Liga výjimečných patří bezesporu mezi to nejlepší, co kdy Alan Moore napsal, a pokud pomineme ikonická díla z DC comics a jeho imprintů, tak je Liga a Top 10 vrchol jeho tvorby. Přerušovaně na tomto díle a komiksech ze stejného světa pracuje autor zhruba 20 let, a zatímco v Americe vychází sešity již čtvrté knihy, tak do Čech se řítí kniha Nemo: Srdce z Ledu. Může nějaký spin-off dosáhnout kvalit původní série?
Cesta kolem světa za 50 let
Indický kníže Dakkar, lépe známý pod přijatým jménem Kapitán Nemo (latinsky Nikdo), proslulý vůdce technického zázraku, ponorky Nautilus a jeho posádky. V Moorově podání jde o pomstou a velikášstvím hnaného megalomana a piráta. Technologie, kterou Nemo disponuje je daleko za představami samotného Julesa Vernea a jen málo mozků jeho doby se mu dokáže rovnat. Pro Ligu výjimečných je cenným spojencem. Tenhle komiks ovšem není o něm, ale o jeho dceři Janni.
Stejně jako její otec se Janni uchýlila ke jménu Kapitán Nemo a stejně jako on se vydala na cestu pirátství a společně s Nautilem a svou neohroženou posádkou velmi výjimečných námořníků/bukanýrů je postrachem všech moří a nikdo netuší, kdy znovu její podmořské plavidlo udeří.
Má kořist, bohatství a věhlas, jediné, co ji chybí, je štěstí. Ne proto, že by ho neměla přímo před nosem, ale tíha odkazu jejího otce a vlastní pýcha ji tento pocit odpírají a tak se mladá pirátka s několika vyvolenými vydá překonat původního Nema.
Vydává se na Antarktidu, na výpravu, která tehdy přivedla starého kapitána k šílenství a jeho souputníky na této expedici do hrobu. Předtím si však stihne udělat velmi nebezpečného nepřítele, který jí je na pouti šíleným mrazivým peklem neustále v patách.
Mimo tento příběh se vydáváme také do Berlína čtyřicátých let, kde v Německé megalopoli drží Janninu dceru a zetě jako rukojmí. Jen malá hrstka bojovníků infiltruje do automatizovaného města v srdci Třetí říše a vklouzne do pasti, kterou zosnovala umělá inteligence a nesmrtelní nepřátelé.
Poslední příběh knihy nás pak posouvá až do let sedmdesátých, kdy se Janni stíhaná duchy své minulosti konečně vydává vstříc poslednímu dobrodružství po proudu Amazonky a vstříc hlubinám džungle, kde na ni čekají tajuplné, prastaré chrámy a jejich tajemství.
Vyprávění v odkazech
Odkaz je slovo, které provází tuhle komiksovou sérií od začátku. Zatímco některé odkazy jsou jasné okamžitě, na jiné musíte mít trochu načteno. Těch druhých je především pak v Nemovi více, než v Lize a je jich tu požehnaně.
Zatímco první příběh je především poctou arktickým hororům v čele s H. P. Lovecraftem a jeho expedicím za hranice známého světa a zdravého rozumu, a to tak detailně, že zde autorské duo Moore a O’Neill hojně využívají popisů z Lovecraftových povídek a převádějí je v hrůzostrašně výjevy. Mistrovství vyprávění komiksu, kterým je scénárista známý, se pak ukáže především v šílené scéně na náhorní plošině, kde naprosto neuvěřitelně autor pracuje s časem a příčetností, jak protagonistů, tak čtenářů.
V druhém příběhu nám pak jako první vyvstanou na mysli jména Lang a Harbou a jejich němý film Metropolis a není to jediný film, na který druhá kapitola odkazuje velmi jasně. Příběh, který nabízí alternativní historii druhé světové války, je vlastně jen jedinou šílenou a neustávající akcí, která vyvrcholí neřízenou destrukcí a zkázou.
