Ed Brubaker: Velvet cover
Zdroj: Nakladatelství BB art

Ed Brubaker je jeden z velikánů komiksu, který nechal ve skříni pláštěnky a slipy, jež se oblékají přes kalhoty a trikoty. Už prokázal svoji zdatnost v rámci drsné školy i moderního hororu. Popasoval se s filmařským prostředím i prastarými kulty. Další výzvou kterou si ukousl je Velvet: špionážní akční thriller s nadsázkou, kterému vlastně můžeme říkat bondovka.

Kdo je Velvet?

Všechno začíná vraždou, tedy vlastně vraždami. Sledujeme speciálního agenta s kódovým označením X-14. V Paříži roku 1973 přemítá o své kolegyni Velvet Templetonové. Je tajemnicí ředitele tajné špionské agentury ARC-7. Agent přemýšlí o tom, jak všechno mohlo být jinak, kdyby jí on a další agenti znali lépe, kdyby věděli co je vlastně zač.

Ed Brubaker: Velvet obálka
Zdroj: Nakladatelství BB art

A jak tak přemítá, zabíjí u toho cíle své mise a jejich ochranky. Přemýšlí a myšlenky se mu točí kolem Velvet. I tehdy, když po dobře splněném úkolu dojde ke svému autu a někdo ho střelí brokovnicí do obličeje. 

Pak je načase představit si samotnou Velvet, kterou probouzí telefon. Smrtí agenta X-14 totiž začne solidní chaos. Nestává se často, že by ti nejlepší agenti agentury, ti s označením X, umírali na misi. Takže je jasné, že v agentuře to vře. Agenti vyšetřují, kontakty dodávají informace a Velvet hledá v záznamech.

Velvet je krásná žena lehce přes 40, na které vás ihned zaujme bílý pramen vlasů v jinak černé kštici. Její práce pro agenturu je velmi přínosná i proto, že má fotografickou paměť a brzy zjistí, že něco na jedné z minulých misí agenta x-14 smrdí. Polní agenti mezitím přijdou s hypotézou, že za vraždou musí být někdo zevnitř a největším podezřelým je bývalý agent, který se rozešel s agenturou ne zrovna v dobrém a momentálně je nezvěstný.

Velvet s tím nesouhlasí a rozhodne se ho vypátrat dříve než její kolegové. To se jí povede, ale poněkud pozdě. Dotyčného najde v kaluži krve a dírami po kulkách v hrudi. A taky jen několik vteřin před agenty ARC-7. 

Ale jak řekl agent X-14,  skoro nikdo ve firmě neví, kdo je vlastně slečna Templetonová zač. A my se to dozvíme. Během několika vteřin si poradí s ozbrojeným komandem. Následně proskočí oknem a na wingsuitu proletí do budovy přes ulici. A my se společně s Velvet vrháme po hlavě do brutálně špionážní akce, před kterou blednou závistí i ty nejlepší bondovky. 

Perfektně napsaná kriminálka

Velvet napsal Ed Brubaker. Takový ten pán, který je autorem asi nejslavnější a nejlepší kriminálky všech dob – Criminal. Jistě, v jeho případě se o ten post může ucházet například i Fade out a vlastně i Velvet.

Úmyslně jsem použil slovo kriminálka, protože přes veškerou kvalitu, kterou jeho díla mají, se o detektivky jedná jen málokdy, nebo jen okrajově. Lidské příběhy, zločiny samotné spíš než jejich řešení, špinavý život kriminálníků i špionážní akce. To jsou věci, které najdete v knihách Eda Brubakera spíše, než policejní vyšetřování, skládání detektivních puzzle a hledání stop vedoucích k objasnění zločinů.

Brubaker byl vždycky mistrem ve vystavění fungujících příběhů. Cestu čtenáře komiksem Velvet diriguje naprosto precizně a s rozmyslem. Na začátku nás hodí do světa plného lží, intrik a smrti. Jen pozvolna a postupně nám odkrývá oponu tajemství, které nám naservíroval. Informace přichází v malých porcích a postupně odkrývají celou mozaiku příběhu.

