Leigh Bardugo – Zjizvený král cover
Zdroj: Nakladatelství Fragment

Král Ravky, Nikolaj Lantsov marně přemýšlí nad tím, jak naplnit královské pokladnice a znovu získat ztracenou slávu jeho království. Zároveň s tím se musí zbavit temné kletby, jež sužuje jeho tělo. Podaří se mu nemožné a dostane se z hlubin temnoty?

Leigh Bardugo se proslavila trilogií Griša, která se dočkala i seriálu od Netflixu. Proto se není čemu divit, že spisovatelka vydala další pokračování. Znovu se ocitáme ve světa, jenž je plný magie, grišů, králů, chytrých zlodějů a udatných bojovníků.

Zjizvenému králi předchází původní trilogie Griša, pak dvojdílné vyprávění Šest vran a Prohnilé město. Nyní se nám do rukou dostává další pokračování, které rozvíjí osudy nám dobře známých postav, které ušly dlouhou a trnitou cestu. Je nutné zdůraznit, že pokud jste nečetli předchozí knihy, tak nemá smysl jako první sahat po Zjizveném králi! Byli byste ztracení. A o čem tedy Zjizvený král je?

Kniha je zaměřená především na krále Nikolaje, jenž to nemá vskutku jednoduché. Jeho armáda je nedostatečná, loďstvo zchátralé, na vybavení nemá finance a aby toho nebylo málo, tak mu ostatní země hrozí válkou. Zároveň s tím bojuje s prokletím, které stíhá jeho tělo.

Leigh Bardugo – Zjizvený král obálka
Zdroj: Nakladatelství Fragment

Ale tady ho nejednou zachraňuje krásná a statečná Zoja Nazjalenská. Ta též myslí na blaho království a snaží se krále přesvědčit k tomu, že nastal čas, aby si našel ženu a zplodil dědíce a tím pádem zajistil království stabilitu, a i přísun peněz. Jenže nic není tak jednoduché, jak to vypadá a Nikolaj o tom ví své…

Nicméně spisovatelka nás přivádí i k Nině Zenikové, jež je bývalou členkou Kaze Brekkera, tak nyní pracuje jako agentka Fjerdě. Tento národ totiž griši považuje za čarodějnice a loví je a zabíjí. Nejznámějším lovce je Jarl Brum, s nímž má Nina určitý spor a hodlá se mu pomstít…

Bardugo opět používá er-formu. Čtenář je za tento způsob vyprávění rád, protože vidí do mysli hlavních hrdinů. A i díky tomu působí jednotlivé pohledy postav uvěřitelněji Vyprávění je rozkouskované a přeskakujeme z jedné postavy na druhou. Tudíž jednu kapitolu čteme z pohledu Nikolaje, Zoji, Dimy a Niny. Začátky kapitol jsou krásně graficky ztvárněné. Ani přebal knihy, jenž září zlatou barvou a má vystouplá peří nezůstává pozadu. Nechybí zde ani velmi podrobná mapka celého království.

Spisovatelka udělala to, že ve Zjizveném králi spojila příběh trilogie Griša a Šesti vran. Navíc je zde vidět velký posun ve psaní, protože hlavní postavy už nejsou tak ploché a prošly si určitým vývojem. Co si budeme, tak trilogie Griša byla psaná dost naivně a hlavně černobíle, nebylo nic mezitím.

Autorka si očividně vzala ponaučení a dost se zlepšila. Díky tomu se zlepšil i vztah mezi Zojou a Nikolajem, kteří už oba nejsou takoví nepříjemní pitomci. Přitom celou dobu víte, že ti dva spolu nikdy neskončí, protože vztah mezi králem a grišou je zakázaný. Navíc díky těm dvěma se setkáváme s charakteristickým sarkasmem a humorem, jenž známe z předchozích dílů.

Vzhledem k rozsáhlosti příběhu, kniha má 422 stran, nečekejte žádnou rychlou jízdu plnou akce. Všechno se dozvídáme společně s hlavním aktéry, ale i tak se čtenář prostě nestíhá nudit. A je až fascinující, jak všechno Bardugo vychází.

Nicméně v polovině knihy dochází ke zlomu a přeskakujeme do druhé části vyprávění, které se jmenuje Čarodějka v lese. Pro mě, jakožto čtenáře to byl celkem nečekaný skok, ale ne nepříjemný. Taková fantasy s trochou historie.

Na Zjizveném králi už je vidět, že má spisovatelka už něco málo za sebou. Trilogie Griša, dualogie Šest vran, Trnitá řeč a velmi zajímavý Devátý spolek což je napůl thriller, napůl fantasy, Vládu vlků a napsala i Wonder Woman: Válkonoška. Tudíž čtenáře pokrok ve psaní ani nepřekvapí.

Nutno podotknout, že se znovu potkáme s příběhy z minulých knih, které zde propojila v jeden naprosto originální. Bardugo má pomalé rozjezdy a nejednoho čtenáře by to mohlo odradit. Jenže musí nás nějak vpravit do jejího světa, jenž je velmi komplikovaný a vysvětlit veškeré detaily. Jinak bychom byli ztracení. Těch informací a jmen je tam skutečně mnoho.

Celkem proto chápu, proč má obecně Zjizvený král tak malá hodnocení. Ale přijde mi to škoda, protože když se potom dostanete k finále, které řekne všechno a zároveň nic, tak si říkáte, že už chcete další díl. Ten již naštěstí vyšel a jmenuje se Vláda vlků.

V tomhle díle si přijdou na své fanynky krále Nikolaje. Je ho tu víc než dost a s ním, jak jsem se již zmiňovala výše, přichází na scénu sarkasmus a humor. Vlastně se mu ani nedivím, poněvadž sám toho má naloženého víc než dost. A s humorem je najednou veselejší i sebehorší situace. Kolikrát se tak stane, že se při čtení pasáže, kde se odehrává něco vážného, přistihnete přitom, že se umíváte! Prostě Leigh Bardugo a její styl.

Co musím ještě vyzdvihnout, tak je grafická úroveň knihy. Málokdy se mi stane, že bych si jen užívala vzhled knížky, listovala jednotlivými kapitolami, abych zjistila, jaká ilustrace tam je a hladila přebal knihy, který je naprosto dokonalý. Přijde mi, že všeobecně knihy spisovatelky Leigh Bardugo mají díl od dílu lepší grafiku a vzhled. Zároveň kniha má i velmi příjemný formát a přes větší počet stran se drží dobře a nebolí z toho ruce.

Zjizveného krále si zamiluje každý, kdo propadl fantasy světům a jejich příběhům. Spisovatelka využila této popularity a dala nám fungující svět se vším všudy. Od griš, nebezpečné tvory či lovce čarodějnic! Navíc hodně dělá to, že prostě chcete vědět, jak jednotlivé osudy hrdinů dopadnou. Proto, pokud milujete akční fantasy, tak právě Zjizvený král je pro vás tou pravou volbou.

Leigh Bardugo – Zjizvený král

Vydal: Nakladatelství Fragment, 2019

Překlad: Dana Chodilová

Počet stran: 422

Cena: 399 Kč