Unmatched - Souboj legend cover
Zdroj: Mondo Games / Albi

Taky vás vždycky zajímalo, kdo by vyhrál v souboji na meče mezi králem Artušem a Sindibádem? Nebo zdali by Alenka s Tlachapoudem porazili medúzu obklopenou věrnými harpyjemi? Že ne? No, mě vlastně taky ne, ale ty souboje fakt stojí za to. Pojďte se podívat!

Hra Unmatched je založena na bojích mezi různými postavičkami a její základ stojí na starší hře Star Wars: Epic Duels. Tuto bojovku oprášili šéf Restoration games Justin D. Jacobson a legendární designér Rob Daviau.

Do rukou se nám tak dostal pěkně vyladěný herní systém který 2 až 4 hráče v rolích bájných hrdinů postaví proti sobě do arény na přibližně půl hodiny.

Odhadnutí nepřítele

Unmatched - Souboj legend krabice
Zdroj: Albi

Pod víkem krabice, na které se zuřivě ohánějí zbraněmi hlavní protagonisté, najedeme oboustranný herní plán, jedno platíčko s kartonovými počítadly životů, čtyři plastové figurky, plastové žetony hrdinů a 124 karet – 30 + 1 přehledová pro každého hrdinu.

Pokud byste se zbavili stylového insertu a herního plánu, nebo jej měli na měkkém papíře, tak byste zvládli celý Unmatched sbalit do kapsy.

Co však hře může zdánlivě chybět na kvantitě komponent, dohání na jejich kvalitě.

Figurky jsou předstínované, takže mnohem lépe vyniknou jejich detaily a rysy, plastové žetony pomocníků jsou potištěné, takže žádné nálepky, které by se loupaly, ale hlavně ty karty.

Ty karty! To, že jsou pevné a s fajn povrchovou úpravou, aby se neohrály není podstatné, já mám oči jen pro ty ilustrace. Žádné fotorealistické zobrazení bojovníků či jejich zbraní, ale lehce avantgardní a hodně stylizované ilustrace zaměřené na detaily – Tlachpoudovu tlamu, Artušovu pravici nebo pohled Sindibádovým dalekohledem.

Navíc barevně se všechny ilustrace drží archetypu hrdiny – karty medúzy jsou zelené, Artušovy rudočerné a Alenčiny modrofialové. Ano, asi ne každému takovýhle styl sedne a některé může odpuzovat.

Já jsem se ale zamiloval na první pohled, takovéhle obrázky bych chtěl na zdi svého vysněného undergroundového baru.

Do arény!

Unmatched - Souboj legend rozloženo
Zdroj: Albi

Pravidla hry jsou velice přímočará a až elegantní ve své jednoduchosti.

Hráči umístí své postavy a pomocníky na předem určená místa, zamíchají si své balíčky, naberou z nich 5 karet a střídají se v krátkých tazích.

Ve svém tahu vždy hráč musí provést dvě akce a má na výběr ze tří možností.

Buď provede manévr – tedy dobere si kartu a pohne s každým svým bojovníkem, nebo provede lest – jednoduše zahraje speciální kartu z ruky a udělá co je na ní napsané, anebo může provést útok – a ten musím vysvětlit ve více než jedné větě.

Při útoku hráč řekne, jakým bojovníkem útočí na kterého nepřítele, a lícem dolů vyloží kartu určenou na útok. Protivník se může bránit kartou obrany, pak se obě karty otočí, a pokud má karta obránce stejnou nebo vyšší hodnotu ubránil se, pokud ne, tak obránce dostane zranění ve výši rozdílu.

Samo sebou se rozumí, že abyste mohli na někoho zaútočit, musíte stát vedle něj, nebo jej mít v případě střeleckých bojovníku v dostřelu. Systém dostřelu je také velice jednoduchý, žádné počítání vzdálenosti, či nedej bože pravítka!

Políčka na plánu jsou rozdělena do několika barevných zón, a pokud se soupeř nachází na políčku stejné barvy, můžete si po něm vystřelit. Některá „vyvýšená“ políčka mají více barev a můžete z nich střílet tedy do víc zón.

Unmatched - Souboj legend Artuš
Zdroj: Albi

To je vše, co ve hře budete dělat. A to tak dlouho, dokud nebude na živu pouze jeden z vás.

Avšak tuhle, za mě elegantní, pro někoho až příliš strohou, kostru, dává do pohybu kouzlo karet.