Brubaker nám ukazuje střípky minulosti postav, čímž dává jejich motivaci smysl i (ne)lidskou tvář. Noříme se společně s autorem hlouběji a hlouběji do světa, kde násilí plodí další násilí. Kdy každá akce má mnoho postranních úmyslů a kde si nikdo nemůže dovolit takový luxus, jako jsou pravda a láska. A pokud k nim dojde, odměnou je vždy jen bolest.

O kvalitách a schopnostech Brubakera v kriminálních žánrech asi nemůže nikdo pochybovat. Faktem ovšem je, že většinou je tato jeho tvorba neodmyslitelně spojena se jménem kreslíře Seana Phillipse. U komiksu Velvet nás ovšem čeká spolupráce s jiným kreslířem a tím je Steve Epting. Můžete ovšem zůstat vklidu, protože si odvážím tvrdit, že je lepší volbou.

Nechápejte to špatně, Phillips a Brubaker tvoří dokonalou symbiózu v temněji laděných příbězích. Velvet je ovšem znatelně akčnější špionážní comics, který má více společného například s Captain America: Winter Soldier. A právě zde Steve Epting byl tehdy na pozici kreslíře, a proto byl i pro Velvet jasná volba.

Eptingova kresba je realistická v postavách a neskutečně dynamická a napínavá v akcích. Jednoduše čitelné a srozumitelné akční scény jsou to, co odděluje v kresbě tohoto žánru zrno od plev. 

České vydání vychází, jak už je u BBArtu a Brubakera zvykem, z originálního de luxe vydání. Pevná vazba s přebalem přidává čtyřset stránkové bichli na váze a smrtelnosti v případě kolize s hlavou ve vyšších rychlostech.

Malým zklamáním je opět trochu zmenšený formát oproti americkému vydání, ale aspoň vám bude sedět v knihovně s dalšími knihami. Skvělá zpráva je, že kniha obsahuje veškerý bonusový materiál původního vydání. Vedle skic, alternativních obálek a konceptů jsou to především odborné eseje. Těmito odbornými esejemi jsou Brubakerova díla v komiksovém světě známá a jejich zahrnutí v de luxe edici je úžasným přídavkem.

Jistota kvality

Hledání chyb na komiksu Velvet je marná práce nebo hnidopišství. Akce, která může být místy lehce přitažená za vlasy, k tomuhle žánru zkrátka patří. Špionážní akční thriller je přesně to místo, které do kriminálního žánru přináší mix fantastického žánru právě v této oblasti. Velvet je navíc, co se týká špiónských udělátek, velmi střídmá a dávkuje je velmi pozvolna. S další doménou  Bondovek, tedy krásnými ženami, mít problém zákonitě nemůže, vzhledem k hlavní postavě.

Pokud tedy máte dost superhrdinů a nekonečných sérií, nebo jste fanoušek kriminálek, tak sáhněte po Velvet nebo jiném Brubakerovi a nemůžete být zklamaní.

Ed Brubaker: Velvet

Vydal: Nakladatelství BB art, 2022

Ilustrace/foto: Steve Epting

Autor obálky: Steve Epting

Počet stran: 416 / pevná vazba

Cena: 891 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
95 %
Zpracování a cena
90 %
Styl a překlad
80 %
Cíl knihy a splnění
95 %
Vojtěch Rabyniuk
Jedu v komiksech. Ve velkým. Vlastně víc než ve velkým. Zaprodal jsem duši lidem v pláštích a škraboškách a chci vás všechny obrátit na tu správnou komiksovou víru. A nebo z vás udělat fanoušky Stephena Kinga.
velvet-spionazni-akcni-thriller-ktery-se-smele-muze-merit-s-nejlepsimi-bondovkami+ příběh  + kresba + bonusy  + vedle Bonda těžko najdete lepší žánrovku  - menší formát českého vydání