30 stříbrných / 30 Monedas cover
Zdroj: HBO

Příběh vypráví o malé vesničce kdesi na pyrenejském poloostrově, kde žije hodně podezřelý katolický kněz a dějí se tam ještě divnější věci. Krávy rodí lidské děti, postavy v zrcadlech na vás mluví a duchové volají ze záhrobí. A celé to má na svědomí Satan, jehož pařáty se natahují ze samotného Říma. 

30 stříbrných / 30 Monedas poster
Zdroj: HBO

Série 30 stříbrných čítá osm dílů, které režíroval Álex de la Iglesia a jenž zároveň napsal i scénář. S příběhem mu pomáhal ještě Jorge Guerricaechevarría.

Každý díl je uzavřenou kapitolou zasazenou do mozaiky hlavního příběhu, který se před diváky postupně odhaluje.

Díky tomu má režisér dost prostoru na to, aby odvyprávěl kvalitní hororovou povídku, řádně ji vyhrotit, donutit diváky chodit na záchod s rozsvíceným světlem v celém bytě a také vyřešit k plné spokojenosti všech sledujících.

Tímto přístupem zatím ani v jednom dílu nebylo hluché místo.

Současně ale filmaři v každé epizodě postupně rozvíjejí i hlavní příběhovou linii, o níž se zpočátku pouze domníváte. Každý díl přidá svůj kousek do skládačky, takže diváci nakonec buď dostanou pravdu naservírovanou na talíři, nebo si potvrdí to, co již dávno věděli.

To už tu bylo

30 stříbrných / 30 Monedas 1
Zdroj: HBO

Ono totiž 30 stříbrných zase tak originální horor není. Naopak bychom o něm mohli říci, že důkladně a svědomitě recykluje „klasická“ hororový témata.

Jako leitmotiv se celým vyprávěním prolíná katolická církev, Satan, tajná sekta i magie, takže náběh na naprosté klišé máme stoprocentní.

Jednotlivé díly tak zpracovávají například dítě narozené z krávy. Ostatně, na pilotní díl seriálu si španělský režisér nemohl vybrat silnější téma, které vtáhne do děje skutečně velmi intenzivním způsobem.

Když pak v průběhu dílu začne toto děťátko vydávat jisté zvuky a pak se na scéně i objeví, začnete ve Zlatých stránkách hledat číslo na exorcistu.

Druhý díl popisuje, co se tak asi stane, když skupina teenagerů začne z hecu a pro zábavu mluvit s mrtvými pomocí spiritistické tabulky OUIJA.

30 stříbrných / 30 Monedas 2
Zdroj: HBO

Když začnou seanci, která se pochopitelně odehrává na hřbitově, tak diváci jasně tuší, že se něco stane. A stejně se leknete, když se tak skutečně stane!

Co se začne dít dál, sice nevybělí váš vlasový porost, ale nabídne pěkně temné a intenzivní strašidelné vyprávění, od nějž se jen tak neodtrhnete.

Třetí epizoda popisuje zrcadlo v opuštěném bytě, jehož odraz ale není tak úplně věrný, jak by se mohl zdát, protože na stole leží kniha s titulem Jidášovo evangelium.

A pak se začnou dít věci, které nasměrují příběh do Vatikánu a do jeho tajných útrob plných starých a lákavých tajemství.

Nečekejte však Šifru mistra Leonarda. Církevní tajemství tu slouží jako skvělá kulisa, ale příběh nemá s pohádkovým luštěním umělých šifer nic společného. Naopak, i v knihovně máte trochu strach, protože je celý díl laděný na pěkně temnou notu.

Klišé, ale skvěle zpracované a výborně zahrané

30 stříbrných / 30 Monedas 3
Zdroj: HBO

Obecně můžeme říci, že Álex de la Iglesia dokázal každé mnohokrát provařené a známé téma odvyprávět tak, aby bylo zábavné a divácky atraktivní.

Výborným způsobem totiž pracuje s herci, kterým věříte každé slovo a máte je rádi či je nesnášíte už po prvních replikách.

Megan Montaner v roli veterinářky Eleny má nádherné oči, jimiž dokáže sehrát totální zděšení s naprostým přehledem. Nicméně, její postava není jen přitažlivá žena, která ječí, když na ni něco bafne.

Naopak, je to skvěle vyvážená postava, ani moc uječená, ani moc drsná a silná, aby odstrčila chlapa a sama narvala nestvůře brokovnici do chřánu. Je vidět, že tento seriál netočil Netflix.

30 stříbrných / 30 Monedas 4
Zdroj: HBO

Výborně hraje i Miguel Ángel Silvestre, jehož starosta, a tak trochu otloukánek uvězněný mezi dvěma ženami, Paco plní roli sice nechtěného, ale hlavního účastníka všech záhadných dějů.

Jeho žena Merche, kterou hraje Macarena Gomézová, by si zasloužila zvláštní cenu.

To vám je taková pi*a, že svět neviděl. Prostě skvěle zahraná postava.

Ale všechny strčí do kapsy otec Vergara. Když se na scéně objeví poprvé, diváci okamžitě poznají, že tato postava bude:

A) fakt důležitá

B) fakt divná

C) rozhodně to nebude jen nějaký pánbíčkář

Eduard Fernández dokáže vyděsit už svým zjevem. Plešatý s hustým plnovousem a velmi hlubokýma, smutnýma očima snadno uhrane nejen postavy, ale i diváky.

