The Elder Scrolls Online cover
Autor: Bethesda Softworks

Obsáhlost herní série The Elder Scrolls už snad nikoho ani nepřekvapí. Pověsti, komplexní příběhy a historie jednotlivých národů, legendární bitvy… a nyní toho můžete být součástí. Dobrodružství čeká. Ovšem na tohle dobrodružství doporučujeme aspoň měsíc volna. 

The Elder Scrolls Online 1
Autor: Bethesda Softworks

Dá se říci, že Elder Scrolls Online (dále jen TESO) není MMORPG kované podle klasického mustru. Několik let se drželo (a možná stále ještě drží) vrcholu příčky World Of Warcraft. Někdy ale i tohoto velikána dohání ono zaběhlé „pryč se starým, sem s novým“.

TESO nabízí mnoho obsahu, nicméně si za to zároveň dokáže i mnohé vzít. Jedním z oněch komodit je překvapivě váš čas. Ano, TESO vás dokáže svým masivním světem pohltit na desítky a stovky hodin. V Tamrielu zažijete opravdu spousty dobrodružství. Tolik dobrodružství, až se vám z toho udělá špatně.

A když už si myslíte, že toho máte dost, zjeví se prohnaný Khajiit přímo z Bethesdy a nabídne vám další zboží prvotřídní kvality, tedy pokud jste ochotni ulehčit své peněžence.

Svěží vánek do žánru MMORPG

The Elder Scrolls Online 2
Autor: Bethesda Softworks

TESO jede stále částečně ve vyjetých kolejích masivně multiplayerového a návykového žánru. Oplývá klasickým výběrem rasy, frakce a povolání.

Dále zde naleznete až nezdravé množství questů, svobodu volby při utváření postavy a zlepšování schopností, skupování nemovitostí, sbírání eventových předmětů, čtení nezměrného množství příběhových linek… mohli bychom takhle pokračovat dál.

Stejně jako každá správná RPG onlinovka obsahuje TESO velké množství questů rozesetých po celém Tamrielu. Každá oblast obsahuje hlavní příběhovou linii, která vás může odklonit do další oblasti, ta zas do jiné a tak dále. Jistá propojenost je zjevná, tudíž rozhodně nebudete trčet v jedné provincii.

The Elder Scrolls Online 3
Autor: Bethesda Softworks

Příjemné osvěžení tvoří i skutečnost, že i ten nejmenší quest obsahuje hlasovou stopu profesionálních dabérů a herců. Jistě, o kvalitě jednotlivých příběhů se dá často polemizovat.

Některé jsou skvělé, některé béčkové, pak tu máme patetický odpad, nesnesitelná klišé, humornou příhodu nebo sem tam klasiku typu „pomoz, zabij a přines“. Musíme dát ale za pravdu rozmanitosti a občas i originalitě vedlejších příběhů. Koneckonců, jak byste poznali kvalitní obsah, kdybyste si čas od času neprojeli i ten méně zábavný?

Co se plnění úkolů týče, doporučujeme jistou dávku ostražitosti. Na vašich cestách se může stát, že splníte úkol dobrovolně, bez jakéhokoli city drásajícího příběhu. Například projedete kolem hádající se skupiny, která se dohaduje o tom, kdo sežene dřevo na oheň.

The Elder Scrolls Online 4
Autor: Bethesda Softworks

Vy, jakožto švarní dobrodruzi, přijedete k ohništi a jedním kliknutím ho zapálíte. V ten moment vám dotyční prokazují vděk a vpravo dole vám ukazatel připočte 5000 zkušeností.

Musíme přiznat, že takovýto nečekaný event zvláštním způsobem pohladí hráčovu samaritánskou duši. Není tedy všechno zlato, nad kterým se questový ukazatel třpytí.

Podobné detaily tvoří nádhernou mozaiku svěžího a dýchajícího světa, který se mění na základě vašich činů. Velkou výhodou shledáváme v možnosti hrát MMORPG pouze v jednom hráči. Ne každý se chce za každou cenu družit a tulit k ostatním, ne každý se chce hádat a ukazovat, čí to byla zase vina, že jsme ten dungeon nedodělali. Někdy vám vaše maličkost prostě vystačí a jedinou společnost tvoří questové postavy a nádherné filmové scény.

Bojuj staticky – zhyň navždycky

The Elder Scrolls Online 5
Autor: Bethesda Softworks

Jedním z dalších osvěžení je dynamický soubojový systém. Už žádné obligátní „skill bary“ přes celou obrazovku. TESO pojalo využití vašich schopnosti značně minimalisticky – můžete využívat 6 schopností, z nichž jedna je vždy speciální.

Uznáváme, že ne každému to může vyhovovat, ale opravdu stojí za to se pozastavit a říct si, zdali méně opravdu není více.

Takováto restrikce vás donutí zapřemýšlet nad stromem talentů vaší postavy. Samotní tvůrci TESO dokonce nabádají k experimentování s různými zbraněmi, kombinacemi kouzel, talentů a pasivních schopností.

The Elder Scrolls Online 6
Autor: Bethesda Softworks

Na výběr je toho vskutku požehnaně, jelikož každá zbraň odemyká skupinku útoků a vlastností. Dokonce i příslušnost k určitým frakcím ve hře vám zpřístupní další odvětví speciálních vlastností a dovedností. Jeden by se v tom téměř ztratil a vybičoval své organizační schopnosti na maximum.

Útěchou nám může být to, že pokud se ve hře dostatečně snažíte, tak ve finále můžete odemknout úplně všechny schopnosti, nebo si je kdykoli změnit. Tudíž žádný spěch, záleží jen na pořadí postupného zpřístupňování.

The Elder Scrolls Online 7
Autor: Bethesda Softworks

Při střetu s nepřítelem záleží krom volby a rotace útoků i na vašich pohybových manévrech. Není radno staticky postávat na jednom místě. Mnoho potvor a hlavních nestvůr má ve vínku určitou škálu speciálních útoků, kterým se dá elegantně vyhnout, pokud víte, jak na to.

Úskoky, vykrytí, omráčení nebo přerušení výpadu může být klíčovou výhodou v nelítostném světě Tamrielu. Směr vašich útoků je řízen manuálně. Doporučujeme proto cvičit dobrou mušku, protože i ten nejsmrtonosnější vrahoun může minout svůj cíl a naopak. Zápasy s NPC, ale i mezi hráči jsou o to více zajímavější. Hra více spoléhá i na vaše hráčské schopnosti než pouze na kvalitu výzbroje.

The Elder Scrolls Online 8
Autor: Bethesda Softworks

Specialitou zápasů mezi hráči je proslulá oblast Cyrodiil rozdělená mezi frakce do tří částí. Prostřednictvím obsazování pevností, táborů, farem a jiných klíčových oblastí tak zápasí každá z frakcí o dominanci nad Cyrodiilem.

Je čistě na vás, zdali se rozhodnete pro partyzánskou taktiku, roli zásobovače, medika, vyzvědače nebo se připojíte k nejbližší velké skupině hráčů tvořící hlavní útočnou linii. V případě, že nejste na orientování veřejné násilné orgie, je k dispozici tzv. Battleground, kde hráči zápasí v týmech a záleží na jejich sehranosti a taktice.

 The Elder Sims Online

The Elder Scrolls Online 9
Autor: Bethesda Softworks

Specialita, kterou TESO do jisté míry proslula, je tzv. housing. Není překvapením, že už v samotné hře se topíte v nejrůznějších součástkách pro tvoření a vyrábění nového vybavení. Jednou z možností je tvorba vlastního nábytku a dekorací.

Za splněné questy, achievementy nebo utracenou měnu, si můžete pořídit byt, dům, sídlo, vilu či hrad. Takováto místa jsou ovšem většinou úplně prázdná (pokud si nepřiplatíte za základní výbavu). Veškeré postele, židle, lustry, obrazy nebo venkovní zahrady si musíte vyrobit sami. Samozřejmě si v sídle můžete ustájit i vaše oře nebo mazlíčky. Jak asi už jistě tušíte, není to vůbec jednoduchá záležitost.

The Elder Scrolls Online 10
Autor: Bethesda Softworks

Abyste mohli postavit například takové líbezné křeslo či sofa, musíte nejprve sehnat příslušný plánek či recept. Na základě toho, kterého řemesla je potřeba pro jeho výrobu, musíte disponovat patřičným levelem v daném řemesle.

Až nakonec si musíte zkontrolovat, jestli máte dostatek surovin. Gratulujeme, máte křeslo, jehož výroba vás stála tolik času, za který byste sestavili to skutečné. Další bod pro realističnost.

