Birds of Prey cover

Harley a Joker už spolu nerandí, a tak se ztřeštěná antihrdinka Harley Quinn vydává na šílenou chaotickou a hlavně barevnou jízdu za nalezením nového smyslu života a hlavně za přežitím, protože imunita, kterou měla díky panu J. už neplatí a každý v Gothamu, kterému kdy ukřivdila, jde sexy klaunce po krku. 

Birds of Prey barevný vizuálU Warnerů se rozhodli dát DC univerzu pořádně barevný a cool vzhled, který už nějakou dobu výborně funguje u konkurenčního MCU. Mohli jsme si toho všimnout už z trailerů. Ať už na Birds of Prey, nebo na druhý díl Wonder Woman, který nás letos ještě čeká.

A to, co slibovaly trailery, jsme dostali. Totálně šílenou akční jízdu s R-kovým ratingem, originálními bojovými scénami, fantastickým soundtrackem a fenomenální Margot Robbie, bez které by ten film byl úplně v troskách.

Přiznám se, že jsem vůbec nevěděl, co bych od Birds of Prey mohl čekat, a tak jsem šel do kina bez jakéhokoliv očekávání, a i díky tomu jsem se náramně bavil.

Zpátky do Gothamu

Birds of Prey mizerný scénářNa začátku hned musím zmínit ten největší nedostatek, který film má. Je to bohužel úplně o ničem. Příběh je v podstatě úplně podprůměrný. Nečekejte žádné zvraty, žádnou složitou zápletku, ani nic světoborného a nového.

Několik let po událostech ze Suicide Squad se Joker a Harley rozejdou a Harley to nenese vůbec dobře. Nikomu nic neřekne, protože její partnerství s Jokerem ji drželo v bezpečí a mimo dosah jakéhokoliv ohrožení.

Jenže jednou po brutální alkoholické jízdě se rozhodne svůj vztah veřejně ukončit a změnit si svůj status tou nejvíce radikální cestou. Nechá vyhodit do povětří chemičku, která byla symbolem její a Jokerovi lásky.

Birds of Prey Harley 1

Následky na sebe nenechaly dlouho čekat a Harley už jde po krku snad celý Gotham v čele s nastupujícím kmotrem Black Mask, který moc rád stahuje lidem obličeje.

Harley se dostane do soukolí honby za diamantem, který má upevnit moc Black Mask ve městě, a přitom se seznámí s mladou odpadlickou zlodějkou, která shodou okolností diamant má.

Postupně přitom narazí na několik dalších silný a emancipovaných žen a někde při téhle jízdě si Harley uvědomí, že je sice moc špatný člověk, ale ta malá zlodějka v ní začne probouzet touho být o něco lepší špatný člověk.

No a to je celé. Ale je to tak proklatě zábavné a tak skvěle se na to kouká, že absenci kvalitního děje prostě rádi oželíte.

Je libo MARGOTku?

Birds of Prey Harley 2Margot Robbie je aktuálně jedna z nejlepších a nejkrásnějších hereček současnosti. Srdce mnoha mužů si získala už ve Vlkovi z Wall Street s Leonardem DiCapriem. Později nám také ukázala, že vážně umí hrát v dramatu Já Tonya. Ale to co předvedla v Suicide Squad mě úplně dostalo.

Margot se pro roli Harley Quinn narodila a dodává postavě neuvěřitelný sexappeal smíchaný s takovou ztřeštěností, kterou musí být vážně těžké zahrát. Tahle Australská kráska si celý film ukradla pro sebe a není proto divu, že u Warnerů z toho chtěli vytřískat co nejvíc.

V Birds of Prey Margot jen potvrdila, že byla výbornou volbou. Hraje to naprosto fantasticky a je opravdu radost na ni koukat. Ať už jde o styl vyjadřování, ztřeštěnost, akční scény nebo nezaměnitelný nakažlivý smích. Všechno Margot zahrála naprosto fantasticky a opět si krade celý film pro sebe.

Birds of Prey gangKdyby kolem ní nebyli ostatní ptáčci, nic by se vlastně nestalo. Huntress (Mary Elisabeth Winstead), Black Cannary (Jurnee Smollet-Bell) i bývalá policistka Renne (Rosie Perez) jsou ve filmu opravdu jen do počtu. Občas hodí nějakou povedenou hlášku, ale jinak jsou to v principu naprosto zbytečné postavy.

Nemluvě o zformování týmu Birds of Prey, který začne potírat zločin v Gotham City po vlastní ose. O Birds of Prey je zmínka ve filmu jen jednou, a to skoro u konce, jinak kde nic tu nic.

