Také znáte ten pocit, kdy vám okolní svět přijde jen jako nuda a šeď, nic vás nebaví a nejraději byste prošli kouzelnými dveřmi někam do Narnie? Tak nesmutněte, protože záchrana je tady a žádné kouzelné dveře potřeba nebudou, stačí PC nebo Playstation. Tak rychle, království Ding Dong Bell potřebuje zachránce!
Skokem rovnou do děje
Ni No Kuni II je druhým dílem v této herní sérii. Jestli vám ale název nic neříká, nebojte se, příběhově totiž druhý díl nijak nenavazuje na jedničku, a proto se můžete směle ponořit do příběhu.
Hra vás postaví do role Rolanda, prezidenta neznámého státu, kterého v úvodu hry vidíte, kterak sedí v limuzíně a míří vstříc nočnímu městu. Scenérii však naruší letící raketa, která promění město v jeden obrovský atomový hřib.
Tlaková vlna se řítí k Rolandově limuzíně a v tu chvíli…se Roland probouzí v království. A ne v ledajakém. Ačkoliv na první pohled připomíná středověké kulisy, obyvatelé mají kromě nohou a rukou i zvířecí aspekty, jako lví uši, ocas, myší nos apod. A aby toho na Rolanda nebylo málo, připletl se rovnou do královského puče.
Král byl totiž otráven a jeho syn Evan, musí z hradu utéci, je-li mu život milý. V tom mu Roland ochotně pomáhá a vydávají se tak společně na cestu za záchranou království Ding Dong Bell, které padlo do rukou zrádného krysáka Mausingera.
Nádherný vizuál od Ghibli
První, co vás uhrane, je nádherná animace, která byla velkou devizou i prvního dílu. Na ní se v případě jedničky podílelo známé japonské studio Ghibli, které již u druhého dílu na spolupráci nenavázalo. Důvodem byla restrukturalizace, která v té době u Ghibli probíhala.
Nicméně kvalita zůstává stejná, a díky ní vás hra vtáhne a nepustí. Jistý pohádkový „look“ pasuje dohromady i s úvodem příběhu, který sice začíná hektickým únikem z hradu, ale ihned poté zpomaluje a nechá vás, abyste se kochali a nechali unášet tou krásou. Někdy i doslovně, jako když se Roland s Evanem vydají do hor hledat králotvůrce, bájnou mytologickou postavu a přitom je unesou létající piráti.
Roland v příběhu zastupuje roli moudřejšího a životem protřelého mazáka, který dává mladému následovníkovi trůnu rady a krotí jeho naivitu. Evan na oplátku učí Rolanda vidět svět dětskýma očima a neslevovat ze svých ideálů. Na své cestě samozřejmě potkají mnoho dalších postav, které jim, za ten či onen side quest, pomohou se stavbou nového království.
Herní mechaniky a souboje
Bohužel, ne všichni sdílejí Evanovo nadšení pro věc a naopak ho chtějí v jeho cestě zastavit. Čekají vás tak spousty a spousty soubojů, které jsou plné sekání, bodání, střelby z primitivních pistolí a luků a samozřejmě magie. Ovládání v soubojích je natolik intuitivní abyste nad ním nemuseli hodinu dumat, ale zároveň se umí odměnit za snahu o komba, krytí a úskoky. Čím lépe si vedete v soubojích, tím drzejší můžete na herní mapě být.
Každá potvora kterou potkáte, totiž na dálku svítí se svým ukazatelem úrovně a vy tak víte, zda-li se v téhle oblasti můžete bezpečně pohybovat. Samotný pohyb na herní mapě připomíná klasické Pokemony z Gameboye. Vidíte tedy svoji družinu z ptačí perspektivy a v případě boje, nebo pohybu v dunegonu, se kamera přepne do pohledu třetí osoby, ve kterém se musíte s nepřáteli vypořádat.
Souboje probíhají v reálném čase, během kterého můžete přepínat mezi třemi členy své družiny. Jestli to budou zrovna Roland a Evan je jen na vás, jelikož časem přiberete i další parťáky s různými specializacemi. V soubojích samotných vám pak pomáhají i malí pomocníčci zvaní Higgledies, kteří sice přímo neútočí, ale poskytují určitou formu výhody v boji – štít, léčení, zvýšený útok atd…
A tak Evan s Rolandem proházejí krajinou, plní úkoly a snaží se sjednotit zemi a postavit nové království. Ni No Kuni II toho však nabízí mnohem více, než jen příběh a souboje. Evan si totiž staví nové království a vy mu s tím musíte pomoci. Díky vedlejším úkolům tak můžete nabírat nové obyvatele svého království, stavět a vylepšovat budovy i samotný hrad, přiřazovat všem obyvatelům zaměstnání a vůbec, starat se o to, aby vaše říše vzkvétala.
Tak trochu pohádkové SimCity
Kdybych měl tuto část hry přirovnat, je to takové pohádkové SimCity. Abyste pak mohli své království dále rozšiřovat, musíte šířit svůj vliv do okolních krajin. V tu chvíli přichází na řadu třetí herní mód a to je Skirmish, ve kterém ovládáte Evana a jeho menší armádu. S tou jdete vstříc nepřátelským jednotkám a snažíte se taktizovat, vybírat vhodné směry útoku a využívat speciálních schopností všech jednotek.
Do své armády nabíráte nové jednotky opět skrze vedlejší úkoly a upřímně mi tato část přišla nejméně záživná. Na druhou stranu, vám Ni No Kuni II nabízí velkou volnost v tom, jak svou cestu pojmete, a pokud se zrovna nevyžíváte ve stavění království, nebo v armádních šarvátkách, nejste do nich vyloženě nuceni. Musíte si samozřejmě v těchto módech odehrát příběhové minimum, a když se chcete soustředit na hlavní RPG linku, tak klidně můžete.
Právě tato variabilita je něčím, co mě na hře uchvátilo. Zabraňuje to totiž stereotypu, který by jinak mohl nastat. Ačkoliv jsou úkoly z hlavní linky tradičními „dones tohle a zabij tamtoho“, doplňuje je výborný příběh a kouzelná grafika. Ať už se procházíte magickým lesem, horskými průsmyky či městem čnícím nad hladinou moře, zjistíte, že čas okolo vás letí a vy si to užíváte.
Pár dní se neodtrhnete
Prvních deset hodin jsem odehrál jako nic a nemohl jsem se odtrhnout. Zábava je tu však na mnohem delší čas a pokud vyloženě nespěcháte, minimálně 40 hodin si tu užijete – v závislosti na tom, jak se chcete piplat se stavbou království, vylepšováním předmětů, plněním vedlejších úkolů atd.
Nakonec mi nezbývá, než Ni No Kuni II s klidným srdcem doporučit nejen všem milovníkům RPG, ale prostě každému, kdo si rád hraje a kdo má rád fantasy příběhy. Již dlouho se mi nestalo, aby mě hra takto pohltila a já se čistě a upřímně bavil.
Ni no Kuni II: Revenant Kingdom
Vývojáři: Level-5
Scénář: Akihiro Hino
Hudba: Joe Hisashi
Platformy: PlayStation 4, Microsoft Windows
Vydavatelé: Level-5, Bandai Namco Games