World of Warcraft Wrath of the Lich King – A Pandemic system game cover
Zdroj: Blizzard Entertainment

Daleko na severu se zpod ledového příkrovu probouzí nemrtvá armáda a její král má jediný cíl – podmanit si celý svět. Hrdinové Azerothu musí na chvíli odložit svá dávná nepřátelství, aby se této hrozbě postavili společně. Podaří se jim porazit Krále Lichů dřív, než bude pozdě?

Desková hra „World of Warcraft: Wrath of the Lich King – a pandemic system game“ má rozhodně jeden z nejdelších a nejkrkolomnějších oficiálních názvů, jaký jsem kdy spatřil (proto je to také naposled, co si jej přečtete takto v celé jeho kráse a dál se ke hře budu vyjadřovat většinou v akronymu WotLK).

World of Warcraft Wrath of the Lich King – A Pandemic system game cover 2
Zdroj: ADC Blackfire

Zkušeným hráčům však tento název dává jasně najevo, co od ní očekávat. Přenese vás do světa Warcraftu, konkrétně do období 13 let starého datadisku, kde je hlavním příběhem boj proti Králi Lichů. A na stole tento společný boj funguje obdobně jako v klasické kooperativní hře Pandemic, která je zase mezi deskovými hráči velice známá a těší se dlouholeté oblibě. Kombinace takto silných značek zní jako sázka na jistotu, povedla se však?

Ve hře se vy a až čtyři vaši spoluhráči ujmete jednoho ze sedmi dostupných hrdinů a budete se snažit splnit 3 hlavní úkoly a porazit Krále Lichů Arthase dřív, než vás zaplaví jeho nemrtvá zhouba. Ať to dopadne tak či tak, nezabere vám hra déle než hodinu.

Poklady Azerothu

Krabice WotLK zobrazující epický boj hrdinů proti nemrtvým s obřím logem Warcraftu ve středu je dle mého jednou z nejhezčích, co za poslední dobu vyšla. Avšak její obsah! No, panečku. Velký šestidílný herní plán s mapou Northrendu je na stole impozantní.

Z kartonu si pak kromě pár žetonků vyloupete a sestavíte samotnou Icecrown Citadel, která plánu ve středu kraluje. Co však je hlavní dominantou je plast – v krabici je téměř padesát figurek. 36 malých figurek ghúlů, 7 normálních figurek hrdinů, 3 velké figurky Hrozeb (respektive „hnusů“ pokud jste jako já hráli Warcraft 3 v legendárním českém dabingu) a majestátní figurka samotného Krále Lichů. Na figurkách není impozantní ani tak jejich množství, ale úroveň detailu. Jasně jsou vidět jednotlivé části zbroje, ornamenty a ozdoby.

World of Warcraft Wrath of the Lich King – A Pandemic system game cover 3
Zdroj: ADC Blackfire

Hrdinům jde číst výraz ve tvářích a díky tvrdšímu plastu se zbraně neohýbají, dokonce jsou skoro i nebezpečné – o Arthasovu ostnatou zbroj se dá celkem snadno zranit. A ti malí ghúlové stojí ve třech různých pózách.

Ale i zbytek komponent je na stejné úrovni. 63 akčních karet, které budete mít ve hře na ruce, mají každá jinou ilustraci, kostky mají symboly vyražené, nejen tak nakreslené a na každé z velkých karet hrdinů je krom jeho podobizny i sepsaný krátký příběh na zadní straně. A samotný prvně zmiňovaný herní plán je podrobně ilustrovaný. Prostě radost pohledět.

Výprava do mrazivého kontinentu

Stejně jako většina deskových her, i ve WoW WotLK se budete se svými spoluhráči střídat v tazích. Ve svém tahu vždy máte na výběr ze 4 základních akcí. Můžete se pohnout, můžete se pustit do boje, pokusit se plnit úkol nebo se léčit. Pohyb je přímočarý, prostě se posunete na sousední pole.

U ostatních akcí se používají kostky. U boje hodíte a dáte zranění nepřátelům dle toho, kolik vám padlo pěstí. Pak vám ale každý přeživší nepřítel dá také jednu ránu, pokud ji nevykryjete symbolem štítu. Pokud se potřebujete léčit, opět hodíte kostkami a doplníte si tolik životů, kolik padlo pěstí. Pokud chcete plnit úkol, musíte se nacházet na úkolovém poli, hodit kostkami a posunout žeton na úkolu o tolik políček, kolik vám padlo pěstí, následně pak ale dostanete také nějaké zranění. A mohou se vám stát i horší věci.

