Člověk míní a autor mění. A když se proti Frantovi Kotletovi spikli čtenáři dvou zemí, nezbylo nic jiného, než sáhnout do šuplíku a vrátit se k postavě dávno pohřbené a zapadané prachem. A tak se vrací na světlo boží Daniel Kalandra, špion, pirát a pašerák, ale především rovnej chlap, kterej chtěl mít od celýho vesmíru konečně pokoj. Od vesmíru plného muslimů a křesťanů, kteří se rozhodli definitivně pomlátit mezi sebou.

O čem to je?

Jediná military scifi z Frantova pera (vím, na co jste mysleli, čuňata!) se odehrává daleko ve vesmíru. Země je spolu s většinou planet pod nadvládou muslimů, pár planetek zůstalo Američanům, něco málo Ruské federaci a úplné zbytky patří Židům, nebo se zuby nehty drží nezávislosti. Vesměs jde o souboj ideologií ve stavu studené války. Dokud ovšem jeden pitomec (Danieli, promiň) nevyhodí do vzduchu největší muslimskou bojovou loď. Pak se z války studené rychle stává válka skutečná, a v takové době se už nedaří ani obchodu s pornem a chlastem. A že je po nich na muslimských planetách ohromná poptávka!

Daniel Kalandra, zvaný Jeremiáš, je právě pašerákem, který profituje na lidských neřestech. Za svůj život si nadělal spoustu nepřátel, i když nutno podotknout, že většinou na základě zákona o akci a reakci. Pomsta manželky mu vynesla respekt v sovětské armádě a hodnost majora. Dodržování určitého morálního kodexu mezi pašeráky zase přátelství s hlavním bossem Tortugy (pirátské planety pojmenované po jednom přístavu na Zemi). Dokáže se vetřít dokonce i k cikánům a jedna taková romská čaroděka, ostrá jako břitva, se stane Danielovou milenkou a pomocnicí.

Šadíja je kamarádkou do nepohody, jakou by si přál každý agent-pašerák. Daniel je vůbec schopný pirát i zabiják, a proto není divu, že by ho na svojí straně rádi viděli úplně všichni. Někdo se zeptá, jiný zas unese jeho dceru a vydírá jej. A průšvih kouká z obojího. Jen ti únosci asi neměli moc silný pud sebezáchovy.

Druhá půlka knihy (ta větší) pak popisuje události kolem Alláhova hněvu, klasického božského kladiva na nevěřící. Jen tohle kladivo je gigantická vesmírná loď a její hlavní (a v podstatě jedinou zbraní) je takový černý mušinec, asi o velikosti zrnka mouky. A tenhle mušinec dokáže bez problému zničit celou planetu. A ne, nebavíme se o hvězdě smrti, ani Alderaanu. Nejhorší na tom je, pánové a dámy, že tahle část je vymyšlená tak, aby v reálu fungovala. Jinými slovy se autorovi akčního braku povedla napsat opravdová vědecko-fantastická literatura. To by jeden nečekal, že?:) Jen budeme doufat, že zrovna tuhle myšlenku nikdo do praxe neuvede, protože zničit planetu si dokážeme i sami.

Drobné technické výhrady

Jediné, co trošku zamrzí, je určitá nedotaženost při popisu technických vymožeností. Na jedné straně funkční myšlenka cestování subprostorem a teoreticky možná ultimátní zbraň, na straně druhé se mi zdá, že by alespoň ti Američané a Rusové mohli používat více futuristických vymožeností. Vězení, mříže, doly na nucené práce, bachaři… Možná koukám moc často na televizi, ale uvítala bych třeba silové pole a roboty. Třeba se dočkám v nějakém dalším pokračování, protože jestli mají knihy Františka Kotlety něco společné, tak to, že se milerády rozrůstají do sérií.

