Gó Tanabe - V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha první
Zdroj: Nakladatelství Crew

Vědecká výprava vyráží na antarktickou výpravu. To, co její členové v ledových pustinách najdou, bude většinu z nich stát život nebo zdravý rozum.

Vítejte v horách šílenství H. P. Lovecrafta, tentokrát v komiksové adaptaci Gó Tanabeho.

Trochu historie

„V horách šílenství“ (At the Mountains of Madness) patří spolu s novelami „Volání Cthulhu“ a „Stín nad Innsmouthem“ do trojice patrně nejslavnějších prací H. P. Lovecrafta.

Lovecraft ji napsal relativně rychle v období mezi únorem a březnem 1931, v době, kdy byl na vrcholu svých tvůrčích sil. Jako většinu svých povídek si ji pokusil vydat nejprve v časopise Weird Tales, který ji však odmítl pro přílišnou délku.

Lovecrafta se toto odmítnutí dotklo, povídku zamkl do šuplíku a teprve o pět let později se nechal přesvědčit svým literárním agentem, aby ji publikoval ve slavném časopise Astounding Stories který se orientoval převážně na science fiction.

Zde „V horách šílenství“ vycházelo na pokračování ve třech číslech mezi únorem a dubnem 1936. Lovecraft za něj obdržel honorář ve výši 315 dolarů, což bylo nejvíc, kolik za celý svůj život dostal, radost však neměl. Novela totiž vyšla značně nedbale zredigovaná, některé odstavce byly přehozené nebo chybně rozdělené a v závěru dokonce část textu zcela chyběla.

Lovecraft, proslulý svým literárním puntičkářstvím, zuřil. Editora Astoundingu nazval v korespondenci hyením lejnem, až do své smrti zde odmítal cokoliv publikovat, a podle některých názorů se toto zklamání podepsalo negativně i na samotné jeho chuti k dalšímu psaní.

Gó Tanabe - V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha první
Zdroj: Nakladatelství Crew

Nutno nicméně podotknout, že ve zkrácené podobě bylo „V horách šílenství“ většinou vydáváno i později. Lovecraftovy obsáhlé popisy antarktické krajiny a geologických struktur většina redaktorů shledávala jako příliš nezáživné a různě citlivě je redukovala.

Navíc ani nebyly zahrnuty autorovy rukopisné poznámky. Ve zcela přesné podobě, jak H.P. Lovecraft zamýšlel, tak nakonec novela vyšla poprvé až kolem roku 1985.

„V horách šílenství“ spojuje dohromady většinu Lovecraftových motivů, od prastarých bytostí v minulosti ovládajících svět, až po jeho celoživotní zájem o polární výpravy, geologii nebo dílo E.A. Poea.

Lovecraft do detailu znal topografii Antarktidy, stejně jako historii předešlých výprav Byrda nebo Shackletona. V textu se snažil o maximální geografickou i faktickou věrnost, a skutečně lze říct, že po této stránce „V horách šílenství“ obstojí i dnes. Nic nepůsobí vyloženě směšně nebo stupidně a pocity izolace uprostřed nepřátelské bílé prázdnoty dokáže novela zprostředkovat ještě dřív, než dojde na jakékoliv nadpřirozeno.

Není tedy celkem divu, že ze všech Lovecraftových prací právě tato je spolu s „Voláním Cthulhu“ asi nejčastějším předmětem zájmu výtvarných umělců. První kompletní komiksová adaptace kreslíře N.J. Culbarda vyšla v roce 2010, větší pozornost však získalo dvoudílné vydání nádherně ilustrované François Barangerem, který se na Lovecraftova díla specializuje.

Relativně nedávno se k němu připojil také Gó Tanabe, který pro svoji rovněž dvoudílnou adaptaci zvolil formu mangy, a právě první část se díky nakladatelství Crew dostává k českým čtenářům.

Mrazivé výšiny kosmického děsu

Rovněž Gó Tanabe má za sebou už několik adaptací Lovecraftových děl, a na výsledku je to znát. Nesnaží se nijak měnit ani „vylepšovat“ originál, naopak se ho do detailu drží.

Třebaže naprostá většina dialogů postav je nově napsaná, obsahují všechny informace z literární verze, včetně Lovecraftových narážek na jiná vlastní díla, kdy například nešťastnou expedici Miskatonické univerzity sponzoruje „Nadace Nathaniela Derby Pickmana“. Nechybí samozřejmě ani prokletý Necronomicon, třebaže novela je v zásadě SF.

Dobrou práci rovněž odvádí překladatel Vít Ulman. Třebaže ty nejobtížnější pasáže se nachází až ve druhém svazku, už zde je zřejmé, že ani on se nepokoušel o žádné novátorské exhibice s terminologií či jiné experimenty. Vše je tak, jak má být, ani největší znalci díla HPL nebudou mít důvod k nespokojenosti.

Černobílá Tanabeho kresba se k příběhu velmi dobře hodí a antarktické scenérie bičované ledovými vichry, kde je člověk jen nepatrným, o holý život bojujícím mravencem, působí přesně tak depresivně a nepřátelsky, jak má.

Plíživá hrůza, vědomí, že něco se strašně, osudově pokazilo, a dosud hladce probíhající výpravu poprvé navštívila smrt, je zřetelně vepsaná ve tvářích zprvu tak nadšených členů expedice.

První svazek končí nálezem zbytků Lakeova tábora, takže zatím není úplně jasné, jak si Tanabe poradil hlavně s nelidským městem v druhé části příběhu, ale osobně nemám žádné pochybnosti, že výsledek bude vynikající.

Kvalitní, poctivé zpracování knihy s pevnou vazbou je pro nakladatelství Crew v podstatě samozřejmostí. Protože je to manga, je pochopitelně nutné číst odzadu, ale nemyslím, že to bude velkým problémem i pro čtenáře, kteří nejsou zvyklí.

K nejvyšším metám

V podstatě jediným dílem kvalitativně srovnatelným s Tanabeho manga adaptací, je dle mého již zmíněná Barangerova ilustrovaná verze. Ta však nevyšla česky, a třebaže je stále možné ji i u nás koupit, nejde o dvakrát levnou záležitost.

Gó Tanabe se tak v mých očích plně staví po bok například Alana Moorea (odhlédneme-li od aféry, která jeho Providence v českém vydání provází), a jejím snad jediným nedostatkem je poněkud necitlivě provedené rozdělení, či spíše useknutí děje.

Druhou část si však rozhodně nenechám ujít a všem příznivcům H.P. Lovecrafta mohu tuto knihu jen doporučit.

Gó Tanabe – V horách šílenství H. P. Lovecrafta: Kniha první

Vydal: Nakladatelství Crew, 2023

Překlad: Vít Ulman

Počet stran: 296 / pevná vazba

Cena: 404 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
90 %
Zpracování, cena
90 %
Styl a překlad
90 %
Cíl knihy, splnění
90 %
Jan Hlávka
Spisovatel. Autor beletrie žánrů science fiction a fantasy. Jeho první povídky se začaly objevovat v časopisu Ikárie roku 2002 (Devatenáctka). Dvojnásobný vítěz soutěže Ikaros o nejlepší českou SF povídku. Autor románů ze série Agenta JFK a Agenta X-Hawka, fantasy knihy „Dračice“(spo­lečně s Janou Vybíralovou) a série Algor (opět společně s JV).
v-horach-silenstvi-mrazivy-horor-plny-nepoznaneho-zla-a-kosmicke-hruzy-od-h-p-lovecrafta+ věrnost předloze + grafická podoba + překlad a zpracování knihy - necitlivě useknutý děj