Právě v nich je ukryta veškerá náhoda, možnost strategie a rozmanitost jednotlivých hrdinů.

Naprostá většina karet má nějakou schopnost, a tak se budete rozmýšlet, zdali se raději více bránit, nebo použít slabší kartu, která vám umožní dobrat si další a rozšířit tak svoje možnosti. Navíc spoustu karet lze použít jak pro útok, tak pro obranu, takže rozhodování je tu nemálo.

V kartách také tkví hlavní rozmanitost jednotlivých hrdinů – ano, každý má sice nějakou specifickou schopnost, ale mnohem více odlišností člověk najde v kartách.

Může být jen jeden!

Mohl bych vám tu popisovat jednotlivé hrdiny, co umí a co mě překvapilo, ale nechci vám kazit zážitek z překvapení, pokud se rozhodnete si hru zahrát.

Já jsem si strašně užil pustit se do hry před prolistováním všech karet a pak jen koukat co že to můj soupeř udělal, nebo mu naopak s nadšením zabít bojovníka jediným nečekaným útokem.

Unmatched - Souboj legend postavy
Zdroj: Albi

Krása je i pak poté, co poznáte jednotlivé hrdiny, vymýšlet, jak optimálně využít jejich vlastností a karet a odhadovat, zdali soupeř blafuje s útokem, nebo jestli opravdu ta poslední karta na jeho ruce je „eso“

Další skvělou věcí je, že hra nelže o tom jak je rychlá, ve dvou hráčích jsme téměř všechny hry zvládli dohrát do 20 minut.

Ve více hráčích se však úměrně natáhne a za mě ztrácí na své zábavnosti – teda pokud k ní nepřistoupíte jako ke sranda rubačce pro čtyři lidi (což doporučuji a to ideálně s alkoholickým drinkem v ruce).

Navíc jakmile jeden z hráčů zemře, jeho spoluhráč je téměř bez šance zvítězit proti přesile.

Ve dvou je však hra nejen svižná, ale i strategicky zábavná a místy až filmově akční – různě okolo sebe poskakujete, běháte, střídáte výpad za výpadem, odrážíte střely a hrdinsky se vrháte na nepřítele. A když vám přijdou špatné karty a dostanete přes ústa během pár kol, tak proč si nedat hned odvetu?

Ano, hru Unmatched mám opravdu rád a vřele jí doporučím každému, kdo hledá nějakou hru pro dva.

Unmatched - Souboj legend Deadpool
Zdroj: Albi

Jediné, co bych viděl jako negativum… tedy spíš drobnou výtku… je volba postav. Tahle čtveřice nikoho nezvedne ze židle a nikdo se nikdy neptal na to, zdali by Alenka zvládla porazit Sindibáda.

Navíc se hra ani náznakem v pravidlech nesnaží vysvětlit, proč by se tyhle postavy mezi sebou měly bít na život a na smrt.

Ale tak nad touhle výtkou jen pokrčím rameny. Motivace postav je taková vedlejší, tady se jdeme prostě bít a zajímavější postavy se dají lehce sehnat – třeba hrdinové z Buffy, velociraptoři z Jurského parku, Bruce Lee, Sherlock, Beowulf, Robin Hood, Deadpool či Drákula. A chystají se i hrdinové z Marvelu, a kdo ví co ještě. Možná i ten Highlander…

Unmatched: Souboj Legend

Autor: Rob Daviau, Justin D. Jacobson

Vydal: Albi

Věk hráčů: 10+

Počet hráčů: 2+

Doba hry: 30+ minut

Čeština: ano

Cena: 999 Kč

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
90 %
Martin Madman Lebduška
Kromě hraní her a psaní o nich se rád baví metalem a četbou SF a fantasy (zejména všeho co vypadne z pera Neila Gaimana). Jeho profese marketingového specialisty ho deformovala zájmem o data a statistiky, a tak si všechny deskoherní výsledky zapisuje, a analyzuje své tahy za dlouhých zimních večerů.
unmatched-souboj-legend-porazte-alenku-buffy-bruce-leeho-artuse-nebo-deadpoola-v-souboji-na-zivot-a-na-smrt+ Neotřelý a krásný vizuál + Různorodost postav + Nachystáno a vysvětleno v mžiku + Náhoda pouze v kartách, žádné kostky - Ve 3 a 4 hráčích je výrazně slabší - Na první pohled nezajímavé charaktery - Poměr cena výkon nic moc (je to vlastně hra pro dva na krátkou chvíli)