Unmatched: Brains And Brawn
Zdroj: Albi

To se takhle v New Yorku potká nadaný teenager, právnička s problémy zvládat vztek a bývalý chirurg, který se vydal na ezo dráhu, a jdou si dát přes…

Nejedná se o trapný vtip bez pointy, ale o další díl (nejen) námi oblíbené herní série Unmatched s podtitulem Brains and Brawn. V něm do ringu vstupují hrdinové Marvelu, kteří zvládají bojovat nejen svaly, ale i svým intelektem: Spider-Man, She-Hulk a Doctor Strange.

Unmatched je série deskových her, ve kterých se ujmete role různých hrdinů a jste postaveni před jednoduchý cíl. Zůstat pomocí chytrého manévrování a hraní karet v nelítostné bitce jako ten poslední stojící na nohou. Už první díl si nás získal svižnou herní dobou a svébytnou grafikou, ale s rozrůstajícím se portfoliem variant úměrně rostla i naše láska k Unmatched.

Hlavním kouzlem hry je totiž možnost postavit jakékoliv postavy proti sobě: Sindibád proti Medúze je fajn, ale co takový Artuš proti Drákulovi, nebo Sherlock Holmes proti Houdinimu? Už tyhle kombinace jsou zábavné, ale když se do tohohle zábavného mixu ještě dostaly postavy z Marvelu, skákali jsme nadšením. A teď tady máme další trio z komiksových stránek.

Unmatched: Brains And Brawn
Zdroj: Albi

Jelikož pravidlům jsme již věnovali dost času v původní recenzi, dáme si jen rychlé opáčko. Ve svém tahu hrajete dvě akce, z nichž každá může být jedna z následujících tří: pohyb po mapě (kdy si doberete kartu), útok (při kterém vykládáte kartu) a hraní akčních karet (to, že při hraní karty hrajete kartu, snad nemusím zdůrazňovat).

Karty jsou středem všeho, a to je to báječné, protože to umožňuje nezměrnou variabilitu. Každý hrdina má vlastní karty a podle toho jakou má výdrž jich má v balíčku o pár víc či míň než ostatní a do vínku dostane také jedinečnou schopnost. A tak je zážitek z hraní každé postavy odlišný. 

Než se ale podíváme na to, jací jsou jednotliví hrdinové v této krabici, pojďme se podívat na arénu, ve které se utkají. Herní plán znázorňuje už lehce bitvou poničené Sanctum Sanctorum. Takže se budeme prát u Nejvyššího kouzelníka v obýváku, super!

A můžeme i použít nějaké z jeho hraček! Astrální prsten dokáže přemístit všechny bojovníky o pole vedle a síla plamenů Bom’Galiatha vám umožní zahrát libovolnou kartu z vašeho balíčku. I přečtení obyčejných novin Daily bugle vám dodá možnosti v podobě dalších karet na ruce.

Tyhle jednorázové akční žetony jsou velice zábavné a dokážou vytvořit vtipné herní situace. To se bohužel nedá říct o mapě samotné. Kromě poutavého vizuálu nenabízí nic originálního, je poměrně rovnoměrně rozložená, nemá žádné tajné průchody nebo úzké uličky. Není tu moc možností na chytré manévrování, jako na jiných mapách. 

Ale už pojďme na hrdiny. Spider-Man je jednoznačně nejznámějším hrdinou z tria. Jeho figurka mě ze všech tří baví nejvíce – Spidey letící vzduchem ukazuje osvalený biceps a střílí pod sebe pavučiny. Pavučiny ve hře však nehrají prim – přátelský hrdina ze sousedství v Unmatched spoléhá zejména na svůj pavoučí smysl.

Unmatched: Brains And Brawn
Zdroj: Albi

Tato jeho schopnost zábavně rozbíjí jednu ze základních premis hry: Když na Spider-Mana někdo útočí, musí mu ohlásit hodnotu zahrané karty. Díky tomu máte docela jasnou představu o síle útoku a máte v balíčku i několik karet, které benefitují z karet vysokých hodnot zahraných soupeřem.

Bohužel oba Spideyho soupeři tohle pravidlo obcházejí tím, že mají více karet, které modifikují svoji sílu, než jiní hrdinové. Pavoučí muž tak musí využít naplno nejen své předtuchy ale i síly a obratnosti.

S pohybem 3 se po mapě prohání rychleji jak ostatní a k tomu se dokáže přesouvat lezením po zdi či zhoupnutím na pavučině. A dotěrného soupeře dokáže silou odkopnout a při tom i pěkně polámat – tahle karta dává neskutečných 6 zranění (což je v tomto světě stejně zlé, jako když vás sekne Excalibur!). Pavoučí muž je tedy hbitý, silný a nic ho nezaskočí – přesně jak jsem čekal. 

Co čekat od druhé postavy, jsem naopak moc nevěděl. She-hulk se v poslední době objevila v kontroverzním seriálu, který jsem raději vynechal. Jediný dojem, který z ní mám, je z pár panelů, ve kterých se mihla v komixech, co jsem četl – super silná právnička s humornými hláškami.

