#Alive cover
Autor: Netflix

Zůstal sám uvězněný ve svém bytě. Bez jídla, vody a bez jakýchkoliv zbraní. Záchrana v nedohlednu a je jasné, že dříve či později bude muset z bezpečí bytu ven, aby přežil. Venku totiž řádí krvelační a hladoví zombíci, kteří by si moc rádi smlsli na jeho čerstvém mase.

#Alive 1
Autor: Netflix

Příběh o osudu mladého kluka osamoceného ve světě zombie, který má svá skvělá místa, ale jinak moc nenadchne a rychle na něj zapomenete.

Jižní Korea dokáže dlouhodobě vyprodukovat velmi dobré filmy, které často nemají nouzi o originální momenty a nápady.

A to platí i o filmech se zombie tématikou.

Stačí si jen vzpomenout na výborný Train to Busan, který nadchnul diváky po celém světě. Nedávno vyšlo pokračování s názvem Train to Peninsula a Alive je další novinkou ze žánru zombie v Jižní Koreji.

A zase ty zombie

#Alive 2
Autor: Netflix

Žiju/#Alive, jak se jmenuje český překlad filmu, pojednává o osudu mladého muže, který zůstane při zombie apokalypse uvězněný u sebe v panelákovém bytě v Soulu a snaží se najít všemožné cesty jak přežít.

Film vůbec na nic nečeká a hned od startu nás vrhne do víru dění začínající virové pandemie, která dělá z lidí běsnící monstra hladovějící po mase a krvi.

Jako v mnoha filmech za přeměnu v hladové zombie může virus a po kousnutí netrvá dlouho, než se zdravý člověk promění.

Nutno říct, že proměny v zombie jsou v Alive velmi povedené a patří společně s maskami k tomu nejlepšímu z filmu. S tímhle si tvůrci fakt pohráli.

Až na malé rozdíly jde o běžné zombíky, které znáte z jiných filmů. Hladoví, rychlí (normálně rychlí, ne jako ve Světové válce Z) a hloupí.

Jedinou výjimkou je fakt, že si někteří z nemrtvých pamatují některé základní funkce a činnosti, jako je otvírání kliky a podobně. To je pro film vítané oživení. Například třeba ve scéně, kdy bývalý hasič, nyní už zombie hasič šplhá po laně ke své oběti.

Zůstat sám

#Alive 3
Autor: Netflix

Joon-woo, jak se mladý hrdina jmenuje, se živí jako profesionální hráč videoher a svou skvělou herní kariéru prezentuje na streamu a sociálních sítích.

Ty hrají ve filmu Alive obzvláště velkou roli, protože díky nim později korejské záchranné složky vyhledávají přeživší napříč zemí.

Jednoho dne se Joon-woo probudí po probdělé noci velmi pozdě a zjistí, že zbytek jeho rodiny odjel pryč a on zůstal v bytě sám.

Joon-woo sleduje z bezpečí svého balkonu všechny ty hrůzy, které se odehrávají dole na ulici a netrvá dlouho, než zjistí že je uvězněn ve svém bytě obklopen zombíky, kteří by ho nejraději na místě sežrali.

Podaří se mu dovolat rodičům, kteří mu dají jeden jednoduchý úkol – přežít. Jenže ten úkol není vůbec tak jednoduchý a mladý Joon projde doslova peklem.

#Alive 4
Autor: Netflix

První dva dny jen pozoruje dění v ulicích a je poměrně v klidu. Po pár dnech mu ale začne docházet jídlo i voda a věci začnou nabírat na obrátkách.

V tomto směru jsem bohužel našel jeden z velkých problémů scénáře.

Asi při sedmém dni se dozvídáme, že Joon už nemá ani vodu, ani jídlo, ale přežívá ještě dva další týdny a to úplně nepostižen únavou, halucinacemi a podobně. Ty nastoupí až po cca 20 dnech.

A takových problematických pasáží a děr bohužel bylo ve filmu víc. Například přílet vrtulníku ke střeše domu zespodu bez jakéhokoliv zvuku, takže ho hlavní hrdina ani nezaznamenal a do poslední chvíle nevěděl, že tam je.

#Alive 5
Autor: Netflix

Každopádně je ale velmi zajímavé sledovat osud mladého kluka, jak musí sám přežít a co při boji o život prožívá.

Joona si zahrál v Koreji již známý herec Yoo Ah-in a jeho výkon bylo to, co Alive táhlo dopředu.

Zahrál všechny druhy emocí a jeho zoufalství mu divák prostě věřil.

Po více než třech týdnech náhodou Joon zjistí, že naproti v panelovém domě přežila také dívka Yoo-bin a začnou spolu komunikovat a navzájem si pomáhat.

Yoo-bin hraje neméně známá herečka Shin-hye Park. Bohužel ale, na rozdíl od výborného hereckého výkonu jejího kolegy, byl její výkon velmi prkenný a přesto, že vypadala hezky, to prostě nefungovalo.

neŽiju

#Alive 6
Autor: Netflix

Alive i přes pár dobrých nápadů a výborné masky je bohužel dějově velmi průměrný a nepřinese nám toho moc zajímavého.

Nebýt již zmiňovaného hereckého výkonu hlavního protagonisty, tak by to diváka asi unudilo k smrti.

Naštěstí je stopáž filmu jen 98 minut a dá se to přežít.

Co se filmu nedá vytknout, tak je velmi dobrý zvuk a hlavně velmi zajímavá futuristická hudba. Přesně asi taková, kterou poslouchá gamer jako Joon při paření her.

#Alive 7
Autor. Netflix

Děj se odehrává v podstatě skoro celou dobu jen v interiérech dvou bytů a přilehlých okolních lokalitách a na to, že je film očividně nízkorozpočtový, měl kromě masek i velmi dobré efekty.

Žiju není vyloženě špatný film a zejména herecký výkon hlavního hrdiny je více než sympatický, ale velmi rychle upadne v zapomnění a ve srovnání třeba s již zmiňovaným Vlakem do Busanu je prostě o třídu níž.

Je to škoda, protože nápad a námět vůbec nebyl špatný a měl potenciál. Ten bohužel nebyl využit a tak se tady žádný další korejský hit nekoná.

#Alive/Žiju

Horor / Thriller / Drama
Jižní Korea, 2020, 98 min.

Režie: Il-hyeong Choi

Scénář: Il-hyeong Choi, Matt Naylor

Hrají: Ah-in Yoo, Shin-hye Park, Hyeon-wook Lee a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
60 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
alive-jizni-korea-je-pohlcena-virem-ktery-prezivsi-meni-na-zombie-uprostred-zkazy-se-ocitne-mlady-hrac-videoher-ktery-musi-prezit-v-realnem-svete-nakazenych+ herecký výkon hlavního představitele + hudba + zombies - slabý scénář - nelogičnosti - slabý herecký výkon ženské hrdinky