestoupil z obláčku počátečního nadšení) se to ukazuje víc a víc.

Pokud totiž něco Romanu Burešovi příliš nejde, jsou to uvěřitelné a prokreslené postavy. Šablonovité charaktery jeskynních mužů nebo zapáleného nácka, ty ať vezme čert (přece jen, od chlápka v nacistické uniformě se v tomto typu literatury žádný větší svéráz neočekává). Větším problémem jsou spíš obě hlavní ženské postavy.

Serena a Toňa se zkrátka moc nepovedly. Dílem proto, že působí jak produkty on-line generátoru ženských fantasy postav, dílem proto, že dívat se jim do hlavy fakt v některých chvílích fyzicky bolí.

Mimochodem, malý tip: pokud se v budoucnu rozhodnete zúčastnit se zásadnějšího zhroucení časoprostoru, ujistěte se, že jste super sexy zrzka, co ovládá starověkou latinu a exceluje v přespolním běhu, ok? Mohlo by se vám to hodit (mrk, mrk).

Nedávno vyšel závěrečný díl celé trilogie

Teď ale dílčí výtky stranou. I když totiž Propast času není dokonalá, rozhodně patří patří k tomu nejlepšímu, co se v posledních letech na české sci-fi a fantasy scéně objevilo. A je až s podivem, že nevzbudila mnohem větší pozornost. Protože si to sakra zaslouží.

Mimochodem, v roce 2016 vydal Roman Bureš druhý díl série pod názvem Císařovna a nedávno vyšlo i velké finále: závěrečný díl celé trilogie s názvem Impérium. A minimálně my se fakt těšíme, až si dvojku a trojku přečteme. Roman Bureš očividně nepatří mezi autory, kteří by se se svými postavami párali – a tak uvidíme, kdo ze silné „jedničkové“ sestavy to nakonec ve zdraví dotáhne až do konce.

Roman Bureš: Propast času

Vydala: Knižní klub, 2015

Počet stran: 360

Cena: 269 Kč

[review]

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit