Žhářka: může malá holčička zničit svět? Je pyrokineze dar nebo prokletí?
Zdroj: Nakladatelství BETA Dobrovský

Jak dlouho dokáže rodič udržet své dítě v bezpečí? Má šanci obstát proti zbrani jen s nadpřirozenými schopnostmi? 

První vydání Žhářky se datuje v roce 1980 a jen tuzemský knižní trh loni uvedl páté vydání. I s ohledem na filmová zpracování lze konstatovat, že jde o jedno z kultovních děl Stephena Kinga. Otázky, které kniha vyvolá jsou stále aktuální, a to nejen kvůli paranormálnímu nadání hlavní hrdinky Charlie McGeenové.

Vše začalo dávno před tím, než se narodila. Její otec Andy se zúčastnil testování neznámé látky P6 za odměnu dvě stě dolarů. Právě zde potkal Vicky, se kterou později založil rodinu. Neznámá látka měla v testovaných subjektech vyvolat různé nadpřirozené schopnosti. Což se sice skutečně stalo, ale většina testovaných spáchala do pár let sebevraždu. J

en Vicky a Andym si žili relativně normální život. Pokud do něj počítáte i to, že Andy dokázal myslí ponouknout ostatní lidi a Vicky stačil pouhý pohled, aby zavřela dveře. A jejich malé roztomilé batole čas od času zapálilo svoje hračky. Že šlo o následky pochybného testování – o tom nikdo nepochyboval.

Sňatek Andyho a Vicky neunikl pozornosti Dílny, tajné vládní organizace, která účinky látky P6 zkoumala. A chtěla víc, mnohem víc. Protože co kdyby dokázali pouhou chemií v lidech podnítit schopnosti, které vídáme jen na stříbrném plátně? Mohli by pak ovlivnit vývoj mnoha situací ve svůj prospěch. Lidstvu by se ovládnutí takových zbraní pod taktovkou vlády mohlo stát osudné, ale v boji o moc se hranice nekladou.

Žhářka: může malá holčička zničit svět? Je pyrokineze dar nebo prokletí?
Zdroj: Nakladatelství BETA Dobrovský

Děj knihy sleduje Andyho a sedmiletou Charlie na útěku, poté co lidé z Dílny zavraždili Vicky. Nikdy se nadlouho nedokázali skrýt, prostředky měli omezené, zatímco jejich protivníky nic nelimitovalo. Nevyrovnané síly, i přes paranormální nadání obou hlavních hrdinů, směřovaly k nevyhnutelnému konci.

Slabší polovinu knihy vtahuje King své čtenáře do děje, buduje atmosféru, protíná děj flashbacky, kterými vysvětluje důvody a závažnost celé situace. Samozřejmě také její bezvýchodnost.

Velmi důležitá je psychologie postavy Charlie McGeenové, přece jen je to malá holčička, která si má užívat bezstarostné dětství. Jenže její rozpoložení a starosti se výrazně liší od vrstevníků a dívka tak nedobrovolně dospívá. Proto musí být na první místně uvěřitelnost. Zvládnou s tím ale kalkulovat agenti, kteří jsou jí a jejímu otci v patách?

Stephen King to zvládl velmi dobře. K problematice duševního rozpoložení Charlie přistupoval z mnoha úhlů pohledu a zpracoval několik hypotetických scénářů, které vyvracel, nebo naopak rozvíjel. Všechny verze předkládá čtenáři prostřednictvím rozličných cílů několika klíčových zaměstnanců Dílny.

Vystavil proti sobě tři rozdílné charaktery, které o osudu Charlie a Andyho mají rozhodnout. Jsou jimi kapitán Hollister, vedoucí celého projektu, doktor Hockstetter a jednooký indián chlápek na špinavou práci John Rainbird. Právě on si omotá všechny vedoucí pracovníky kolem prstu a zařídí, aby vše klaplo ke spokojenosti Dílny. Rainbird má ale s Charlie své vlastní záměry.

„Přemýšlel o těchto věcech a pak se přistihl, že začal myslet na to, jaké by to bylo zabít dítě.“

Většina padouchů považovala Charlie za malé hloupé dítě, tím ale nikdy nebyla. Proto podlost, s jakou se Rainbird vloudí do její přízně, vzbuzuje ve čtenáři silné rozhořčení.

Množstvím postav se to v knize jen hemží, jde o nezbytnou nutnost, protože pyrokinetické nadání malé Charlie sem tam někoho nemile poznamená. A samozřejmě spousta lidí je třeba také pro udržení chodu přísně utajovaného pracoviště, v jehož nitru se o účinky látky P6 zajímají. Od vedoucích pracovníků po prosté údržbáře.