Poutník NENÍ žádná politická agitka

Pokud máte z názvu knihy, nebo snad z popisu děje pocit, že se vás oblíbený spisovatel veze na módní vlně proti islámu, nemůžete se mýlit víc. Leoš Kyša býval novinářem a tuhle berušku (však má jenom pět set stran) napsal v době, kdy to na blízkém Východě sice skřípalo, ale v Čechách jste muslima znali obvykle jen z náboženských fórů. Sám autor má na veškeré ideologie jediný názor. Kdo začne moc žrát kteroukoliv z nich, tomu zpravidla hrábne, až to pěkné není. Přesná citace by v sobě měla něco o idiotech, ale my jsme slušné a seriózní (ekchm!) médium.

Pokud v sobě nese vůbec nějaké poselství, tak snad jedině to, že nikdy nic nevychází podle plánu, Murphyho zákony jsou věčné, že nemáte věřit cikánskému strýčkovi a už vůbec ne vnadné blondýnce. A nikdy, ale opravdu NIKDY, neunášejte dceru Daniela Kalandry. Nebo Franty Kotlety, ono to vyjde nastejno.

Suma sumárum

 Třebaže je pak v Poutníkovi/Alláhovi méně sexu a nadávek, než v ostatních Kotletových knížkách, základ zůstává stejný. Pravověrná rubačka s ohromnou porcí zábavy a ironizací všech zúčastněných náboženství, etnik i zemí. Jeremiáš je nenáviděný mohamedány, uznávaný sověty i Židy. Jeho hnacím motorem jsou většinou jednoduše prachy, pomsta a přežití jeho blízkých (tedy motivy oblíbené, protože nám všem dobře známé).

Jeho akce jsou mírně sebevražedné (protože když si na hrdinu nehraje on sám, nikdo jiný to za něj neudělá) a ještě u nich stíhá hláškovat a odkazovat na zlatou éru kinematografie (Casablanka a bondovky). Zároveň je třeba si uvědomit, že tahle knížka tu byla ve svém původním vydání jako první. Proto od Daniela nečekejte plukovníka Michálka. I když svého klavíristu Sama mají oba.

A jen poznámka pro všechny, kdo už vlastní původní dvoudílné vydání. Tohle nové vydání si jednoduše potřebujete přečíst. Nejen proto, že autor svoje vyprávění lehce přebrousil a poupravil, aby víc sedělo do stylu Františka Kotlety… Ale i proto, že ten skřet řeznická, hamižná… změnil konec. Nepřísluší mi soudit, jestli k lepšímu, či k horšímu (jsem fanda Jacka Sparrowa, takže tleskám tomu novému, ale co už), ale ten poslední odstavec je fakt dost zásadní. A furt lepší, aby z nás tahal prachy novými knihami, než aby se živil pašováním chlastu a porna, no ne?

Kyša a Kotleta jedno jsou

Poutník z Mohameda a Alláhův hněv vyšly už kdysi dávno, před celými deseti lety. Knížky to byly skvělé, na pultech knihkupectví umístěny hned vedle Nářezů, ale nikdo je nechtěl. A knihkupci, kteří už tenkrát věděli, že Leoš Kyša je onen slavný František Kotleta, se celé ty roky chechtali pod fousy či jiným tělním porostem, protože ačkoliv Poutníka i Alláha nabízeli každému Kotletovci, všichni pořád do zblbnutí opakovali, že chtějí jen Kotletu.

I když se Leoš Kyša přiznal už dávno, pořád za mnou do knihkupectví chodí jeden pán, který je skálopevně přesvědčený o tom, že Kotleta je Kulhánek a nikdo mu to nevymluví. Už se těším, až si přečte předmluvu v Poutníkovi.  Ve světle tohoto zmatení národů tedy nyní vychází Poutník z Mohameda podruhé… a tentokrát pod Kotletovskou značkou.

František Kotleta: Poutník z Mohameda – Alláhův hněv

Vydal: Nakladatelství Epocha, 2019

Počet stran: 544

Cena: 399 Kč