Anthony Reynolds: Zničení cover
Zdroj: Nakladatelství Laser

Zničení je prvním oficiálně vydaným románem League of Legends. Kniha nás zavádí do dávné minulosti a vypráví příběh Camavoru, národa založeného na dobývání, slávě a boji. Jsou zde však tací, kteří se osud svého národa pokusí změnit.

Trochu historie…

Psal se rok 2009, když světlo světa spatřilo League of Legends (LoL) od tehdy neznámých Riot Games. V té době ještě nikdo netušil, že se z nenápadného vyzyvatele oblíbené Doty stane hegemon, jenž zcela ovládne žánr počítačových MOBA her a na dlouhá léta bude jednou z nejhranějších počítačových her v historii.

LoL za těch pár let dalece přesáhlo své odvětví a stále více se z něj stává klasická popkulturní značka. Což je ostatně vidět i na množství produktů, které stále častěji s logem League of Legends vycházejí

Ostatně hra má rozhodně z čeho čerpat a její svět Runeterry patří k jedněm z nejrozmanitějších a nejzajímavějších světů, na které můžeme narazit. Dlouhá léta byl však lore “lolka” trestuhodně nevyužit a omezoval se pouze na krátké příběhy a filmečky spjaté s událostmi ve hře. To se však pomalu, ale jistě začalo měnit.

A tak kromě tradičního merche zde máme mobilní variaci na klasické “lolko” v podobě hry Wild Rift, deskovou hru Mech a Minions, celou řadu komiksových adaptací, veleúspěšný seriál z dílny Netflixu Arcane, a nyní i tradiční knižní románovou adaptaci, která by měla lore League of Legends vytěžit naplno.

Anthony Reynolds: Zničení obálka
Zdroj: Nakladatelství Laser

Zda tomu ale skutečně tak bude ukáže až čas. Každopádně první vlaštovka je zde, aby otestovala zájem fanoušků a zkusila jakým směrem se vydat.

Autor Anthony Reynolds měl před sebou rozhodně nelehký úkol, a to hned z několika důvodů. Obecné rysy tohoto příběhu byly vyprávěny opakovaně a tak jej zapálení fanoušci bezpochyby alespoň v základních rysech znají.

Zároveň je zde neméně početná skupina lidí, kteří nehráli jedinou hru ze světa LoLka a Reynoldsovým úkolem bylo tyto dvě skupiny spojit a připravit jim ucelený a poutavý příběh, který dokáže udržet pozornost a bude zajímavý pro oba tyto tábory čtenářů…

Za devatero horami…

Jak již v předchozím textu řečeno, Zničení je prvním oficiálně vydaným románem ze světa League of Legends. Kniha nás zavádí do dávné minulosti a vypráví příběh Camavoru, národa založeného na dobývání, slávě a boji. Jsou zde však tací, kteří se osud svého národa pokusí změnit.

Zatím se ale celá říše ocitá na rozcestí. Starý král zemřel a jeho syn Viego, jenž se nikdy neměl stát dědicem, skončí s královskou korunou. Zničení však není příběhem primárně o Viegovi, ale králově neteři, jeho věrné důvěrnici, rádkyni a generálce Kalistě. Ta je  mimochodem zasnoubena s další důležitou a známou postavou tohoto universa – s Hecarimem, velmistrem Železného řádu království.

A jelikož všichni fanoušci moc dobře vědí, co je vlastně Viego zač a jak snadno se nechá “svézt” na špatnou stranu síly, je to právě Kalista, která se tohoto mladého muže snaží ze všech sil odvést od jeho nejhorších a nejsobečtějších pudů a přivést ho k tomu, aby se stal řádným králem. A přitom žongluje s vojenskými povinnostmi, dvorskou politikou a náklonností svého snoubence.

Její plány ale berou vcelku rychle za své, jsou záhy zmařeny, když vrahova otrávená čepel zasáhne Viegovu ženu Isoldu a nakazí jí záhadnou chorobou. A právě Kalista je pověřena nelehkým úkolem najít na jed z čepele lék. Pouť na zkorumpované Požehnané ostrovy buď zachrání královnu i zem, a nebo vše uvrhne do věčné temnoty…

Dobře známé kulisy

Pro fanoušky League of Legend je tento příběh velice dobře známý a asi netřeba ho více přibližovat. Avšak ani ti, které toto univerzum až doposud zcela míjelo, nemusí zoufat a nemusí se bát do knihy pustit.

