Bizarropolis cover
Zdroj: Nakladatelství Carcossa

Dršťkové smoothie, návštěva zubaře a kopulace se vším možným. Výčet bizarních hrůz, kterých se autoři dopustili na stránkách unikátní české antologie žánru bizarro horor by neměl konce. Kniha vypráví rozličné příběhy s vážností, humorem a nadsázkou, nebo i s hlubším poselstvím, ale hlavně boří hranice hororu takového, jaký jej známe. 

Nový undergroundový literární směr prorostl až do tuzemské literární sféry. Žánroví nadšenci už možná postřehli jméno Carlton Mellick III a měli tu čest s jeho knihami jako Lidožrouti z Lízátkova nebo Strašidelná vagína. Bizarropolis je originální počin nakladatelství Carcosa a dal šanci excelovat v žánru bizarro horor i český autorům, kteří se s tím poprali vskutku bravurně.

Někteří vybudovali promyšlené světy, jiní házeli na papír jednu šílenost za druhou a z jejich psaní trochu čišelo: „Co bych tam tak ještě vymyslel/a.“ Naštěstí žádná povídka není duchaprostou slátaninou, v každé se dá najít zajímavý příběh, nebo i poučení.

Bizarropolis obálka
Zdroj: Nakladatelství Carcossa

Ve sborníku se nachází krátký úvod (kdyby se kniha dostala do rukou nepolíbeného čtenáře) a celkem čtrnáct povídek rozličných délek. V naprosté většině z nich se souloží s kdečím, ve stejné míře se děj odehrává v daleké budoucnosti nebo alternativním světě.

Ožívají zde hračky, vyskytují se čarodějnice, podíváte se do nebe, na Manhattan, nebo do k zubaři. Autoři si utahují ze systému, z hlavních hrdinů nebo vytváří groteskní situační humor. Nebyla povídka, u které bych se minimálně nepousmála.

Ve sbírce naleznete mezi autory spoustu známých jmen ze světa fantastiky, ale i začínajících autorů. Kvalitou se od sebe nijak výrazně neliší, o chlup lepší, a naopak o chlup horší povídky se objevují mezi oběma tábory. V tomhle případě je ale vše otázkou osobních preferencí, stylisticky a redakčně lze celku jen máloco vytýkat.

Petr Boček – Legenda o truchlivém mořském bohu

Ledovce roztály a evoluce vynesla na povrch obyvatele moře, kteří se stali plnohodnotnou součástí systému. Příběh koketuje s nesmrtelností a vykresluje neměnné aspekty lidského chování a rozhodování. Nápad a jeho podání dosahují výrazných kvalit a závěr je skvělou odpovědí na to, zda nesmrtelnost představuje nějakou hrozbu. První povídka nastavila laťku vysoko.

Michaela Kubíčková – Trpaslík

Hledání lásky přivede hrdinu do prekérní situace. Povídka v příjemné fantasy pojetí, se nebojí zajít až do krajností. Originální obraty, neokoukaný humor a plynulé vyprávění uvedou čtenáře do zdánlivě obyčejné situace, která se změní v neuvěřitelný souboj Davida s Goliášem. Jak moc to dokáže hrdinovi natřít plyšový trpaslík?

Jiří Sivok – Zub za zub

Když zkřížíte zubaře s žánrem bizarro horor, čeká vás zaručeně nejděsivější povídka ve sbírce. Je sice trochu uspěchaná, ale kdo by se chtěl svíjet dalších deset stran v bolestivé agónii, kterou zakusí hlavní postava?

Karel Doležal – Bimbilárium strýčka Bobana

Šílená variace na Narnii, či Alenku v říši divů ve verzi pro dospělé. Zprvu nic nedává smysl, později to do sebe začne zapadat. Přesto povídka působí trochu jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Celku by prospěla možná ještě autorská revize. Několik brilantně vymyšlených situací vyrazí dech, nebo upřímně rozesmějí. Velké plus za postavu Prdeláče, kterou bych chtěla vidět na obálce.

e. corché – Půlnoční motorest splněných přání

Jak název napovídá, jedná se zprvu o velmi poetickou povídku, která má dobře nastartováno. Skvěle klepne hrdinu přes prsty a představí svou verzi pekla v podobě držťkového smoothie.

Pak se změní v nesourodou směsici exhibice, extravagantních vyústění a zanechá po dočtení pocit, že vlastně nevíte, o čem to celé bylo. Jedno je jisté. Na romantické dostaveníčko v červeném pokoji do smrti nezapomenete.

Martin Novák – Muž v bedně

Podivuhodná povídka romantického ražení, která je navzdory genderovým stereotypům o mužském vcítění se do ženy dokonalou exkurzí do emočních nálad mladé ženy. Depresivní svět supluje chybějící výraznější hororové ražení. Autor skvěle pracuje se symbolikou a velmi dobře ukočíroval svou povídku.

