Humr Johnson 1: Železný Prométheus cover
Zdroj: Nakladatelství Comics Centrum

Píše se rok 1937 v New Yorku. V zšeřelých hotelových pokojích číhají monstrózní opice, podivné vynálezy vydávají záplavy oslňujících světel a ohlušujících zvuků, lepé děvy jsou v ohrožení života a snad za každým rohem číhají nacističtí agenti.

A mezi tím vším kličkuje maskovaný hrdina Humr Johnson, který jako by vyskočil z rodokapsů a komiksů a svým nemilosrdným klepetem spravedlnosti je odhodlán drtit obludy i nacisty bez rozdílu.

První samostatný svazek Humra Johnsona s názvem Železný Prométheus dokazuje hned dvě věci. Za prvé, že půjde o poněkud jiný styl humoru a vyprávění, než na jaký jsme byli doposud zvyklí, a za druhé, že příběh podivného hrdiny tvoří další dílek sofistikované mozaiky, kterou Mike Mignola skládá před zraky užaslého čtenáře.

Humr Johnson, postava, která vyskočila z šestákových románů a komiksů meziválečných let, je v Hellboyově univerzu fantómem, kterého obestírá mnohem tajemnější aureola než lecjakého upíra, svatého či démona.

Objevil se již v několika svazcích hlavní série (především v Červu Dobyvateli), i když spíše jako přízrak než jako skutečná postava. Opakovaně jsme se s ním setkali také v sérii Ú.P.V.O. a teprve nyní se dočkáváme jeho plnohodnotného svazku.

Děj nás zavádí do New Yorku třicátých let, kdy se to zřejmě v Americe nacistickými agenty jen hemžilo. A všichni Hitlerovy muži jdou po úžasném vynálezu profesora Gallaragase – obleku, který využívá vrilovou energii.

O tajuplné energii jménem vril, jinak též zvané flamma reconditus, jsme již slyšeli v minulosti a pozorný čtenář hned nastraží uši, protože je jasné, že zde půjde o Hyperboreu, Anuma a prastaré legendy z úsvitu času, které tvoří půdorys Mignolovy svébytné mytologie, a tudíž jasnou spojnici s Ú.P.V.O. a Hellboyem samotným.

Navíc se záhy ukáže, kdo je zde tím hlavním padouchem – Memnan Sa, přízrak ze snů Liz Shermanové a čtenář je tedy notně navnaděn, že se o této tajuplné postavě konečně něco dozví. Ale že zde nebude prozrazeno vše najednou, je, doufám, jasné.

Humr Johnson 1: Železný Prométheus 1
Zdroj: Nakladatelství Comics Centrum

Příliš není řečeno ani o samotném Humrovi Johnsonovi, což ale vůbec není na škodu. Humr se objevuje a mizí, vyzvídá temná tajemství, občas ukáže, kolik skrytých informací zná, bojuje se zločinem (a zločincům dává okusit své slavné „klepeto spravedlnosti“), ale o něm samotném se toho moc nedozvídáme. Přesto se k nám něco tu a tam dostane, a to na dvou rovinách.

První jsou jeho spolupracovníci, jakýsi tým dobrovolníků, kteří mu pomáhají zajišťovat úkryt a pomáhají mu drobnými službami a úkoly. Ta druhá rovina se nachází nad předchozí (jde o jakousi meta-rovinu) – po každé kapitole je krátká textová informativní vsuvka o časopisech s Humrem Johnsonem a jejich fiktivních dějinách.

Zde se dozvídáme o bláznivých šestákových dobrodružstvích, komiksech, a dokonce i o sérii nízkorozpočtových a brakových mexických filmů s wrestlerem jménem „Langosta Johnson“. Právě tyto pasáže dodávají celé knize tu potřebnou míru nadsázky a humoru, bez které by možná mohl působit až příliš stylizovaně.

Ve spoustě ohledech se Mike Mignola vrací k oblíbeným motivům, které najdeme v řadě jeho děl – nacistické ponorky, podivuhodné mechanické obleky, mozky v láhvi, orientální tortura, a dokonce hned dvě gigantické opice. Podobnými věcmi zde Mignola vůbec nešetří a je pravdou, že dobrodružství Humra Johnsona je právě tím médiem, které to bez problémů unese.