Ano, velice pravděpodobně nedostanete tak komplexní zážitek a plně neoceníte veškeré odkazy na další místa universa, které se zde nacházejí, avšak pro pochopení děje a toho o co zde vlastně jde, to není úplně potřeba.

Reynoldsovi se podařilo velmi dobrým způsobem vše vyvážit tak, aby kniha byla co nejvíce přístupná pro naprosté nováčky, ale zároveň měla co nabídnout i ostříleným matadorům tohoto světa.

Na jedno je však potřeba přeci jenom upozornit. Ačkoliv je hra především o boji a šarvátkách, v knize se jich zase tolik nedočkáme. Ale nebojte, i na ty zde dojde, byť ne v takové míře, jaké bychom asi čekali. Autor nám to naštestí vynahrazuje v jiných ohledech. Ostatně má se o co opírat.

Propracovanost světa a s ním spojený lore, je jednou z nejvíce překvapivých věcí, která se k League of Legends váže. Většina lidí má tuto hru spojenou s relativně nenáročnou zábavou, za kterou by rozhodně nehledali nějaký hlubší příběh, historii a propracovaný svět.

Avšak opak je právě pravdou. Runeterra je jednou z nejpropracovanějších fantasy říší, se kterými se můžeme v herním světě setkat a rozhodně si nezadá ani se světem World of Warcraft.

Závěrem

Díky tomu měl autor v mnoha ohledech značně ulehčenou práci a mohl se zaměřit na důležité věci. Mohl tak zapracovat na samotných postavách, jejich charakterech a vývoji.

Ostatně hráči League of Legends strávili roky hraním za Hecarima nebo luštěním lore teorií o Isoldě, a tak je rozhodně fajn, že nám kniha tyto postavy trochu více přiblížila. To vše v příjemně ubíhajícím tempu, které nikde moc nezadrhává a čtenáře neruší od četby.

Na druhou stranu kniha mapuje přesně ty příběhové úseky, které byly v podstatě vysvětleny už v rámci samotné hry. Zničení tak nepřichází s žádnými velkými překvapeními či zvraty ve vyprávění –  je to jen ponurý pochod od počátku příběhu k jeho neradostnému konci. Nic více, nic méně.

V tomto ohledu se ale asi ani více čekat nedá. Příběh jako takový byl v hlavních obrysech již známý, a tak nebylo kam uhýbat. Na druhou stranu toto povzdechnutí bude platit jen pro ty čtenáře, kteří lore hry a příběhy s tím spjaté dobře znají. Pro běžného čtenáře se bude jednat o další zajímavý fantasy román, který slupnete jako jednohubku.

Zničení vás tak na zadek velice pravděpodobně neposadí, a to ať jste příznivec LoL nebo vás toto univerzum zatím zcela míjelo. Je si však potřeba uvědomit, že jsme zatím na úplném počátku a toto je pouze první vlaštovka, která by mohla stát na počátku něčeho skutečně velkého a fantastického. Jak to ale nakonec bude ukáže až čas.

Zatím se musíme spokojit s touto vcelku povedenou jednohubkou, která nás zavádí do fantastického světa Runeterry zase trochu v jiné formě.

Anthony Reynolds: Zničení

Vydal: Nakladatelství Laser, 2022

Překlad: Jiří Janák

Počet stran: 408 / brožovaná

Cena: 339 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
80 %
Zpracování, cena
75 %
Styl, překlad
70 %
Cíl knihy, splnění
75 %
Petr Čapek
Otec, blogger, recenzent, ale především nadšenec do moderních technologií a nejrůznějších geekovin.
zniceni-prvni-plnohodnotny-roman-league-of-legends-pro-novacky-i-ostrilene-matadory-sveta-runettery+ League of Legends v knize + lore, na kterém lze stavět + přístupnosti i pro naprosté nováčky - pomalý rozjezd - kniha nepřináší nic extra nového - na postavách se dalo více zapracovat