World of Warcraft Wrath of the Lich King – A Pandemic system game cover 4
Zdroj: ADC Blackfire

Záleží na tom, jaký úkol plníte. Někteří hrdinové mají také vlastní speciální akce, které mohou provádět – třeba taková Sylvanas útočí střelbou na sousední pole, Jaina se teleportuje a Thrall dokáže seslat řetězový blesk.

V jednom svém tahu zahrajete vždy 4 libovolné akce. Takže se třeba dvakrát pohnete, zabojujete a pak se budete léčit. Krom toho máte k dispozici akční karty čtyř: karty boje zvýší váš útok v boji. Obrana vás naopak uchrání před zraněním. Léčení nepřekvapivě přidává životy a Pohyb vás posune. Zahrání těchto karet vás nestojí žádnou akci.

Karty také hrají roli při plnění úkolu, pokud máte na ruce kartu správné barvy, můžete posunout žeton na úkolu o další políčko. Takto mohou při plnění úkolu pomoct i ostatní hrdinové, pokud stojí na stejném poli.

Boj o Northrend však není poklidná procházka malebným Ledovým královstvím. Po tom, co dohrajete svůj tah se na řadu dostane hra a zavalí vás nepříjemnostmi. Otočením karet z balíčku pohromy se na už tak nemrtvými zaplněné mapě objeví noví ghúlové. A pokud by se na některém políčku měl objevit čtvrtý…. No, tak to teprve začínají problémy! Místo něj se objeví Hrozba, která nebude nekompromisně lovit nejbližší hrdiny, ale hlavně se posune žeton zoufalství. A to je zlé. Pokud tento žeton dojde až na konec stupnice, tak prohrajete…

World of Warcraft Wrath of the Lich King – A Pandemic system game cover 5
Zdroj: ADC Blackfire

Jo a víte, jak jsem říkal o těch skvělých akčních kartách? Tak na konci svého kola si vždy musíte dvě nové dobrat. Možná si říkáte, jak je to super, ale v dobíracím balíčku je mezi těmito kartami zamícháno i několik „Přívalů nemrtvých“, které, jak název napovídá, na plán vysypou opět další ghúly, a ještě k tomu zvýší počet těchto bestií, které každé kolo přijdou na mapu.

A aby toho nebylo málo, tak váš postup ledovým kontinentem vám bude stěžovat i samotný Král Lichů. Jeho figurka je vždy přítomna na jednom ze tří barevných území.

Pokud hráč bojuje nebo plní úkol na poli které spadá do území, kde je figurka Arthase, dostává o jedno zranění navíc. To bolí, i když smrt hrdiny je zde stejně jako ve videohrách jen dočasnou záležitostí – smrt vás totiž připraví o všechny karty z ruky a posune proklínaný žeton zoufalství rovnou dvakrát. A jelikož na stupnici zoufalství je jenom sedm polí, tak to je opravdu moc.

Abyste Krále Lichů porazili, musíte jej nejprve zahnat do jeho pevnosti v Icecrown tím, že splníte tři úkoly. Každý splněný úkol vám navíc dá odměnu, kterou můžete jednorázově použít ve vašem boji s nemrtvou pohromou. Následně se v samotné Icecrown Citadel postavíte Králi Lichů tváří v tvář a bojujete s ním stejným způsobem, jako kdybyste plnili úkol. Pokud se vám povede jej porazit dříve, než žeton zoufalství klesne na poslední políčko, zvítězili jste.

Zkouška hrdinů

World of Warcraft Wrath of the Lich King – A Pandemic system game cover 6
Zdroj: ADC Blackfire

Hra je fakt pravidlově jednoduchá – až na pár detailů byste zvládli odehrát partii jen z mého popisu výše. Pro přístupnost navíc dělá maximum, k dispozici máte přehledové karty pro každého hráče, na herním plánu je zesumírovaný průběh kola a v pravidlech najdete obrázkové příklady a také detailní vysvětlení akcí hrdinů.