Konfrontace s nacistickými špiony, a dokonce i s americkými federálními agenty (Humr Johnson se netěší státní podpoře jako později zaměstnanci Ú.P.V.O.) dopadne dobře, ale je zcela jasné, že jde o pouhou první kapitolu delšího příběhu (ostatně druhý a třetí svazek Humrovy série vyšel v češtině v loňském, respektive tomto roce).

Výtvarné stránky se zhostil Jason Armstrong, který má na svém kontě řadu děl inspirovaných kořeny amerického komiksu, které přetékají padouchy v roztodivných skafandrech a scény plné laseru a kovových ploch, tudíž je přímo ideálním výtvarníkem pro tuto knihu.

Proces vzniku vzhledu jednotlivých záporáků, samotného obleku, nebo třeba velice pečlivě vypracovaných interiérů (těm Armstrong věnuje obzvláštní pozornost) můžeme sledovat v přiloženém skicáři. Mimochodem, ruku k dílu zde přiložil i Guy Davis, tedy dvorní kreslíř Ú.P.V.O. Však také Memnan Sa vzešel pod jeho rukou a na Mignolovu žádost poskytl skici, jak se tato záhadná postava maskuje v letech třicátých.

Armstrongovi se daří dobře držet atmosféru a výtvarnou linii celého univerza, ale zároveň propůjčuje knize svůj osobitý (byť místy ne zcela originální) styl.

Celkově je Železný Prométheus vším, co byste od plnohodnotného dobrodružství Humra Johnsona čekali – směsí napětí, noiru, nadsázky a Mignolovy mytologie. Svým způsobem zde nacházíme druh humoru, který byl původně zcela vlastní Hellboyovi, ale postupně poněkud vyprchal.

Ony se i velice vtipné hlášky při boji s nacisty a mytologickými tvory okoukají, ale vůbec neuškodí si je jednou za čas osvěžit, navíc ve formátu, kam přesně sednou. Významný plusem je i dynamika příběhu.

Na jedné straně je tempo svižné a příjemné, na straně druhé Mignola nijak nespěchá v objasnění identity Memnana Sa, nebo dokonce Humra Johnsona (které se možná nedočkáme nikdy, jeho identita je do značné míry určena jeho anonymitou a tím, že působí jako by vyskočil ze stránek levných magazínů).

Železný Prométheus od čtenáře vyžaduje, aby přistoupil na specifickou hru. Ta hra je příjemná, vtipná, a navíc buduje očekávání, že se časem hlouběji propracuje pozadí příběhu Ú.P.V.O. a Hellboye.

Alfou i omegou je čtenářův vztah k záhadnému aktérovi příběhu. V předchozích knihách mohl na čtenáře Humr Johnson působit místy rozpačitě, téměř jako postava z jiného světa a žánru, ale možná i to jej činilo tolik zajímavým.

První díl Humra Johnsona není tím úplně nejlepším, co Hellboyovo univerzum nabízí, ale jde o slibný start, který (na rozdíl například od Ú.P.V.O. a jeho rozpačitých začátků), suverénně využívá již existující témata a příběhové linky a splétá je do velice uspokojivého výsledku.

Humr Johnson 1: Železný Prométheus

Scénář: Mike Mignola

Kresba: Jason Armstrong

Vydal: Nakladatelství Comics Centrum, 2017

Překlad: Ladislav Niklíček

Počet stran: 160 stran

Cena: 419 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
80 %
Zpracování a cena
80 %
Styl a překlad
80 %
Cíl knihy a splnění
80 %
Václav Valtr
Sinolog, divadelník a dj. Milovník velkolepých fikčních vesmírů, spekulativní fikce, SW i ST, HP i LoTR, young adult i pohádek. A v neposední řadě otec dvou dětí, u kterých doufá, že podědí jeho lásku k fantastice.
zelezny-prometheus-zabijak-nacistu-samozvany-ochrance-zakona-a-stin-za-vasimi-zady-ve-svete-hellboye+ Vtip a akce + Noirová atmosféra + Zachování Humrovy tajuplnosti - Pulpové estetiky je místy až příliš mnoho - Humr funguje lépe, jako postava v pozadí příběhu