Romantika francouzkého venkova, ta se musí dotknout i těch největších cyniků. Lahev kvalitního červeného vína, sklizeného z domácí vinice, trocha camembertu a k tomu se z gramofonu line hlas Edith Piaf. Pokud jste navíc majitelem panství, ze kterého se můžete kochat okolní krajinou, ke štestí vám už nic nechybí. Problém nastává v okamžiku, kdy na hrad, kde pobýváte, dopadne vodíková bomba a tím poklidnou idylku rázně ukončí…

Román Malevil není žádnou novinkou, poprvé vyšel v roce 1972 a jeho autor, Robert Merle, za něj získal cenu John W. Campbell Memorial Award, za nejlepší knihu žánru science-fiction. Za tu dobu, se z knihy postupně stala klasika, která se nakonec dočkal i audio zpracování. Pojďmě se tedy podívat, jak tato snaha dopadla. Nejdřív ale k příběhu.

Příběh hraje prim

Malevil sleduje osud hlavní postavy, Emanuela Comta, který na začátku knihy vzpomíná na své dětství a bezstarostný život, během kterého poprvé pozná hrad Malevil. Jak Emanuel stárne a dospívá, zjišťuje, že jeho pouto k malému hradu sílí a rozhodne se na hrad přestěhovat a věnovat se jeho zušlechťování. Do ostrého kontrastu s touto situací, se pak Emanuel i jeho přátelé a blízcí dostanou nečekaně a tvrdě.

V době, kdy se všichni nachází v hradním sklepení a věnují se činnosti vskutku zálibné, totiž stáčení vína, přijde rána, děsivé horko a následně mrtvolné ticho. Zavření v hlubokém sklepě, netuší Emanuel, ani jeho přátelé, co se vlastně stalo.

A vlastně se to pořádně nedozví ani čtenář, protože o tom Malevil není. Malevil je totiž především společenská science fiction, která pojednává o lidech a o tom, jak se zachovají v krajní nouzi. O tom, jak se zařídí, když nad Francií vybouchne bomba a všechny pole i lesy jsou spáleny. Když města a vesnice, které ještě včera běžně navštěvovali, prostě zmizí, spolu s jejich obyvateli. A především je Malevil o tom, zda v lidech převládne civilizace, moudrost a rozum, nebo je ovládnou zvířecí pudy a instikty a zda-li sami dokonají to, co bomby nezvládly.

Emanuel a jeho společenství přeživších se tak pokoušejí obnovit na hradě cokoliv, co jim umožní přežít v novém prostředí a zachovat lidské pokolení. Počínaje záchranou přeživšího dobytka, kontrolou zásob a jejich rozdělováním, přes navazování nových vztahů a přemýšlení nad tím, jestli má vlastně taková snaha cenu. Na příběhu je také znát doba, ve které se příběh odehrává a ve které ho Merle psal. Rozdělení rolí mezi muže a ženy je tu jasně dané a opravdu silnou ženskou roli aby tu člověk pohledal.

Z mého pohledu je však potřeba se právě na kontext a dobu podívat a tak to i vnímat. Navíc, kde je psáno, že by společenské normy jak je známe dnes, v případě jakéhokoliv rozsáhlejšího konfilktu, nevzaly za své.

Bohaté zpracování dramatizací

Čím vás audiokniha Malevil překvapí a řekl bych, že příjemně, je forma, jakou se ji rozhodl režisér Jiří Jiráň zpracovat. Nejedná se totiž, jak je tomu zvykem u většiny současné produkce, o načtení knihy jedním narátorem, ale o dramatizaci takřka divadelního charakteru.

Nakladatelství se po roce příprav podařilo dát dohromady dlouhý seznam více něž třiceti herců, v jejichž čele stojí Martin Myšička v roli Emanuela. Jemu ale zdatně sekundují zkušení herci Jan Hartl, Miroslav Táborský a především Jiří Lábus, který zvládl svou roli podvratného kněze Fulberta na výbornou.

Celou audioknihu pak nahrávali po dobu dvou let, což je na výsledné kvalitě znát a nijak se na ní nepodepsalo ani zkrácení textu, díky kterému má kniha lehce přes 10 hodin. Jak v úvodní dětské pasáži, tak v hlavní části knihy, která se odehrává po výbuchu, jsou všechny postavy obsazeny jinými herci a to posluchači umožňuje vtažení do děje a snadné nasátí atmosféry. To vše je umocněno hudebním podkresem, pod který se podepsal Vratislav Šrámek, spolu se zvukařem Ladislavem Reichem.

Právě hudební podkres výborně vytváří atmosféru francouzského venkova, neboť jsou využívány melodie harmoniky, tolik typické pro francouzské filmy či kavárničky. Zvukový podkres funguje většinu času jen jako příjemné doplnění atmosféry, ale jsou v knize momenty, kdy se podařilo chytrým využitím zvuků navodit husí kůži a vystačit si jen s nimi. A právě tyto momenty ukazují, proč dva roky práce stály za to a také jaký přesah tato audiokniha nabízí oproti klasickému načtení.

Jedinečný zážitek

Druhý pohled by mohl namítnout, že taková dramatizace ubírá pocit z „četby“ a nahrazuje ho divadelní atmosférou, kdy se z čtenáře stává spíše divák. Pro mě byl však zážitek z Malevil něčím, co už na české scéně vzniká jen pomálu a dalo by se to přirovnat k tradičním českým rozhlasovým hrám, ze kterých mi ihned přisla na mysl Továrna na absolutno, načtená Rudolfem Hrušínským a Vlastimilem Brodským.

Na audioknize Malevil se mi špatně hledají negativa, protože se tu sešla literární klasika s kvalitním podáním zkušených herců. Samořejmě, kniha bude dnes postavena do kontrastu s dalšími díly podobného ražení, jako například Cesta od Cormaca McCartyho, nebo Svědectví od Stephena Kinga.

Robert Merle možná nevystavěl příběh tak depresivní jako Cesta, nebo popisný jako Svědectví, ale jeho kvalita je nezpochybnitelná, jelikož Merle prostě umí pracovat s lidskou morálkou a psychologií. Nemusíte být proto fanoušky klasické science fiction, protože zde si najde své každý čtenář, který rád zkoumá lidské emoce a příběhy. Přidejte k tomu zpracování které nemá na českém trhu obdoby, výborné herce, hudbu i nazvučení a máte tady audioknihu roku!

Robert Merle – Malevil

Autor: Robert Merle

Formát: audiokniha

Délka: 10 hodin 12 minut (zkráceno)

Vydavatel: Kristián

Cena: 329,- (audioteka.cz)

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit