Unmatched: For King and Country | Unmatched: Teen Spirit
Zdroj: Fantasymag.cz

Unmatched je herní systém, který vám umožní zažít rychlou akční bitku legendárními postavami ze žánru sci-fi a fantasy. Postavit se tak proti sobě může Ms. Marvel a Deadpool, Robin Hood s Winter Soldierem nebo Black Pantherem a další.

Je to dáno nejen chutí hráčů sbírat nové a nové věci, ale i tím, že se jedná o setsakra zábavný systém, jak jsme psali v recenzi na první díl s podtitulem souboj legend. Jediné slabé místo této hry bylo, že neměla příliš zajímavé postavy.

Od té doby už vyšly poutavější charaktery, a tak jsem na stole měl možnost bojovat třeba s Robinem Hoodem proti Drákulovi. Trefou do černého pak za mě je spojení této bojové deskovky se značkou Marvel.

Unmatched: For King and Country | Unmatched: Teen Spirit
Zdroj: Restoration Games

V této kolaboraci už také vyšlo několik produktů a my se podíváme na nejnovější dva: “For King and Country” a “Teen Spirit”, jak bylo odhaleno v názvu. Oba tituly postavíme proti sobě a uvidíme, kdo zvítězí.

Nový ring

Ale než se vrhneme na nelítostný boj, podíváme se, co mají obě krabice společné, a čím se liší od jiných základních krabic, které už vyšly. Nebudeme si tady říkat, co je to Unmatched a proč je to super hra, protože to vy už dávno víte. Buď jako já už pár krabic doma máte, nebo jste si s nadšením přečetli výše zmiňovanou recenzi. Takže pravidla odhazujeme v dál a jdeme se podívat, co je v krabici pod nimi.

První vás může zasáhnout zklamání či šok. V této edici totiž v balení najdete pouze 3 postavy, a ne 4, jak jsme zvyklí. Ono asi licence komiksového impéria něco stojí… No a druhá očividná a nemilá věc je, že veškeré texty jsou anglicky.

Takže pokud chcete jen hru ve svém mateřském jazyce a Marvel vás nezajímá natolik, abyste si trochu připlatili, můžu jednoznačně říct: raději se poohlédněte po jiných krabicích Unmatched. Pokud vás, stejně jako mě, tyhle první dvě věci neodrazují, tak se můžeme společně podívat na to, co hezkého a nového v krabicích najdeme.

Fakt, že v každé z těchto her jsou jen tři postavy, znamená i to, že v každé je nový mód pro tři hráče, kde je vaším cílem zůstat jako poslední na nohou. Pravidlově to není nijak složité a nové mapy jsou na to přímo dělané. Tento herní mód není nejlepší, co Unmatched nabízí – to je za mě stále souboj jeden na jednoho – ale je to příjemné osvěžení, které rozhodně funguje a přináší nové možnosti zábavy. 

Unmatched: For King and Country | Unmatched: Teen Spirit
Zdroj: Restoration Games

Nové mapy jde samozřejmě použít v jakémkoliv počtu hráčů a s jakýmikoliv bojovníky a najdete na nich zajímavé osvěžení – jednorázové akční žetony. Ty přidávají nové taktické možnosti a jsou dvojího typu. Tři z nich vždy představují nějaký předmět, kterým se můžete krýt, nebo jej můžete použít jako zbraň.

Od francouzského klíče přes těžítko a parkovací hodiny, až po léty ověřený dekl od kanálu. Herně to funguje tak, že pokud postava stojí na poli s tímto žetonem, smí jej použít k zahrání karty na útok nebo obranu a přidat si k této akci odpovídající sílu.

Další tři žetony pak fungují stejně jako karty s bleskem. Když jste na poličku s ním, tak jako jednu akci uděláte, co je na něm napsáno: ledová tříšť vám vyléčí zranění, jetpack vás přesune kamkoliv na mapě a tak dále. To přidává další rozhodnutí na herní plán: některé pozice jsou tak mnohem zajímavější, jelikož mají u sebe žeton.

A tak už se nerozhodujete jenom nad tím, ve které zóně a jak daleko od nepřátelských bojovníků chcete být, ale také jak blízko chcete mít jednotlivé předměty. Celkově tyto žetony vytváří mnohem komiksovější akční zážitek.

A dál.. no to je vše. To jsou ty hlavní rozdíly od ostatních Unmatched. Takže teď, když víme co nás čeká, můžeme se pustit do boje.

Nelítostný souboj

V jednom rohu ringu čeká krabice “Teen Spirit” plná nové energie s trojicí svěžích mladých hrdinů: Squirrel Girl, Ms. Marvel a Cloak & Dagger. Její soupeř “For King and Country” (známý jako “King”) do boje vytáhl s trojicí zvučných, stříbrným plátnem ověřených jmen: Black Widow, Black Panther a Winter Soldier. Tenhle boj vypadá, že nebude vůbec fér.

Unmatched: For King and Country | Unmatched: Teen Spirit
Zdroj: Restoration Games

Teen Spirit opatrně vstupuje do zápasu odhalením mapy “Navy Pier”. Krásně barevná mapa v odstínech letního večera, které dominuje ruské kolo. Lze se zde nahánět na této dominantě i pod ní a v okolních stáncích si dát ledovou tříšť, co léčí, ukrást balónky, co vás za akci zdarma kousek poponesou, či se u věštkyně Jolandy podívat na vrchní karty balíčku a přehodit je, jak se vám zlíbí.

Tuhle idylku však rozbila tvrdá rána od “Kinga”. Helicarrier v plamenech je mnohem akčnější podívanou. Na mapě najdete skvělé střelecké místo přímo uprostřed, chodbu, kde se schováte před střelci, úzké uličky a slepé cesty, odkud není úniku… takže manévrování je zde o to důležitější. A vybavení akčních žetonů je zde také bohatší: S jetpackem uletíte, kam chcete, laserový kanón dá dvě zranění soupeři ve stejné zóně a EMP výbuch donutí každého zahodit dvě karty.

Po této technicky precizní ráně pokračuje “King” v útoku. Black Widow vyráží na zteč. V rukávu má speciální akční karty misí, které může zahrát po splnění jejich podmínky. Jistě, jako první vždy předvídatelně vytáhne Moskevský protokol, kde potřebuje dát zranění soupeři a za to dostane kartu a akci navíc.

Ale co přijde potom? Bude se snažit dostat na soupeřovo startovní pole, aby mu dala zranění, nebo se bude pokoušet zbavit karet, aby pak dostala karty nové a naopak odzbrojila soupeře tak jako v Budapešti? Po boku jí v boji stojí Maria Hill, která stejně jako Black Widow bojuje na dálku a je známá svými lstmi.

Maria se umí prohodit se svou spolubojovnicí a schytat tak zranění místo ní. A když už si myslíte, že tahle agentka Shieldu je mrtvá, zjistíte, že šlo jen o life model decoy a Maria vyskočí ze stínu o kus dál.

Unmatched: For King and Country | Unmatched: Teen Spirit
Zdroj: Restoration Games

Protí ní se postaví Squirrel Girl. Teenagerka s huňatým veverčím ocasem a malým veverčím kamarádem, který vyskočil na políčko, kde sama stojí. To je nějaký vtip? Asi ano, názvy karet v jejím balíčku jsou uhozené: “Nutwork of Spies”, “Eat Nuts” či “Fuzzbal Special”, odkazující se na legendární team-up move Wolverina s Colossusem.

Nadsázku a uhozenost doplňují hlášky na spodku většiny karet. Ale zdá se, že boj myslí vážně. Zvládá se bránit, uskakovat a i útočit. Každé kolo na plánu přibývá nová veverka a některé z karet přidávají i další. V záplavě veverek soupeři nemají šanci. Ránu, která ignoruje soupeřovu kartu, pokud jsou okolo něj aspoň čtyři veverky, následuje “Kick butts”, jejíž síla se rovná počtu veverek okolo soupeře plus 1. Black Widow obklíčená osmi veverkami tento monstrózní útok neustála.

Do boje tak naskakuje Black Panther vybavený nejnovějším vibraniovým oblekem, který mu dodává na obratnosti a vytrvalosti. Pokaždé, když použije kartu na posílení, tak si dobere kartu novou. Při pohybu po plánu je k nezastavení a spoustu útoků si umí posílit lépe než král Artuš.

K tomu všemu dokáže svými schopnostmi sebrat karty z balíčku soupeřů a později je použít k posílení. Jen pohled na něj veverky vyděsil a daly se na úprk, ale není před ním úniku. Ty, ke kterým se během pár skoků nedostane, sestřelí blasterem jeho sestra Shuri. Za pokřiku Wakanda forewer dostala Squirrel girl dvakrát posílenou ránu a padla jak podťatá.

Když jde o souboj obratnosti, nemá žádná kočkovitá šelma šanci proti Miss Marvel. Tato mladá muslimská hrdinka je jako z gumy! Na začátku každého kola se jen tak pohne o jedno pole, a ačkoliv útočí na blízko, dokáže své pěsti natáhnout až na vzdálenost dvou polí a bít tak soupeře, i když vedle něj nestojí.

Unmatched: For King and Country | Unmatched: Teen Spirit
Zdroj: Restoration Games

A pokud se při útoku nenachází ani ve stejné zóně, má z toho další výhody – možnost posílit si útok, výrazně větší sílu, nebo dvě karty navíc. Když už si Black Panther myslel, že už viděl všechny její triky a zahnal Ms. Marvel do kouta, tak ta si pomoci přátel a rodiny dobrala karty, a pak zaútočila ohromnou silou – jedno zranění za každou kartu bylo víc, než T’challa dokázal ustát.

Udeřit tvrdě ale umí i Winter Soldier. Tento ostřílený voják je vyzbrojen nejen ocelovou paží, ale i odstřelovací puškou. Navíc si nenechá nic nabulíkovat a odtajní každou lest – efekty jeho karet nikdo nijak nezruší! A tak je jisté, že bonus karty “Marksman” +1 ke zranění za každé pole mezi Winter Soldierem a jeho cílem bude Ms. Marvel setsakra bolet.