Ale taková lahůdka není u Kinga ničím neobvyklým. Stejně jako sázka na lidskou přirozenost, a to – drby. Když potřebujete, aby se něco zaručeně rozšířilo, dejte tomu nálepku tajemství.

„Tajemství, jak by doktora Hofferitze poučil kapitán, je ještě nestabilnější než uran 235 a jeho stabilita úměrně klesá, když je vyřčeno.“

I když tempo příběhu zrovna nepádí kupředu, nelze mu upřít čtivost a propracovanost problematiky. Druhá část knihy se zabývá především plány Dílny, jak z Charlie a Andyho vytěžit potřebné. V er formě, stejně jako v celé knize, sledujeme děj z mnoha úhlů pohledu. Někdy je pro zdůraznění proložen korespondencí, jindy využívá naléhavých vnitřních dialogů v krátkých větách kurzívou a v závorce.

Zasvěcení do problematiky je důkladné, čtenář porozumí motivaci vládních agentů, a přesto stále inklinuje k Charlie. I když je otázkou, zda by pro bezpečnost lidstva nebylo vhodnější dívku eliminovat, protože její potenciál by podle duchovního otce látky P6 mohl představovat hrozbu srovnatelnou s jaderným výbuchem.

Jako možné řešení se samozřejmě nabízí účelová výchova. Jenže toho páni doktoři těžko dosáhnout, když dívku do konce života zavřou, oddělí od otce a zavraždí matku. Pro ně je cílem potvrzení funkčnosti látky P6, aby vývoj mohl dále pokračovat. Nad následky už se nikdo nechce zamýšlet.

Příběh je vybudován na potenciálu hrozby s psychologickými motivy, ale velkou část zde hraje i sci-fi podtext. Přesto se nemůžu ubránit dojmu, že závěrečné testování všech psychokinetickým schopností provází pouze náhodné pokusy, nikterak předem promyšlené. V případě Charlie nedochází prakticky k ničemu jinému než měření teploty a sledování alfa vln. Přitom by se z celé situace dalo vytěžit daleko více.

Označení sci-fi není možná úplně přesné, protože v doslovu Stephen King zmiňuje, že vycházel ze skutečných událostí. Je pravdou, že za dob Studené války vlády skutečně investovaly do podobných projektů s jedinci s jakýmsi telekinetickými schopnostmi, ale projekt nesklidil valné úspěchy. Nebo snad ano a jen o tom nevíme? I tyto otázky kniha vyvolá.

Žhářka samotná je překladatelsky a redaktorsky velmi dobře zpracovaná, přebal je opatřen fotografií hlavní hrdinky z nejnovějšího filmu Žhářka. I když děj filmu není přesnou kopií knihy, ale tady logicky sehrál svou roli marketing.

Příběh mladé dívky je poutavý, neuvěřitelně uvěřitelný a zrůdnost lidí, pro které je jen objekt, bere dech. Naštěstí to v knize vyváží i dostatek lidskosti a silně ochranitelský vztah otce k dceři.

Žhářku hodnotím jako jednu z nejvíce realisticky děsivých knih, kde děj plyne bez zádrhelů a nepřehání se s popisy. Vědecká stránka děje nijak neznudí běžného čtenáře a hlavní kouzlo těží z vývoje situace. Tahle kniha bude ještě dlouho nadčasová.

Stephen King: Žhářka

Vydal: Pavel Dobrovský – BETA s.r.o. (2022)

Překlad: Ivan Němeček

Počet stran + vazba: 356, hardback

Cena: 342 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
90 %
Zpracování, cena
88 %
Styl a překlad
95 %
Cíl knihy, splnění
90 %
Andrea Čekanová
Spisovatelka, která vystudovala knihovnictví, aby nakonec pracovala v oblastí síťových technologií. Matka tří kousků, které učí lásce ke knihám. Fanynka Stephena Kinga, Ira Levina, Jonase Jonassona. Svět fantastiky pro ni dlouho nepřekročil práh Bradavic, Středozemě, těžařské lodi Červený trpaslík, Tardis, Rivie či Zimohradu. Nyní, samozřejmě s ručníkem přes rameno, vyráží do nekonečna a ještě dál.
zharka-muze-mala-holcicka-znicit-svet-je-pyrokineze-dar-nebo-prokleti+ přiměřená délka + padouši nejsou samoúčelní + vědecké aspekty jsou srozumitelné + nadčasovost - nevyužití všech možností testování - sázka na náhodu