The Elder Scrolls Online 11
Autor: Bethesda Softworks

Ovšem je zde i mnohem jednodušší cesta, jak vybavit váš druhý domov. Mnoho hráčů prostřednictvím aukce prodává jak recepty, tak hotový nábytek. Pokud vlastníte nadměrně naditý pytel s penězi, není problém se do stěhování pustit rovnou. Celou přípravu vašeho hnízda bychom přirovnali k jakémusi „Elder Scrolls IKEA edition“.

Editor implementovaný ve hře umožňuje tvořit nejrůznější kreace a výtvory, není divu, že se tvoří celé guildy zasvěcené pouze tomuto nábytkářskému a designerskému umění. Dokonce existují i „profesionální“ designéři a řemeslníci z řad hráčů, kteří vám navrhnou nebo ohodnotí osídlený dům.

The Elder Scrolls Online 12
Autor: Bethesda Softworks

Ačkoli máte hrou jasně dané modely nábytku, není problém je „zaklesnout“ do sebe takovým způsobem, že tvoří něco zcela ojedinělého. Třeba takové molo z dřevěných stolů nebo palanda z obrazů může vzbudit zájem u nejednoho hráče.

Sbírejte recepty, prodávejte a vyměňujte nábytek a dekorace, postavte si třeba i vlastní menší dům z krabic na dvorku a pozvěte do něj své přátele. Ani byste netušili, kolik hráčů zůstalo nebo se vrátilo do Tamrielu výlučně kvůli těmto možnostem.

Druhý život

The Elder Scrolls Online 13
Autor: Bethesda Softworks

Pokud jste zavítali do Elder Scrolls V: Skyrim, tak asi tušíte, na co se máte připravit. I v TESO není problém vynechat hlavní questovou linku a vydat se za dobrodružstvím na vlastní pěst.

Společně se základní hrou, která je značně obsáhlá, byly dosud vydány datadisky Morrowind, Summerset, Elsweyr a 26. května nově vychází Greymoor.

Každý z nich přidává nové lokace, questy, předměty, příběhy, mounty a jiné další tematické doplňky. A to jsme pouze u datadisků neboli tzv. „chapters“. Tvůrci TESO každým rokem přináší nový obsah v podobě DLC, rozšiřujících svět Tamrielu o nové cechy (například Thieves Guild nebo Dark Brotherhood) společně s dodatečnými lokacemi a předměty.

The Elder Scrolls Online 14
Autor: Bethesda Softworks

Shrneme-li veškeré části hry a podíváme-li se na množství obsahu, které na nás čeká, vidíme herní kolos, jež jen tak neomrzí.

Jeden by měl pocit, že to nejde projít všechno, pokud by neměl jeden lidský život v záloze. Možná je to pravda, možná ne. Nicméně svět The Elder Scrolls je třeba vychutnávat po částech. Všeho moc škodí.

Naštěstí jednou z krás TESO je svoboda, kterou vám dává. Můžete se vydat kamkoli a dělat cokoli. Chcete být dobrodruhem? Nebo jste už dostali svůj pomyslný šíp do kolene a chcete spíše tvořit a sestavovat?

The Elder Scrolls Online 15
Autor: Bethesda Softworks

Už jenom kvůli globálnímu přizpůsobování obtížnosti na váš aktuální level není problém si projít Morrowind nebo Summerset v prvních dnech vaší nové postavy. Knihovny plné receptů, povídek, úryvků z historie oblíbené kultury nebo mytologie zapříčinily, že se mnoho hráčů v tomto bohatém univerzu ztratilo.

Krásné grafické zpracování, otevřenost a jakási přirozenost dodává hráčům pocit, že opravdu vstoupili do světa, ve kterém to zkrátka žije a vše má svoji historii a smysl.

The Elder Scrolls Online 16
Autor: Bethesda Softworks

Za zvuků vašich kroků či cválání oře zní nádherné tóny skladeb zapadající do nálady a atmosféry dané oblasti. Na některých skladbách se dokonce podílel i sám Jeremy Soule, jež tolik proslul svými skladbami pro The Elder Scrolls V: Skyrim.

Vezmeme-li v úvahu tento herní kolos obohacený o všechna rozšíření, pravidelné herní sváteční eventy, širokou hráčskou komunitu a všechny nadstandardní aktivity a funkce, dospějeme k následujícímu závěru. TESO, stejně jako každá dobrá MMORPG, pomalu tvoří váš druhý život, avšak na něj byste potřebovali životů alespoň pět.

