Playstation PS Plus v lednu

Svátky a Silvestr jsou za námi, první týden plný předsevzetí také a tak můžeme vyměnit posilovnu za svůj milovaný Playstation. Nebojte se, jestli jste nabrali nějaké to kilo. Snadno to vypotíte v kůži ztřeštěné kozy z Goat Simulátoru, který přináší PS Plus. A pokud by to nestačilo, můžete si prohnat perka akrobatikou v podání Nathana Drakea ve hře Uncharted. No a pokud hledáte trochu klidu, vypravte se na vlny “karibiku” v pirátském pokračování skvělého Pillars of Eternity. No už aby nasněžilo, a my mohli hezky zalézt s ovladačem a hrnkem kafe pod deku!

Uncharted: The Nathan Drake Collection

Uncharted: The Nathan Drake Collection Hlavní zprávou měsíce je jednoznačně první pecka z programu PS Plus, což je Uncharted: The Nathan Drake Edition, které zahrnuje Uncharted: Drakes Fotune, Uncharted 2: Among Thieves a Uncharted 3: Drake’s Deception. Ano, čtete dobře, v zásadě to jsou 3 hry dohromady. V celé této sáze budete postupně objevovat celý svět a jeho tajemství v kůži dobrodruha Nathana Drakea. El Dorado, Himaláje, nebo Atlantis které hledal Lawrence z Arábie.

Autoři Uncharted, Naughty Dogs, platí za jedny z nejlepších vypravěčů v herní branži. Zde se to navíc mísí s nervy drásající akcí, která je doplněna logickými hádankami a akrobatickými kousky. Na své si pak přijdou i střelné zbraně. Jedná se prostě o komplexní herní zážitek, který by byla zatracená chyba minout. Obzvláště v době, kdy se žádnému studiu nechce vydávat ten hlavní titul a máme tak lehce hluchý měsíc.

Goat Simulator

Goat Simulator V dnešní době si můžeme zahrát simulátor téměř čehokoliv. Truck simulator, Bus simulator, Farming simulator, dokonce jsou simulátory ježdění s vysokozdvižným vozíkem, tak proč by někoho mělo překvapovat, že existuje také kozí simulátor, že? Jenže zatímco u těch ostatních simulátorů si tak nějak můžete představit o co tam vlastně jde, u toho kozího to jde dost blbě. To jako stojíte a pasete se na louce? Kdepak, chyba lávky.

Kozí simulátor je totiž mnohem zábavnější než jakýkoliv jiný. Koza kterou budete ovládat, totiž jednak skotačí jako divá a jednak má jazyk, na který můžete přilepit cokoliv na co narazíte. Nebo taky přilepit sebe třeba za jedoucí auto a vlát za ním. Nebudu vám lhát, Goat Simulator není zrovna intelektuální nálož, ale je to geniální odreagování, které si můžete užít i v multiplayeru. A prozradím vám tajemství! Když na mapě najdete pentagram jak vystřižený od satanistů, vaši kozu pak posedne ďábel a to je teprve rodeo!

Dragon Ball Z: Kakarot

Bandai Namco a Dragon Ball Z. Tohle spojení je prostě jistota, že dostanete to co čekáte. V nádherné kreslené grafice, budete moci znovu prožít příběh Dragon Ball Z, ve kterém se smísí akce s RPG prvky. Co se příběhové linie týče, nebude to pro fanoušky žádné překvapení. Potkáte zde všechny známé postavy, lokace, nepřátele a prožijete znovu ty největší bitvy. Podíváte se také na střední školu, nebo vyzkoušíte spoustu miniher, které se na vtipné okamžiky ze série odkazují. Ať už jde o baseball, nebo o chytání ryb na Gokův ocas.

Moons of Madness

Moons of Madness, je psychologický horor z pohledu první osoby, ve kterém budete zkoumat niterní pohnutky a útrapy astronauta Shanea Neweharta. Aby tomu nebylo málo, budete se muset popasovat s nadpřirozenými událostmi, které se stanou na výzkumné stanici Trailblazer Alpha, první stanici svého druhu na Marsu.