30 stříbrných / 30 Monedas 5
Zdroj: HBO

Postava otce Vergary se odhaluje spolu s příběhem – už od začátku tušíte, co je (asi) zač a seriál vám jen potvrzuje, co jste již věděli.

Padre totiž není vůbec žádný svatoušek, pokud jste to nepoznali z toho, že má tělo pokryté tetováním, jizvu nad čelem, s chutí si zapálí a do kostela natahal dvě bedny zbraní.

Je to kněz, kterého arcibiskupství poslalo do vyhnanství do malé zapadlé vísky ve Španělsku. Sám padre je výborným způsobem tajemný a především, za každou cenu se snaží přesvědčit ostatní postavy, že nadpřirozeno, jehož byli právě svědky, je jen šálení smyslů.

A jde mu to tak skvěle, že jako diváci budete chtít křičet na obrazovku, protože jste to viděli taky a ten pánbičkář vás přesvědčuje o opaku a nezajímá ho to.

Je to osvěžující změna oproti hollywoodskému přístupu, kdy by páter sebral krucifix, posvětil pár stříbrných broků a naostřil osikový kůl.

Žádní lovci čarodějnic

30 stříbrných / 30 Monedas 6
Zdroj: HBO

Álex de la Iglesia drží celý seriál ve velmi civilní, uvěřitelné rovině. Ostatně, jak se na řádný horor sluší a patří.

Čili před obyčejné, lidské postavy staví neuvěřitelně, fyziku popírající věci, ale odpovědí na ně není protikouzlo či meč s postříbřenou čepelí.

Naopak, postavy trpí, křičí strachem a v krvi umírají, zatímco se kněz modlí a jen tu a tam poskytne radu či vysvětlení, které ale nestačí na vysvětlení nevysvětlitelné situace.

Současně je seriál pevně spjatý s kulisami a prostředím katolické církve. Název série, 30 stříbrných, je velmi výmluvný (pro jistotu – za 30 stříbrných Jidáš zradil Římanům Ježíše a prozradil jim, kde jej najdou).

No a těchto 30 stříbrných mincí je skutečných, takže se je někdo snaží sehnat dohromady a neváhá u toho použít cokoliv. Protože pokud všechny Jidášovy mince shromáždíte, tak…

30 stříbrných / 30 Monedas 7
Zdroj: HBO

Hororová minisérie obsahuje také mnoho chyb a teď nemluvíme o rozbitých oknech, které se opomenutím filmařů objeví v následující scéně netknuté.

Jde o to, že Iglesiovy postavy dokáží přežít neuvěřitelnou krvavou lázeň, což podrývá divákovu důvěru.

Zatímco v jedné scéně je vykoupe v krvi a bolesti, v další už zvesela utíkají před nebezpečím. Scénář také nutí postavy ignorovat očividné věci jen za účelem zvýšení napětí, takže se občas chovají křečovitě i nelogicky.

Naštěstí se tak děje jen v malém procentu případů, takže si zbytek každého dílu lze naprosto parádně užít.

Za zhlédnutí rozhodně stojí

30 stříbrných / 30 Monedas 8
Zdroj: HBO

Minisérie 30 stříbrných nabízí „starý dobrý“ horor, který obsahuje kvalitní výběr z klasických a léty ověřených strašidelných témat.

Autoři nehledají nové cesty, jak tyto náměty uchopit, ale převyprávějí je naprosto klasickým způsobem.

Takže ano, vytvářejí otřepané a snadno prokouknutelné klišé, ale dělají to velmi kvalitním, řemeslně skvěle propracovaným způsobem, takže plní svoji funkci na 100 %.

Pokud se divák nebude vysloveně bát, mráz mu po zádech občas přejede téměř určitě.

Současně je v jednom kuse udržován v napětí, co dalšího děsivého se na scéně objeví nebo jaký dílek do skládanky tajemného příběhu scénáristé přidají.

30 stříbrných / 30 Monedas 9
Zdroj: HBO

Čili vzato kolem a kolem, každý díl diváci zhlédnou jedním dechem.

Seriál HBO je tak na sklonku roku 2020 příjemným překvapením, nejen vysokou kvalitou, ale také použitím klasického hororu, který potěší nejen milovníky tohoto žánru.

30 stříbrných / 30 Monedas

Režie: Álex de la Iglesia

Scénář: Álex de la Iglesia, Jorge Guerricaechevarría

Kamera: Pablo Rosso

Hudba: Roque Baños

Hrají: Mafalda Carbonell, Eduard Fernández, Javier Garrido García, Macarena Gómez, Carmen Machi, Megan Montaner, Pepón Nieto a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
80 %
Lukáš Vaníček
Mám rád fantastiku všeho druhu, ale opravdu s gustem si vychutnám dobrý horor, kyberpunk nebo oddechové akční sci-fi. Jelikož mám rád i publicistiku, stále mě baví psát recenze, reportáže i rozhovory. Doufám, že to někoho baví i číst… Nicméně jednou jsem už byl dokonce citovaný v diplomové práci jako zdroj!
30-stribrnych-ve-spanelske-vesnici-povstavaji-mrtvi-z-hrobu-duchove-unaseji-bezmocne-a-deti-se-rodi-z-krav-dabel-chce-opet-ovladnout-svet+ výborně zpracovaná hororová klišé + herecké výkony + fakt strašidelné scény + napětí + postupně odhalovaný příběh + uzavřené epizody, které na sebe navazují - postavy občas jednají nelogicky