Vilém Koubek – Adresát nezastižen

Výtečně napsaná povídka vypráví o funkčnosti doručovacích společností, o netradičním řešení manželské krize, o možnostech hraniční stáze, o IKEA a kutilství. Autor se žánru bizarro skutečně nezlekl a pěkně se vyřádil. Velmi výživný popis přenese čtenáře přímo na místo, a i když se konec může zdát uspěchaný dílo v sobě nese několik podprahových sdělení.

Ivan Adamovič – Krev ve městě

Fan fikce na seriál Sex ve městě bude pro mnohé splňovat představu bizarro hororu jen touto definicí. Povídka je velmi věrohodná, vzbuzuje dojem, že snad skutečně vznikla z per scénáristů. Až na ten jeden drobný detail, který se vloudil do života čtyř dam, a který zboří jejich neškodný a navoněný svět.

Tomáš Marton – Smrt je důsledek života

Jak rychle se lze dostat z béčkového nebe do áčkového pekla? Poměrně rychle, když je hrdina trouba. Humor, který si vystřeluje převážně z hlavní postavy a rychle plynoucí vyprávění jsou hlavními tahouny povídky s působivým názvem. Skvělá práce nadějného autora zavede v závěru čtenáře do nejtemnějších míst patřících samotnému ďáblovi.

Xerodoth Sigmius – O čem sní imagináti

Originální vize budoucnosti, ve které ožívají rozličné imaginace ohromí bezbřehou fantazií. Povídce by prospělo delší dějové zpracování místo popisného vyprávění, kde by absurdity tamějšího světa přirozeněji vynikly. Přesto na konci zanechá silné vyznění.

Ondřej Doležal – K jádru věci

Název charakterizuje povídku. Než se dostane k jádru věci zahltí nás přednáškou z budoucnosti, která v době kdy se odehrává je vlastně minulostí. Pojetí textu je téměř experimentální a pokouší trpělivost čtenáře. Ovšem je nutno říct, že v závěru se dá dopídit Easter eggu, který trochu smázne hořkou pachuť.

Petr Stančík – Brýle Pandaemonia

Další osobitá vize budoucnosti ztvárněná velmi lehkým stylem, který rychle plyne a sype jednu absurditu za druhou zdánlivě bez návazností. Konec je možná trochu useknutý, ale vpravdě geniální.

Roman Bílek – O šperháku, pendreku, injekci a doporučeném psaní

Toy story je příběh pro děti, ale tahle Igráček story je povídkou pro velký. Boj o život s využitím všech plastových součástek končí skutečně dramaticky.

Carlton Mellick III – Lízománie

Neotřelý rukopis duchovního otce žánru bizarro horor se projeví už na první stránce. Lidské metamorfózy a situace, které popírají vše, co dobře známe. Každopádně v hlavní roli je opět typický trouba a jeho neodolatelná touha… nebo chuť?

V závěru knihy se nachází medailonky jednotlivých autorů, aby se čtenář přesvědčil, že všechny ty úchylnosti napsali úplně normální lidé žijící mezi námi. Ale kdo ví, který z nich skrývá v kapsách hovězí žaludky, má doma trpaslíky, nebo mu po těle raší záhadné bulky?

Nejsem si jistá, zda obálka od Eda Mironiuka, který doprovází svými ilustracemi knihy Mellicka v českém vydání, je autorská tvorba přímo pro tuto sbírku, protože pár detailů nemůžu rozklíčovat, což je poměrně škoda. Přesto kresba jasně vypovídá o tom, že čtenáře v knize čekají rozličná dobrodružství.

Barevnost, jednoduchost a vyzývavost rozhodně zaujmou správnou cílovou skupinu, Takže pokud do ní patříte, neváhejte a čtěte.

Bizarropolis

Sestavili: Kristina Haidingerová a Roman Bílek

Vydal: Nakladatelství Carcosa, 2022

Obálka: Ed Mironiuk

Překlad: Milan Žáček

Počet stran + vazba: 339, brožovaná

Cena:  359 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
80 %
Zpracování, cena
85 %
Styl a překlad
90 %
Cíl knihy, splnění
90 %
Andrea Čekanová
Spisovatelka, která vystudovala knihovnictví, aby nakonec pracovala v oblastí síťových technologií. Matka tří kousků, které učí lásce ke knihám. Fanynka Stephena Kinga, Ira Levina, Jonase Jonassona. Svět fantastiky pro ni dlouho nepřekročil práh Bradavic, Středozemě, těžařské lodi Červený trpaslík, Tardis, Rivie či Zimohradu. Nyní, samozřejmě s ručníkem přes rameno, vyráží do nekonečna a ještě dál.
bizarropolis-cesti-autori-predstavuji-zvrhle-povidkove-dilo-plne-krve-humoru-bizaru-a-neotrele-fantazie+ průkopnické žánrové dílo pro české autory + neotřelý humor + originalita + redakční práce - chybějící věkové omezení - drobné nesrovnalosti u pár povídek