Naprosto nechápu, proč tvůrci film takhle pojmenovali a dodatek podivuhodné proměny nechali jako podtitulek, když je to stejně celé postavené jen na Harley a pak je tam zhruba pět vteřin, kde se řeší Birds of Prey.

Birds of Prey Black MaskBlack Mask v podání Evana McGregora (Obi-Wan Kenobi!) byl průměrný záporák s úplně tuctovou nepodstatnou motivací. Stahování kůže z obličejů. Ale musí se mu přiznat, že byl správně úchylný. Kromě Margot by byl už jen Ewanův výkon hodný pochvaly.

Ve filmu se ještě objeví také Viktor Zsasz (Chris Messina), který mě například v seriálu Gotham velmi bavil. V Birds of Prey z něho bohužel udělali joudu, který v podstatě jen utěšuje McGregora a ani nic nepředvede. Za mě obrovská škoda, protože charakter Zsasze má potenciál.

Audiovizuální orgie

Birds of Prey Harley 2Birds of Prey je vizuálně naprosto fantasticky zpracovaný. Hýří všemi barvami a vizuální háv je dech beroucí. Spousta výborných záběrů, ať už do kompozice, nebo třeba kreativity záběrů.

Režisérka Cathy Yan odvedla výbornou práci a z filmu ždíme opravdu maximum. Škoda jen toho špatné scénáře. Styl vyprávění je totiž skvělý a jak v tomto směru, tak i po vizuální a dialogové stránce se nezapře inspirace v bijáku Kill Bill od mistra Quentina Tarantina. Objevili se tu i animované vsuvky, stejně jako v legendárním filmu pana T.

Ve filmu je k vidění hromada originálních záběrů a nápadů. No, kde jinde můžete pozorovat šílenou krásku prohánět se na oldschoolových kolečkových bruslích a máchat kolem sebe baseballkou?

Když už jsem zmínil tu baseballovou pálku, tak musím říct, že Harley povýšila boj s tímto sportovním náčiním úplně na jiný level. Souboje jsou prostě skvělé a nikdy jsem ve filmu neviděl takovou choreografii s obyčejnou pálkou.

Birds of Prey EvanCelkově drtivá většina bojových scén byla originální, přehledná a opravdu na jedničku zvládnutá. Po této stránce se nedá filmu nic vytknout. Margot Robbie natrénovala a předvedla hotovou pastvu pro oči.

Povedený je ve snímku Birds of Prey také humor. Nasmál sem se dost. Typem humoru bych to asi přirovnal k Deadpoolovi. Včetně komunikace Harley s publikem. A smysl pro humor samotné šílené klaunice(?) je k nezaplacení.

Filmu náramně slušel R-rating. Když už tam byly záběry nevhodné pro mladší 18 let (a že jich tam bylo), tak vždycky stály za to.

Ještě nesmím zapomenout na úvodní titulky, které byly velmi dobře zpracované a interaktivní a od Deadpoola jsem tento druh úvodních titulek neviděl. Už ty titulky značily, že film bude šílený zážitek.

Birds of Prey Harley 3Na konec jsem si nechal soundtrack k filmu. Ten je totiž jednoznačně tím nejlepším na Birds of Prey. Naprosto fantastické skladby sedí filmu prostě jako prdel na hrnec.

V každé scéně jsme mohli slyšet nějakou tu hitovku, ať už jako podkres, nebo jako skvělý zpěvácký výkon Black Cannary – This is the mans world. Od Strážců Galaxie tady rozhodně nebyl tak vymazlený soundtrack.

Celkově film, i přes zjevné nedostatky, hodnotím kladně. Bavil jsem se výborně. Zpracování s hudbou mě uchvátilo. No, a Margot Robbie? Netřeba ani komentovat. Byla prostě neodolatelně božská.

Doporučuju každému fandovi komiksu a hlavně mužské části. Žádná emancipační osvěta se nekoná, film je ztřeštěnou anarchistickou jízdou, která prostě baví.

Birds of Prey Harley 4Film je v podstatě úplně zbytečný a kdyby nevznikl, nic se nestane, ale když už vznikl, tak opravdu vytřískal na své možnosti maximum. Navíc má velmi příjemnou stopáž 109 minut, což se u komiksových filmů poslední dobou moc nevidí.

Nezapomeňte taky na potitulkovou scénu. Nebudete litovat!! Dozvíte se totiž že… 

Birds of Prey: Podivuhodná proměna Harley Quinn

USA, 2020, 109 min

Režie: Cathy Yan

Předloha: Greg Land (komiks)

Scénář: Christina Hodson

Kamera: Matthew Libatique

Hudba: Daniel Pemberton

Hrají: Margot Robbie, Mary Elizabeth Winstead, Jurnee Smollett-Bell, Rosie Perez, Ewan McGregor a další

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?