A přesně tak i působí v této hře. S 20 životy je to absolutní tank a její pasivní schopnost je přímočará a brutální – na začátku kola zahoďte kartu a dejte zranění soupeři ve stejné zóně, podle hodnoty posílení dané karty. Schopnost krásně vizuálně doplňuje figurka vrhající půlku mramorového sloupu. A aby toho ničení nebylo málo, tak má v karetním arzenálu útok, který je schopen dát 9 zranění, pokud na něj obětuje i druhou svou akci.

Unmatched: Brains And Brawn
Zdroj: Albi

Právnickou stránku zastupují například karty Defence Rests a Cease and Desist. První je obrana, která vám na ruku doplní tolik karet, kolik schytáte zranění, druhá pak ruší efekt soupeřovy karty a pokud ji použijete na útok, má sílu 4 místo 1. Názvy dvou zmíněných karet vtipně odkazují na právnickou hantýrku a v balíčku je takových více. Jsou také humorně ilustrované, což kontrastuje se zbylými brutálními ilustracemi.

Můj dojem z She-Hulk zůstal i v Unmatched stejný, jen se jí mnohem více bojím. Když jsem za ni hrál, připadal jsem si neporazitelný a často to tak bylo. Stále mi tahle postava přijde až nesmyslně silná, což ve výsledku zas tolik nevadí. Nabídnu ji nováčkovi, co nemá Unmatched tolik nahraný a naše šance na výhru se tak o něco vyrovnají.

Od Doctora Strange jsem čekal, že bude velice podivný, a i to se mi splnilo. Už figurka je taková zvláštní – čaroděj meditující na oblaku vypadá spíše jako kdyby pod ním něco vybuchlo, nebo jako by mu včerejší burrito opravdu, ale opravdu nesedlo. Naopak ilustrace karet se velice povedly – jsou divoce barevné, plné křiklavých portálů, jisker a paprsků, jednoznačně nejlepší ilustrace v krabici.

Doctor je jedinou postavou, která umí útočit na dálku a také si jako jediný přivedl do bitky parťáka – Wonga. Pokud chcete využít jejich karet naplno, je lepší je držet pospolu, a i když oba umí střílet, některé efekty velmi benefitují z toho mít soupeře hned vedle sebe. Schopnost Temný Pakt vám umožňuje po boji dát použitou kartu na spod balíčku a dobrat si novou. Použití temných sil však vždy stojí Doctora jeden z jeho 14 životů.

No a efekty karet v balíčku jsou stejně divoké jako obrázky na nich. Mlhy Munnoporu donutí soupeře odhodit použitou kartu útoku a namísto toho budete čelit jiné náhodné, Levitační kápě vám umožní ignorovat hodnotu soupeřovy obrany a Větry Watoombu po útoku odvanou nepřítele zpět na startovní pozici.

Unmatched: Brains And Brawn
Zdroj: Albi

Moje nejoblíbenější kouzlo však jsou Blesky Balthakkovy, které můžete posílit vrchní kartou z balíčku a pokud souboj vyhrajete, dostanete další akci. Když si to dobře naplánujete, můžete pomocí tohoto kouzla zahrát klidně i 4 či více akcí za kolo. Což je skvělá zábava.. tedy pro vás, váš soupeř si to tolik neužívá. Doctor Strange svými schopnostmi dokáže protáhnout partii, zdržovat a frustrovat. Je to sice velice tematické, ale ne každý se chce cítit jako Dormammu.

Celkově je zase box tematicky povedený, postavy jsou zábavné a hra funguje, jak má. Pokud máte Unmatched rádi, věřím, že se vám tahle trojce bude líbit, a možná budete i nadšení.

Ale já už tolik nadšený nejsem. Mapa mě nenadchla a postavy mi přijdou, že dokáží Unmatched posunout kus jinam od jednoduché oddechové zábavy, kterou mám rád.

Navíc mi přijde, že postavy jsou výrazně silnější, zejména ve srovnání s původní verzí Unmatched, a sám nevím, co si o tom myslet. Nebo je možné, že už jsem přece jen došel do bodu, kde se mi i taková lahůdka, jakou je Unmatched, začíná přejídat… 

Unmatched: Brains And Brawn

Autoři: Brad Andres, Noah Cohen, Rob Daviau, Justin D. Jacobson, Brian Neff

Vydavatel: Albi

Počet hráčů: 2-3

Věk hráčů: 14+

Herní doba: 20-40 minut

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
85 %
Martin Madman Lebduška
Kromě hraní her a psaní o nich se rád baví metalem a četbou SF a fantasy (zejména všeho co vypadne z pera Neila Gaimana). Jeho profese marketingového specialisty ho deformovala zájmem o data a statistiky, a tak si všechny deskoherní výsledky zapisuje, a analyzuje své tahy za dlouhých zimních večerů.
unmatched-brains-and-brawn-kdyz-si-to-rozda-spider-man-se-she-hulk-a-dr-strangem+      Akční žetony na mapě +      Jedny z nejoblíbenějších postav +      Velice tematické hraní za jednotlivé hrdiny -        Cena -        Pouze tři postavy v krabici -        Angličtina -        Místy až moc komplikované