Svět stále není bezpečné místo, kde by děti mohly jen tak běhat po lese a panny se koupat v rybníku za parného léta. A dokud budou stíny plné stvůr, bude stále potřeba zaklínačů a hrdinů, kteří budou ochotni riskovat svůj život pro správnou věc. Tak neztrácejte čas, dobrodružství čeká!

Z Cintry až po Kaer Morhen

Kdo z vás by neměl chuť na krátkou chvíli potěžkat meče zaklínačů, posedět s trpaslíky a bardy u korbele zlatavého moku či spatřit na vlastní oči sílu magie nádherných čarodějek? Mít možnost alespoň na jeden den objevovat krásy a nástrahy světa Andrzeje Sapkowského!

Již při prvním ohledání krabice vás zaujme vcelku líbivá grafika, která hraje sytými barvami na všechny strany. Po nahlédnutí dovnitř vaši pozornost jistě upoutají detailní plastové figurky a nevšední kostky, o těch však více později.

Součástí balení je rovněž obrovská spousta žetonů a karet, ale tím asi nejlepším a nejpěknějším co v bedně najdete, je výrazný herní plán, představující zjednodušenou mapu, po níž se můžete vypravit se čtyřmi různými hrdiny – Geraltem z Rivie, Marigoldem, Triss Ranuncul a Yarpenem Zigrinem.

Jak počet hrdinů napovídá, hra je až pro čtyři hráče, nejméně však pro dva. Cílem je mít na konci co nejvíce bodů, které můžete získat plněním úkolů hlavních, vedlejších či pomocných, zdoláváním nástrah při pátrání nebo skrze dovednosti jednotlivých postav.

K tomu se musíte pohybovat po mapě z města do města (Mahakam, Cintra, Rivie, Oxenfurt a další) pomocí figurek, sbírat stopy, bojovat s nestvůrami, čelit nepřízni osudu a v neposlední řadě vylepšovat své hrdiny. A občas zasáhne i nějaká ta šťastná náhoda.

RPG na věčné časy a nikdy jinak

Nebyl by to Zaklínač, aby se nejednalo o hru s prvky RPG (role play game, alias hra na hrdiny). Každá postava má svou vlastní sadu unikátních vylepšení, která ji pomohou překonávat těžší a těžší překážky. K tomu se rovněž váže strategie, jelikož s každým charakterem musíte zvolit trochu odlišný způsob hry.

Zatímco za Geralta budete řešit většinu problémů pomocí meče, elixírů a znamení, Triss má kouzla a magické předměty. Yarpen má své kumpány a různé trpasličí náčiní a Marigold, ten si brnká na loutnu v kruhu přátel a snaží se tvářit nenápadně. S tímto se pojí i hlavní úkoly jednotlivých hrdinů, které jsou rozděleny do tří skupin – červené (boj), modré (magie) a fialové (diplomacie).

Geralt má možnost volit své hlavní úkoly pouze z červené skupiny, ty ostatní jsou mu zapovězeny. Triss volí z modré, Marigold fialové a Yarpen (možná že na tom trpasličím chvástání opravdu něco bude) je takový univerzál, ten má červenou a fialovou.

Již z povahy samotných postav (kdo četl knihy, ví) a výše zmíněného tedy vyplývá, že s Geraltem budete bojová střetnutí vyhledávat více, než s Marigoldem, se kterým se jim naopak budete snažit vyhnout. Aby toho nebylo málo, postavy mají svou vlastní jedinečnou kostku (pouze Geralt jich má více), doplněnou třemi kostkami společnými pro všechny, pomocí kterých se tato střetnutí vyhodnocují.

Pozor, je to závod!

Hra má příjemně rychlé tempo, za což dle mého názoru vděčí kombinaci několika faktorů.

V prvé řadě jednoduchá pravidla. Ta jsou rozumně obsáhlá a herní příručka dokonce nabádá k tomu, abyste při první hře ani nečetli celou brožuru, ba naopak jeli pouze podle stěžejních mechanismů a až v průběhu samotné hry nahlíželi do pravidel pro upřesnění konkrétních situací. Z tohoto hlediska je hra vhodná i pro začátečníky.

Dále pak počet akcí jednotlivých hráčů. Ve svém kole máte pouze dvě volitelné akce a jejich celková nabídka není nikterak velká – cestování, pátrání, vylepšení, unikátní schopnost každé postavy a odpočinek. Nemusíte tedy zdlouhavě přemýšlet, co budete dělat, mnohdy se rozmyslíte již v průběhu tahů ostatních hráčů.

Výhodou hry je, že nikdo nemůže zemřít, takže nehrozí, že byste se půl hry pouze koukali na ostatní a čekali na další partii. Na druhou stranu, čím více z vás „teče“, tím méně toho jste schopni reálně udělat, tudíž se o to více usnadňuje výběr vašich činností v průběhu kola.

Hra končí ve chvíli, kdy první hráč splní třetí hlavní úkol, a ostatní dohrají své poslední kolo. A jelikož jsou některé úkoly snazší (o to pak rychleji hotové, leč však méně bodované), dá se tato podmínka splnit velice rychle. Pak nastává závod doslova o každý možný bod.

Suma sumárum

Zaklínač, dobrodružná hra se dá zařadit mezi hratelné kusy, které zabaví a neurazí. Pro začátečníky s nadšením pro fantasy či fanoušky Zaklínače je to výborná volba, která Vás může zasvětit do světa deskových her. Vy náročnější to budete vnímat spíše jako oddechovku, u které nemusíte příliš přemýšlet a kombinovat, ale i takové hry najdou ve sbírce své uplatnění.

Hra disponuje obrovskou spoustou hlavních úkolů a v kombinaci s různým stylem hraní u jednotlivých postav tak poskytne zábavu pro mnoho večerů. Drobným nedostatkem může být, že principiálně jedou všechny úkoly na stejné vlně, což může někoho po čase omrzet.

Naproti tomu je hra docela vyrovnaná a vyhrát se dá s každou postavou, což osobně u podobných formátů považuji za velké plus. Občas vše dokáže zvrátit nepřízeň osudu, ať už se jedná o výsledky hodů na kostkách nebo o události z karet pátrání, ale to už ke hrám tak nějak patří.

Přímá interakce mezi hráči je omezena na výměnu surovin (stopy, peníze), plnění pomocných úkolů a Marigoldova vylepšení. Pro někoho z vás to může být málo, pro jiného tak akorát. PVP (player versus player – hráč proti hráči) je v této hře zcela eliminováno, což většina začátečníků spíše uvítá. Navíc je to dáno i motivy samotné hry, ve kterých se hlavní protagonisté taky nerubali mezi sebou.

Osobně se rád k Zaklínači čas od času vracím právě proto, abych trochu zrelaxoval, ale také – který fanoušek fantastiky nemá rád Geralta?

Ignacy Trzewiczek – Zaklínač, dobrodružná hra

Vydal: ADC Blackfire entertainment

Počet hráčů: 2-4

Doporučený věk: 14+

Doba hry: 60+ min.

Čeština: pravidla ano, materiál ano

Cena: 1000 Kč

[review]