Ten, kdo si zaplatí, smí hrát až do bezvědomí

The Elder Scrolls Online 17
Autor: Bethesda Softworks

Všechno to zní úžasně, že? Cena za základní hru je mnohdy více než příznivá a na jednotlivé datadisky se ty chechtáky vždycky nějak schrastí. Ale ouha. Co je to za tu zajímavou svítící ikonku s pohárkem a oním záhadným symbolem ve tvaru kříže?

Tzv. „TESO+“ je velmi užitečnou a zároveň zrádnou funkcí. Je to placené měsíční členství poskytující výhody v oblastech levelování postavy, díky kterému dostáváte o několik procent více zkušeností než ostatní hráči. Dále obdržíte bezedný bágl na suroviny ke všem řemeslům. Říkáme vám na rovinu, jakmile okusíte výhody téměř nekonečného inventáře, už bez něho nebudete chtít ani vytáhnout paty.

The Elder Scrolls Online 18
Autor: Bethesda Softworks

Ale především dostanete přístup ke všem vydaným DLC, dokud platíte (cca 350/měsíc). Jistě, můžete si koupit veškerá DLC jednotlivě a utopit v tom nesmyslné množství peněz, nebo pravidelně platit měsíční poplatek, a navíc k tomu dostat řadu výhod.

Označili bychom to za jakousi dvousečnou zbraň. Výhody jsou skvělé. Jsou dokonce tak skvělé, že už vás to bez těch bonusů tolik nebaví.

The Elder Scrolls Online 19
Autor: Bethesda Softworks

A v tom je ten háček. Jakmile hráč okusí výhody a zpřístupněný obsah díky TESO+, už se mu nebude chtít zpět, protože na něj každých 15 minut bude řvát přeplněný inventář, oblíbené guildy smutně koukají za visacím zámkem a ty lákavé recepty a dungeony budou taky muset počkat.

Nicméně to vše záleží na pevné vůli a očekáváních příslušného hráče. TESO je stále plnohodnotná hra i bez prémiového členství, ale budete se muset více otáčet v oblastech managementu vlastního majetku.

Závěrem

The Elder Scrolls Online 20
Autor: Bethesda Softworks

The Elder Scrolls Online je masivní hrou pro více hráčů v pravém slova smyslu. Nabízí možnost ponoření se do velice pestrého a bohatého světa fantasy, u kterého hrozí, že se z něj už nevynoříte. Kdybychom měli vytáhnout rychlé porovnání „cena/výkon“, tak za poměrně málo peněz dostanete hodně muziky.

Jestliže se vám při zmínce o studiu Bethesda vybaví myriády bugů, ani zde nebudete na omylu. Občas nějaký ten pes či hráč tou texturou prostě propadne nebo občas mounti jezdí na hráčích. Není to ale nic, co by zvlášť narušovalo funkci celé hry.

The Elder Scrolls Online 21
Autor: Bethesda Softworks

Navíc komunita hráčů zpravidla ráda přijímá nováčky a není problém si najít skupinu lidí, která se specializuje na různé aspekty hry, ať už je to IKEA housing, klasické rabování dungeonů nebo glorifikovaný role-playing.

I přesto, že hra je na světě už několik let a pořád trpí občasnými nedodělávkami, si úspěšně klestí cestu do MMORPG síně slávy. A kdo ví, možná se časem dostane až na samotný trůn.

The Elder Scrolls Online

Vývojář: ZeniMax Online Studios

Vydavatel: Bethesda Softworks

Platformy: PC, Xbox One, PS4, Google Stadia, Mac OS

Doporučený věk: +18

Cena základní hry na platformě Steam: 19,99 EUR

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
75 %
David „Dorreah“ Herrmann
Jsem autorem podcastu o světě Warhammeru - Rohatá Kostka. Vášnivý fanoušek fantasy, barvíř miniatur a hráč počítačových her. Jeden z prvních styků s videohrami byl Doom v 5 letech. Nezanechalo to žádné vážné následky *mrk mrk*. Milovník RPG, (audio)knih a podcastů. Mnohonásobný vítěz v disciplínách typu „nenech se vytočit každou hovadinou“.
the-elder-scrolls-online-pribehove-online-rpg-s-nadhernym-vizualem-a-par-nedodelky-ktere-vas-unese-z-realneho-zivota-do-sveta-tamriel+ Nádherný a propracovaný svět + Volnost pohybu a chování + Fantasy život jak nejblíže mu můžete jen být - Bugy, bugy - Časová náročnost vhodná pro nesmrtelného - Finanční investice