Knihu uzavírá, jak již bylo zmíněno výše, výprava do hlubin deštných pralesů Jižní Ameriky, kam Janni zavádí hrdost a nenávist vůči její nesmrtelné nemesis královně Ayeshe, kde je čtenářsky nejvděčnější odkaz na Dobrodružství Profesora Challengera ve ztraceném světě od sira A. C. Doyla.
Celou publikaci pak samozřejmě provází inspirace, jak historickými událostmi, tak uměleckými díly 19. a 20. století. Jako poslední bych pak určitě zmínil spisovatele H. R. Haggarda, který byl inspirací pro tento komiks již od první knihy.
Odkazy jsou zpracovány krásně, ale ve výsledku nebýt jich, tak je tato kniha jen směskou vynikajících nápadů, které ve výsledku nedrží moc pohromadě. Tři různé příběhy totiž mapují celé epické putování hlavní hrdinky a je potřeba si uvědomit, že každý z těchto jednotlivých kusů byl původně publikován samostatně a tato sebraná edice pak shrnuje celý Jannin život, a v pouze jedné části, i když historicky ovlivňuje další, tak jiné než velmi křehké pouto nehledejte.
Každý příběh je diametrálně odlišný a jedná se o střípky života velmi zajímavé postavy, a i ty střípky jsou místy vyprávěny příliš zkratkovitě.
Kde může scénář stárnoucího Alana Moorea trochu pokulhávat, tam vše dohání O’Neill precizní a syrovou kresbou a chladným coloringem. Jejich práce nás zaměstnává tak dokonale, že na první přečtení si ani nevšimneme, jak překotně se scénář žene vpřed.
První dva příběhy jsou navíc uzavřeny něčím, co u Moorea shledávám jako velkou slabinu. Jedná se několikastránkové fiktivní reportáže, ve kterých se dozvídáme střípky z života princezny Dakkarové z let mezi jednotlivými kapitolami.
Díky tomu sice překleneme celých 50 let historie tohoto smyšleného světa, ale reportáže jsou celkem nudné čtení a skoro se až zdá, že přicházíme o spousty komiksových dobrodružství.
Zda jde o vyjádření Mooreovi grafomanie, či něčeho jiného se můžeme jen domnívat. Faktem je, že se k tomuto postupu v pozdní části své kariéry uchyluje čím dál častěji.
Chybějící dílky
Ačkoliv českému čtenáři bude většina věcí v knize dávat smysl, především pak pokud četl již dva vydané svazky Ligy výjimečných, tak bez trochy vysvětlování by leccos chybělo a i přesto stále maličké dílky skládačky chybí. Je to proto, že Nemo – Srdce z ledu a následující dva příběhy jsou pořadí až pátou Publikací z tohoto světa.
Především nám pak bude chybět vysvětlení některých události ze třetí Knihy Ligy, kde se královna Ayesha poprvé objevuje a setkává se s původním kapitánem Nemem a Allanem Quatermainem. Přesto, že trilogie o kapitánce Nemo stojí samostatně, tak tyto malé detaily dohromady dávají ucelené, stále vycházející dílo a a jejich absence trochu zamrzí.
Formou vydání je ovšem kniha takřka perfektní. Pevná vazba, přebal a kvalitní papír se stávají v našich končinách konečně normou a po Comics Centru se může Argo dostat v řemeslné práci na druhé místo, a to i přes (pro někoho možná právě pro) spousty různých formátů, ve kterých komiksy v Argu vydávají. Opět si jen postěžuji nad chybějící textovou záložkou, jejíž absence mě vždy rozesmutní.
Suma sumárum je Nemo: Srdce z ledu po všech stránkách velmi nadprůměrnou publikací, která rozšiřuje svět Ligy výjimečných o další skupinu velmi zajímavých postav a my můžeme jen tiše doufat, že se někdy dočkáme kompletního českého vydání této ságy ve stejně kvalitním provedení.
Alan Moore, Kevin O‘Neill – Nemo: Srdce z ledu
Vydal: Nakladatelství Argo, 2018
Překlad: Viktor Janiš
Počet stran: 184 / hardback
Cena: 538 Kč