Autoři téhle chuťovky, Rock Pocket Games, spojili kosmické děsy tak, jak je známe z Lovecrafta, s kvalitním příběhem, a to celé doplnili osobitým ovládáním a herním prostředím. Hlavní herní premisa se mi obzvláště líbila – myšlenka, že obyčejný život je jen tenkou slupkou, pokrývající realitu natolik nepozemskou a abstraktní, že jen pomyšlení na ni by vám sebralo zdravý rozum. Kosmické horory už mají několik kvalitních zářezů ve filmové, knižní i herní kultuře. Snad bude Moons of Madness dalším z nich.

Pillars of Eternity II: Deadfire

Pillars of Eternity II: Deadfire Původní Pillars of Eternity, které vyšly v roce 2015, patří mezi nejlepší novodobá RPG, obzvláště pokud se díváme na ta izometrická, kterých zase tolik není. Na druhý díl jsme si museli počkat dobré tři roky a místo nějaké velké revoluce, přistálo na PC spíše pokračování. Ale pokud máte kvalitní první díl, někdy prostě stačí pokračovat v tom co funguje. A že ono to fungovalo.

V lednu se pak dočkáme i verze na PS4, tak se pojďme podívat, o co vlastně jde. Svět zůstává stejný, jen místo se změní. Ačkoliv jste se v prvním díle stali vládci pevnosti Caed Nua, tak ta je nyní srovnána se zemí. Svůj vztek si na ní vybil Eothas, bůh přeměny, znovuzrození a světla, který se převtělil do sochy pod stěnami pevnosti. Na rozdíl od běžných smrtelníků se vám ale povedlo smrt přelstít a máte tak možnost se vydat za pomstou. Nebo ona přelstila vás? Těžko říci.

Pillars of Eternity II: Deadfire 2 Každopádně kdo hrál díl první, bude zde jako doma. Nejen že si můžete přenést svou postavu a spolu s ní i vykonané volby, ale neztratíte se ani v ovládání, které je prakticky totožné. Jelikož ale budete velkou část herní dobry trávit na ostrovech, jedna velká novinka tu je. Vaše vlastní loď a s ní spojený management.

Celkově je tematika pirátů v takovém podání zajímavá, protože buďme upřímní, izometrické RPG na devadesát procent znamená bandu válečníků, zlodějů a čarodějů, brázdících kouzelné lesy plné trolů. Takže tohle je příjemná cesta někam jinam. Otázkou zůstává jak se port povede z pohledu ovládání, ale takový Divinity: Original Sin 2 v minulosti ukázal, že to jde udělat velmi dobře. Snad mu Deadfire půjde v patách.

Arc of Alchemist

Arc of Alchemist Vstupte do pouště a pusťte se do smělého úkolu, nalezení klíče k záchraně lidstva – Velké Síly. Quinn Bravesford, v jejíž kůži se ocitnete, vede své vojáky do bitvy proti nepřátelským národům s jasným cílem, zachránit ten svůj. Když se pak král rozhodne vyslat pátrací tým do Pouště začátků, je přeci jasné, že ukáže na vás. A tak je z vás vedoucí výpravy.

Vybaveni prastarým alchemickým zařízením zvaným Lunagear, vydáváte se hledat čtyři orby které přivolají Velkou sílu a zachrání lidstvo. První orb už ve svém Lunagearu máte, ale to že by někdo nalezl všechny čtyři bylo vždy považováno jen za pověru. Kdyby vám to přeci jen přišlo jednoduché, tak na hledání nebudete sami, protože se do něho pustila i nepřátelská království. Quinn musí ale v první řadě přesvědčit sama sebe, že se nehoní za přízrakem.

Arc of Alchemist je nádherné animované RPG ve stylu Ni No Kuni, a vyjít by mělo 30. ledna. Budeme se těšit!