Zahrát si WotLK zvládne dle mého úplně každý, naprosto bez problémů. Vyhrát ji však není naštěstí úplně jednoduché. Díky zrychlující se záplavě nemrtvých jste v časovém pressu a nemůžete si jen tak běhat po mapě a bezcílně rozsekávat, co vás napadne. Stejně tak se snažit jen rychle plnit úkoly bez ohledu na rostoucí záplavu nemrtvých není cesta.

Musíte své snažení rozdělit mezi tyto dvě činnosti a pečlivě sledovat místa, kde hrozí přemnožení ghúlů. Dobré je také sledovat a pamatovat si, které karty pohromy byly otočeny, a které kdy mohou přijít.

Ačkoliv se na první pohled díky neustálému házení kostek může zdát, že je hra hlavně o náhodě, je v ní i dostatek prostoru pro strategii. Několik prvních partií se rozhodně budete zlepšovat a vyhrát nad Lich Kingem pro časem vás bude snazší. Proto je skvělé, že hra nabízí několik úrovní obtížností abyste si mohli vybrat adekvátní výzvu.

Stejně tak si můžete hru zlehčit či ztížit výběrem hrdinů či úkolů. Z hlediska obtížnosti je tedy možností více než dost.

World of Warcraft Wrath of the Lich King – A Pandemic system game cover 7
Zdroj: ADC Blackfire

Radost Krále Lichů

WotLK je za mě fakt skvělou hrou. Herně je jednoduchá, ale ne triviální. Se sedmi hrdiny, devíti úkoly a nastavením obtížnosti, nabízí dost vysokou variabilitu na to, aby po pár hrách neomrzela. Je silně tematická, vizuálně nádherná a při hraní vytváří napětí téměř nad každým hodem kostky či otočením karty pohromy. Je to dokonalá hra? Rozhodně ne.

Stejně jako většina kooperativních her dává možnost jednomu hráči, aby řídil celou hru, všechno vymyslel a ostatní pak jen šoupali svými figurkami po mapě. Stejně tak je nekonzistentní v různém počtu hráčů.

Ve hře je opravdu hodně náhody. Pokud vám budou špatně padat kostky, stěží vyhrajete, a to proti vám může stát i balíček karet, kdy budou přicházet přívaly nemrtvých v tu nejnevhodnější chvíli. V pěti čekáte na tah opravdu dlouho, a pokud nebudete hodně investovat do celkového děje a nebudete společně diskutovat nad možnostmi, možná se budete nudit. Ve dvou se vám zase hůře pokrývá mapa.

Ideální je hra ve třech či čtyřech hráčích, a i v sólu funguje bezvadně.

Moc výtek ke hře nemám, ty výše uvedené jsou z mého pohledu drobnosti, které se vyskytují i většiny kooperativních her. WotLK funguje perfektně, a tematicky je také bezchybná.

World of Warcraft Wrath of the Lich King – A Pandemic system game cover 8
Zdroj: ADC Blackfire

Jako hráč, který vyrostl na Warcraftu, jsem si užíval každičký detail ilustrací a figurek. Obzvláště mě pobavil žeton označující aktivního hrdinu ve tvaru kurzoru z počítačové hry. Příběh hry, a to co v ní děláte, perfektně sedí, a na rozdíl od dříve recenzovaného SmallWorld of Warcraft se budete opravdu cítit jako v Azerothu. Jednotlivé úkoly kopírují dungeony a raidy z počítačové hry a v jednotlivých ilustracích lze poznat specifická kouzla a útoky.

I pokud vám Warcraft tolik neříká, ale jen jste fantasy pozitivní, budete si hru užívat a chtít ji hrát (otestováno na spoluhráčích). Co možná ale chtít nebudete, je hru si koupit.

WotLK je totiž poměrně drahou hrou. Oproti klasickému Pandemicu, se kterým sdílí značnou složku hratelnosti, je o dvě třetiny dražší. I spousta jiných kooperačních her lze pořídit za půlku ceny. Avšak ty rozhodně nebudou mít tak krásné figurky a z krabice se na vás nebude hrozivě dívat Arthas…

World of Warcraft Wrath of the Lich King – A Pandemic system game

Autoři: Justin Kemppainen, Alexandar Ortloff, Michael Sanfilippo

Vydal: Z-man games / ADC Blackfire

Věk hráčů: 14+

Počet hráčů: 1-5

Doba hry: 45 – 60 minut

Čeština: ano (až na jména lokací)

Cena: 1 699 Kč