Být nezastavitelným precizně naprogramovaným strojem na zabíjení s sebou však nenese jen samé výhody. Spousta karet vám svými schopnostmi dokáže uškodit, nebo naopak pomoci nepříteli. Je třeba tak pečlivě plánovat jejich zahrání, aby vám příliš neublížily. Když si však tento zabiják vzpomene, že býval chlapcem jménem Bucky, tak ho tyto nevýhody na chvíli přestanou zajímat.

Posledním bojovníkem za “Teen Spirit” je… tedy jsou Cloak & Dagger. Ne, nepískejte na ně, protože jsou dva, tohle není podvod. Vždyť někteří hrdinové také mají pomocníky…  Navíc tihle dva jsou nerozluční jako světlo a stín. Každý z nich je nebezpečným bojovníkem: Cloak, poté co dá dvě zranění, donutí soupeře odhodit jednu kartu a Dagger zase po stejně úspěšném zásahu dostane akci navíc.

Nejlépe však pracují spolu. “Perfect Balance“ má větší sílu, když se soupeř nachází mezi nimi dvěma, dalšími akcemi se dokáží navzájem léčit či se lépe krýt. Avšak jejich síla je i jejich slabinou. Jakmile jeden padne (což s osmi životy, co má do začátku, jde velice snadno), druhý je méně než poloviční. Dagger teď tedy zbývá poslední zoufalý útok: “Lightforce Barrage“ posílá Winter Soldiera k zemi, avšak zpětný ráz dává Dagger stejně tolik zranění… Takže tento velký zápas skončí remízou!?!?!

Unmatched: For King and Country | Unmatched: Teen Spirit
Zdroj: Restoration Games

Rozhovor po zápase

Dobře. Efekt karty “Lightforce Barrage” se vyhodnotí až po udělení zranění nepříteli, takže Dagger by souboj vyhrála… Ale tady nejde o tyhle pravidlové detaily, které si musíte dohledávat na internetu. Šlo tedy o to ukázat, proč a jak jsou jednotlivé postavy zábavné a hlavně to, že pro mě je souboj Unmatched “For King and Country” a “Teen Spirit” naprosto vyrovnaný.

A to i v tom, na co jsme se ve víru boje nestihli podívat: v ilustracích na kartách. Oproti jiným verzím Unmatched mi ale u těchto krabic přišly ve výsledku podprůměrné. Uchvátily mě pouze balíčky Black Panthera a Cloak&Dagger, které oba mají ten správný psychedelický nádech. Přičemž ostré kontrasty světla a tmy u druhého jmenovaného mi opravdu učarovaly.

Zbylé karty vypadají tak, jak by se asi dalo očekávat – komiksově. Mají bohatší paletu barev, a jsou bližší tomu, na co jsou čtenáři komiksu zvyklí, ač stylizace odpovídá spíše evropskému stylu než typické americké produkci Marvelu. U balíčku Winter Soldiera a Black Widow je cítit lehký závan retro špionážního akčňáku. Kresby u Squirrel Girl a Ms. Marvel zase připomínají stránky skicáku talentovaného středoškoláka. Vše tak hezky podtrhuje charakter hrdinů, ale není to ten styl, pro který jsem si Unmatched oblíbil.

“For King and Country” má lepší mapu, u “Teen Spirit” jsem se zase extrémně bavil hraním za Squirrel Girl a Cloak & Dagger. Zábavnost postav na druhé straně vyrovnává to, že Black Panther a Black Widow mám jako postavy raději… A vybrat vlastně pole toho, jaké postavy vás baví, je podle mě fajn kritérium.

I když pokud jste stejně Marvel postižení jako já, beztak budete chtít mít doma obě. Stejně jako dvě předchozí krabice, nebo ty další, co budou ještě vycházet. Očividně i vydavatel Restoration games si myslí, že Unmatched a Marvel je “match made in heaven”.

Unmatched: For King and Country | Unmatched: Teen Spirit

Autor: Rob Daviau, Justin D. Jacobson + kolektiv

Vydal: Restoration Games

Věk hráčů: 10+

Počet hráčů: 2-3

Doba hry: 30+ minut

Čeština: ano

Cena: 1099 Kč

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
93 %
Martin Madman Lebduška
Kromě hraní her a psaní o nich se rád baví metalem a četbou SF a fantasy (zejména všeho co vypadne z pera Neila Gaimana). Jeho profese marketingového specialisty ho deformovala zájmem o data a statistiky, a tak si všechny deskoherní výsledky zapisuje, a analyzuje své tahy za dlouhých zimních večerů.
unmatched-valky-legendarnich-hrdinu-marvelu-na-vasem-stole+      Akční žetony na mapě +      Postavy známé ze stříbrného plátna (For King and Country) +      Praštěně originální postavy (Teen Spirit) -        Cena -        Pouze tři postavy v krabici -        Angličtina